Hayal Evi, 1. Bölüm: İlk Çizimler

Geçen haftalarda bahsettiğim kiraladığımız evde bugün nihayet çalışmalara başlanıyor. Önceki yazıda bahsettiğim gibi bu evin benim için en önemli kullanım amaçlarından biri mutfağında facebook sayfamıza koyabilmek için videolar çekebilmek. Ancak evin şimdiki mutfağı çok küçük ve karanlık olduğu için bu pek mümkün olmayacaktı. Biz de sitemizin danışman mimarlarından Bayram Çevik ile bir araya gelerek salonun ortasında yer alacak yeni bir yaşam alanı tasarladık. Bayram beye ilettiğim isteklerim:

  • her yerin beyaz olması
  • aydınlık ve geniş bir ortam oluşturulması
  • Anadolu motiflerinin günümüze uyarlanması
  • yemek yaparken karşımdaki kişileri görebilmem
  • çocuklarla akşamları daha fazla bir arada olacağımız bir ortamın belirlenmesi

şeklindeydi. Evin ilk halinde bize göre kullanışsız olan 40 metrekarelik bir koridor vardı. Bayram bey ile salonun iki tarafındaki duvarları kaldırıp koridoru bu alana katarak işe başladık.

 

Studyo1

Salon duvarları yıkılıp mutfağı tam karşıdaki cama konumlandıran mimarımız kapıdan girişi ve salondan diğer odaları geçisi duvar olmadan ayırdetmek için paravanlar tasarladı. Bu paravanlar selçuklu motiflerini gösterir şekilde çizildi. Paravanlardan diğer odalara geçişte boş kalan yerlere selçuklu motiflerinin devamı şeklinde betimlenen bir kitaplık yerleştirdi. Mutfaktaki adanın hemen karşısına düşen ve kiriş olduğu için kaldırlması mümkün olmayan köşeye de bir sedir tasarladı. (mor alanlar resimdeki görüntüyü netleştirmek için verilmiştir, aslı beyazdır)

 

Studyo2

Oda üç boyutlu çizimle tasarlandığında ortaya aşağıdaki görüntü çıktı:

 

Studyo3

 

Studyo5

Bugün koridor duvarları yıkılmaya başlıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde proje detaylarını paylaşmaya devam edeceğim.


Tuz Ambarından Reklam Ajansına

Tuz2

Kasımpaşa'da bulunan ve daha önce Tekel tarafından tuz ambarı olarak kullanılan bina Medina Turgul-DDB ajansı tarafından kiralanınca ortaya bu restorasyon projesi çıkmış. Projenin önceki ve sonraki fotoğraflarına buradan, sonraki haliyle ilgli detaylı fotoğraflara ise buradan ulaşabilirsiniz.