Holde Kitaplık Fikirleri

Salonun bir duvarini kitaplik yaptim, cocuklarin odalarina kitapliklar koydum, yine de masalarin uzerinde suran, evin degisik yerlerine dagilmis hala bir suru kitap var. En son aklima hole dar bir kitaplik koyma fikri geldi. Benim gibi baskalari da var midir derken tek olmadigimi gormek rahatlatti☺️ İste hollerine kitaplık  koyanlardan bazilari:


839BE033-BDE0-4895-B6DD-5B964AF5DB84
28BDC746-D053-4126-BBD7-59B7C4B0C08E
AA097492-30E6-44F9-9979-56D3FAEE4259 20A75C83-64C0-4637-A150-24AA0A7ABE27 AFC36153-B3A0-4533-AC09-CA4A1380AB7D 0450EE87-DFAF-42D5-9438-863884FC1D61 11611884-BD63-4884-9E7F-777BB7973D6F 2D47A6BB-304B-473C-A6DE-13185561291E 82DD2B3C-839D-4D04-91D7-7FBBD70A699B 370EBC61-2C9E-415D-A283-F398F7D08734 4ABDBEFA-3D36-401C-964D-7F69A09555EB 2446AB4C-6C55-4A9B-9B35-41729DCACBB3


Çamaşır Odası

Yabancı ev dekorasyon sitelerinde en sevdiğim bölümlerden biri çamaşır odalarının olduğu sayfalar.  Çamaşır makinesi için evde başlı başına kocaman bir oda ayırmak bana pek akıl işi gelmiyor ama şirin dekorasyon fikirlerinden de kendimi alamıyorum. Bu yüzden taşındığımız evde penceresi de kendisi de minicik bir oda fazlaya çıkınca bu odayı ne için kullanacağımı çok iyi biliyordum. 

3

2

Biraz daha dergi karıştırmaca ve birkaç ikea (tek seferde doğru ürünü almayı başaramadım hala!) & zara ziyaretinden sonra odanın son hali bu oldu. Sol baştan sayayım bana çamaşır odasına her girişimde yüzümü gülümsetenleri:

4

Makineye atmadan önce cepleri boşaltmayı çok seviyorum. Ama maalesef henüz çok az kere para bulabildim. Çıkan diğer çöpleri bu sepete atıyorum. (sepet paşabahçe'den)

5

Deterjan kavanozumu geçen yıllardan hatırlayana ödül var:) Çok önceden yazmıştım portakal ağacı'na. Aynı kavanoz bizimle ev ev geziyor. Yanındaki zara kids marka mantar şeklindeki kumbaraya önceki paragrafta bahsettiğim ceplerden çıkan bozuklukları atıyorum. Elektrikler gidince döne döne mum arayan biri olduğum için yanında mumları taşıyan bardak, onun yanında da çamaşır boşaltmaktan zaman kavramını yitirdiğim anlar için minik saat var.

6

Daha sağda lavabonun yanında ikea'nın minik sürahisinde kır çiçekleri duruyor.

10

Lavabonun diğer köşesinde yer alan beyaz yasemin kokulu oda kokusu, sırf bu odaya girip havayı koklamaya teşvik ediyor:)

7

Lavabonun üstündeki ikea sepetlerde kağıt havlular duruyor.

8

Duvardaki askılığın bir köşesinde her seferinde makineden tek çıkmayı başaran çoraplar için bir saksı,

9

Diğer köşesinde burada epey pahalıya satıldığını görüp ebay'dan getirttiğim dikiş kutusu duruyor.

Clothesline-walker2

Lavaboyla sepetler arasındaki duvardaki çerçevede ise bilgisayardan çıktı alıp altına "daha çok çamaşır, etrafında sevdiğin pek çok insan var demektir" yazdığım resim yer alıyor. Ev işinde de insanın motivasyona ihtiyacı var tabii.

11

Lamba Ikea

12

Yerdeki halı, sepet ve tabure de aynı marka. Bir de bunların dışında minik odanın sağında da 

13

havlu ve nevresimlere ev sahipliği yapan dolap var. Kapalı dolabın içinde de kova ve fırça koleksiyonum bulunuyor:)


Dar Alanlarda Mekanı Geniş Hissetmek

Alan
 

Uzmana Sorun köşemizde ikinci sorumuz Bahar hanım'dan geliyor:

Evlenirken eşimin bekar evine pek değişiklik yapmadık, boşuna masraf etmeyelim, sonra yavaş yavaş alırız demiştik. Yalnız evleneli 6 yıl oldu biz hala dekorasyona karar veremedik. Ev küçük olduğu için açık renk tercihim ama açık mobilyalar neredeyse hiç üretilmiyor. Akçaağaç mobilya seviyorum, olan mobilyalar evimize uymuyor. Yaptırmaya çalıştım istediğim gibi olmadı, beğenmedim. Salonumda olmasını istediklerim en az 8 kişilik masa, 6 sandalye, köşe koltuğum ve tabak çanağı toplaması için büfe. Bütün bunları bir bütün haline getiremiyorum. Renk ve fikir ayrıca mobilyacı konusunda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

TV1
 
 
  Dar alanlarda mekanı geniş hissetmek için açık renklerin kullanılması öncelikli tercih olmalıdır. Bunun yanı sıra durağan olan mekana hareketlilik katmak için mekan içerisinde kolon çıkıntıları gibi alanlar aynı rengin daha koyu tonu ile ya da mobilyaya uygun bir renk (renk derken ; boya , duvar kağıtı ve benzeri kaplamalar olabilir.)ile canlandırılmalıdır . Koltuğunuzu açık renkli köşe takımlarından seçmelisiniz, bununla birlikte bu köşe takımının alt tarafı sandıklı ya da çekmeceli olarak tercih ederseniz stoklama alanına sahip olursunuz.

Televizyonuzu yerden kaldırın ve duvara asın, televizyonun sağ bölümü bir rafla değerlendirilebilinir ya da yemek takımlarınızı yerleştirebileceğiniz bir konsol televizyonun alt kısmına düşünebilirsiniz. Yemek masası seçimi açılır - kapanır olmalı, lakin ortadan genişleyen değilde baş tarafından genişleyen bir ürün tercih ederseniz daha estetik olacaktır (masa kapalıyken ortasında çizgi görmeyeceksiniz) sandalyelerde de 6 sandalye masa ile takım halinde olabilir diğer iki başa gelecek olan 2 sandalye mobilya şeklinde farklı biçim ve renkte tercih edilirse günlük kullanımda koltuk görevini görür yemek yenildiğinde sandalye olarak kullanılır. Bu şekilde masa kapalı olduğu zaman artacak 2 sandalye odanın bir parçası haline dönüşecektir. Mobilyaların istediğiniz renkte olması için lake ya da cilalı  ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir sorunuz olan mobilyacı tavsiyesi ise bulunduğunuz il ve ilçeye göre yardımcı olabiliriz. 

Not: Fotoğraf çekimleri odanın tüm cephelerini göstermesine ve mümkünse kaba taslak da olsa m2 bilgisini de eklerseniz daha verimli bir şekilde yardımcı olabiliriz. 


Küçük Banyolar

Bath1
fotoğraf: Family Handyman

Şengül hanım, küçük banyolarla ilgili örnekleri sormuş e-postasında. Kendisi için derlediğimiz birkaç örnek banyoyu geniş gösterecek fikirler:

1. Banyonuz için yumuşak ve soluk tonları seçin, bu aydınlık ve huzur ortamını arttıracaktır. Renkli aksesuarlar ile ortamı canlandırmanız mümkün. Yerde de aynı tonları kullanıp gerekirse paspaslarla farklı tonlamalar ekleyin.

Bath2

fotoğraf: living etc.

2. Lavabonun üzerine büyük boy aynalar yerleştirin.


Bath6

fotoğraf: hgtv

3. Çok fazla dolap ve askıdan kaçınıp banyonun daha da daralmasını engelleyin. Normal lavabo yerine solid lavabolar seçerek genişlik hissi uyandırın.

Bath4

fotoğraf: petermillard

4. Mutlaka iyi bir ışıklandırma sistemi kurun. Bu banyonun ferah görünümünü sağlayacaktır.

Bath5

fotoğraf: Hawaii Software

5. Gerekirse duvar aplikleri ile ışığı arttırın.


Girintili Çıkıntılı Dekorasyon

Living etc. Zehra hanım, yorumunda girintileri çıkıntıları olan ve bu nedenle verimli kullanılamayan alanların oluştuğu yerlerin nasıl daha aktif kullanılabileceğini sormuştu. Bu zihin açıcı soruyla karşılaşınca biz de kaynaklarımıza yönelip çok keyif aldığımız bir çalışma derledik. Sunset Design for mankind super*junk Living etc. Living etc. suZen Living etc. inthebeginning Aoneko Brewster Wall Covering Bitterbethany .Delight

K üçük & G üzel

Kelly & Josh'un tek odalı evleri Küçük bir kasabada öğretmenlik yapan Selma hanım lojman odasını aynı anda yatak odası ve oturma odası olarak kullanabilmek için fikirlerimizi sormuş. Kendisini öncelikle Kırmızı Minder olarak yürekten kutlayıp, çabaları için teşekkür ediyoruz. Sorusunu alınca aklımıza hemen Apartment Therapy'nin düzenli olarak yaptığı Small Cool yarışması geldi. Bu yarışmada küçük ama güzel döşediğinize inandığınız evinizin fotoğraflarını siteye yollayarak yarışmaya katılıyorsunuz. 1.fotoğraftaki odanın perde kapalı hali Biz en çok Kelly ve Josh'un tek odalı evlerini sevmiştik ancak siz diğer katılımcılara ve ödül alanlara buradan ulaşabilirsiniz.

K üçük Balkonlar

Feliz Navidad Pen Jelly Ariel 40 Paris Apartment Cactus Art Santi MB ♥ carmen ♥ Zülal hanım küçük balkonunun işlevsel ve hoş görünmesini istediğini belirtmiş e-postasında. Birinci fotoğraf bizce buna en iyi örnek. Daha önce başka bir okuyucumuzun bahçe köşesi için verdiğimiz parke kalıplar küçük balkonlara farklı bir hava getirirken işlevselliği de sağlıyor.

K üçük ve Karanlık Odaları Aydınlık Göstermek

The Shade Store Okuyucularımızdan geçen hafta içinde küçük ve karanlık olan odaları aydınlık gösterebilmek için fikrimizi soran e-postalar aldık. Bu konuda Apartment Therapy'de yayınlanan bir yazı pek çoğumuza yol gösterebilir. Kısaca AT'nin önerileri şöyle:
  • Açık renk duvarlar odayı aydınlık gösterir. Ancak koyu bir duvar da odaya anlam ve derinlik katar. Eğer munzevi ve rahat bir ortam oluşturmak istemiyorsanız duvarların tamamını koyu renge boyamaktan kaçının.
  • Eğer zemini beyaza boyayabilirseniz bu küçük bir alanı daha büyük göstermek için iyi bir yoldur.
  • Perdeleri duvarla tavanın kesişme noktasında asın. Böylece pencereyi olduğundan geniş gösterebilirsiniz.
  • Odayı fazla eşyayla doldurmayın. Alçak eşyalar veya ayaklı (altı gözüken) eşyalar mekanı geniş gösterecektir.
  • Işığı yayan ve yansıtan aksesuarlar seçin. Ayaklı abajur koyacak yeriniz yoksa duvar lambası kullanın, pencerenin karşısındaki duvara ayna yerleştirin.

K üçük Odalar İçin Renk Tercihi

House Beautiful dergisi'nin 12 tasarımcıya küçük odalarla ilgili renk önerilerini sorduğunda elde ettiği sonuçlar aşağıdaki gibi.
Genel olarak tasarımcıların küçük odalarla ilgili uzlaştıkları fikirler ise şöyle:
  • Tek renk boyaya ait renk şeması kullanın. Bu tüm odada aynı rengi kullanmak demek olmayıp aynı rengin farklı tonlarını kullanmak demektir. Duvarlarda, tavanda, halılarda, kumaşlarda bir rengin açıklı koyulu tonlarını kullanırsanız görsel devamlılığı bozmamış olursunuz. Zıtllıklar çekicidir. Küçük kare bir odayla uğraşıyorsanız karşı duvarları koyu renge boyamayı deneyin. Karşılıklı duvarlarda aynı boyanın koyu tonlarını kullanmak algıda uzun bir oda hissini uyandıracaktır.
  • Gri ve mavi tonlarla boyayın. Gri ve mavimsi gri odadaki tüm renklerin nötr arkaplan üzerinde öne çıkmasını sağlayacaktır. Odanın odak noktası eşyalar ve aksuarlar olur, nötr tonlar odayı aydınlatır, olduğundan geniş gösterir.
  • Odanın odak noktasını ön plana çıkartın. Odadaki hangi duvarın -örneğin şöminenin veya kitaplığın olduğu duvarın- odak noktası olacağına karar verin. Bu duvarı koyu bir renge boyayın. Geri kalan duvarları daha açık, odak noktasıyla uyumlu tonlara boyayıp odak noktasının ön plana çıkmasını sağlayın.
  • Renk tercihinize yansıtıcı bir parlaklık ekleyin. Örneğin duvarlarınıza bir kat poliüreten çekebilirsiniz. Böylece renkleri yumuşatıp gün ışığını yansıtabilirsiniz.
  • Küçük odaları geniş göstermek için enlemesine şeritler kullanın. Aynı rengin birkaç tonunu bulup duvara eşit genişlikte şeritler boyayın. Değişken renkler hoş bir görüntüye ek olarak odanın çok daha geniş gözükmesine de olanak verecektir.
fotoğraflar: bhg & domino kaynak: house beautiful & e-how

K üçük Mutfaklar Serisi 1: İlham Veren Örnekler

fotoğraf: (emmas.blog.se) Kırmızı Minder'e yakın zamanda küçük mutfaklarla ilgili pek çok soru geldi. Biz de küçük mutfaklarda yapabilecekleriniz ile ilgili bir derleme yaptık. İşte house to home, dwell, sunset ve ms living'den küçük mutfaklara ilk bakışlar: (fotoğraf: chez larsson)