Koridor Sorunu

Foto?rafla-0044

Uzmana Sorun köşemizde yeni soru Milay hanım'dan geliyor:

3 metre uzunluğunda,118 genişliğinde bir koridorum var buraya portmanto yaptırmak istiyorum kapı girişinden ortalama 120 uzunluğunda ama genişliğine karar veremedim.Hem kullanışlı hem de koridoru çok boğucu ve giriş çıkışı engelleyici olmasını istemiyorum önerilerinizi bekliyorum.

Not:Fotoğrafta sağ duvarda gördüğünüz evin giriş kapısı,Sol duvardaki kapı ise duvarla örülecek yani iptal edilcek,sağ duvardaki telefonda iptal edilecek.Bu durumda portmanto sol duvarda yada sağ duvarda olabilir.Bu anlamda seçeneğimiz var siz ne önerirsiniz.Teşekkürler.

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

Portmanto 1
 

Koridorunuzun ölçüleri baz alındığında portmantonun olabileceği maksimum genişlik 40 cm minumum genişlik ise 30 cm den az olmamalıdır. (Şayet 30 cm olmasını isterseniz dolabın iç raf sistemi biraz değişik imal edilmesi lazım)

Portmanto 2
 

Mevcutta iki alternatif gözüküyor birincisi giriş kapısının sağına yapılabilir, bu da kademeli bir ürün seçilirse mekanda derinliği kaybetmemiş olursunuz. Görsel ve kullanım olarak ta sizi rahatsız etmeyecektir. Diğer bir alternatif ise kapamayı düşündüğünüz kapı boşluğunu değerlendirirseniz koridordan en az  7 - 8 cm daha az alan kaybetmiş olursunuz.

Prt3
 


Uzun ve Dar Koridorlar

Ckkenn Okuyucumuz Elif hanım, uzun, dar ve ahşap tavanlı koridoru için önerilerimizi sormuş. Uzun ve dar koridorlarda biz en çok fotoğraf galerisi fikrini seviyoruz. Ancak yine aynalar veya dar bir masa üzerinde ayna veya tablo da koridoru geniş göstermeye yarayan diğer unsurlar. Birkaç örnek: Rebel1in8 Ideal Home Magazine Living Etc. Living Etc. Oprah (antre yazımızdan...) Chicago Home Magazine 25 Beautiful Homes Magazine IKEA Hacker Ynnejdrofdarb