Erkeklere Hediye Fikirleri

Yeni evli bir okuyucumuz eşinin doğum günü için hediye fikirleri sorunca bir derleme yapmaya karar verdim, işte benim bugüne kadar aldığım ya da muhtemelen bundan sonraki özel günlerde almayı düşünebileceğim hediyeler:

İlk aşama hediye alacağınız kişinin hobilerini, zevklerini, özen gösterdiği konuları hatırlamak:

Apache_kumandali_helikopter3

Eşim geçen seneden beri oyuncak dükkanlarında uzaktan kumandalı helikopter reyonlarında dolaşıp duruyor, arkadaşları ile model muhabbetleri yapıyordu. Bu sene doğum gününde ona basit bir kumandalı helikopter aldım. (sonradan 25-40 yaş aralığındaki erkeklerde model uçak sevdası olduğunu keşfettim.)

Il_570xN.54115176

Kol düğmelerini ve seviyor bir de mekanik ve tamir işlerini seviyorsa etsy'deki böyle kol düğmeleri veya gömlek yaka çubukları da ideal bir hediye olabilir. (şimdiye kadar aldığım hediyeler arasında en beğenilenlerinden biri)

SKOOM00MM000R

Kıyafetlerinin düzgünlüğüne, ayakkabılarının temizliğine çok önem veriyorsa bir ayakkabı bakım seti de eğlenceli olabilir. (eşim bunu iş yerinde tutuyor)

Wenger-top-executive-88-minik-isvicre-cakisi

Eşinizle aranızda yaptığınız bir espiri de geçen bir şeyi da alarak anıları hatırladığınızı ve önem verdiğinizi gösterebilirsiniz. (isviçre çakısı bizim aramızda geçimişti ve ben ona anahtarlık şeklindeki minyatürünü almıştım)

Gift-baskets-ketchup-bbq-rub-de

Eğer doğumgünü yaza geliyor ve mangal sevdalısıysa böyle bir set de uygun olur. (fotoğraf country living'den)

2009-seiko-velatura-yachting-timer

Aylarca aynı saatten bahsedip duruyorsa muhtemelen bir sonraki doğum gününde istiyorum demeye çalışıyor olabilir ;)

 


Bahar Daveti Detayları

Dün aylardır davet etmek için gün saydığım arkadaşlarımı nihayet ağırladım. Dünkü davetin konusunu baharda piknik olarak belirlemiştim. İşte davetin detayları:

Table

Dantelden şerit örtü yapma fikrini çok önceden pinterest'te görüp yapılacaklara eklemiştim. Evvelsi gece son anda aklıma gelince denemeye karar verdim. Bu iş için epey zaman önce anneme gidip kullanmadığı, model çıkartmak için yaptığı dantellerden istemiştim. (benim gibi kendi çeyizinizi yapıp annenizin tepkisinden korkarsanız diye söylüyorum), iş yerinden çalışma arkadaşımız yasemin hanım da bir kaç örnek verince hepsini bir sıraya dizip dikiş ipliği ile birbirlerine diktim. hem annemin sevmiş olması, hem de bana çocukluk yıllarımn geçtiği salonlardaki takımları hatırlatması (aralarında annemin bizim için ördüğü çanta bile var) çok hoşuma gitti.

Nametag

 isim kartlarını internetten bulup yazdırdım, paşabahçenin rüzgar güllerine tutturdum. (peçete halkaları zara home)

Food

yemek kartları yine aynı seriden, yanlarına accesorize'ın farklı farklı şeker kavanozu etiketlerinden yapıştırdım.

Salt

kartlarda tavşanlar olunca paşabahçe'nin bu tuzluğu ile uyumlu oldular.

Cheese_plate

Peynir tabağı sofrasını aklıma sevgili Naile soktu. Ben de pinterest'te bulduğum fikirlerle harmanladım. (inek şeklinde tahta mudo home)

Egg

İtiraf ediyorum bu sofrada biraz yaramazlık yapıp abur cubur koymak geldi içimden. Benim için abur cubur demek kindersurprise & bonibon demek. Kindersurprise'leri yumurtalıklara koydum. (yumurtalık mudo home)

Burr

Tema piknik olunca aklıma hemen ekmek arası köfte geldi. Bunu biraz geliştirip (pinterest!) bir hamburger istasyonu yaptım. Eğer gelenler samimi arkadaşlarınızsa herkesin kendi hamburgerini ev yapımı bir köfte ile yapacağı böyle bir köşeyi önerebilirim.

Drinks

Abur cubur demiştim değil mi? Kızımın piknik sepetine içecekler yerleştirip yanına bir şişe ev yapıpmı portakal-limonata karışımı yerleştirdim. 

Pipet

içeceklerin yanına puanlı pipetler koydum. (etsy)

Bird

Birdhouse

odanın çeşitli yerlerine renkli bantlarla kapladığımız kuş evlerini yerleştirdim. (yapılışı burada, biz sprey boya kullanıp işin kolayına kaçalım dedik ama epey bir boya oldu üstümüz!)

Gift2

Gift3

bugünkü diş kirası konsepte uygun olsun diye bahçe temalıydı ve herkese mumluk ve çikolatları eşliğinde farklı çiçek tohumları verdim.

Kids

bu da 5 yaşındaki kızımın arkadaşları için hazırladığı sofra! Kızlara süslü peçete var, erkeklere yok :)

Spring_wreath

kapı süsümüz de çimenler, çiçekler ve renkli yumurtalardı. Züccaciyeden aldığımız bir yuvarlak köpüğün çevresini Sare, tüylü atkı ipi ile doladı, çiçekleri ve yumurtaları sıcak silikon ile yapıştırdı. (ilham kaynağım burada, yumurtalar ve asmakta kullandığımız kurdele tchibo)


Yeni Mezun Doktor Hediyesi

Okuyucularımızdan Hilal hanım, tıp fakültesinden mezun olacak nişanlısı için hediye önerileri istemiş bizden. İşte derlerken çok keyif aldığım, keşke benim de tıptan mezun olacak bir arkadaşım olsa dediğim hediyelerden bazıları:

Doktor2

1. Doktor tablosu: Göz doktorlarında bulunan tablolarından birini kendi sözcüklerinizle tasarlayıp çerçeveletebilirsiniz. Etsy'de pek çok fikir var ama benim en sevdiğim "senin gibi bir doktora sahip olduğum için çok şanslıyım" yazanı. Üstelik kendiniz de word'de yapabilirsiniz.

2. İlk Yardım Çantası: Bir ilk yardım çantası alıp içine doktorlarla ilgili filmleri (Lorenzo'nun Yağı vb.), kitapları veya sevdiğinizin hoşlanacağını düşündüğünüz farklı şeyleri doldurabilirsiniz. (şeker eklerseniz bonus puan!)

3. İsminin yazacağı bir saat alabilirsiniz. Saatin çok pahalı olması gerekmiyor, pek çok saatçi arkasına ismini ve mezun olduğu tarihi yazacaktır.

4. Mezun olduğu okulun gravür resmini çerçeveletebilirsiniz. (tam bu aralar İstanbul Üniversitesi Tarihi Binaları projesi gerçekleşiyor.)

Doktor3

Etsy'deki pek çok doktor aksesuarına göz atabilirsiniz. Telefon kılıflarında beyin MR'lı versiyonlar bile var!

Doktor1

Daha klasik hediyeler için:

1. İsmini yazdıracağınız bir doktor çantası alabilirsiniz. Doktorların üek çok evrağı olduğu için çanta işlerine epey yarayacaktır.

2. Tıp amblemini kristal biçimde yaptırabilirsiniz. Ben yabancı bir sitede epey pahalı buldum ama türkiye'de plaket firmalarına daha ucuza yaptırılabileceğini umuyorum. 

3. Son zamanların moda hediyesi Yılın Doktoru Oscar'ı alabilirsiniz. Bana gelen Yılın annesi ödülüne özellikle çocuklar bayılıyor.

4. İsmine özel bir kupa alabilirsiniz.

Doktor4

Son olarak el yapımı bir defter ile "Hastalardan Doktora Tavsiyeler" kitabı hazırlayabilirsiniz. (çevrenize bir doktora hasta olarak bir öğüt vermek isteseler ne derlerdi sorabilirsiniz) ve her ne hediye hazırlarsanız hazırlayın yanına kurabiyeler veya bir pasta ekleyebilirsiniz...


Yeni Bebek Hediyesi Çekilişi

3

Ne versem diye düşünmeyi, hazırlık yapmayı, güzel güzel paketler yapmayı en sevdiğim hediyeler hep bebek hediyeleri oluyor. Artık her mağazada aynı ürünleri görmekten bıktığım, hem de kendi ellerimizle yaptıklarımızın daha değerli olduğuna inandığım için yeniden anne olacak arkadaşlarım için bebek setleri hazırlamaya karar verdim. Dün birkaç deneme yaptık ve bu denemelerden birini de hediye etmeye karar verdik. Settekilere geçmeden önce yapmanız gereken bu yazının sonuna yorumunuzu bırakmanız! Kazananı çarşamba günü açıklıyoruz!

2

Etsy'den çok severek aldığım kumuşa peluş bir kumaş dikip yumuşacık bir battaniye yaptık. Bu kumaşa uygun turuncu kumaşlarla da omuz bezleri diktik.

4

Bebek ağlama krizlerine girdiğinde çaresiz kalan anne için de stres kavanozu oluşturduk!

1

Hepinize bol şans diliyoruz!


Eldiven Zamanı!

Geçen sene etsy'de dolaşırken bulduğum eldivenlere hayran kalıp, biz de bunlardan yaptırıp satalım! diye tutturmuştum. Sonra hediye vermeyi çok sevdiğimden çekilişle hediye edeyim dedim. Bu yazıya yorum yazanlar arasından yapacağımız çekilişle iki eldiveni hediye ediyoruz. Diğer modellere de bahar gelmeden çekiliş yaparız artık :)

IMG_0881

IMG_0882

IMG_0874

IMG_0878


2011 Takvimleri'nden Seçkiler

'2011 calendars' by sabahnur


2011 calendar poste...
$24.00

SALE 25% off this w...
$26.25

2011 Forest Floor C...
$24.00

Printable Monogram ...
$8.00

2011 Calendar Plate...
$24.00

2011 Giclee calenda...
$35.00

A Year to Eat Freel...
$12.00

2011 Sewing Mini Ca...
$12.00

2011 Poladoodles Ca...
$26.00

SALE - 2011 Calenda...
$5.50

2011 Desk Calendar
$18.00

Bumpkin Friends 201...
$22.00

2011 Children's...
$17.50

2011 Desktop Calend...
$14.00

2011 Fine Art Calen...
$10.00

2011 Calendar Funny...
$21.50

Generated using Treasury HTML code generator by Whale Shark Websites.


Ev yapımı güzellik ürünleri

Bugunun yazisi editorumuz Sabahnur'dan. Etsy'de el yapımı güzellik ürünleri de mevcut. Ben organik sabun alıp kullanmıstım,memnun kalmıstım.

Sizin icin de bir kac ürün sectim,

Özel tuz,

Tam ekran yakalama 23.11.2010 101724.bmp

 

Göz Farları

Tam ekran yakalama 23.11.2010 101357.bmp

 

Erkekleri unutmayalım:D


Tam ekran yakalama 23.11.2010 101403.bmp

 

Vücut Losyonu
Tam ekran yakalama 23.11.2010 101654.bmp

 

Dudak kremi
Tam ekran yakalama 23.11.2010 101706.bmp

 

Ruj

Tam ekran yakalama 23.11.2010 101909.bmp

 

Fırca Seti

Tam ekran yakalama 23.11.2010 101642.bmp

 

Etsy bu konuda bir derya, daha fazlasını arastırmayı size bırakıyorum!

 

Editör: Sabahnur


Yagmurlar

Hayat, fırtınanın geçmesini beklemek degil ,yagmurda dans etmesini ögrenmektir...  Etsy de milyonlarca ürün arasında gezerken,böyle bir yazı  görünce yüzümde kocaman bir tesebbüm oluştu..

Yagmuru sevmeyen var mı? Ee bu güzellikleri gördükten sonra eminim fikriniz biraz değişecek..

Bulut ve yagmur küpesi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225644.bmp 

Pembe yagmur mobile 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225702.bmp 

Yagmur Çizimi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 231031.bmp 

Bebek Bodysi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225727.bmp 

Editör: Sabahnur


Sonbahar Meyvesi:Balkabağı

Sonbaharı sararan yapraklar,yagmurlar ve bir de balkabagı özel yapıyor benim gözümde.. 

Etsy'de yaz sonundan beri  popüler olan bir sey balkabagı teması , malum Halloween bayramlarının sembolü...

Farklı kategorilerden ürünler seçtim,oldukca ilham verici bir çok şey mevcut...

Balkabakları Fotografı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215553.bmp 

Balkabaklı Dudak Kremi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215607.bmp 

Seramik Balkabagı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215651.bmp 

Balkabaklı Truf 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215621.bmp 

Balkabagı Bebek Şapkası 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215536.bmp 

Balkabagı temalı daha cok ürün için tıklayın!

 

Editör: Sabahnur


Okula Dönüş

Eylül'le birlikte okul sezonu açıldı ve o büyük koşuşturma başladı.

Kendimi şuan şanslı hissetsem de, kızımın  okula başlamasıyla bu koşuşturmaya en başından başlayacagım için heyecanlanıyorum. Ne de olsa yeni baslangıclar her zaman özel ve güzeldir.

Her yaştan okula dönüş -back to school- ürünleri Etsy'de çoktan yerini aldı...

Kedi şeklinde boyalar,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 164100.bmp

Kumas sandovic cantaları,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 164433.bmp

Vintage ayakkabılar,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 165734.bmp

Vintage gözlükler,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 170105.bmp

Unisex çanta

Tam ekran yakalama 31.08.2010 170816.bmp


Trend:Pas Rengi

Tam ekran yakalama 11.08.2010 095020.bmp 1. Küpe

2.Vintage Ayakkabılar

3.Oyuncak At

4.Keçe Kurt

5.Not Kartları

6.Küçük Çanta

Henüz sonbahara girmedik ama Etsy'de hep bir iki ay oncesinden yeni ürünler dükkanlarda yerini alır. Şu sıralar,sonbahar,okul,ekin toplama gibi bir cok konuda yeni ürünler çıkmaya başladı. Bunların yanı sıra renk olarak da gri ve pas rengi dedigimiz kırmızı/kahve rengi populer..

Seçtiklerimiz dışında bu renkte ürünleri görmek için tıklayınız.


Yeni Aile Seti

Set

Üniversite yıllarımdan, çok ince ve düşünceli olan, tüm önemli anlarımda aramayı, gelmeyi ihmal etmeyen bir arkadaşım geçtiğimiz haftalarda anne oldu. Biz de cuma akşamı maaile hem minik Ömer ile Mus'ab'ı ve A.İkbal'i tanıştırmaya hem de arkadaşımın ve eşinin anne-babalığını kutlamaya gittik.

İnsanın bu kadar düşünceli bir arkadaşı olunca ona hediye hazırlaması da çok zor oluyormuş. Benim aklımdakilere hızlıca ulaşmamda bu defa etsy üyelerinin çok katkısı oldu.

Set2

Herkes bebeğe hediye alır diye anneyi düşünüp aradığım organik, şampuan, sabun ve losyonu bir organik markette, şortlu tamirci takımını ise panço'da buldum. El örgüsü battaniyeyi İstanbul'da yaşayan Avusturalya'lı çizer Verity Hansen'ın kayınvalidesi Sevim hanım örmüş. Ben 2 gün sonra kargoyla elimde olur mu diye soruyordum. Meğer Verity ile aynı semtte oturuyormuşuz. Kendisi incelik gösterip battaniyeyi kızımın okuluna bıraktı. Civcivleri ise Sabahnur'un dükkanından aldım. Sabahnur da süper bir etsy'ci olarak civcivleri aynı gün örüp kargoya verdi. Kendi kutusu çok güzel olduğu için onun kutusunu bozmadım. Verity'nin paketinden çıkan minik mantarlı kartı ve ayıcığı hediyeleri paketlerken kullandım. Tekrar teşekkürler Verity ve Sabahnur, sayenizde benim çok severek hazırladığım bir set oldu...

Ve tekrar gözünüz aydın Vildan'cığım, inşallah Ömer de senin gibi iyi kalpli ve insanların hep iyilikle andığı bir insan olur...

not: battaniye ve oyuncakların fotoğrafları Verity ve Sabahnur'un dükkanlarından alınmıştır.


Etsy'de İndirim Zamanı

Tam ekran yakalama 18.07.2010 125010.bmp

Kase SetiNewMoonStudio


Etsy'de 3. "Christmas in July" indirimi başladı.

Aradıgınız bir ürün varsa, ürünün adını yazdıktan sonra "cij" ya da "christmasinjuly" kelimelerini ekleyerek, indirimli ürünlere ulaşabilirsiniz. (Örnek: necklace cij)

Buldugunuz ürünlerle ilgili indirim detaylarını , dükkan anons kısımlarından ya da satıcılarına mesaj göndererek  ögrenebilirsiniz.


Vintage: Mutfak

Desktop
Etsy'de sadece elişi ürünler yer almıyor. 20 seneyi aşmış vintage bir çok ürün bulmak da mümkün..

O kadar farklı ve orijinal şeyler var ki seçerken çok zorlanıyorsunuz! Yine ilk gözümüze çarpanları sizin için derledik...

1. İngiliz stili yemek takımı - ModishVintage

2. Emaye Tava - Kibster

3. Gümüş servisler - Sadieolive


Ve Temmuz...

Yeni yazar kadromuzun üyelerinden ve severek takip ettiğimiz Petit & Cute'un sahibi Sabahnur, Kırmızı Minder'in etsy editörü. Sabahnur'a hoşgeldin diyor ve ilk yazısını paylaşıyoruz:

Yagmur ve sel haberleriyle uzun suredir oyle icli disliyiz ki, yaz mevsiminin tam da ortasinda oldugumuzu gec farkettik..

Bu sene pek cok yerde karsimiza cikan kirmizi-beyaz-lacivert renk kombinasyonu, Amerika'da tam da bu gunlerde daha da populer.

4 Temmuz Bagimsizlik gununu kutlamaya hazirlanan ABD'nin sansina ,Etsy'de bu konsepte uygun pek cok yeni/vintage urunler  yerini aliyor...

Bir cok kategori arasından, gözümüze ilk çarpan ürünlere yer veriyoruz...

1950'lilerin denizci ayakkabisi - by Trush

Tam ekran yakalama 01.07.2010 154013.bmp

Kanvas ve derinin birleşimi deniz çantası, by HOWEVER

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161550.bmp

Barış simgeli kupe, by meiguidesigns

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161737.bmp

Fransız pres makinesi ısı koruyucusu bycarolatkinson

Tam ekran yakalama 01.07.2010 162640.bmp

ve şirinlik abidesi minik sort salvar ve ic body takımı by SweetPeaPlusThree

Tam ekran yakalama 01.07.2010 164846.bmp

Bu renk kombinasyonundan daha çok örnek görmek isterseniz,tıklayın!


Etsy'deki T ürkiye II

Etsy'de her geçen gün kendi tasarımlarını sundukları dükkanlar açan Türkiye'li tasarımcılara rastlıyoruz. İşte bu haftanın etsy tasarımcıları: Enna'nın keçeden yapılmış, iğnelikleri, tokaları, matruşkaları ve daha pek çok aksesuarı Trendy Knitting'in örgüleri Magical and talented'ın giysileri Bayan Hippo'nun anne-kız çanta setleri ve çocuk elbiseleri Lilumi'nin takıları ve çantaları Önceki etsy dükkanları için burayı tıklayabilirsiniz.

Etsy'deki T ürkiye

Etsy el emeğini internet üzerinden satışa sunmak isteyen herkesin kayıt olup pazarlayabileceği bir internet sitesi. Dünyanın pek çok ülkesinden farklı sanatlarla uğraşan insanlar yaptıklarını bu site aracılığıyla satışa sunuyorlar. El emeğinin tüketim mallarıyla savaşında önemli payı olabilecek bu siteye Türkiye'den katılanları araştırdık. İşte hem yaptıkları hem de hikayeleriyle bizi hem şaşırtıp hem de ilgimizi çekenler: Star of the East, Marmaris'te yaşayan bir Hollandalı. Ülkesinde inşaat mühendisliği yaparken geçirdiği bir kaza sonucu mesleğini devam ettiremez hale gelince kızı ile birlikte Türkiye'ye taşınıyor ve takı tasarımları yapmaya başlıyor. Deniz kestaneleri ile yaptığı kolyeleri biz çok sevdik. HeliS ise İstanbul'da yaşayan seramik eğitimi almış Finlandiyalı ve kendi deyimiyle küçük şeyler yapmaktan hoşlanıyor. Küçük defterler, takılar ve heykeller satıyor. Studio Karma, 3 kızı olan bir annenin takı dükkanı. Tsarımlarında 4 farklı elin dokunuşu hissediliyor. Yün, kumaş, keçe ve cam kullanarak özgün tasarımlara imza atıyor. Rose Deniz, Amerika'da resim eğitimi alıp Türkiye'ye dönünce tekstille uğraşmaya başlayan bir anne. Özel tasarım çantalar ve yine tekstil kullanarak hazırladığı kartlar var dükkanında. Son dönemde dikkatimizi çeken Pukka Living sitesindeki resimler de kendisine ait. Pınar Hakim, aslında bir arkeolog ancak boş zamanlarında antikalar ve takı tasarımı ile uğraşıyor. Siz de Etsy'de kendi ürünlerinizi satmak isterseniz siteye üye olabilirsiniz. Eğer Etsy'de bir dükkanınız varsa ve bizi haberdar etmek isterseniz info@ kirmiziminder.com adresine e-posta yollayabilirsiniz.

Plastik De ğil Fantastik

Kırmızı Minder ekibinin son haftalarda geri dönüşüm konusundaki ilgisi artmaya başladı. Bundaki en büyük etki ajansın bulunduğu site içerisindeki kağıt/ cam ve metal geri dönüşüm kumbaralarıydı. Yazı ekibi olarak her ay pek çok yazılı mecrayı incelediğimiz için önce kağıtlarla işe başlandı. Camlar kumbaralar için biriktirildi. Bir sonraki adımımız her gün marketlerden evlere taşıdığımız plastik torbaların azaltılması çabasıydı. Yurt dışında üzerinde önemle durulan geri dönüşüm konusunda Türkiye'de de ilerleme sağlanabilmesi için ilk adımı plastik torbaları azaltarak başlayabiliriz. Eskilerin pazar fileleri yerine -hatta belki onlara geri dönüş yaparak- günümüzde kullanabilinecek stilleri bulmak için uluslararası el yapımı ürünler sitesi Etsy'e başvurduk. İşte kırmızı Minder'in seçtiği kendi başınıza yapabileceğiniz market / pazar çantaları.üst sol: pretty green bag, üst sağ: golcar house sol: creme berries, sağ: kırmızı minder'in en beğendiği fileleri andıran tasarımıyla jenhintz sol: ahpeele, sağ: jpmonkey Bizim bulduğumuz çözüm: kullanmadığımız en büyük çadır bezi çantayı market çantası haline getirmek. evde geri dönüşüm yapabileceğiniz maddelerle ilgili notlar: öncelikle çevrenizde geri dönüşüm kumbarası yoksa bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak isteğinizi belirtin. kağıt: her türlü kağıdı ve ambalaj atığını kağıt torbalarda toplayın, ıslanmış veya yiyecek artığı bulaşmış kağıtları eklemeyin, bunlar tüm biriktirdiklerinizi ziyan edecektir. plastik: atığınızın altında bir üçgen içinde yazan rakama dikkat edin, bu atığınızın geri dönüşüme uygun olup olmadığını belirtir. örneğin 1 veya 2 geri dönüşüme uygunken 5 veya 6 uygun olmayabilir. metaller: alimünyum kapları (konserve kavanozları, kedi/köpek maması kutuları) gazlı içecek kaplarını bir arada toplayın. bir kutuya buzdolabı mıknatısınızı yaklaştırın. kutunuz mıknastıslıysa geri dönüşemez demektir. camlar: eğer ayrı kumbaralarda toplanıyorsa renkli camları ayrı toplayın. kapaklarını benzer maddelerle beraber toplayın. pencere camı, seramik, pyrex ve su bardakları geri dönüştürülemez. Siz de geri dönüşüm konusunda bulduğunuz fikirleri bizlerle paylaşabilirsiniz. yararlanılan kaynak : real simple, guide to recycling