Uzmana Sorun: Konsolu Kamufle Etmek

Konsol_perde

Uzmana Sorun'da ilk sorumuz Sema hanım'dan geliyor:

Yeni taşındığımız evin salonuna eşyaları yerleştirirken konsolu pencerenin yanına almamız gerekti.  Fakat konsol pencereyi 15 cm kadar kapatıyor. Tül seçiminde çok kararsızım. Bu alanı nasıl kamufle edebilirim ya da edebilir miyim?

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Mekanın plan ve ölçülerini gönderecek olurlarsa daha doğru bir şekilde yardımcı olabilirim. Şu haliyle aklıma ilk gelen soru yer değişikliği mümkün değil mi? Masa sürekli kullanım halinde mi? Konsolun yerine masa alınamaz mı?

Sadece perde önerecek olursam,konsolun devamında cam, cam önünde koltuk olduğu için gereksiz yığılma yapacak uzun perdelerden uzak durmaları gerekir,  bunlar yerine katlamalı yada stor perde türlerinden tercih edebilirler, modern ve sade mobilyaları olduğu için bunların uygun olacağını düşünüyorum,konsolun yerini değiştirme imkanı yoksa eğer böyle bir perde arkasında sorun çıkarmadan durumu idare edebilir. Tam olarak salonu algılayamıyorum, resimler büyüklük, kapı, pencere, yön vs göstermediğinden çok fazla yorum yapamıyorum ama konsol üstündeki aynayı masanın arkasında bulunan duvara geçirirlerse salona derinlik verebilir, konsolun yeri daha az dikkat çeker. Kullanılan renkler bej, krem, kahve olduğundan bu renklerle kombine olabilecek canlı renkler eklenerek denge sağlanabilir. Örneğin turkuaz, mavi tonları, kiremit, turuncu, bordo gibi tercih edilebilir. Sevdikleri enerjisi sıcak renkler iyi gelecektir.

Perdeye ilave olarak tercih edecekleri bu renkleri sticker, tek duvara duvar kağıdı, kırlent ve aksesuarla bütünleştirebilirler. Bir ilavemde duvara asılacak olan resim,tablo vs aksesuarlara asılma yüksekliğini oturduğunuz hizadan bakarak belirlerseniz daha uygun olur.


Siz de sorularınızı mekanınıza ait en az bir fotoğraf ile "uzmanasorun" başlığı ile info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz. (ölçü ve planları belirtmek daha net cevaplar verilmesini sağlayacaktır.)


Casadeco

Döşemelik kumaş, duvar kağıdı ve duvar sticker üreticisi Casadecor’un sonbahar 2008 desenleri.

Casadeco Türkiye distrübitörü: Dreams Wallpapers & Fabric, cemil topuzlu cad. tibaş sit. f blok 2-3, fenerbahçe. 0216 350 19 18


Sar ı Mutfaklar

üst soldan itibaren: home decor exchange, domino magazine,  country homes, better homes & gardens, tchochkes, super*junk Şule hanımın sarı duvar ve sarı dolaplara sahip mutfağına uygun perde önerisi bizi bu tür bir mutfak arama heyecanına soktu. Sonuçta biz üstteki mutfaklardan en çok misket limonu yeşili perdelere ve aksesuarlara sahip country homes mutfağını ve domino'nun oturma köşesini sevdik.

Perdeli Antreler

E-postalarımıza hızla cevap yazmak için çabalamaya devam ediyoruz. Nihayet son bir haftaya kadar gelen postaların pek çoğuna cevap yazabildik. Buket hanım'ın postası da öncesinde gelenlerden: "Sokak kapımın arkasında 35 cm derinliğindeki 90 cm eninde alana ayakkabılık ve portmanto olarak kullanılacak bir ünite kurmak istiyorum . Benim aklıma şöyle bir fikir geldi dar bir ayakkabılık ve duvara askı monte etsem, kapak yerine şık bir panel perde kullansam ne dersiniz ? Elinizde böyle bir örnek varsa foto yayınlayabilir misiniz?" diyordu kendisi. West Elm'de görüp sevdiğimiz bu fotoğraf buna çok güzel bir örnek oldu.

Pembe Perdeler

home fayre "Siteniz çok güzel, her gün farklı şeyler görmek de çok güzel oluyor açıkcası.. Ben salonumda değişiklik yapmak amacıyla perdelerden başladım ve şeker pembesi saten perdelerle işe başladım. Şimdi bütün salonu buna göre dekore etmek istiyorum..." diyordu Emine hn e-postasında. Biz de kendisi için pembe perdeli oda örnekleri derledik... so sylvie laissezfaire design hgtv

Persan 2008

  Ecegül hanım mail yoluyla kotukları için kumaş ve onlara uyum sağlayacak perde önerisi istediğini belirtti bizlere. Kendisi için uygun kombinasyonları oluşturabilmek amacıyla Persan'ın sitesine açtığımızda, sitenin yenilendiğini ve koleksiyonlara özel perde, koltuk ve yastık seçeneklerinin sunulduğunu gördük. Persan'da daha pek çok örnek mevcut ama bizim seçtiğimiz diğer gruplar şöyle:

Frans ız Balkonları

zero'nun sorusu fransız balkonları ile ilgiliydi:

merhaba, ben geçen hafta yeni bir eve taşındım..herşey tamam ancak perdeler konusunda çok kararsızım… salonun ve oturma odasının camları yere kadar yani fransız balkonu diye tabir edilen cinsten… ama bu camlara en çok hangi perde modeli yakışır içinden çıkamıyorum… belki siz bana yardımcı olursunuz diye düşündüm.. şimdiden teşekkürler….

Genelde incelediğimiz pek çok Fransız balkonunda perde yoktu ama üsttekilere ilave olarak bir de alttaki örnekleri bulduk.


Kırmızı Minder Yayında!

bebek odası Son haftalarda uzun zamanlar harcayıp üzerinde titizlikle çalıştığımız blog projemiz Kırmızı Minder nihayet yayına başlıyor. Hedefimiz bir dergiden çok gündelik hayatı nasıl daha güzelleştirebileceğimizi, yerli ve yabancı kaynakları, mağazaları, eser sahiplerini yakından takip ederek birlikte öğrenip, gelişmek. İlk tanıtım yazımızın konusu da blogun ilk yazarı olarak geçen yıl hayatımıza katılan kızımız için hazırladığımız oda. Ev-ofis yapma hayalleri ile sadece daire şeklindeki bir halı, minik çiçekli perdeler ve zarif bir avize yerleştirilen oda sonrasında farklı bir fonksiyona sahip oldu. Bebek odalarının sadece pembeler veya sadece mavilere mahkum olmak zorunda olmadıkları düşüncesiyle odada daha farklı bir renk paleti kullanıldı. Turucu, yeşil ve sarı ağırlıklı eşyalar için çoğunlukla çocukluğumuzdan kalan aksesuarlar kullanıldı. Yatağın üstüne yıllar önce yapılmış bir etamin tablo, kitaplığa akrabalarımızın her yurt dışı seyahatlerinde topladıkları oyuncaklar, arkadaşlarımızın hediye ettikleri eserleri ve yine bizden kalan objeler yerleştirildi. Yatak takımları özel olarak diktirildi, ilk aylarda kullanılan beşik yine aynı yerden alındı. Emzirme koltuğu sonradan doğum hediyesi olarak geldi. Üzerindeki örtü yıllar önce elbise dikme hayalleri ile alınmışken sonradan battaniyeye dönüştürüldü. Odanın en büyük avantajları iyi ışık alması, ferahlığı sayesinde bebeğe rahat hareket imkanı sağlaması ve camın karşısında yer alan çocuk parkı sayesinde hep bir eğlence odağı olması... alışveriş notları: bebek odası: penguen bebe & genç masko tekstil: özgün tekstil, bakırköy not: siz de odalarınızı bizimle paylaşmak isterseniz lütfen oda@kirmiziminder.com adresine en az 4 fotoğraf ve kısa bir tanıtım yazısı yollayabilirsiniz...