Çamaşır Odası

Yabancı ev dekorasyon sitelerinde en sevdiğim bölümlerden biri çamaşır odalarının olduğu sayfalar.  Çamaşır makinesi için evde başlı başına kocaman bir oda ayırmak bana pek akıl işi gelmiyor ama şirin dekorasyon fikirlerinden de kendimi alamıyorum. Bu yüzden taşındığımız evde penceresi de kendisi de minicik bir oda fazlaya çıkınca bu odayı ne için kullanacağımı çok iyi biliyordum. 

3

2

Biraz daha dergi karıştırmaca ve birkaç ikea (tek seferde doğru ürünü almayı başaramadım hala!) & zara ziyaretinden sonra odanın son hali bu oldu. Sol baştan sayayım bana çamaşır odasına her girişimde yüzümü gülümsetenleri:

4

Makineye atmadan önce cepleri boşaltmayı çok seviyorum. Ama maalesef henüz çok az kere para bulabildim. Çıkan diğer çöpleri bu sepete atıyorum. (sepet paşabahçe'den)

5

Deterjan kavanozumu geçen yıllardan hatırlayana ödül var:) Çok önceden yazmıştım portakal ağacı'na. Aynı kavanoz bizimle ev ev geziyor. Yanındaki zara kids marka mantar şeklindeki kumbaraya önceki paragrafta bahsettiğim ceplerden çıkan bozuklukları atıyorum. Elektrikler gidince döne döne mum arayan biri olduğum için yanında mumları taşıyan bardak, onun yanında da çamaşır boşaltmaktan zaman kavramını yitirdiğim anlar için minik saat var.

6

Daha sağda lavabonun yanında ikea'nın minik sürahisinde kır çiçekleri duruyor.

10

Lavabonun diğer köşesinde yer alan beyaz yasemin kokulu oda kokusu, sırf bu odaya girip havayı koklamaya teşvik ediyor:)

7

Lavabonun üstündeki ikea sepetlerde kağıt havlular duruyor.

8

Duvardaki askılığın bir köşesinde her seferinde makineden tek çıkmayı başaran çoraplar için bir saksı,

9

Diğer köşesinde burada epey pahalıya satıldığını görüp ebay'dan getirttiğim dikiş kutusu duruyor.

Clothesline-walker2

Lavaboyla sepetler arasındaki duvardaki çerçevede ise bilgisayardan çıktı alıp altına "daha çok çamaşır, etrafında sevdiğin pek çok insan var demektir" yazdığım resim yer alıyor. Ev işinde de insanın motivasyona ihtiyacı var tabii.

11

Lamba Ikea

12

Yerdeki halı, sepet ve tabure de aynı marka. Bir de bunların dışında minik odanın sağında da 

13

havlu ve nevresimlere ev sahipliği yapan dolap var. Kapalı dolabın içinde de kova ve fırça koleksiyonum bulunuyor:)


Tahta Oyuncak Krall ığı

Çocukların sihirli annesi İnci Türkay'ın tahta oyuncak dükkanı Tayga ile karşılaştığımızda hali hazırda ilgi duyduğumuz tahta oyuncaklarla ilgili bir yazı hazırlamaya karar verdik. Adını uçsuz bucaksız orman topluluğu Tayga'dan alan firma yabancı tahta oyuncak markaları Plan toys, Radio Flyer ve kitap serisi Brainy Baby ile Aprica pusetlerini Türkiye'ye getiriyor. Tayga ürünlerine İstanbul ve Ankara'daki mağazaları dışında internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Doğal oluşları, kimyasal madde içermemeleri, çocuğun hayal gücünü kullanmaya teşvik etmeleri, dayanıklı geri dönüşümlü oluşları sebepleriyle her geçen gün daha çok tercih edilen tahta oyuncakları bulabileceğiniz bir diğer adres de IKEA, mağazada uygun fiyatlı tahta oyuncaklara ulaşabilirsiniz. Internet üzerinden almayı düşünenlerden iseniz e-bebek, yapa bebek, oyuncak ev, sihirli oyuncak ve hepsiburada adreslerinden alabilirsiniz.

Ikea Hacker

Aldığınız Ikea ürünü biraz değiştirip bambaşka bir hale sokanlardansanız Ikea Hacker sitesi tam size göre demektir. 24 farklı kategorideki onlarca proje, forum bölümü ve her gün eklenen konularıyla Ikea hacker uygun fiyatlı bir ürünün başka hangi amaçlarla kullanılabileceğine dair farklı ipuçları arayanlara iyi bir kaynak.

İlkay ve kızının odası

İlkay hanımın kızının 10 aylıkken daha önce aldığı kalıpların dışında parmak boyasıyla odası için aldığı el ve ayak izleri. Çerçevelerin arasındaki ufak biblolar ise kızının arkadaşlarının 40 mevlüdü şekerlerinden. İlk okuyucu odamız İlkay hanım ve kızına ait. İşte İlkay hanımın anlatımıyla kızının şirin odası: Kızımız henüz 20 aylık. O daha doğmadan önce hazırlamaya başladığımız odasının, onun tam olarak bu yaşlarında kullanabileceği rahatlıkda olmasını istedik. Bebek mobilyası baktığım dönemlerde oldukça farklı rakamlara, hatta çok uçuk fiyatlara oda takımları gördük. Fakat isteğimiz, yaklaşık 6 yaşına kadar kullanabileceği, gerektiğinde parça ekleyebileceğimiz, daha sonra değiştireceğimiz, pahalı olmayan bir oda idi. Böylece yatağı (başlıkları ve parmaklıkları çıkartılarak küçük bir yatak haline gelebiliyor), şifonyeri, alt değiştirme ünitesini ve elbise dolabını (küçük rafları ve iki sıra askıları ile gayet fonksiyonel saklama çözümleri sunuyor) toplam 850 ytl ye İkea'dan aldık. Özellikle daha sonra ekleme yapmak ve küçük olan odasını daha ferah kılmak için beyaz rengi tercih ettik. Duvarlarda kulanılan kırık beyaz da, bebekler için huzur veren bir renk olduğu için tercihimiz oldu. Kızımızın odasını, bebeklik zamanlarındaki sadece ve rahatlatıcı halinden, yaşıyla birlikte daha renkli bir hale getirdik. Daha önce yatak örtüsü ile aynı desendeki duvar desenlerini, sadece oyun oynadığı duvarının bulunduğu kısımlardaki renkli çıkartmalarla değiştirdik. Daha sonra eklenen masa ve sandalye ile bir oyun ve boyama alanı yarattık. Yine bu odaya sonradan eklediğimiz, oyuncak saklama dolabını da, masa ve sandalye gibi İkea'dan aldık. Kızımızın oyuncaklarını kaldırmasını ve odasını düzenli tutmasını sağlayan ve oldukça fonksiyonel bir parça. Hem onun hem de bizim için eğlenceli ve kullanışlı bir oda oldu. Odasındaki canlı ve eğlenceli renkleri hayal gücünün gelişimine katkısı olması için tercih ettik. Bol bol sepet ve plastik kutu ile, oldukça fazla olan oyuncaklarını saklayabildik. Yatağının yanındaki renkli dolap, oyuncakları ortalıkdan kaldırmak için ideal ve renkleri ilede oldukça canlı. Oyuncak dolabının üstü, kızımızın kitapları için raf ve en üst kısmı ise yatağındayken alıp oynaması için konulan oyuncaklar için kullanılıyor. Elbise dolabın yanında gizlenen ve şu anda esas görevinde kullanılmayan alt değiştirme modülü ise şimdi bezler, kremler, ayakkabılar ve kirli sepeti için yer sağlıyor. Odası çok aydınlık olmuyor. Yüksek giriş olan evin önündeki çam ağacı, odayı yeşillendiriyor ve gündüz uykuları için yeterli loşluğu sağlıyor.Yatağı ise önümüzdeki aylarda, parmaklıkları çıkartılarak normal bir yatak halini alacak. Odalarını bizlerle paylaştığı için kendilerine teşekkür ederiz! Sizin de paylaşmak istediğiniz odalar veya tasarım fikirleriniz varsa fotoğraf ve kısa bir yazı ile birlikte oda@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz.