Seramik Bardak Altlığı Yapmak

Fotoğraf-1

Bardak altlıklarına olan ilgimiz her zaman yeni bir girişime adım atmamıza sebep oluyor. Bu seferde seramik parçası  ile yapılan bardak altlıkları dikkatimizi çekti. Malzemeleri temin ettikten sonra ürünü oluşturmamız yarım saatimizi aldı!

İlk olarak bardak altlıklarında kullanacağımız paket kağıdını belirledik. Nalburdan aldığımız seramiğimizin ölçüsü 10x10 cm olduğundan paket kağıtlarını deseni ortalayacak şekilde 9x9 cm'den kestik. Kestiğimiz paket kağıtlarını yapıştırmak için mod podge denilen şeffaf tutkal yapıştırıcısını hazırladık.

Mod podge karışımı için: aynı oranda tutkal ve suyu bir kavanozun içine koyduk. (Ölçünün aynı eşitlikte olması gerekir.Yoksa kıvamında problemler yaşanıyor.) Yaklaşık 5 dakika kavanozu çalkaladık. 

Seramik parçasının üzerine paket kağıdını ortalayarak hazırladığımız karışım ile yapıştırdık. Seramik ve paket kağıdının üstünden bir kat daha fırça yardımı ile yapıştırıcımızdan sürdük. Kuruduktan sonra seramiğin alt kısmına 5 mm kalınlığındaki keçemizden seramiğin ölçülerinde kesip, silikon tabancası ile yapıştırdık. Böylelikle ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

Fotoğraf-2

Hazırladığımız bu bardak altlıklarını dilerseniz kendi aile resimlerinden veya beğendiğiniz resimlerini çıktısını alarakta yapabilirsiniz.


Sizin Sorular ınız: Odalarda Renk Tercihi

domino
fotoğraf: domino magazine
Özge'nin sorusu:
Yeni dekorasyon blogunuz hayırlı olsun. Bu fikir cok guzel? Ben, yakında taşınmayı düşünüyorum ve düşük bir butce ile evi dekore etmek zorundayım. Ozellikle duvarların iki renkli ve huzurlu olmasını istiyorum, hangi rengin iki tonunu onerirsiniz? Salonda amacım huzur veren, rahat bir ortam kurmak. Klasik aile evi gibi olmayacak?Yatak odasında ise beyaz mobilyalar ve dolap istiyorum ancak duvar rendine karar veremedim. Bir de banyo oldukca eski ve ben kiraci olacagim. Tüm fayansları değiştirmeden banyoya temiz ve ferah bir goruntu verebilirim? Fayansları beyaz yaglıboya ile boyasam dayanır mı? Özge'nin sorusunu okuduğumuzda aklımıza Domino dergisinde geçen aylarda gördüğümüz, pek çok blog yazarına da ilham kaynağı olan salon fotoğrafını hatırladık. Her ne kadar fotoğraftaki salon klasik dursa da bu senenin renklerini ve kullanımlarını göstermek açısından iyi bir örnek. Salonlarda farklı ton uygulamaları için Kırmızı Minder olarak en çok başvurduğumuz kaynak Benjamin Moore'un renk kartelası. Linkteki sitede öncelikle uygulamak istediğiniz odayı seçin. (bathroom & kitchen : banyo & mutfak | family & living room: salon & oturma odası | diningroom, den, hallway: yemek odası, çatı, hol | home exterior: cephe, commercial & home office: ofis ve ev-ofis ) Odanızı seçtikten sonra select a color bölümünden uygulayabileceğiniz renkleri seçebilir bunların fotoğrafa uygulamasını izleyebilirsiniz. Banyo sorusuna geçmeden bizim seçtiğimiz uygulamalardan bazıları: fotoğraf: benjamin moore Farklı renk tonlarıyla modern ton kullanımına iyi bir örnek. fotoğraf: country living magazine yine bu sene sık rastlanılan badem tonlarının kullanımı. fotoğraf: west elm beyaz yatak odaları için iki farklı renk kullanımı. Yatak odaları ve yine diğer odalardaki renk kullanımı için bir diğer kaynak: Dulux Banyo fayanslarını yağlı boya yapmak ise sonuçta derzlerin gözükme durumu olduğu için çok kullanışlı değil. Onun yerine fayans boyası kullanılabilir belki. Eğer yağlı boyadan başka çözüm yoksa görüntüyü düzeltmek adına üzerine sünger tekniği gibi ikinci bir kat yapılabilir. Siz de Özge'nin sorusuna yorumlarda kendi eklemelerinizi yapabilir veya sorularınızı info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz.