Oyuncak Kutusu

245235142178653544_cvwHolQb_c

Şu an için çocukların oyuncakları, oğlumun boş odasında poşetlere dolu halde bekliyorlar. Üstteki gibi fotoğrafları görünce hepsini güzelce düzenleyesim geliyor. Elbette fotoğraf bizim gibi bir ufaklığa uygun değil, bizim daha işlevsel çözümlere ihtiyacımız var. 2 anaokulu çağında çocukla en uygun oyuncak düzeni nasıl olur diye araştırırken bulduklarım: 

Organize5

Ex_1299

Daha okumayı bilmeyen iki çocuğa oyuncakları doğru kutulara yerleştirmeleri için bulduğum en uygun çözüm sanırım bunlar. Kutuların üzerine oyuncakların cinsine göre fotoğraflı etiketler hazırlamak veya resimlerini yapıştırmak. Diğer çözümler:

10344274114156559_DkCPTg7g_c

22236591879630280_bUqJlVL5_c

53761789271225105_Z3yhU0Lx_c

Shannonikeasbins

Arts3

162129655305460332_JIvJbIbK_c

Aynısını Barbie'lerle de yapabilirsiniz.

199847302184693736_o1YSM7Ms_f

Books

Il_fullxfull.299303152

68046644339870459_KyoSHmQX_c

fotoğrafların kaynaklarına http://pinterest.com/hatice/ideas-for-kids/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Musab'a Doğum Günü Hediyesi

Musab'ımız 2 yaşına basınca biz de ona KırmızıMinder'e yakışır bir hediye hazırlamaya karar verdik. O oynamaktan bıkarsa saklar ilerde torunlarımız gelince onlara oynatırız :)

Fotoğraf-1

Hazırladığımız oyun yolunun aşamaları:

Photo

Öncelikle oyun yolunda kullanacağımız keçelerin renklerini belirledik. Zemin olarak kahve, yolda ve park yerlerinde gri,park yerlerinin üstündeki rakamlarda beyaz ve yol çizgilerinde ise sarı keçe kullanmaya karar verdik.

Photo-(1)

Zeminde kullancağımız kahve keçenin ölçülerini belirledik ve kestik. (Ölçüleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz: 30-48 ölçüleri oldu.)

Photo-(2)

Park alanlarının ve yolun ölçüsünü belirledikten sonra gri keçeden kesimini yaptık.

Photo-(4)

Park alanlarının genişliğini 8 cm'den boyu 10 cm'den 6 adet park alanı yaptık.( Çocuğunuzun arabalarına göre park alanlarını büyültebilir veya küçültebilirsiniz. Bizim kullandığımız arabalar küçük oyun arabaları.)

Photo-(7)

Park alanlarının üstünde kullanacağımız rakamları beyaz keçe üzerine pilot kalemle çizdik. Daha sonradan makasla kestik.

Photo-(8)

Hazırladığımız rakamları park alanının  üstüne silikon tabancası ile yapıştırdık. (Uhu ile de yapıştırabilirsiniz.)

Photo-(5)

Yolun üstünde kullandığımız şeritleri sarı keçeden 4 cm eninde 1 cm boyunda  hazırladık.

Photo-(6)

Hazırladığımız şeritleri yolu ortalayacak şekilde silikon tabancasıyla yapıştırdık.                      

Fotoğraf-2

Bunca aşamadan sonra Musab'ımızı bir süre oyalayacak oyun alanını üretmiş olduk. 

Fotoğraf-4

 

 


Çocuk Mutfağı Dönüşümü

9

Kızımın geçen seneki doğum günü için ona IKEA'dan bir çocuk mutfağı almış, babasıyla büyük bir heyecan içerisinde kurmuştuk. (Muhtemelen kızımdan çok biz sevinmiştik bu olaya) Geçen bir senede kardeşiyle mutfağı epey verimli kullandılar. Kimi zaman resim tahtası bile oldu zavallı mutfak. Cuma günü Sare'yle kolları sıvayıp mutfağı yeniden hayata döndürmeye karar verdik. Önce bir güzel zımparaladık, 2-3 kat boya sürdük, kumaşları ortaya döktük, diktik, biçtik derken 2 günde mutfağı bitirmeyi başardık. Bu arada cumartesi günü çocukları parka götürüp, elinde tinerle etrafa saçtığımız boyaları silen Meryem ablanın da emeklerini unutmamak lazım... İşte uğraşlarımızın sonucu ve detayları:

3
2

Perdeleri önce makinede büzgü ayarında büzgü yaptık, elimizle büzgüleri ayarlayıp sabitleştirmek için makinede üstünden dikiş çektik. En son mutfağın arkasına silikon tabancasıyla yapıştırdık. (Evin küçük beyi 1-2 kez çekmeye çalıştı perdeleri ama izin vermeyince sonradan uğraşmayı bıraktı!)

4

Anneannemizin hafta sonu Taraklı gezisinden aldığı küçük oklava ve sofrayı mutfağın üzerine koyduk.

5

Kenarına askı olarak yine geçen sene Ikea'dan aldığım setten çıkan spatulayı silikon tabancasıyla yapıştırdık.

6

Üzerine pazar günü Ayşe İkbal'le beraber diktiğim önlüğünü astık

8

İç raflara desenli peçeteler yerleştirip,

7

Açık raflara da markette gezerken karşıma çıkan Tefal minik mutfak aletlerini dizdik. Ve yine bu sefer de biz çocuklardan daha çok heyecanlandık!


Örgü Oyuncak Çekilişi

Aile

Kırmızı Minder'e verdiğim ara detaylarını daha sonra paylaşacağım yeni bir proje sayesinde son buluyor. Hem tekrar yayına başlamamız hem de yaklaşan Ramazan Bayramı bugünkü çekilişimiz için çok güzel iki sebep oldu.

Zuzucan Oyuncak'ın sahibi Çiğdem hn başarılı kadın girişimcilerimizden biri. Her biri 2,5 günde yine kadınlar tarafından örülen, savaş ve suçu özendirmek yerine aile sıcaklığı aşılayan sevimli oyuncakların üreticisi kendisi.

6 farklı örgü bebekten birini kazanacak 3 okuyucumuzdan biri olmak isterseniz yapmanız gereken tek şey sitedeki modellerden en çok hangisini beğendiğinizi yazmanız! Çekiliş cuma akşamı sonuçlanacak ve kazananlara oyuncakları bayram sonrası kargolanacak.


Trend:Pas Rengi

Tam ekran yakalama 11.08.2010 095020.bmp 1. Küpe

2.Vintage Ayakkabılar

3.Oyuncak At

4.Keçe Kurt

5.Not Kartları

6.Küçük Çanta

Henüz sonbahara girmedik ama Etsy'de hep bir iki ay oncesinden yeni ürünler dükkanlarda yerini alır. Şu sıralar,sonbahar,okul,ekin toplama gibi bir cok konuda yeni ürünler çıkmaya başladı. Bunların yanı sıra renk olarak da gri ve pas rengi dedigimiz kırmızı/kahve rengi populer..

Seçtiklerimiz dışında bu renkte ürünleri görmek için tıklayınız.


Oyuncak Odası

Oyunodasi2

Bu dolapları yapalı birkaç ay oluyor ama benim evdeki en sevdiğim projelerimizden biri olduğu için yine de eklemek istedim. Birkaç ay önce oturma odasını benim çalışma odam haline getirip televizyon ünitesinin boş kısımlarını raflarla doldurup kitaplık haline getirdik. Bu durumda oyuncaklar ve yeniden eve dönen televizyon için bir oda gerekti. Benim ilham kaynağım da Oh dee doh sitesinde gördüğüm bir oda oldu. Pencereni altında kalan kısıma uyacak ölçüde dolaplar kestirip Ayşe İkbal'in oyuncaklarını ve kitaplarını buraya yerleştirdik. Böylece hem onun ulaşması hem de işi bitince yerlerine kaldırması kolaylaştı.

Şimdi biz televizyona bakarken o oyuncaklarıyla oynayabiliyor. 2 yaşına kadar televizyon seyretmemesi etkili mi bilmiyorum ama televizyon Allah'tan ilgisini çekmiyor. Kalorifer bölümünün önüne koyduğumuz masasını da daha çok yemek yemek için kullanıyor. Odada onun en sevdiği kısımlardan biri de diğer uçtaki basit IKEA tahtası. Şimdiye kadar çok az ilgisini çeken tahtanın başından şimdi kendisini alamıyoruz...


Matruşka

littleredcaboose

Oturma odasına kütüphane yaptırınca 2 matruşka setini da raflara dizmiştim. Şimdi tüm evi elimden gelse matruşkalarla donatmak istiyorum. İşte ilham kaynaklarımdan bazıları:

haciendo el indio

alisamiller

ravenhill

mysongbird

handyjan

gypsyandtwink

devilishgrin

elizabethhurley

hippyofdoom


girlsdayout


Oyuncak Kutusu

"Merhaba, Gunumuzde cocuklarin cok fazla oyuncaklari oluyor ve bunlari hem duzenli gorunecek sekilde, hem de cocuklarin kolayca alip oynayabilecekleri sekilde yerlestirmek zor oluyor. Bu konuda onerileriniz var mi?" diye sormuş Gül hn. Önerilerimiz şunlar:

Two Straight Lines - Flickr Oh dee doh Pottery Barn Kids IKEA Cookie Magazine Flickr

Tree House

Tree House ile Dwell Baby markasını araştırırken karşılaştık. Tracei Akarlılar mağazada dilediklerince koşup eşyaları devirmelerine izin verilen çocuklara ve yetişkinlere farklı bir deneyim sunmak için açmış Tree House mağazasını. Bünyesinde çoğunlukla sosyal sorumluluk projelerine önem veren çocuk modasının tanınmış markalarına yer veren  ve Dünyaca ünlü Hollandalı tasarımcı Tejo Remy (Droog Design'ın kurucularından) tarafından tasarlanan dükkan, aynı zamanda kendi gelirinin bir kısmını da yerel vakıflara bağışlıyor. Tree house sırf çocuk odası ile ilgili ilham almak isteyenler için bile harika detaylar ile dolu.

Tahta Oyuncak Krall ığı

Çocukların sihirli annesi İnci Türkay'ın tahta oyuncak dükkanı Tayga ile karşılaştığımızda hali hazırda ilgi duyduğumuz tahta oyuncaklarla ilgili bir yazı hazırlamaya karar verdik. Adını uçsuz bucaksız orman topluluğu Tayga'dan alan firma yabancı tahta oyuncak markaları Plan toys, Radio Flyer ve kitap serisi Brainy Baby ile Aprica pusetlerini Türkiye'ye getiriyor. Tayga ürünlerine İstanbul ve Ankara'daki mağazaları dışında internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Doğal oluşları, kimyasal madde içermemeleri, çocuğun hayal gücünü kullanmaya teşvik etmeleri, dayanıklı geri dönüşümlü oluşları sebepleriyle her geçen gün daha çok tercih edilen tahta oyuncakları bulabileceğiniz bir diğer adres de IKEA, mağazada uygun fiyatlı tahta oyuncaklara ulaşabilirsiniz. Internet üzerinden almayı düşünenlerden iseniz e-bebek, yapa bebek, oyuncak ev, sihirli oyuncak ve hepsiburada adreslerinden alabilirsiniz.

Küçük ve Şirin

Geçtiğimiz günlerde Sabahnur hanım'dan kendi yaptığı oyuncakları tanıtan bir e-posta aldık. Kızı Zeynep Erva için yapmaya başladığı oyuncaklar güzel yorumlar alınca Petit & Cute sitesini kurup bu site üzerinden satışa başlamış Sabahnur hanım. İşte kendi kaleminden Petit & Cute'un öyküsü & bir anne olarak bu işe nasıl zaman bulduğunun cevabı:
Kızımın dogumuyla işi bırakıp, evde onu buyutmeye basladım. Her konuda oldugu gibi oyuncakları konusunda da arastırıp okudum. Cevremizi saran,hemen her yerde cokca rastladıgımız cin malı, kursun içeren oyuncaklara bir alternatif olması amacıyla neler yapabilirim derken, yabancı site ve bloglarda rastladıgım "amigurumi" oyuncakları kesfettim. Bu mantıkla tamamen kafamdan küçük bir fare ordum kızıma. -Çünkü japonların bu sanat dalıyla alakalı Türkce bir kaynak yok ya da ben bilmiyorum- Kızımın o kucuk fareyle cok eglendiğini görünce,bir tavsan ve bir kaplumbaga daha ördüm ve boyle devam etti. Ördüklerimi blogumda okuyucularımla paylastım ve hep guzel yorumlar aldım. Sonra da satmak amacıyla yeni oyuncaklar örüp, blogumda yer verdim. Oyuncaklarımı genelde, kızımın uyku saatlerinde -Öğlen 2 saat kadar-, ya da aksam/gece, bazen de oyun saatlerinde örüyorum.
Amigurumi, Japon tığ ve şişler ile örme sanatına verilen isim. Bu sanatla ile ilgili detaylı bilgilere google'dan ulaşabilir, flickr'dan başkalarının yaptıkları oyuncaklara göz atabilirsiniz. Siz de kendi tasarımlarınızı tanıtmak isterseniz (sitenizin olması gerekmez) info@kirmiziminder.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Minder Yayında!

bebek odası Son haftalarda uzun zamanlar harcayıp üzerinde titizlikle çalıştığımız blog projemiz Kırmızı Minder nihayet yayına başlıyor. Hedefimiz bir dergiden çok gündelik hayatı nasıl daha güzelleştirebileceğimizi, yerli ve yabancı kaynakları, mağazaları, eser sahiplerini yakından takip ederek birlikte öğrenip, gelişmek. İlk tanıtım yazımızın konusu da blogun ilk yazarı olarak geçen yıl hayatımıza katılan kızımız için hazırladığımız oda. Ev-ofis yapma hayalleri ile sadece daire şeklindeki bir halı, minik çiçekli perdeler ve zarif bir avize yerleştirilen oda sonrasında farklı bir fonksiyona sahip oldu. Bebek odalarının sadece pembeler veya sadece mavilere mahkum olmak zorunda olmadıkları düşüncesiyle odada daha farklı bir renk paleti kullanıldı. Turucu, yeşil ve sarı ağırlıklı eşyalar için çoğunlukla çocukluğumuzdan kalan aksesuarlar kullanıldı. Yatağın üstüne yıllar önce yapılmış bir etamin tablo, kitaplığa akrabalarımızın her yurt dışı seyahatlerinde topladıkları oyuncaklar, arkadaşlarımızın hediye ettikleri eserleri ve yine bizden kalan objeler yerleştirildi. Yatak takımları özel olarak diktirildi, ilk aylarda kullanılan beşik yine aynı yerden alındı. Emzirme koltuğu sonradan doğum hediyesi olarak geldi. Üzerindeki örtü yıllar önce elbise dikme hayalleri ile alınmışken sonradan battaniyeye dönüştürüldü. Odanın en büyük avantajları iyi ışık alması, ferahlığı sayesinde bebeğe rahat hareket imkanı sağlaması ve camın karşısında yer alan çocuk parkı sayesinde hep bir eğlence odağı olması... alışveriş notları: bebek odası: penguen bebe & genç masko tekstil: özgün tekstil, bakırköy not: siz de odalarınızı bizimle paylaşmak isterseniz lütfen oda@kirmiziminder.com adresine en az 4 fotoğraf ve kısa bir tanıtım yazısı yollayabilirsiniz...