Berre'nin Detayları

 

Geçen hafta sonu size Berre'nin kütüphanesini tanıtmıştım, bugün de evinde fotoğrafladığım, benim çok sevdiğim diğer minik detayları paylaşmak istiyorum. Kızımla sabahları TLC'deki ev programlarını seyredip durduğumuz için evi gezerken durup "Anne! Burası tam bir TLC evi olmuş!" dedi :)

IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419
IMG_5419


Uyumlu Renkler: Mor ve Yeşil

Mor ve yeşil bu haftanın uyumlu renkleri.. Herkesin bir arada kullanmaktan kaçındığı mor-yeşil'in hoş kombinler oluşturduğunu sizde göreceksiniz. İşte Kırmızı Minder'in bu haftaki uyumlu renkler seçkileri:

Untitled-12

Untitled-12

Untitled-1

Purple,Pink and Green

Untitled-13Untitled-6

Untitled-3


Untitled-5

Untitled-4

Untitled-10

Untitled-14
Fotoğrafların kaynaklarına http://pinterest.com/sarenigar/purple-green/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Dergilerden İlhamlar: Art & Decoration

Bu haftanın dergilerden ilhamlar köşesinde, Art & Decoration Fransa baskısı, Nisan 2012 sayısı var. Uzun zamandır reklam sayfaları bile ilham dolu bir dergi görmemiştim. İşte seçtiklerimiz:

Artdecapr1

Bu mutfak gerçek olamayacak kadar harika olsa da hayali bile güzel...

Artdecap7

Artdecapr3


Artdecapr2

Artdecapr4

Artdecapr6

Continue reading "Dergilerden İlhamlar: Art & Decoration" »


Kütüphane/Çalışma & Misafir Odası

Geçen hafta sonu size kütüphane ve misafir odası olarak kullandığımız odayı düzenlemek istediğimi anlatmıştık. Nihayet bu hafta sonu size odayı bitirebildiğimi gururla söyleyebiliriz! (en çok da anneme söylemek istiyorum, çünkü 2 ay önceki halini görünce yüzünde oluşan ifadeyi kolay kolay unutacağımı sanmıyorum.)

Kutuphane_bos

Odanın 1 hafta önceki hali bu şekildeydi. (keşke 2 ay öncesinin kutluarla dolu, içeri girmeye korktuğum halini de çekseymişim) Koltuk eski evimizde çocuk oyun odasında, perdeler salonda, lamba yemek odasında idi. Biz sadece halı ve dolapları eklemiştik. Size gösterdiğim 3 fotoğraftan ben en çok aşağıdakini sevmiştim:

6a00d83451e9a369e2016302de4f9c970d


Çünkü bizim gibi bir masası ve koltuğu vardı. Bu yüzden evin başka odalarında bulunan bir tekli koltuğu ve çocuklar doğunca depoya kaldırdığımız orta sehpayı çıkartıp bu odaya taşıdım. Ben bu fotoğrafı görene kadar nasıl aklıma gelmedi ki o sehpa ve koltuk... İşte sonuçlar ve detaylar... artık Ayşeikbal'in odasını düzenlemeye geçebilirim...

Kutuphane1

Kutuphane2

Kutuphane3

Kutuphane4

Kutuphanedetay1


Kutuphanedetay2

Kutuphanedetay3


2012 Yastıkları

Yastik1

Yeni yılı kutmayı sevmesek de mağazaları bu sebeple dolduran kırmızı-beyaz süsleri seviyoruz. Geçenlerde markette karşımıza çıkan bu yılbaşı ağacı süslerini de birşeyler çıkarabiliriz diye düşünüp sepete atmıştık. Sonradan çocukların odası için yastığa çevirdik bu süsleri.

Yastik2

Önce elimizdeki eski bir kumaşı dilediğimiz yastık ölçülerinde kesip diktik. içini yorgancıdan aldığımız elyaf ile doldurduk. (Bu esnada yorgancının bize 2 yastığa ancak yeter diye sattığı tonla elyafın çok artacağını farkettik!) Elimizde amerikan bezi olduğu için eski yastık kılıflarımızdan birini örnek alıp kılıf diktik.

Yastik22
Yastik11

En son olarak da süslerimizi yastıkların üzerine dikip sabitledik. Şimdilik çocukların odasına götürmek yerine oturma odasındaki koltukları süslüyor yastıklarımız...


Yeşil Odalar

Okuyucumuz Hicran hanımın fıstık yeşili oda örnekleri isteği üzerine derlediklerimiz:

Archinspire 

archinspire

Great_interior_design 

great interior design

Housetohome

house to home

Archinspire2 

archinspire

Valsparatlowes 

valsparatlowes

IndohomeLivingRoom

photobucket

Ikea

ikea


Mavi Yaşamlar

Brighton

Dün gece evde iki minikle sıkılırken ani bir karar alıp kitapçıya gittik. Pek çok yerli ve yabancı ev dergisini toplayıp geldik eve. "Ama iş için bunlar!" diye diye... O dergilerden living etc. ingiliz baskısını karıştırırken gördüm bu evi. Dergiyi hemen kenara koyup paylaşmaya karar verdim. Bu fotoğraflar bende banyoyu kırıp mavi fayans döşeme, kızımın mobilyalarını da pembeye boyama hissi uyandırıyor... En azından evimin duvarları şimdilik olduğu gibi kalabilir.


Tabak, Çanak, Çerçeve

Cerceve

Yeğenim Meryem bu duvarı görünce koşarak yanıma gelip "Hatice! Duvara çaydanlık asmışsın!" dedi. Halbuki bilse teyzesi bütün duvarı anneannesinden kalan tabaklar, sevdiği resimler ve arkadaşlarından gelen fincanlar ile doldurmanın hayalini kuruyor.

Sırada henüz erken olsa da kızımın odasını yeni gelecek erkek kardeşine göre nasıl yeniden tasarlayacağım projesi var. İşin tek eksisi odasını daha geçen ay pembeye boyatmış olmam...


Daldaki Kuşlar

Bird_on_branch2

Doğrusu ilk önce geçen sene Spool'un sitesinde görmüştüm, dalların üstünde duran kuşları. Orada dönence şeklinde yapılmıştı ve kumaştan nasıl kuş yapacağınızı anlatan bir şablon verilmişti. Eminim sitenin maharetli okuyucuları isterlerse kuşları kendi başlarına da dikebilirler. Ama ben üstün dikiş becerilerime güvenemediğim için sadece hayran hayran bakmakla yetindim siteye.

Aradan bir yıl geçince başka bir sitede yeni doğacak erkek bebeğin odasında rastladım kumaş kuşlara. Bu defa hepsi tek bir dalın üzerindeydiler. Ben de kendi çalışma odama yapma hayaliyle etsy'de kesin vardır diye kumaş kuşları aramaya koyuldum ve buldum!

Bird_on_branch

Kuşlar gelene kadar ben de ormanda istediğim gibi bir dal bulup iyice kurumasını bekledim. Bir de hepsiburada'dan sıcak uhu tabancası ile misina (balık tutmakta kullanılan şeffaf ip) aldım. Kuşlar uzun beklemelerden sonra gelince evin tamirattan sorumlu üyesi hepsini istediğim sırayla dallara yapıştırdı, kartonpiyere tavan çengelleri taktı, dalı da misinayla bu çengellere bağladı. Böylece 1 yıl sonra istediğime kavuşmuş oldum.

Sırada yan duvardaki hayal ettiğim çerçeve tasarımını hayata geçirmek var...


Matruşka

littleredcaboose

Oturma odasına kütüphane yaptırınca 2 matruşka setini da raflara dizmiştim. Şimdi tüm evi elimden gelse matruşkalarla donatmak istiyorum. İşte ilham kaynaklarımdan bazıları:

haciendo el indio

alisamiller

ravenhill

mysongbird

handyjan

gypsyandtwink

devilishgrin

elizabethhurley

hippyofdoom


girlsdayout


Dantelli Koltuk

Cat
Aslında Amy koltuktaki kedi tırmığı izlerini kapatmış ama ben de muhtemelen kendi koltuğumdaki gazlı boya izlerini böyle kapatabilirim. (evet dantelleri koltuğa yapıştırmak için bahane arıyorum...)


Inspireco

Livingroom3

Amy, benim için sıradışı grubuna dahil edilecek insanlardan biri. Kendisini sadece bloguna yazdıklarından tanıyorum ama evinin köşeleri, geçen yıl kolu kırık minik bir bebeğe koruyucu ailelik yapma hikayeleri, ürettiği cıvıl cıvıl ürünler bana hep bir masaldan çıkıp gelmiş izlenimi veriyor.

Bu yüzden geçen hafta önümüzdeki günlerde n büyüğü 3 yaşında olan 3 kardeşe koruyucu anne-babalık yapacaklarını okduklarında ilk başta şaşırsam da yeni öykülerini merakla beklemeye başladım. İşte  bu öykünün başlamasına kısa bir süre kala yeni masalından ilk kare. Kardeşlerin gelişine az bir süre kala oturma odasının son hali...


Oturma Odasındaki Kumsallar

Kumsal
Bakerella her ne kadar kekleri ve pastaları ile aklımı çelse de oturma odasına ait bu fotoğraf Kırmızı Minder'e daha çok yakışıyor. İlk bakışta odayı neden baharat şişeleri ile doldurduğunu düşünüyorsunuz, yakından bakınca

Kumsal2

Gittiği her deniz kenarının adının ve tarihinin yazdığını fark ediyorsunuz. Oturma odanızda 100 farklı kumsal karşılıyor sizi. Her biri diğerinden bambaşka tonlarda olan...

Cakes
Bakerella'nın pastalarından küçük bir örnek. Geri kalanına buradan ulaşabilirsiniz.


Mor, Yeniden

Okuyucularımızdan sık sık mor renkle ilgili kombinasyon talepleri alıyoruz,bu yüzden bu renkle ilgili örneklere devam ediyoruz. Bir renge uygun kombinasyonu ararken soğaya bakmayı seviyoruz biz. Moru ararken de karşımıza yeşil tonlar, maviler, sarılar, lilalar çıkıyor. Bu kombinasyondaki odalar:

Country Homes & Interiors

Domino

Domino

Domino

Pottery Barn

Benjamin Moore

Benjamin Moore