Akşam Yemeği Daveti

Sofra_1

Cuma günü, akşam yemeğine önemli misafirlerimiz vardı. Günler öncesinden nasıl bir sofra hazırlasam diye düşünürken sonunda mor tonlarda bir sofrada karar kıldım. Mor masa örtümün üzerine beyaz runner serdim, normalde yuvarlak bir kasede duran orkidemi başka bir yapma çiçeğimin vazosuna yerleştirip ortaya aldım. Bu sofranın duruşunu bozmaması için de ortaya hiç yemek koymadım.

Tabak

Eski yemek takımımın üzerine geçen sofralarda kullandığım Paşabahçe'nin morlu kuşlu tabaklarını koydum, aralarına da mor bir kağıt peçete yerleştirdim.

Mum

Şamdanlarım beyaz olduğu için masayla uyum sağlaması için altın sarısı rengine ihtiyaç duyuyorlardı. Geçen sene kitap çekimleri için aldığım Zara Home'un peçete halkalarını şamdanlara ekleyerek bu sorunu giderdim.

 

Ahududu

Herkesin tabağının kenarına minik kaselerde içine damla çikolata konulmuş ahududu yerleştirdim. Eskilerin yemeğe ilk tatlı bir şey ile başlama adetine uygun oldu.

Salad__

Bu sofranın en sevdiğim yanı salata köşesi oldu. Ortaya karışık salata yapmak yerine küçük kaselere salata malzemeleri,

Salad3

bardaklara değişik zeytinler ve gevrekler,

Salad2

küçük kavanozlara farklı salata sosları koydum. Yanlarına da 3 farklı zeytinyağı yerleştirdim. (pinterest!). Sonradan misafirlerimizin tüm salatayı karışık olarak tercih etmediklerini görünce bu köşenin çok işe yaradığını gördüm. 


Annelerle Kahvaltı

Annelerle_kahvalti

Anneliklerini ve dostluklarını çok sevdiğim 2 arkadaşımı kahvaltıya davet ettim bu hafta... Her şeyi bir önceki akşam hazırlarım diye planlarken grip olunca hazırlıklarım son 2 saate kaldı. Sodalı poğaça + pudingli kek ile ama en önemlisi de onca yolu kalkıp gelen arkadaşlarımın sohbetleri eşliğinde çok güzel bir gün geçirdim. İşte dekorasyona ait detaylar... (kuru çiçekler boyner evde)

Birdie_plate

Kuş figürlü peçetelikleri, desenli peçetelerle hoş durmayacağı için çatal-kaşık tutucu olarak kullandım. Tabakları Esse'nin indiriminden en sona kalanlardan almıştım.

Recel

Reçellikleri 4 yıl önce almıştım, dolapların arkasında bulup geçen sene aldığım kaşıklar ve bu yıl aldığım servis sepeti ile birleştirdim.

Birdie

Melda'nın hediyesi kuş şekilli sürahi bu sofraya çok güzel uydu.

Breakfast_platter

Kahvaltı seti (Linens'in indirimden aldım)

Dired_fruit

Kase setini geçen sene, etsy'deki türk seramik sanatçısı Hilal hanım'ın dükkanı new moon studio'dan almıştım.

Napkin

Peçetelerim arasında bunları bulunca çok sevindim.

For_tea

Çaya koymak için karanfil ve çubuk tarçın

Milk_cookies

Sütle beraber servis ettiğim damla çikolatalı kurabiyeler, fikri pinterest'te görünce çok sevmiştim. Kurabiyelere bıçakla delik açıp pipetleri geçirdim. Bu vesileyle epey süt içmiş olduk.

Fruit_pizza

Lotus'un kurabiyeleri eşliğinde ikram ettiğim meyveler

Momgift

Arkadaşlarımın diş kirası; mumluklarla beraber bir kavanoza uzun kibritler doldurdum, üzerine kurdele ile "canım arkadaşım hayatımı aydınlattığın için teşekkürler!" notu iliştirdim. Aynısını annenize göre de uyarlayabilirsiniz. (fikir pinterest'ten, cici kurdele sabahnur'un hediyesi)


Bahar Daveti Detayları

Dün aylardır davet etmek için gün saydığım arkadaşlarımı nihayet ağırladım. Dünkü davetin konusunu baharda piknik olarak belirlemiştim. İşte davetin detayları:

Table

Dantelden şerit örtü yapma fikrini çok önceden pinterest'te görüp yapılacaklara eklemiştim. Evvelsi gece son anda aklıma gelince denemeye karar verdim. Bu iş için epey zaman önce anneme gidip kullanmadığı, model çıkartmak için yaptığı dantellerden istemiştim. (benim gibi kendi çeyizinizi yapıp annenizin tepkisinden korkarsanız diye söylüyorum), iş yerinden çalışma arkadaşımız yasemin hanım da bir kaç örnek verince hepsini bir sıraya dizip dikiş ipliği ile birbirlerine diktim. hem annemin sevmiş olması, hem de bana çocukluk yıllarımn geçtiği salonlardaki takımları hatırlatması (aralarında annemin bizim için ördüğü çanta bile var) çok hoşuma gitti.

Nametag

 isim kartlarını internetten bulup yazdırdım, paşabahçenin rüzgar güllerine tutturdum. (peçete halkaları zara home)

Food

yemek kartları yine aynı seriden, yanlarına accesorize'ın farklı farklı şeker kavanozu etiketlerinden yapıştırdım.

Salt

kartlarda tavşanlar olunca paşabahçe'nin bu tuzluğu ile uyumlu oldular.

Cheese_plate

Peynir tabağı sofrasını aklıma sevgili Naile soktu. Ben de pinterest'te bulduğum fikirlerle harmanladım. (inek şeklinde tahta mudo home)

Egg

İtiraf ediyorum bu sofrada biraz yaramazlık yapıp abur cubur koymak geldi içimden. Benim için abur cubur demek kindersurprise & bonibon demek. Kindersurprise'leri yumurtalıklara koydum. (yumurtalık mudo home)

Burr

Tema piknik olunca aklıma hemen ekmek arası köfte geldi. Bunu biraz geliştirip (pinterest!) bir hamburger istasyonu yaptım. Eğer gelenler samimi arkadaşlarınızsa herkesin kendi hamburgerini ev yapımı bir köfte ile yapacağı böyle bir köşeyi önerebilirim.

Drinks

Abur cubur demiştim değil mi? Kızımın piknik sepetine içecekler yerleştirip yanına bir şişe ev yapıpmı portakal-limonata karışımı yerleştirdim. 

Pipet

içeceklerin yanına puanlı pipetler koydum. (etsy)

Bird

Birdhouse

odanın çeşitli yerlerine renkli bantlarla kapladığımız kuş evlerini yerleştirdim. (yapılışı burada, biz sprey boya kullanıp işin kolayına kaçalım dedik ama epey bir boya oldu üstümüz!)

Gift2

Gift3

bugünkü diş kirası konsepte uygun olsun diye bahçe temalıydı ve herkese mumluk ve çikolatları eşliğinde farklı çiçek tohumları verdim.

Kids

bu da 5 yaşındaki kızımın arkadaşları için hazırladığı sofra! Kızlara süslü peçete var, erkeklere yok :)

Spring_wreath

kapı süsümüz de çimenler, çiçekler ve renkli yumurtalardı. Züccaciyeden aldığımız bir yuvarlak köpüğün çevresini Sare, tüylü atkı ipi ile doladı, çiçekleri ve yumurtaları sıcak silikon ile yapıştırdı. (ilham kaynağım burada, yumurtalar ve asmakta kullandığımız kurdele tchibo)


Kelebekli Doğum Günü

Birthdaymorning

Kızım doğum günü için kelebeği seçti ama ben güne yıllar önce yabancı bir blogda gördüğüm başka sürpriz ile başlamasını istedim. Sabah o uyurken bir sürü benekli balonu babası ile şişirip onu uyandırmamaya çalışarak tavanına bantladık. Normalde erkenden uyanan hanımefendi biz başında bunları yaparken hiç uyanmadı bile (fotoğrafı çekerken bile uyuyordu), sonunda biz de zorla uyandırmak için Mus'ab'ı başına yollayıp "iiiki dooodun Ayşeee!" dedirttik :)

Km

Pinterest'te bu fikri gördüğüm anda aynısını yapmaya kararlıydım. Masanın üstü için Ikea'dan 3 liraya ladığım kağıt kürelere yine Ikea'da duvar süsü olarak satılan kelebekleri yapıştırdım. Bunları bir iple tavana tutturduk.

Bonsai

Masanın ortasına yerleştirdiğim bonsai'lere Accesorize'dan inidirmdeyken aldığım kelebekelri yerleştirdim.

Pecete

Kelebekli masa örtüsünü ve peçeteliği Paşabahçe'de, peçeteleri ise Zara Home'da buldum.

Cubuk

Ikea'nın renkli pipetlerine Accesorize'ın kelebeklerini yapıştırdım.

Kart

Anı kartlarını o gün yazdırmayı unutup sonradan yazdırmak zorunda kaldım:)

Mum

Kelebekli mumluklar Paşabahçe

Hediye
Misafirlerimize hediyelerimiz. Hediyelik olarak kullandığım gazetelik/ekmeklik Paşabahçe, paket kağıtları Accesorize. Herkesin fotoğrafını çektik, onlar pastalarını yerken belli etmeden fotoğraflarını çıkarttık, hediyelerini açtıklarında da fotoğraflarını takdim ettik:

Cerceve2

Peçetelik olarak anneciğimin çeyizime yaptırdığı çiçekleri kullandım:

Tabak

Kelebek kanatlarını unutmamak lazım tabii!

Kanat

Ve her şeyi başlatan Pelit'in pastası:

5

Doğum günü için bizim pişirdiklerimiz ise Portakal Ağacı'nda...


Balık Daveti Fikirleri

1ü

Ayşe İkbal & Musab'ın 3 amcası var ama halası yok. Allah'tan onlara halalık duygusunu yaşatacak tanıdıkları var. Bunlardan biri de babalarının kuzeni. Haftada birkaç kez bana Sümeyye halalarına ne zaman gideceklerini sorup duruyorlar. Geçen cuma Sümeyye halasını, büyük teyzeyi, babane, annane ve yengelerini ağırladık bizde. Aslında çay daveti menüsü planlıyordum ama halası kızımla çektiğimiz somon videosunu sevdiği için onlara asya usulü somon pişirdik ve buna göre bir sofra hazırladık. 

4

İlk çıkış noktamız annemin mutfağından arakladıklarımdan olan balıklı tabaklardı.

3

Bulduğumuz fener mumlukların tabanına taş serpip üzerlerini suyla doldurduk. En üste de mum yerleştirdik.

6

Kayık şeklindeki tabaklara mezeleri yerleştirdik.

11

Balık konservesi şeklindeki tuzluklarımızı da ekledik.

5

İsim kartlarını elimizde olan mandallara taktık.

8

Bu soframızın misafir hediyeleri olarak da rengarenk minik tavalar seçtik. İçlerine bir tarif yerleştirdik ve isimliklerle aynı setten hediye kartları bağladık... 

not: Cam tabakların markasını maalesef bilmiyorum, porselen servisler ve tuzluklar Camilla (ykm'den aldık), renkli tavalar Tantitoni, çiçekli masa örtüsü Zara Home, fener mumluklar, mandallar ve dekoratif taş Paşabahçe runner Esse marka...


Baykuşlu Doğumgünü

IMG_2534

Dün nihayet Musab'ın 2 yaşına girişini sevdikleriyle beraber kutladık. Aslında fikirlerimiz 2 ay öncesinden hazır olduğu için en zor kısmı uygun günü bulup organizasyonu gerçekleştirmekti. Temamız "baykuş"tu, çünkü 2 yaşına girmesine rağmen hala geceleri uyanmayı çok seven bir delikanlı küçük beyimiz. İlk önce masanın üzerine asacağımız bayrakları kumaşlardan ve baykuş çiziminden hazırlayıp diktik.

IMG_2552

Tabakların içine baykuşların seslendiği gibi "huuu!huuu!" ile başlayan mesajlar yazdık.

IMG_2531

Tatlı kuplarının kenarına kalpli mandallarımızla çizimleri ekledik.

IMG_2532

Belki hatırlarsınız, Musab'ın diş buğdayında herkes ona bir not yazmıştı. Aynı kişiler bu defa hazırladığımız not kağıtlarına mesajlarını yazıp zarflarına koydular. Büyüdüğünde ilk onun okuması için geri bağladık sonra da...

IMG_2542

Hediye paketlerimizin üzerine minik notlar iliştirdik.

Untitled-1

İçlerine de baykuşlu bozuk para çantaları koyduk.

IMG_2547

Minik beye baykuşlu bir t-shirt diktik, ablasına da hatırı kalmasın diye onunla kombin bir etek tasarladık.

IMG_2555

Son olarak da kapıya baykuş süsü eklenmiş minik bir kırmızı yıldız taktık... Çevrendeki herkesin gözlerindeki ışıltı olmaya devam et Musab'cım... Dünya seninle daha güzel, daha umut dolu minik yıldızımız...


Betül'ün Bebek Daveti

IMG_2238

Elif'e Veda Daveti yazımızdaki kapı süsünü çok beğenen bir okuyucumuz kız kardeşi için hazırlayacağı bebek daveti (baby shower) için benzer bir hazırlık yapıp yapmayacağımızı sordu. İşte onun için hazırladıklarımız. 

Fotoğraf-1

Temayı  "kuş" olarak belirlediğimiz için önce demir bir kafes aldık. Üzerine mandallı kuşlar yerleştirdik.

Fotoğraf-2

Kafesin icine gelenlere hediye edeceğimiz paketleri ve üzerleri için aldığımız çikolataları yapıştırdık. (Üzerlerine minik mandallara "sizsiz tadımız olmayacaktı, iyiki geldiniz!" notları tutturduk.) Hediye paketlerinin bir kısmının içine:

IMG_2224

kuşlu bozuk para çantaları, bir kısmına da

IMG_2228

cep aynaları yerleştirdik.

IMG_2245

Servis büfesinin ortasına için kuş tüylü süsler ve onlarla birlikte yemek takımı sarı olduğu için altın desenli süsler yerleştirdik.

IMG_2247

Büfedeki her yemek için minik isim kartları oluşturduk. (bunlardan misafir isimlikleri de yaptık.)

IMG_2256

Son anda karşımıza çıkan bu ahşap mumluklara çiçekler yerleştirip yemeklerin aralarına koyduk.

IMG_2258

Kuşlu peçetelerimizi yine aynı formdaki bir peçeteliğe yerleştirdik.

IMG_2263

İçecekler için minik kartlar ve servis masasının en sonuna

IMG_2236

Misafirlerin yeni anneye tavsiyelerini yazabilecekleri not kağıtları hazırladık.

IMG_2233

Yemek masasının ortasına uzun, köşelere de  IMG_2231

tekli mumluklar yerleştirdik. Son olarak da 

Fotoğraf

Kapı süsümüzü düğmeler, broşlar ve keçe süslerden hazırladık. Tüm malzemelerin bulunması, hazırlanması aşamalarında çok gezdik, çok yorulduk ama çok da keyif aldık! İnşallah minik bebek de sağlıkla, etrafındakilere nice mutluluklar yaşatarak gelir dünyaya...


Veda Daveti Detayları

Kapi

Teyzemin kızı yurt dışına okumaya gittiği için verdiğim davetin menüsünü dün portakal ağacı'nda paylaşmıştım. Bugün Kırmızı Minder'de bu davet için neler hazırladık, onları paylaşalım. Konumuz yolculuk olunca internette epey bir araştırma yaptık. İlk bulduklarımızdan biri etsy'de yaklaşık 45tl'ye satılan dünya haritalı kapı süsleriydi. Biz tuhafiyeden köpük bir kapı süsü aldık, etrafını kurdele ile kapladık ve çıktı aldığımız eski bir dünya haritasını külah şekline getirip silikon tabancası ile yapıştırdık. 

Servis

Sofraya geldiğimizde evdeki bir atlastan amerikan servisler oluşturduk.

Not

Çatal ve bıçakları desenli kağıtların arasına koyup kağıtların üzerine İsveç ile ilgili birbirinden farklı eğlenceli bilgiler yazdık.

Pasta

Pastanın üzerine buradaki hediye etiketlerini küçük boyutlarda çıkartıp dikiş makinesinde diktik.

Kutu

Elif'in hediyelerinden biri üzerinde "Dünyanın neresinde olursal ol, ağzının tadı bozulmasın" yazan bu kutuydu. kutuyu markette çay poşeti kutusu olarak satılırken bulduk. 

Kutuic

İçini onun sevdiğini bildiğimiz ve ağzını tatlandıracak şekerlerle doldurduk.

Kolye

İkinci hediye ise geçen pazar akşamı 4,5 yaşındaki küçük hanımla alışveriş merkezinde gözyaşı dolu bir tur esnasında karşımıza çıkan bavul şeklindeki bu kolye oldu. Biz hazırlıklarda çok heyecanlandık, bol bol eğlendik. Hepsinden en değerlisi de Elif'in gözlerinde onu ne kadar sevdiğimizi ve özleyeceğimizi bilen hüzün ve mutluluk dolu bakışları yakalayabilmekti... Nerede olursan ol, inşallah hep senin kıymetini bilenlerle karşılaşırsın güzel Elif...