Çocuk Tişörtlerini Değerlendirmek

1

Herkese selamlar! Ben Sarenigar. Hatice abla kendi yazılarını kendin yaz diye tutturunca el mahkum klavyenin başına geçtim. Önce çok kısa kendimi tanıtayım: 1991 doğumluyum, Mimar Sinan, Tekstil ve Moda Tasarımı mezunuyum, Ayşeikbal ve Musab'ın fahri halasıyım:) Hatice abla ile haftada iki gün biraraya gelip elimizdeki malzemelerle yeni şeyler üretiyoruz. bu hafta malzeme sepetimizde Ayşeikbal'in çok sevdiği ama yırtıldıkları/lekelendikleri için annesinin giydirmek istemediği kıyafetleri vardı. Hatice abla makeit-loveit.com'da gördüğü bir fikri uygulamamızı önerdi. Sonra da ben diktim, o fotoğraflarını çekti. İşte aşama aşama Ayşeİkbal'in tişört'ünü kurtarışımız:

5

Öncelikle tişörtümüzün zedelenmiş kısmından kurtulduk. Bunun için bir makas yeterli!

1_1

Tişörtümüzü elbise haline getirmek ilk amacımızdı! Bunun için tişörtümüze uygun bir kumaş seçtik. Elimizde overlok makinesi olmadığından sürfile makası ile kumaşımızın kenarlarınızı temizledik. ( Sürfile makasınız veya overlok makineniz yoksa dikiş makinesinde kumaşın kenarlarına zigzag çekebilirsiniz.)

1_2

Kenarlarını temizledikten sonra kumaşımızın etek ucuna gelecek kısmını ütü yardımıyla kıvırdık.

1_3

3 cm'den kıvırdığımız etek ucunu diktik.

1_4

Göğüs hattına gelecek olan kumaş parçamızı elbiseyi daha da hareketlendirsin diye pili işlemi uyguladık. Pililerimizi dikmeden önce iğne yardımıyla tutturduk. Bu da dikişimizin daha kolaylaşmasını sağladı!

1_5

Ayarladığımız pililerin iç dikişinin temiz olması için Üst kısmından 1 cm kıvırıp 1mm'den süs dikişi çektik.

3

Hazırladığımız kumaş parçasını eski tişörtümüzle birleştirdik.

4

Elbiseye farklı bir renk katması için kurdeleden kemer dikip, ön kısmını elimizde bulunan baykuş rozetleriyle süsledik. Bu aşamalardan sonra ise ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

1

2


Çocuk Mutfağı Dönüşümü

9

Kızımın geçen seneki doğum günü için ona IKEA'dan bir çocuk mutfağı almış, babasıyla büyük bir heyecan içerisinde kurmuştuk. (Muhtemelen kızımdan çok biz sevinmiştik bu olaya) Geçen bir senede kardeşiyle mutfağı epey verimli kullandılar. Kimi zaman resim tahtası bile oldu zavallı mutfak. Cuma günü Sare'yle kolları sıvayıp mutfağı yeniden hayata döndürmeye karar verdik. Önce bir güzel zımparaladık, 2-3 kat boya sürdük, kumaşları ortaya döktük, diktik, biçtik derken 2 günde mutfağı bitirmeyi başardık. Bu arada cumartesi günü çocukları parka götürüp, elinde tinerle etrafa saçtığımız boyaları silen Meryem ablanın da emeklerini unutmamak lazım... İşte uğraşlarımızın sonucu ve detayları:

3
2

Perdeleri önce makinede büzgü ayarında büzgü yaptık, elimizle büzgüleri ayarlayıp sabitleştirmek için makinede üstünden dikiş çektik. En son mutfağın arkasına silikon tabancasıyla yapıştırdık. (Evin küçük beyi 1-2 kez çekmeye çalıştı perdeleri ama izin vermeyince sonradan uğraşmayı bıraktı!)

4

Anneannemizin hafta sonu Taraklı gezisinden aldığı küçük oklava ve sofrayı mutfağın üzerine koyduk.

5

Kenarına askı olarak yine geçen sene Ikea'dan aldığım setten çıkan spatulayı silikon tabancasıyla yapıştırdık.

6

Üzerine pazar günü Ayşe İkbal'le beraber diktiğim önlüğünü astık

8

İç raflara desenli peçeteler yerleştirip,

7

Açık raflara da markette gezerken karşıma çıkan Tefal minik mutfak aletlerini dizdik. Ve yine bu sefer de biz çocuklardan daha çok heyecanlandık!


Eski Kravattan Yeni Tişört

Kravat_tshirt

Bizim evde az kullanılan kıyafet gruplarından biri sıkıcı renklerdeki düz bayan tişörtleri ve canlı desenlerdeki erkek kravatları. Bu yüzden ikisinin bir araya getirildiği bir tasarım görünce hemen denemeye karar verdik! Sare'yle bir ara dikiş makinesini kırdık korkusu yaşadık ama Allah'tan geri hayata döndü makine. Sonuç benim çok hoşuma gitti. Şimdi tek endişem kravat stoğunu hızla eritme ihtimalim karşısında alacağım tepkiler... Yapılış aşamalarının fotoğraflarına bu blogdan erişebilirsiniz...


Tüm Kırık Pasteller, Birleşin!

 4

Sizin evde de bizdeki gibi her dolaptan kırık pasteller çıkıyor mu? Bizdekileri nihayet anlaşıp bir araya gelmeye ikna ettik.

1

Önce bütün pastelleri bir araya topladık. (Hepsini topladım sanıyordum ama hala kaçmayı başaranlar olmuş!)

2

Sonra birbirleriyle uyumlu tonlarda olanları önceden yağladığım muffin kalıplarına yerleştirdik. 150C'ye ısınmış fırına yerleştirip boyaların iyice erimesini bekledik. Boyalar eriyip kabarcıklar çıkınca üstlerine biraz daha ekledik. Çıktıklarında su gibiydiler, biz yoksa hata yaptık da bütün boyaları yok mu ettik endişeleriyle soğumaya bıraktık boyaları...

3

Sabaha Allah'tan hepsi soğuyup şekil almışlardı. Büyük çocuklar bunları boya olarak kullanırken, küçükler üst üste dizip devirmece oynamayı tercih ettiler! Son bir not: boyalar ne kadar küçük kalıplarda olursa o kadar rahat sığıyor minik parmaklara...


Ikea Hacker

Aldığınız Ikea ürünü biraz değiştirip bambaşka bir hale sokanlardansanız Ikea Hacker sitesi tam size göre demektir. 24 farklı kategorideki onlarca proje, forum bölümü ve her gün eklenen konularıyla Ikea hacker uygun fiyatlı bir ürünün başka hangi amaçlarla kullanılabileceğine dair farklı ipuçları arayanlara iyi bir kaynak.

Veronica'n ın Dekupaj Sandalyesi

Veronica'nın 3-4$'a aldığı bir sandalyeyi güzelleştirmek için yaptığı dekupaj çalışmasını Kırmızı Minder çok sevdi. Birkaç kağıt, makas, yapıştırıcı ve biraz eskitme tekniği ile ortaya güzel bir çalışma çıkmış. Hazır sitesine gitmişken ağaç dallarını kağıt kaplı tellerle birbirine bağlayıp birkaç dekoratif kuş ve çiçekle süslediği duvar yazısına da göz atmayı ihmal etmeyin. (yayın izni verdiğin için teşekkürler Veronica / thanks for the permission!)

Plastik De ğil Fantastik

Kırmızı Minder ekibinin son haftalarda geri dönüşüm konusundaki ilgisi artmaya başladı. Bundaki en büyük etki ajansın bulunduğu site içerisindeki kağıt/ cam ve metal geri dönüşüm kumbaralarıydı. Yazı ekibi olarak her ay pek çok yazılı mecrayı incelediğimiz için önce kağıtlarla işe başlandı. Camlar kumbaralar için biriktirildi. Bir sonraki adımımız her gün marketlerden evlere taşıdığımız plastik torbaların azaltılması çabasıydı. Yurt dışında üzerinde önemle durulan geri dönüşüm konusunda Türkiye'de de ilerleme sağlanabilmesi için ilk adımı plastik torbaları azaltarak başlayabiliriz. Eskilerin pazar fileleri yerine -hatta belki onlara geri dönüş yaparak- günümüzde kullanabilinecek stilleri bulmak için uluslararası el yapımı ürünler sitesi Etsy'e başvurduk. İşte kırmızı Minder'in seçtiği kendi başınıza yapabileceğiniz market / pazar çantaları.üst sol: pretty green bag, üst sağ: golcar house sol: creme berries, sağ: kırmızı minder'in en beğendiği fileleri andıran tasarımıyla jenhintz sol: ahpeele, sağ: jpmonkey Bizim bulduğumuz çözüm: kullanmadığımız en büyük çadır bezi çantayı market çantası haline getirmek. evde geri dönüşüm yapabileceğiniz maddelerle ilgili notlar: öncelikle çevrenizde geri dönüşüm kumbarası yoksa bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak isteğinizi belirtin. kağıt: her türlü kağıdı ve ambalaj atığını kağıt torbalarda toplayın, ıslanmış veya yiyecek artığı bulaşmış kağıtları eklemeyin, bunlar tüm biriktirdiklerinizi ziyan edecektir. plastik: atığınızın altında bir üçgen içinde yazan rakama dikkat edin, bu atığınızın geri dönüşüme uygun olup olmadığını belirtir. örneğin 1 veya 2 geri dönüşüme uygunken 5 veya 6 uygun olmayabilir. metaller: alimünyum kapları (konserve kavanozları, kedi/köpek maması kutuları) gazlı içecek kaplarını bir arada toplayın. bir kutuya buzdolabı mıknatısınızı yaklaştırın. kutunuz mıknastıslıysa geri dönüşemez demektir. camlar: eğer ayrı kumbaralarda toplanıyorsa renkli camları ayrı toplayın. kapaklarını benzer maddelerle beraber toplayın. pencere camı, seramik, pyrex ve su bardakları geri dönüştürülemez. Siz de geri dönüşüm konusunda bulduğunuz fikirleri bizlerle paylaşabilirsiniz. yararlanılan kaynak : real simple, guide to recycling