Mutfakta Ahşap & Metal Uyumu

Blogu açalı neredeyse 12 sene olmus ve hala ziyaret edildigini, aramalarda Kirmizi Minder’in ciktigini gormek cok mutlu ediyor! Bu ay Portakal Agaci studyomuzu yeni bir alana tasiyoruz ve ben orada daha cok ahsap ve metali birarada kullanmak istiyorum. Buldugum ve hosuma giden mutfaklardan bir kismi;

24CCD752-7B8E-40B0-8D75-4C5A30896FC3

chiara chakra

13CB1E80-1102-40CA-9842-3B8CC6E778AE

better homes and gardens

AE502DE6-4126-4E98-B22C-B4A4B826C40F
the coastal soul instagram

00FBF0FB-7E02-4142-9422-BB29371FBFF2
our vintage home love


Beyaz Mutfaklar

Modası geçmeyen, daima ilk tercihlerden biri olan beyaz mutfakları sizler için araştırdık. İşte Kırmızı Minder'in seçtikleri:

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16


Dergilerden İlhamlar: Art & Decoration

Bu haftanın dergilerden ilhamlar köşesinde, Art & Decoration Fransa baskısı, Nisan 2012 sayısı var. Uzun zamandır reklam sayfaları bile ilham dolu bir dergi görmemiştim. İşte seçtiklerimiz:

Artdecapr1

Bu mutfak gerçek olamayacak kadar harika olsa da hayali bile güzel...

Artdecap7

Artdecapr3


Artdecapr2

Artdecapr4

Artdecapr6

Continue reading "Dergilerden İlhamlar: Art & Decoration" »


Seramik Bardak Altlığı Yapmak

Fotoğraf-1

Bardak altlıklarına olan ilgimiz her zaman yeni bir girişime adım atmamıza sebep oluyor. Bu seferde seramik parçası  ile yapılan bardak altlıkları dikkatimizi çekti. Malzemeleri temin ettikten sonra ürünü oluşturmamız yarım saatimizi aldı!

İlk olarak bardak altlıklarında kullanacağımız paket kağıdını belirledik. Nalburdan aldığımız seramiğimizin ölçüsü 10x10 cm olduğundan paket kağıtlarını deseni ortalayacak şekilde 9x9 cm'den kestik. Kestiğimiz paket kağıtlarını yapıştırmak için mod podge denilen şeffaf tutkal yapıştırıcısını hazırladık.

Mod podge karışımı için: aynı oranda tutkal ve suyu bir kavanozun içine koyduk. (Ölçünün aynı eşitlikte olması gerekir.Yoksa kıvamında problemler yaşanıyor.) Yaklaşık 5 dakika kavanozu çalkaladık. 

Seramik parçasının üzerine paket kağıdını ortalayarak hazırladığımız karışım ile yapıştırdık. Seramik ve paket kağıdının üstünden bir kat daha fırça yardımı ile yapıştırıcımızdan sürdük. Kuruduktan sonra seramiğin alt kısmına 5 mm kalınlığındaki keçemizden seramiğin ölçülerinde kesip, silikon tabancası ile yapıştırdık. Böylelikle ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

Fotoğraf-2

Hazırladığımız bu bardak altlıklarını dilerseniz kendi aile resimlerinden veya beğendiğiniz resimlerini çıktısını alarakta yapabilirsiniz.


Kara Tahtalar Sofraya!

IMG_1679

Bu aralar davetlerimiz sıklaştığı için internette değişik sunum önerileri arıyorduk. Karşımıza witandwhistle.com'da kara tahta boyalı sunumlar çıktı ve heyecanla biz de yapmalıyız dedik! İşte aşamaları:

1

Öncelikle kara tahta boyasını temin ettik ve geriye kalan malzemelerimiz ise evde kullandığımız tabak ve bardaklardı.

2

Kara tahta boyası ile boyamak istediğimiz yeri belirkedikten sonra, kalan kısma boya bulaşmasın diye bant çektik. Belirlediğimiz yeri kara tahta boyası ile boyayıp 1 gün beklettik.  Boya kuruduktan sonra tebeşirle yazılarınızı yazıp dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

Ktahta2

IMG_1679

 


Amsterdam'da Kısa Bir Gezi

IMG_1281

Geçen hafta Duisburg'a gidince 2 saat uzaktaki Amsterdam'a da uğradık. Amsterdam sokaklarında ilgimi çeken karelerden birkaçını burada derlemeye karar verdim. Fotoğraflar çok sınırlı ışıkta cep telefonu ile çekildi çoğunlukla. (dükkan sahiplerini kızdırmamak için!) İlk fotoğrafta bir peynir dükkanının vitrini var. Peynirlerin şirin gözükmesinden ziyade beni en çok şaşırtan bizim çerkes peynirlerine olan benzerlikleri!

Fotoğraf-4

Bu mutfak ikinci el ürünler satan bir dükkanın içindeki dekordu. Dükkan sahiplerine belli etmeden fotoğrafı çekene kadar epey ter döktüm.

6

Bu da yine aynı dükkandan bir oyuncak bebek evi. Benzer bir fikrin uygulanışını bir hollanda dergisinde daha gördüm ve kızım için deneyip Kırmızı Minder'e eklemenin hayallerini kurmaya başladım.

7

Bu sete daha modern bir dükkanda rastladım, tabak nasıl delinir diye internette araştırma yaptığımı söylememe gerek var mı:)

3

Sadece çay ve kahve satan bir dükkan, öğlen saatine denk geldiğimiz için maalesef giremedik içeri...

Family_survival

Ailece hayatta kalma takvimi, tam bizlik! İçi de ingilizce olsaydı alacaktım ama felemenkçe idi.

9

Bir evin girişindeki detay.

8

Kuşlar için kalpten yemler. Onun yapılışnı da buldum, sıra malzemeleri toparlamada!

2

Son olarak desenli kağıttan gemiler, bir doğum günü partisi için ideal gözüküyorlardı...


Mutfak Önlüğü ve Bez Çanta Seti

Onluk_canta2

Pek çok dükkanda istediğimiz gibi bir mutfak önlüğü bulamazken, birbirinden güzel tasarımlara sahip kurulama bezlerine rastlıyoruz. Biz de bu bezlerden yeni evlenecek ve mutfağa düşkün bir arkadaşımıza hediye edebileceğimiz bir set hazırladık. Bizim bulduğumuz bezler normallerinin iki katı büyüklüğünde idi bu yüzden birleştirmeye gerek kalmadan bel kısmına diktiğimiz bir kemer ile önlüğü kolayca bitirdik.

Onluk_canta1

Pazar/market çantası veya ekmek torbası olarak kullanabileceği bu çanta için de karşılıklı kenarları birleştirip tutma yerini bir kurdele ile tamamladık....


Çocuk Mutfağı Dönüşümü

9

Kızımın geçen seneki doğum günü için ona IKEA'dan bir çocuk mutfağı almış, babasıyla büyük bir heyecan içerisinde kurmuştuk. (Muhtemelen kızımdan çok biz sevinmiştik bu olaya) Geçen bir senede kardeşiyle mutfağı epey verimli kullandılar. Kimi zaman resim tahtası bile oldu zavallı mutfak. Cuma günü Sare'yle kolları sıvayıp mutfağı yeniden hayata döndürmeye karar verdik. Önce bir güzel zımparaladık, 2-3 kat boya sürdük, kumaşları ortaya döktük, diktik, biçtik derken 2 günde mutfağı bitirmeyi başardık. Bu arada cumartesi günü çocukları parka götürüp, elinde tinerle etrafa saçtığımız boyaları silen Meryem ablanın da emeklerini unutmamak lazım... İşte uğraşlarımızın sonucu ve detayları:

3
2

Perdeleri önce makinede büzgü ayarında büzgü yaptık, elimizle büzgüleri ayarlayıp sabitleştirmek için makinede üstünden dikiş çektik. En son mutfağın arkasına silikon tabancasıyla yapıştırdık. (Evin küçük beyi 1-2 kez çekmeye çalıştı perdeleri ama izin vermeyince sonradan uğraşmayı bıraktı!)

4

Anneannemizin hafta sonu Taraklı gezisinden aldığı küçük oklava ve sofrayı mutfağın üzerine koyduk.

5

Kenarına askı olarak yine geçen sene Ikea'dan aldığım setten çıkan spatulayı silikon tabancasıyla yapıştırdık.

6

Üzerine pazar günü Ayşe İkbal'le beraber diktiğim önlüğünü astık

8

İç raflara desenli peçeteler yerleştirip,

7

Açık raflara da markette gezerken karşıma çıkan Tefal minik mutfak aletlerini dizdik. Ve yine bu sefer de biz çocuklardan daha çok heyecanlandık!


Haftalık Menü Panosu

1

Bu aralar kendimi sık sık "ben bugün ne pişireceğim?" diye düşünürken buluyorum. Aklıma gelen yemekler için ya malzeme eksik oluyor ya da zaman yeterli olmuyor. Tam bunları düşünürken cumartesi günü karşımıza çıkan bu pano fikri sanki benim sorularımın cevabı gibiydi.

7

İllaki elimizdeki malzemelerle çalışacağız, dışardan bir şey almayacağız diye tutturduğumuz için her yeri alt üst edip sonunda yukarıdaki mantar panoyu bir köşede bulduk. 

6

İstediğimiz renklerde bir kumaş kesip raptiyelerle tutturduk. Aslında desenli bir kağıtla da harika olurdu ama bizde kumaş vardı. Sonra bir kurdeleyi yine panonun kenarına raptiyelerle tutturduk. (sağlam olsun diye panonun arkasından düğüm attık.)

2

Kırmızı keçeden parçalar kesip tarifler ve

3
menü fikirleri için cepler yaptık. (Alttan düşmesinler diye güzli iğne tutturduk)

5

Başta tutturduğumuz kurdelanın üzerine önceden paşabahçe'den süs için aldığım mandallardan takıp menüleri yerleştirdik. Bir de her mandalın üzerine günlerin baş harflerini yapıştırdık. Dün pazılı kısırı yaptım bile, bugün sıra pizza çanaklarında! Bu fikir aynı zamanda yeni evli veya yeni ev hediyesi için de çok uygun...

not: Orjinal fikir buradan....


Rengarenk Bardak Altlığı

Kece_bardak_altligi

Elişi bloglarında keçeyle muhteşem tasarımlar yapıldığını görüyorum. Ama bende onlarla uzun uzun zaman geçirecek kadar sabır yok maalesef. Bu yüzden bu bardak altlıkları tam bana göre oldular.

Kece_bardak_altligi2

Önce internetten top keçe satın aldık, sonra burada anlatıldıkları gibi birbilerlerine diktik. Şimdi sıcak birşeyler içmek için bahaneler üretip duruyoruz!


Çocuk Sofrası

Cocuk_sofrasi

Dün gelen arkadaşımın kızı ile kendi kızım için ayrı bir masa hazırlamak istedim. Küçük hanımlar 7 ve 4,5 yaşındalar. Bu yaşlar hem bir birey olarak kabul edilmek istenip hem de hala çocuk heyecanı duydukları, özenilmek istendikleri dönemler. Ben de onların sofrası için Sweet Paul sitesinde gördüğüm fikri uyguladım. Ikea çocuk masasına kraft kağıdı serip kalemle servis altları çizdim. Yemek yerken bir yandan da çizim yapsınlar diye boya kalemleri yerleştirdim. Masanın detaylarına geçmeden bir uyarı, eğer evde daha minikler varsa kesinlikle bu masayı büyüklerine yar etmek istemiyor, bütün güçleri ile masa uğruna savaşabiliyorlar :)

Cocuk_sofra2

Boyaları sevdiğim çay fincanlarına koydum.

Cocuk_sofra3

İsimlerini post-it kağıtlara yazıp,

Cocuk_sofra5

desenli bantlarla süsledim.

Cocuk_sofra4

Tuzlukları da hoşlanacaklarını düşündüğüm setten yerleştirdim.


Aşureler Süslendi

Asure1_1

Haftaya pazartesi aşure günü. Biz sevdiklerimize aşure dağıtırken nasıl süsleyebiliriz derken çıktı bu tasarımlar. Kapların geri dönüşümüyle uğraşmak istemiyorsanız üstteki gibi kağıt bardakları keçe ile süsleyip üzerlerini kapakla kapatarak dağıtabilirsiniz. (Keçenin düzgün olması için bir bardağı yapıştırma yerinden açıp şablon olarak kullanın.) Eğer kapları da hediye etmek isterseniz aşağıdaki iki tasarımdan birini de deneyebilirsiniz. Sizin yaptığınız farklı tasarımlar varsa onları da duymaktan mutluluk duyarız! Aşure tarifi için Portakal Ağacı'ndaki bu tarife bakabilirsiniz.

Bu arada örgü eldivenlerin çekilişini random.org ile yaptık, yorumları tek tek saydık ve kazananlar Merve Aydın ve Nuray oldu! Katılan herkese çok teşekkürler.

Asure2_1

Aşure maceramızda suç ortağım Sare olunca kartın üstüne de onun adını yazmak şart oldu. internette gift tag diye arama yaparsanız pek çok kart örneği bulabilirsiniz. Bu tasarım için güzel bir kumaş ve sürfile makası yeterli oluyor.

Asure3_1

Aşure ile beraber minik bir de hediye vermek için güzel bir kavanoz ve şirin bir tahta kaşığı birbirine bağlamak yeterli. Kavanozu Mudo Home'da, kaşığı ise Zara Home da buldum....


Kapkek Kılıfları

Hearts
link

Yine bir "internette gördüm, ben de yapmalıyım! dedim" serisi ile karşınızdayım. Farklı modellerde kapkek kılıfları görünce çok sevmiş ama istediğim gibi bir desen bulamamıştım bir türlü. Sonunda boş olarak verilen desenlerden birini alıp üzerlerine kendi sevdiğim desenleri yerleştirdim. Sonuçta aşağıdakiler çıktı.

Hani sitelerde şirin şirin şeyler paylaşılır da "bunu yapmaya kimin zamanı var ki?" deriz ya, dün kızımla kalıpları ve kekleri yapmaya çalışırken ben de bu sözü düşündüm. İnternette gördüğüm bir tasarım çok hoşuma giderse hemen yapmak istiyorum ama kızımla yaparken bir yandan da kendimi daha sabırlı, onunla daha iyi iletişim kuran bir anne haline getirmek için ciddi anlamda çabalıyorum. Dünyanın belki en sabırsız annesiyim ama onunla birlikte birşeyler yapmak benim bu huyumu aşırı derecede törpülüyor, onun başka hiçbir zaman benimle paylaşmayacağı düşünceleri böyle zamanlarda su yüzüne çıkıyor, bana annemin ne kadar sabırlı olduğunu hatırlatıyor... Galiba nette bulduğum şirinlikler zamanımı alsa da en çok bahsettiğim bu anlar için seviyorum onları yapmayı...

Eğer siz de yapmak isterseniz (hem çocuğunuzun olması da şart değil!) kalıpları yazdırabileceğiniz dosyaların linkleri altlarında mevcut. Sadace sayfayı yatay çevirmeden (normal dik halde) bastırırsanız daha iyi ölçülerde çıkıyor ya da bizim gibi biraz içe katlayıp yapıştırarak da yapabilirsiniz.

Curly
link

Edwardian
link

Dotdot
link


Sonbahar Meyvesi:Balkabağı

Sonbaharı sararan yapraklar,yagmurlar ve bir de balkabagı özel yapıyor benim gözümde.. 

Etsy'de yaz sonundan beri  popüler olan bir sey balkabagı teması , malum Halloween bayramlarının sembolü...

Farklı kategorilerden ürünler seçtim,oldukca ilham verici bir çok şey mevcut...

Balkabakları Fotografı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215553.bmp 

Balkabaklı Dudak Kremi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215607.bmp 

Seramik Balkabagı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215651.bmp 

Balkabaklı Truf 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215621.bmp 

Balkabagı Bebek Şapkası 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215536.bmp 

Balkabagı temalı daha cok ürün için tıklayın!

 

Editör: Sabahnur


Ekim Dergilerinden: Home Art

Home_art

Home_art2

Home_art6

Home_art7

Kasım dergileri yavaş yavaş raflara çıkmaya başladı. Geçen ayın dergilerinden sevdiğim fotoğrafları paylaşmaya başlıyorum ben de. Ben bu dergi sayfalarını koparırken daha aklımda yeni ev yoktu. Ama şimdi bakıyorum da hep buraya uygulamayı düşündüğüm gibi örnekler toparlamışım...


Kış Bahçesi Mutfağı

MainPic4

Dün House Beautiful'un seçtiği mutfağı göstermiştim. Bugün de benim en sevdiğim mutfağı tanıtıyorum. Smallbone markasının Chelsea Bahçe fuarı'nda tanıttığı yine Chelsea ismini taşıyan tasarımı. Benim en çok sevdiğim tarafı mutfağın kış bahçesinin içine yapılmış olması ve dış bahçe ile bir bütün oluşturması...

Chelsea-kitchens-mainPic1

MainPic2

MainPic_outside3
MainPic_outside2

MainPic3

Chelsea-kitchens-popup2

Chelsea-kitchens-popup3