Uzmana Sorun: Salonda Yuvarlak Yemek Masaları

Uzmana Sorun'da Bilge hn soruyor:

Yeni aldığım evin salonunun ölçülerini ekte bulabilirsiniz.eski eşyalarımdan sadece 140 cm çapındaki cam masamı götüreceğim.diğer mobilyaları yeniden almayı düşünüyorum.1 üçlü,1 ikilli bir de tekli olarak silinebilir kumaşlı koltuk takımı ve yaşam ünitesi beğendim.salonumuzun dekorasyonu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

Mimar Bayram Çevik cevaplıyor:

 
Salon 1

 

Salon 2

Salon 3

Sizin istekleriniz doğrultusunda bir karalama yaptık lakin yuvarlak masa sizin istediğiniz gibi yerleşimi daraltıyor. Mevcut mekandan maksimum oranda faydalanmak için mevcut ölçüler çercevesinde köşe koltuk seçmeniz daha doğru olacaktır. Mekanın tamamını kullanabileceksiniz. Sizin için bir model tasarladım , resimlerini görebilirsiniz.


Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon

Uzmana Sorun'da Habibe hanım soruyor:

 İki mi marımız da ayrı ayrı cevaplıyorlar, ilk cevap Sühendan Türker'den:

Merhabalar;
Yeni ev aldık ve taşındık ancak antre kısmı mutfak ve salon için birbirine uyumlu şık ve açık renkli bir dekorsayon istiyorum. Sırasıyla; Antre için olabilecek maximum büyüklükte bir dolap nasıl olabilir?
  Antre[2] Evinizin dış kapısından girdiğinizde sağ tarafınızda kalan 116cm'lik duvara max.40 cm genişliğinde(fazla olursa girişi daraltabilir) vestiyer yaptırabilirsiniz,kapakları ayna kaplı bir model,alt ve üst kısımları kapalı orta kısmı açık askılık şeklinde olabilir,sadece üst kısmı kapaklı dolap,kapı üst hizasından aşağı kalan kısım açık askılık şeklinde vb olabilir,kapıya çok yakın olduğu için günlük kullanılan ayakkabıları  alabilecek,bir çok yapı markette bile bulunan 1230cm  genişliğinde istediğiniz yüksekliği seçeceğiniz ayakkabı dolaplarından alabilir,arkasına anahtarlık dolabı,yanına şemsiyelik aksesuarı olabilir,bunlardan farklı alternatifler isterseniz yine dar bir bank (içi sandık olan puf)),üst kısmına ise duvara şık bir ayna seçilebilir,ince bir dresuar üzerine duvara tablo asılarak oluşturacağınız kombinasyonlar hem girişinize hareket katacak,hemde ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

 

Dolabın rengi ne olmalı (mutfak ile uyumlumu yoksa kendine has olabilirmi,uyum olmasada olur mu?) Antre+koridorda tablo kullanabilirmiyim? Duvar süslemem nasıl olmalı?

 

Continue reading "Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon" »


Uzmana Sorun: Pastane Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da Berrin hanım soruyor:

Merhabalar,

  DSCN1237Istanbul'da bir site icerisinde bulunan pastanemin az bir parayla dekorasyonunu degistirmek istiyorum.Ama nasıl ve nereden baslayacagimi bilmiyorum. Sicak bir ortam olsun istiyorum.Saniyorum şu anki haliyle oldukça mesafeli görünüyor.Su an dükkanım kapalı okullarin acilmasi ile yeniden acmayi dusunuyorum. Bu sene degisik bir dekorasyonla, yeni bir imajla isime baslamak istiyorum. Bana yardımcı olursanız cok sevinirim.
 
Dukkanın bir duvar ayirarak iki girisi var. Soldaki giristen girince solda kasa va pasta dolabi mevcut. Sag kapidan iceri girilincede masa ve sandalye gruplari var. Oranin duvarlarinda aynalar bulunmakta. Arka tarafa dogru solda en dipte acik mutfak ve karsisinda wc'ler mevcut. Benim icin buraları degil ama 2 girisin bulundugu ön salon cok onemli.
 
Simdiden tesekkürlerimle.
Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:
Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile köklü bir değişiklik yapmak istemiyorsunuz, mekanın sert havasının yumuşatılmasını istiyorsunuz. İlk gözüme çarpan kırmızı rengin mekanda negatif bir etkisinin olduğudur. Bu renkten kurtulmalısınız,  duvardaki resimler gelişi- güzel asılmış düzensiz ve birbirinden alakasız duruyor, aynı boyutlarda olmasına dikkat edin.
Bir bayan işletmeci olarak mekanın daha kadınsı olmasını sağlamanızı öneririm. Duvardaki aynaları çerçevesiz olarak kullanın oradaki kartonpiyerleri söktürün. Duvarlarda duvar kağıdı kullanın hem daha ucuz bir çözüm olacaktır hemde açık tonlarda bir kağıt, mekanı yumuşatacaktır. Mobilyalarınızı değiştirmeyeceğinizi düşünerek seçtiğiniz kağıt açık kahve tonlarında olursa bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Masa örtülerini de değiştiriniz. Site içerisinde bir işletme olduğunu söylediniz, daha evimsi bir hava verirseniz size gelen insanlar komşusuna gidiyormuş havasını yakalarsanız satışlarınızı da ciddi oranda etkileyecektir. Örneğin metal tezgahların üzerinde görebildiğim kadarı ile örtü yok buralara çok sade işlemeli (plastikleri de var ) örtüler yerleştirin. Masalarınıza mutlaka birer vazo ve çiçek yerleştirin. Sandalyelere puflar koyarsanız rahatlık hissi uyandıracaktır. Aydınlatma yetersiz gibi gözükmekte bu tür mekanları aydınlatırken ışık kodu 830 olmasına dikkat edin.  
 
Bu ışık kodu gün ışığına en yakın aydınlatma değerini verecektir, beyaz ışığın soğukluğunu ortadan kaldıracaktır. Tezgah üzerinde duran boş kavanozlarınızın içersine renkli şekerler koyarak dizin. Ürün yerleştirimini yaparken daha çok dikkat çeken kırmızı renkli ürünleri geri planda tutun, rengi dolasıyla dikkat çekecektir. Tezgah üzerindeki ürünleri mümkün mertebe sadeleştirin dağınık ve karmaşık görünümünden kurtulun. Duvardaki rafların arkasındaki aynaları söktürüp açık bir tonla kaplatınız, ürünleri sık değilde daha geniş olarak sergileyin. Son olarak yerdeki halıda daha koyu desenli bir halı ile değiştiriniz.
 

Uzmana Sorun: Salon Dekorasyonu

1 Uzmana Sorun'da Betül Hanım soruyor:

merhabalar,

evimin, ortasında kemer bulunan iki kapılı ince uzun ve küçük bir salonu var. önceden başka bir evde oturduğumuzdan eşyalarımız bu eve biraz büyük geldi.iki buçukluk iki koltuğum ve tekli iki koltuğum misafirim geldiğinde yetersiz kalıyor. köşe takımı yaptırmak istiyorum. acaba köşe koltuğun uzun kısmı ne tarafta dursa daha doğru ve estetik olur? yoksa bir tarafını uzun bir tarafını kısa yaptırmamalı mıyım? avm'lerde bulunan cafelerde, küçük boyutlarda tekli koltuklar görüyorum, çok şirin geliyor. bunları nereden edinebilirim? bu küçük tekli koltuklarla köşe takımını nasıl yerleştirsem alandan maksimum faydalanabilirim? kütüphanenin bulunduğu bölümde de, küçük de olsa bir oturma alanı (dört kişilik) oluşturmak istiyorum. nasıl bir eşya seçimi ve yerleşimi doğru olur? 
yemek masam 96 cm. çapında açılır kapanır bir masa ve yetersiz geliyor. 
140 cm. 'e  84 cm. açılır kapanır bir masa almayı düşünüyorum. masa açıldığında 180 cm. ve 220 cm. oluyor. bu bölümdeki bilgisayar masası duvara monte sabit bir masa. yani bunun yerini değiştirmem mümkün değil. acaba kütüphanenin olduğu bölümdeki kapıyı iptal etsem doğru bir tercih yapmış olur muyum? eşyaların en doğru bir şekilde yerleşimine bir türlü karar veremiyorum ve evim sanki hep dağınıkmış gibi geliyor.
Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:
  1_4 Salonunuzun şekli için köşe koltuk ideal bir seçim olur diye düşünüyorum,ölçülerinize uygun birçok hazır alternatiften uygun olanını tercih edebilirsiniz,dergi,mecmua gibi dağınıklıkları toplasın isterseniz altları sandıklı olanları,misafir yatak problemi varsa yatak açılabilen modelleri tercih edin ama mekanımızı daraltmaması için koltuk iç derinliği çok geniş olanları tercih etmemenizi öneririm.Köşe koltukların iki tarafı eşit olursa salonumuza daha kare bir görünüm verir fakat oturma alanımız az kişi alır,bir taraf daha uzun olursa dikdörtgenlik vurgulanır,bu salonumuzda özellikle misafir ağırlarken yer problemi olmaması için ölçüye uyan oturma yeri bol model tercih etmeliyiz.Koltuğunuzu yerleştirme şeklini ise radyotör kapanmasından ısı kaybı söz konusu değil ise(klima ısınma amaçlıda kullanılıyorsa) uzun kenarı cam önüne,kısa kenarı klimalı duvara gelecek şekilde koyabilirsiniz.
Diğer bölümdeki kitaplık yerine oturma bölümüne camın karşısına 1_1
gelen duvara kitaplıklı tv ünitesi yaptırabilirsiniz,müzik ekibmanları,cd'lik,kitaplar,tv hepsi bir arada olur ve oturma alanıyla diğer alanı(yemek ve kahve köşesi) ayırabiliriz.
Bu alana dikdörtgen bir masa düşünüyorsunuz.
Bunun bir tarafına sandalyeler diğer tarafına kapitone bank,baş kısımlara ise kollu daha geniş sandalyeler uygun olabilir,böylece yemek haricinde kollu sandalyeleri berjer gibi,bankıda oturma koltuğu gibi kullanabilirsiniz,  Ilkekoltuktasarim005 ya da cam önüne bir jozefin/gondol puf,iki küçük tekli koltuk gibi kombinler yaparak bir kahve köşesi 1_2oluşturabilirsiniz,klimalı duvarda var olan aynayı'da yemek masasının yan tarafına alabiliriz, derinlik ve şıklık katacağını düşünüyorum.
  Kütüphane bölümündeki kapıyı iptal etmek yerine servis kapısı olarak kullanmanız size kolaylık katacaktır ama açılıp kapanması yer işgal ettiğinden şikayetçi iseniz sürgülü kapı düşünebilirsiniz,arzu ettiğiniz küçük ölçülerdeki tekli koltukları sipariş yaptırabilir,özellikle aksesuar satan mobilyacılarda bulabilirsiniz.

 


Çocuk Odası

Cc Uzmana Sorun'da Kıvanç Hanım'ın soruyor: 

Yeni taşındığımız evimizde oğlumun odasını bir türlü kullanışlı hale getiremedik. Bir önceki evimizdeki çocuk odası daha büyüktü. Haliyle oraya göre aldığımız mobilyası şu anki odasını 
boğmuş durumda. 7 yaşında olan oğlum odasına hiç girmek istemiyor. Odanın planını size gönderiyorum. Gardrobu,yatağı ve çalışma masasını sizin önereceğiniz şekilde yaptırmak istiyoruz. Artık 2.sınıfa gidecek olduğu için düzenli bir odası olsun istiyor. 

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:


Koltuk-a1  

Çocuk odaları dekore ederken bizleri etkileyen bir çok etken var,bunlardan ilki çocuğun yaşı,cinsiyeti,eğitimi,yapmaktan hoşlandığı oyunlar,okuldaki etkinlikleri,hobileri,ortalama kaç yıl bu odada yaşayacağı vb sorularımızı yanıtlayalım,ikincisi mekanımızın boyutlarıdır.  Koltuk-a2

Bunlar belirlendikten sonra tüm ihtiyaçlarımızı belirlenmesiyle oluşturacağımız listemiz olmalı,bu listemizdekileri uygun şekilde var olan mekana yerleştirme planı yapabiliriz.

Tüm bunları yaparken bize yön verecek bir tema seçmeliyiz,bu en çok izlediği çizgifilmin kahramanı,en sevdiği renk,vakit geçirmekten hoşlandığı oyun,doğadan esintiler,okyanus,orman,hayvanlar,uzay vb herşey olabilir..


Kıvanç 7 yaşında,bu sene 2. sınıf öğrencisi,oldukça aktif oyun alanına ihtiyaç duyacak yaşta ve odası ol dukça küçük,eşyaları fazla kendine yeterli alan kalmıyor, bundan dolayı tüm günün içinde gerçekleştireceği eylemleri yapamadığından.Yeni yapılacak dekorasyonunda amacımız onun bu odayı sevmesi,benimsemesi ve tüm ihtiyaçlarını karşılaması,bunlar neler?

33  Uyuması için yatağı+gelecek yıllarda ağırlayacağı kuzen,arkadaş gibi misafirleri içinde bir ek yatak,çalışması için masa, giysilerinin, kitaplarının, oyunlarının saklanması için dolaplar, oyun oynayabilmesi için olabildiğince geniş alan. 

Kıvanç'ın odası için ilk tavsiyem duvar yatağı ünitelerini tercih edip,ölçülerinize uygun siparişle yaptırmanız,yatağın kullanılmadığı zamanlarda ortadan kalkmasıyla kendine ait alanı genişlettiği için rahatlık verecektir. Böylece mekanımız olduğundan ferah görünecektir.

Bu tarz üniteler,kapı üstleri dahil tüm duvarlara uygulanabilir,böylece ihtiyacı olan tüm dolaplar,kitaplık ve raflar yatağıyla hatta yedek yatak imkanıyla kolayca bir arada toplanır.Renk ve tarzına karar verirken katolog resimlerinden faydalanarak Kıvanç'ın da fikrini alırsanız neyi sevip neyi sevmediğini anlar, uzun yıllar sıkılmadan kullanacağı bir oda sahibi olmasını sağlarsınız.

11  Bir duvar,dolapları ve yatağını bütünleştirirken karşısındaki duvar sevdiği çizgi film duvar kağıdıyla kaplanabilir,böylelikle yatağına uzandığında hayal dünyası onu bambaşka yerlere taşır.Tavanı gökyüzü,gökkuşağı gibi renkli boyanabilir.

4dpjz0w1972f32vp7   43d8be33dc00a33132c82adb9d0d3a54_1268954309

Eğer istiyorsa ranza tipi çift katlı yataklarda tercih edilebir,hatta alt kat çekyat üzerinde oturulan gerektiğinde açılan bir yedek yatak konumunda üst kat kendi yatağı şeklinde olanlarda zevkine hitap edebilir, ya da yarış arabası,uzay mekiği gibi farklı görünüşte olan karyolalar tercih edilebilir

Eşyaların nasıl olacağına karar verirken renkleride unutmamak gerekir,bu konuda duvar kağıtları ister duvardan duvara,ister tek duvar fon,isterseniz bordür olarak seçebileceğiniz çok seçenek mevcut,badana boya ilerinde ve mobilyalarda kullanılan malzemelerde ab standartlarına uygun,kansorojen içermeyen çocuklara uygun malzemeler olmasına dikkat ediniz.Seçtiğimiz temayı vurgularken aşırıya kaçmamak en dosrusudur,bir rengin yada şeklin çok fazla tekrarı sıkıcı bir hal yaratabilir.

 

Yatak olarak başka bir tercihte arkası ve yan kısımları kapalı,üzerinde kırlentler bulunan sedir tipi yataklardan tercih edebilirsiniz,bunlarda gündüz üzerinde otumaya,arkadaşlarıyla vakit geçirmeye uygun,kırlentler kaldırıldığında yatak olarak kullanılabilen modellerdir,altından yavrulu denen çekmeceli yedek yatak modülü olan modellerde olabilir.


Salon Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da bugünkü sorumuz Özlem hanım'dan geliyor:

Merhaba,   Artık esyalarım eskimeye basladıgından salonu yenilemeye karar verdim. Ancak ne yapsam buna karar veremiyorum, umarım bu konuda bana yardımcı olursunuz   Salonda tutmayı duşündüğüm tek sey , yeni aldığım bordo-agırlıklı içinde lacivert ve cok az krem olan afgan el halısı (resimlerde farklı bir halı var ).   Bunu baz alıp diğer esyaları yerleştirmeyi düşünüyorum.

Parkeler koyu ceviz renkte. Acık bej en güzeli ancak 3 yasında cocugum var. Bundan dolayı tercih etmeyeceğim. Aklımda gri/füme gibi renkler var - kahverengi olabilir ancak halı ile uyumu konusunda teredütlerim mevcut...

Tekli koltukları ise diğerlerinden farklı bir tarzda/renkte istiyorum (Takım seklinde olmasın diye - L koltuk + 2 tekli veya 3'lü-2'li + 2 tek gibi) Salon 28 mt2, dikdörtgen... Bunları alırsam masa - konsol nasıl olmalı? Aslında acık renk ahsap seviyorum ancak buda evde nasıl durur bundan da emin değilim Son olarak perde ve duvar boyası nasıl olmalı Salon cok az aksam guneşi alıyor ve tek cam var.  Bundan dolayı tam karsı duvara da ayna düşünüyorum.

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Salondekorasyonu-1Salonumuz dikdörtgen şeklinde,28 metrekare orta boyutlarda bir mekan,bunun için eşya seçerken ortamımızı olduğundan ferah göstercek,istediğimiz rahatlığı, işlevselliği ve şıklığı bir arada sunan tercihler yapmalıyız, karar vermemiz gereken ögeler mobilya, koltuk,perde,halı,aydınlatma ve duvar için renk seçimlerimiz.

Özlem hanım ın salonunda belirlenmiş olan ve etrafını kurgulamaya yardımcı elemanımız afgan halısı.İçerisinde bordo,lacivert ve az miktarda krem içeriyor,bu tür halılar yoğun desenli olduğu için koltuk kumaşı sade olmalı.

Şu an var olan eşyalarınızın renginden uzaklaşırsak yaptığımız değişiklikler belirginleşir.Koltukta kırık beyaz,krem,bej,gri ve tonları ,koyu renkte ısrar ediliyorsa lacivert,bordo,koyu kahve, gibi renkler koltuk döşemesi için tercih edilebilir,kumaş kartelalarından renkleri bir araya getirerek denemeler yapabilirsiniz.

Artekm0011bÇocuklu ev olduğu için çekinceleriniz var ama nano teknoloji kullanılarak üretilmiş kumaşlardan tercih ederseniz sıvı itici,leke tutmayan,kolay temizlenen oldukları için,rahatlıkla açık renkleride kullanabilirsiniz,koltukların tamamen aynı model,renk olması tek düzelik yaptığı için kombinler oluşturmak daha hareketli neticeler verir.

Beyazdekorasyon  Bu sadece renk açısından farklılıklarla değil,kumaş alternatiflerinin bütünleştirmesi olarakta düşünelim deri,suni deri,süet,nano süet,kadife,imitasyon kürk kumaşlar ve daha birçok seçenek mevcut.Misafir ağırlarken de yer sorunu olmaması için iki adet üçlü kanepe + iki tekli veya L + iki tekli olabilir,koltuk ayakları yüksek olursa mekan daha geniş görünür,kanepe altları eşya depolamaya uygun modelerde tercih edilebilir.

Benim önerim kanepeler desensiz kumaştan (cotton kadife,antelope vb) tek'liler ise (deri,suni deri yada kumaş ama ortama hareket katacak renkler) ahşab kısımları varaklı,lame veya bronz olabilir,kanepe üzerine renkli kırlentler ve aksesuarla bu renklerin bir bütün haline getirilmesi olabilir örn:gri kanepeler,lacivert yada bordo tekliler,yada bej köşe koltuk koyu kahve berjerler yine üzerine bordo kırlentler olabilir. 

Beyazdekorasyon2 Gelelim mobilya seçimine,yüksekliği fazla olmayan bir konsol tercih edip tv üzerine konulabilir,yada duvara asabiliriz,altı kısmı konso l gibi yemek takımlarınızı vs içine toparlayabilecek dolap,üstü tv ünitesi,kitaplık,cd vs konulabilen bir model alabilir veya siparişle yaptırabilirsiniz. 

Yemek masasının dikdörtgen olursa az yer kaplar,açılır bir masa kalabalık misafirde kolaylık sağlar,cam masa yine mekanı kapatmaz,masanın duvar tarafına sandelyeler,diğer tarafına ise uyumlu bir bank yerleştirebilirsiniz,bank hem yemek esnasında oturmak için,hemde oturma grubuna katılarak koltuk gibi kullanılır.

Konsol,yemek masası vb eşyalarınızda kullanılan ahşap kısımların seçiminde parlak cilalı beyaz lake yada abonoz,zeytin ağacı,ceviz gibi seçimlerden yapabilirsiniz,benim önerim tercihiniz hangisi olursa olsun mat olmasın,parlak görünümlü olsun.

Camın tam karşısına gelen duvarı (masanın yan tarafı) koyu tondo boyatarak(duvar kağıdı olabilir),üzerine asılacak ayna doğal ışığı yansıtarak ferahlık verir,mekana derinlik katar.

Yemek masasında aydınlatma önemlidir,bu nedenle yukardan ışık doğru seçimdir fakat tam masanın üzerinde ortalanıcak şekilde olması gerekir,otuma kısmındaki aydınlatma indirekt denilen gözü yormayan sarı ışık olmalı,lambaderler tercih edebilirsiniz ama yayılımın eşitliği sağlanamaz diye düşünülüyorsa tavandan aydınlatma tercih edilebilir,elektrik düğmelerinin ışığı kullanım zamanına göre kısıp açabileceğiniz şekilde tercih ederseniz kullanışlı ve sağlıklı olur.

96_1 Son olarak bu mekanın perde ve duvar rengi kalıyor,seçtiğiniz eşyalar klasik veya avangarde yakın tercihler ise, romantik uzun ve şık dökümlü dantel,organze,ipek tüller,kadife,ipek şantuk,saten,tafta vb fon perdeler seçebilirsiniz,modern eşyalardan yanaysa tercihiniz perdenizde daha düz kumaşlar,keten gibi doğal görünümlü fonlar tercihinize uygun olabilir. 

Farklılıklardan yanaysanız boncuk,ip ve zincir perdelerde alternatif olarak mevcut. Tüm hepsine karar verdikten sonra duvar renkleri seçiminiz çok daha kolay olacaktır,genel anlamda açık renkler tavsiye ederim,ayna veya tv asılacak duvarda koyu tonlar uygulanarak hareketlendirilebilir.


Koridor Sorunu

Foto?rafla-0044

Uzmana Sorun köşemizde yeni soru Milay hanım'dan geliyor:

3 metre uzunluğunda,118 genişliğinde bir koridorum var buraya portmanto yaptırmak istiyorum kapı girişinden ortalama 120 uzunluğunda ama genişliğine karar veremedim.Hem kullanışlı hem de koridoru çok boğucu ve giriş çıkışı engelleyici olmasını istemiyorum önerilerinizi bekliyorum.

Not:Fotoğrafta sağ duvarda gördüğünüz evin giriş kapısı,Sol duvardaki kapı ise duvarla örülecek yani iptal edilcek,sağ duvardaki telefonda iptal edilecek.Bu durumda portmanto sol duvarda yada sağ duvarda olabilir.Bu anlamda seçeneğimiz var siz ne önerirsiniz.Teşekkürler.

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

Portmanto 1
 

Koridorunuzun ölçüleri baz alındığında portmantonun olabileceği maksimum genişlik 40 cm minumum genişlik ise 30 cm den az olmamalıdır. (Şayet 30 cm olmasını isterseniz dolabın iç raf sistemi biraz değişik imal edilmesi lazım)

Portmanto 2
 

Mevcutta iki alternatif gözüküyor birincisi giriş kapısının sağına yapılabilir, bu da kademeli bir ürün seçilirse mekanda derinliği kaybetmemiş olursunuz. Görsel ve kullanım olarak ta sizi rahatsız etmeyecektir. Diğer bir alternatif ise kapamayı düşündüğünüz kapı boşluğunu değerlendirirseniz koridordan en az  7 - 8 cm daha az alan kaybetmiş olursunuz.

Prt3
 


Dar Alanlarda Mekanı Geniş Hissetmek

Alan
 

Uzmana Sorun köşemizde ikinci sorumuz Bahar hanım'dan geliyor:

Evlenirken eşimin bekar evine pek değişiklik yapmadık, boşuna masraf etmeyelim, sonra yavaş yavaş alırız demiştik. Yalnız evleneli 6 yıl oldu biz hala dekorasyona karar veremedik. Ev küçük olduğu için açık renk tercihim ama açık mobilyalar neredeyse hiç üretilmiyor. Akçaağaç mobilya seviyorum, olan mobilyalar evimize uymuyor. Yaptırmaya çalıştım istediğim gibi olmadı, beğenmedim. Salonumda olmasını istediklerim en az 8 kişilik masa, 6 sandalye, köşe koltuğum ve tabak çanağı toplaması için büfe. Bütün bunları bir bütün haline getiremiyorum. Renk ve fikir ayrıca mobilyacı konusunda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

TV1
 
 
  Dar alanlarda mekanı geniş hissetmek için açık renklerin kullanılması öncelikli tercih olmalıdır. Bunun yanı sıra durağan olan mekana hareketlilik katmak için mekan içerisinde kolon çıkıntıları gibi alanlar aynı rengin daha koyu tonu ile ya da mobilyaya uygun bir renk (renk derken ; boya , duvar kağıtı ve benzeri kaplamalar olabilir.)ile canlandırılmalıdır . Koltuğunuzu açık renkli köşe takımlarından seçmelisiniz, bununla birlikte bu köşe takımının alt tarafı sandıklı ya da çekmeceli olarak tercih ederseniz stoklama alanına sahip olursunuz.

Televizyonuzu yerden kaldırın ve duvara asın, televizyonun sağ bölümü bir rafla değerlendirilebilinir ya da yemek takımlarınızı yerleştirebileceğiniz bir konsol televizyonun alt kısmına düşünebilirsiniz. Yemek masası seçimi açılır - kapanır olmalı, lakin ortadan genişleyen değilde baş tarafından genişleyen bir ürün tercih ederseniz daha estetik olacaktır (masa kapalıyken ortasında çizgi görmeyeceksiniz) sandalyelerde de 6 sandalye masa ile takım halinde olabilir diğer iki başa gelecek olan 2 sandalye mobilya şeklinde farklı biçim ve renkte tercih edilirse günlük kullanımda koltuk görevini görür yemek yenildiğinde sandalye olarak kullanılır. Bu şekilde masa kapalı olduğu zaman artacak 2 sandalye odanın bir parçası haline dönüşecektir. Mobilyaların istediğiniz renkte olması için lake ya da cilalı  ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir sorunuz olan mobilyacı tavsiyesi ise bulunduğunuz il ve ilçeye göre yardımcı olabiliriz. 

Not: Fotoğraf çekimleri odanın tüm cephelerini göstermesine ve mümkünse kaba taslak da olsa m2 bilgisini de eklerseniz daha verimli bir şekilde yardımcı olabiliriz. 


Uzmana Sorun: Konsolu Kamufle Etmek

Konsol_perde

Uzmana Sorun'da ilk sorumuz Sema hanım'dan geliyor:

Yeni taşındığımız evin salonuna eşyaları yerleştirirken konsolu pencerenin yanına almamız gerekti.  Fakat konsol pencereyi 15 cm kadar kapatıyor. Tül seçiminde çok kararsızım. Bu alanı nasıl kamufle edebilirim ya da edebilir miyim?

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Mekanın plan ve ölçülerini gönderecek olurlarsa daha doğru bir şekilde yardımcı olabilirim. Şu haliyle aklıma ilk gelen soru yer değişikliği mümkün değil mi? Masa sürekli kullanım halinde mi? Konsolun yerine masa alınamaz mı?

Sadece perde önerecek olursam,konsolun devamında cam, cam önünde koltuk olduğu için gereksiz yığılma yapacak uzun perdelerden uzak durmaları gerekir,  bunlar yerine katlamalı yada stor perde türlerinden tercih edebilirler, modern ve sade mobilyaları olduğu için bunların uygun olacağını düşünüyorum,konsolun yerini değiştirme imkanı yoksa eğer böyle bir perde arkasında sorun çıkarmadan durumu idare edebilir. Tam olarak salonu algılayamıyorum, resimler büyüklük, kapı, pencere, yön vs göstermediğinden çok fazla yorum yapamıyorum ama konsol üstündeki aynayı masanın arkasında bulunan duvara geçirirlerse salona derinlik verebilir, konsolun yeri daha az dikkat çeker. Kullanılan renkler bej, krem, kahve olduğundan bu renklerle kombine olabilecek canlı renkler eklenerek denge sağlanabilir. Örneğin turkuaz, mavi tonları, kiremit, turuncu, bordo gibi tercih edilebilir. Sevdikleri enerjisi sıcak renkler iyi gelecektir.

Perdeye ilave olarak tercih edecekleri bu renkleri sticker, tek duvara duvar kağıdı, kırlent ve aksesuarla bütünleştirebilirler. Bir ilavemde duvara asılacak olan resim,tablo vs aksesuarlara asılma yüksekliğini oturduğunuz hizadan bakarak belirlerseniz daha uygun olur.


Siz de sorularınızı mekanınıza ait en az bir fotoğraf ile "uzmanasorun" başlığı ile info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz. (ölçü ve planları belirtmek daha net cevaplar verilmesini sağlayacaktır.)


Uzmana Sorun

Uzman

Kırmızı Minder'de bugün yeni bir bölüme başlıyoruz. Her türlü yaşam alanınızda karşılaştığınız sorunlara deneyimli mimar ekibimiz yanıt vermek için hazır. Mimar Bayram Çevik ve Mimar Sühendan Türker yollayacağınız sorunlara site üzerinden yanıt veriyorlar.

Yapmanız gereken sorularınızı mekanınza ait en az bir fotoğraf ile "uzmanasorun" başlığı ile info@kirmiziminder.com adresine yollamak.