Çocuklarla Bir Şehri Keşfetmek; Gaziantep Örneği

3 çocukla beraber seyahat ederken gittiğimiz şehirlerde onlara hem güzel hatıralar bırakmak hem de zihin dünyalarına, kültürlerine katkı sağlayabilmek için önden araştırma yapıyorum. En sık kullandıklarım Foursquare, Tripadvisor gibi gezi uygulamaları. Bu uygulamalardan gideceğimiz şehrin görülmesi gereken doğal ve beşeri güzelliklerini, müzelerini, yöresel lezzetlerini kendime ait listeler haline getiriyorum. Bunları uygulamada harita üzerinde de görebildiğim için yakın civarda neler var, şehrin içindeki rotamız nasıl olmalı daha kolay bulabiliyorum. İşte bu sayede Gaziantep'e yaptığımız 15 tatil gezimizde Zeugma Müzesi, Botanik Bahçesi, Gezegenevi ve Bilim Merkezi, İslam Bilim Tarihi Müzesi, Büyükşehir Çocuk Kütüphanesi, Kent Tarihi Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Mutfak Müzesi, Hamam Müzesi, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Tahmis Kahvesi, Bakırcılar Çarşısı, Koçaklar Baklava, Elmacı Pazarı, İmam Çağdaş, Millet Hanı, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi, Metanet gibi pek çok yeri keşfedebildik birkaç gün içinde. Antep bizim için çocukla gezilere en güzel örneklerden biri oldu. ( Siz tabii bu gezileri benim 'hadi başka müze buldummm!' deyişime, çocukların 'hayııır! baklavacıya gidelimmmm! Yok yok darbuka calan cay bahcesine gidelimm!' diye cevap verip durdukları şekilde hayal edin :D Çoğuna ittire ittire götürdüm ama hala o müzelerde gördüklerini anlatıyorlar)

IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659
IMG_4659


Amsterdam'da Kısa Bir Gezi

IMG_1281

Geçen hafta Duisburg'a gidince 2 saat uzaktaki Amsterdam'a da uğradık. Amsterdam sokaklarında ilgimi çeken karelerden birkaçını burada derlemeye karar verdim. Fotoğraflar çok sınırlı ışıkta cep telefonu ile çekildi çoğunlukla. (dükkan sahiplerini kızdırmamak için!) İlk fotoğrafta bir peynir dükkanının vitrini var. Peynirlerin şirin gözükmesinden ziyade beni en çok şaşırtan bizim çerkes peynirlerine olan benzerlikleri!

Fotoğraf-4

Bu mutfak ikinci el ürünler satan bir dükkanın içindeki dekordu. Dükkan sahiplerine belli etmeden fotoğrafı çekene kadar epey ter döktüm.

6

Bu da yine aynı dükkandan bir oyuncak bebek evi. Benzer bir fikrin uygulanışını bir hollanda dergisinde daha gördüm ve kızım için deneyip Kırmızı Minder'e eklemenin hayallerini kurmaya başladım.

7

Bu sete daha modern bir dükkanda rastladım, tabak nasıl delinir diye internette araştırma yaptığımı söylememe gerek var mı:)

3

Sadece çay ve kahve satan bir dükkan, öğlen saatine denk geldiğimiz için maalesef giremedik içeri...

Family_survival

Ailece hayatta kalma takvimi, tam bizlik! İçi de ingilizce olsaydı alacaktım ama felemenkçe idi.

9

Bir evin girişindeki detay.

8

Kuşlar için kalpten yemler. Onun yapılışnı da buldum, sıra malzemeleri toparlamada!

2

Son olarak desenli kağıttan gemiler, bir doğum günü partisi için ideal gözüküyorlardı...