Bebek Odasını Çocuk Odasına Dönüştürmek

4 sene önce Kırmızı Minder'e ilk başladığımızda yazdığım ilk yazı o zamanlar 1 yaşında olan kızımız için hazırladığımız odaydı.

Littlegirl0

O odadaki en sevdiğimiz özellik bebek yatağının ilerleyen zamanlarda çocuk yatağına dönüşebilmesiydi. Her ne kadar yatağı ayarlayıp mobilyaları kullanmaya devam etsek de küçük hanım büyüdükçe "neden benim dolaplarımda civcivler var, benim masam olmayacak mı?" gibi serzenişlerde bulunmaya başladı. Ben de elimizdeki mobilyalara küçük değişiklikler yaparak odayı biraz da büyümüş bir çocuğa göre düzenlemeye çalıştım. İşte yaptığım değişiklikler:

Littlegirl1

Odaya yeni olarak sadece gül desenli bir avize aldık. Eski tülünde de gül motifleri olduğu için değiştirmedik. Sadece eskiden başka bir odada duran ve yeni evde bir yere uyduramadığımız kalın perdeleri tüllerin yanına astık. Yine önceden başka bir odada duran ve çok işe yaramayan masamızı onun odasına taşıdık. (dolap ve masa arasındaki küçük şifonyer kardeşinin eşyalarını taşıyor, kardeşinin ileride odası olursa oraya taşıyacağız bu dolabı)

Littlegirl3

Mobilyalarındaki civcivleri söktüm. Civcivleri söktükten sonra babası yatağının başına IKEA'dan aldığım cibinliği monte etti. 

Littlegirl2

Mobilyalarındaki renkli kulpları sökerek internetteki eskicilerden bulduğum gül motifli kulpları taktık.

Littlegirl4

Masasının üzerine çerçevelerden bir düzenleme yaptık. Detaylar ilginiz çekerse: 1: çok sevdiğim bir arkadaşımın kızım ilk doğduğunda yaptığı portakal ağacı'nın altında bebeğini taşıyan anne resmi | 2: Verity, Türkiye'de yaşarken ondan aldığım sahildeki kardeşler resmi | 3: Ikea'nın kelebekli çerçevesi | 4 & 5: ThreeRedApples'ın etsydeki dükkanından aldığım elişi kasnaklar | 6, 7 & 8: Wishes & Heros'dan yıllar önce aldığım çizimler | 9, 10 & 11: internetten indirdiğim "dream big" yazan bir çizim, daldaki iki kuş resmi ve sanki kızımın büyümüş haline benzettiğim bir resim.

Littlegirl6

Detaylarla devam: Wishes & Heros'da görünce" tam beni anlatıyor!" dediğim çizim, çocukken yaptığım ilk etamin denemelerim, babacığımın biz çocukken hediye getirdiği kutu ve kızımın yengesinin hediyesi Koton'un çocuk çantası

Littlegirl5

çok sevdiği manevi halasının yaptığı kutu, ikea'nın mumları, mudo home'un aksesuar kutulu aynası, 12 sene önce yaptığım çerçeve, güllü kuplar ve kelebekli halısı. (Bu halının benim için çok özel bir yeri var. Önceki yazılarda yazdığım kuşlu bebek partisindeki kuşlara bir projesi için ihtiyacı olan bir okuyucuma kuşlardan ve kitabımdan yollamıştım. O da kelebekli doğum günümüzde temayı ve odasında halının olmadığını görünce bu halıyı yollamış....) 

Böylece mevcut bebek odamızı, ekstra hiç bir mobilya almadan küçük hanım odasına dönüştürmüş olduk... Sıra geldi antre'yi elden geçirmeye...


Baykuşlu Doğumgünü

IMG_2534

Dün nihayet Musab'ın 2 yaşına girişini sevdikleriyle beraber kutladık. Aslında fikirlerimiz 2 ay öncesinden hazır olduğu için en zor kısmı uygun günü bulup organizasyonu gerçekleştirmekti. Temamız "baykuş"tu, çünkü 2 yaşına girmesine rağmen hala geceleri uyanmayı çok seven bir delikanlı küçük beyimiz. İlk önce masanın üzerine asacağımız bayrakları kumaşlardan ve baykuş çiziminden hazırlayıp diktik.

IMG_2552

Tabakların içine baykuşların seslendiği gibi "huuu!huuu!" ile başlayan mesajlar yazdık.

IMG_2531

Tatlı kuplarının kenarına kalpli mandallarımızla çizimleri ekledik.

IMG_2532

Belki hatırlarsınız, Musab'ın diş buğdayında herkes ona bir not yazmıştı. Aynı kişiler bu defa hazırladığımız not kağıtlarına mesajlarını yazıp zarflarına koydular. Büyüdüğünde ilk onun okuması için geri bağladık sonra da...

IMG_2542

Hediye paketlerimizin üzerine minik notlar iliştirdik.

Untitled-1

İçlerine de baykuşlu bozuk para çantaları koyduk.

IMG_2547

Minik beye baykuşlu bir t-shirt diktik, ablasına da hatırı kalmasın diye onunla kombin bir etek tasarladık.

IMG_2555

Son olarak da kapıya baykuş süsü eklenmiş minik bir kırmızı yıldız taktık... Çevrendeki herkesin gözlerindeki ışıltı olmaya devam et Musab'cım... Dünya seninle daha güzel, daha umut dolu minik yıldızımız...


Yeni Bebek Hediyesi Çekilişi

3

Ne versem diye düşünmeyi, hazırlık yapmayı, güzel güzel paketler yapmayı en sevdiğim hediyeler hep bebek hediyeleri oluyor. Artık her mağazada aynı ürünleri görmekten bıktığım, hem de kendi ellerimizle yaptıklarımızın daha değerli olduğuna inandığım için yeniden anne olacak arkadaşlarım için bebek setleri hazırlamaya karar verdim. Dün birkaç deneme yaptık ve bu denemelerden birini de hediye etmeye karar verdik. Settekilere geçmeden önce yapmanız gereken bu yazının sonuna yorumunuzu bırakmanız! Kazananı çarşamba günü açıklıyoruz!

2

Etsy'den çok severek aldığım kumuşa peluş bir kumaş dikip yumuşacık bir battaniye yaptık. Bu kumaşa uygun turuncu kumaşlarla da omuz bezleri diktik.

4

Bebek ağlama krizlerine girdiğinde çaresiz kalan anne için de stres kavanozu oluşturduk!

1

Hepinize bol şans diliyoruz!


Bebek Çikolatası

Bu hafta taşınma telaşımız ile birlikte bir de arkadaşlarımızın yeni doğacak bebeklerinin heyecanı vardı. Her birine sıradan bir şey yapmak yerine özel bir kutu hazırlayalım diye çaba sarf ettik. Arkadaşım Meryem ablaya nasıl bir tasarım istediğimi anlattım, o da benim kafamdakinden çok daha şık tasarımlar ördü. İlk kutu içindeki 30 tulumla beraber Kaan bebeğe gitti.

Bebek_Sekeri1

Bebek_Sekeri4

Hasır bir sepete kurdela ve süsler takıp tulumları içine doldurduk.

Bebek_Sekeri2

Bebek_Sekeri3

İkinci hazırlığı Gül bebek için yaptık.

Bebek_Sekeri5

Gül bebeğin çikolatalı 65 adet hırkaları bir tepsiye dizildi.

Bebek_Sekeri8

Yanına üzerinde elbise, tulum, şapka, patik, eldiven, çanta olan süs ağacı yerleşti.

Bebek_Sekeri6

Bebek_Sekeri7

İnşallah tüm arkadaşlarımızın yeni bebekleri olur, biz de bu sayede yeni tasarımlar yaparız:)


Yagmurlar

Hayat, fırtınanın geçmesini beklemek degil ,yagmurda dans etmesini ögrenmektir...  Etsy de milyonlarca ürün arasında gezerken,böyle bir yazı  görünce yüzümde kocaman bir tesebbüm oluştu..

Yagmuru sevmeyen var mı? Ee bu güzellikleri gördükten sonra eminim fikriniz biraz değişecek..

Bulut ve yagmur küpesi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225644.bmp 

Pembe yagmur mobile 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225702.bmp 

Yagmur Çizimi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 231031.bmp 

Bebek Bodysi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225727.bmp 

Editör: Sabahnur


Ve Temmuz...

Yeni yazar kadromuzun üyelerinden ve severek takip ettiğimiz Petit & Cute'un sahibi Sabahnur, Kırmızı Minder'in etsy editörü. Sabahnur'a hoşgeldin diyor ve ilk yazısını paylaşıyoruz:

Yagmur ve sel haberleriyle uzun suredir oyle icli disliyiz ki, yaz mevsiminin tam da ortasinda oldugumuzu gec farkettik..

Bu sene pek cok yerde karsimiza cikan kirmizi-beyaz-lacivert renk kombinasyonu, Amerika'da tam da bu gunlerde daha da populer.

4 Temmuz Bagimsizlik gununu kutlamaya hazirlanan ABD'nin sansina ,Etsy'de bu konsepte uygun pek cok yeni/vintage urunler  yerini aliyor...

Bir cok kategori arasından, gözümüze ilk çarpan ürünlere yer veriyoruz...

1950'lilerin denizci ayakkabisi - by Trush

Tam ekran yakalama 01.07.2010 154013.bmp

Kanvas ve derinin birleşimi deniz çantası, by HOWEVER

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161550.bmp

Barış simgeli kupe, by meiguidesigns

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161737.bmp

Fransız pres makinesi ısı koruyucusu bycarolatkinson

Tam ekran yakalama 01.07.2010 162640.bmp

ve şirinlik abidesi minik sort salvar ve ic body takımı by SweetPeaPlusThree

Tam ekran yakalama 01.07.2010 164846.bmp

Bu renk kombinasyonundan daha çok örnek görmek isterseniz,tıklayın!


Daldaki Kuşlar

Bird_on_branch2

Doğrusu ilk önce geçen sene Spool'un sitesinde görmüştüm, dalların üstünde duran kuşları. Orada dönence şeklinde yapılmıştı ve kumaştan nasıl kuş yapacağınızı anlatan bir şablon verilmişti. Eminim sitenin maharetli okuyucuları isterlerse kuşları kendi başlarına da dikebilirler. Ama ben üstün dikiş becerilerime güvenemediğim için sadece hayran hayran bakmakla yetindim siteye.

Aradan bir yıl geçince başka bir sitede yeni doğacak erkek bebeğin odasında rastladım kumaş kuşlara. Bu defa hepsi tek bir dalın üzerindeydiler. Ben de kendi çalışma odama yapma hayaliyle etsy'de kesin vardır diye kumaş kuşları aramaya koyuldum ve buldum!

Bird_on_branch

Kuşlar gelene kadar ben de ormanda istediğim gibi bir dal bulup iyice kurumasını bekledim. Bir de hepsiburada'dan sıcak uhu tabancası ile misina (balık tutmakta kullanılan şeffaf ip) aldım. Kuşlar uzun beklemelerden sonra gelince evin tamirattan sorumlu üyesi hepsini istediğim sırayla dallara yapıştırdı, kartonpiyere tavan çengelleri taktı, dalı da misinayla bu çengellere bağladı. Böylece 1 yıl sonra istediğime kavuşmuş oldum.

Sırada yan duvardaki hayal ettiğim çerçeve tasarımını hayata geçirmek var...


Bebek Hediyeleri

Baby1

Üniversite yıllarımda en çok nazımı çeken arkadaşlarımdan biri ikizleri olacağını söylediği andan itibaren etsy'de bebek eşyalarına bakmaya başlamıştım. Geçtiğimiz aylarda kızları dünyaya gelince kendisine yollamak üzere bir paket hazırladım.

En alttaki minik mandallı pakettekiler:

Baby2

Baby3

GraciousMay'dan aldığım iki farklı bebek ayakkabısı + birer bebek kıyafeti

Onların üstündeki kumaş zarftakiler:

Baby4

Arkadaşım için Christinas'dan aldığım -bebek çantasının içinde cüzdanı, telefonu vs kaybolmasın diye- küçük çanta ve FigsAndGinger'dan aldığım kolye. (ben sigortalı postalama istediğim için kendi internet sitelerinden aldım)

En üstteki yeşil zarfta ise içine dileklerimi yazdığım, benim etsy'den ilk aldığım ürün olan paper stories'in bu kartı vardı...


Yaşam Alanlarındaki Bebek Yatakları

Bratt Decor

Nagihan hn, yorumlarda oturma odasını aynı zamanda bebek odası olarak kullanacağını belirtip bizden bu konuda örnekler istemişti. Kendisi için bu iki alanın birbirini yok etmeden uyum içinde oluşturabileceği mekanları toparladık.

Oh dee doh

HGTV (perde panellerle ikiye bölünen alanlar)

Sparkability

prairieguns

Living etc.

greenapplegrenade

Domino


Payla şılan Alanlar

Adem bey yorumlarda yatak odasını hem ebeveyn odası hem de bebek odası olarak nasıl kullanabileceğini sormuş. Biz de kendisine Apartment Therapy ve Oh dee doh sitelerinden örnekler derledik. Üstteki Max'in örneği belki de en dar alanı paylaşan yatak odası. Bebeğin uyku alanı konsolun üzerine yerleştirilen sepetle çözülmüş. Seçtiğimiz diğer örnekler: Üstteki ve alttaki fotoğraflarda kızlarıyla aynı odayı paylaşan ebeveynler, hem ona hem de kendilerine uygun dekorlarla donatmışlar odayı.

Biberonlar ı Saklamak

Nazlı'nın annesi biberonların dağınık durmasını nasıl engelleyebileceğini sormuş yorumlarda. Biz her ne kadar en çok Splash'i sevsek de açık arttırma sitelerinde satışa kapanmış bir örneğinden başkasını bulamadık Türkiye'de. Türkiye için bulduklarımız, Dream baby ve Litaf ürünleri. Kurumuş biberonlar için aklımıza gelen pratik çözüm şişe (yağdanlık veya sirkelik) veya kaşıklık olarak kullanılan 4 gözlü hasır / ahşap sepetler.

Country Home

Son günlerde en çok sayfalarında dolaştığımız dergi sitelerinden biri Country Home. Modern Kır Yaşamı sloganıyla yayın yapan derginin genelde ağır bulunan kır tarzına getirdiği yaklaşımla sunduğu mutfaklar, Birbirinden canlı renklerle ve özenli aksesuarla döşediği yatak odaları, İnce detaylarla süslediği hobi köşeleri bizim en çok hoşumuza giden bölümlerden bazıları. Tavsiyemiz bütün siteyi incelemeniz, ancak kısaca göz atmak isterseniz aşağıdaki sayfaları atlamamanızı öneririz.

Case Logic

Küçük bir çocukla düzenli bir arabaya aynı anda sahip olamayacağını düşünenlerden iseniz Case Logic'ten sonra tekrar düşünmeniz gerekebilir. Bizler markanın en çok küçük-orta ve büyük boylarda satılan yeşil veya mavi ile kahve kombinli Bella Koleksiyonunu seviyoruz. Bebek arabasını bagajdan eksik etmeyenlerden isenizonun  yerine daha küçük boyutlardaki bagaj çözümlerini ve arka koltuk düzenleme aparatlarını tercih edebilirsiniz. Case Logic'in henüz kullanamayıp sevdiğimiz bir diğer ürünleri ise çocuk koltuğu için aktivite masası. Katlandığında çanta halini alan masa ile arka koltuk ağlamalarının son bulacağını hayal etmek bile güzel. Case Logic ürünlerine İstinye Park'taki mağazalarından ulaşabilirsiniz.

K üçük Hanım'ı Beklerken

1. Nursery, 2. S_0506fresh_1, 3. The Nursery Progresses..., 4. Can I just say..., 5. Nursery, 6. Vivian Cupcake Banner, 7. Chocolate Baby Nursery, 8. New Nursery, 9. pretty cool nursery!, 10. Saxon's Modern Nursery, 11. Modern Nursery, 12. Great mural for anyone to paint by hand, 13. Boom, 14. Visit the Chan Nursery, 15. The Nursery Ayşegül hanım doğacak kızının odası için danıştı Kırmızı Minder'e: Merhaba, zevkle takip ediyorum sitelerinizi. Sorulara da bu kadar hızlı yanıt vermeniz nekadar hoş! Ben de sizden bir ricada bulunmak istiyorum. İnşaallah 25.Eylül’de bebeğimiz yani kızımız dünyaya gelecek. Bebek odamızın şu anki duvar rengi barok bej ve büyük bir ihtimalle de bu rengi değiştiremeyeceğim. Duvarın bir kısmını kağıtla kaplamak veya duvar çıktılarıyla süslemek istiyorum. Beyaz renkte de mobilyasını almayı düşünüyorum. Bu konuda ki fikirlerinizi ve önerilerinizi merakla bekliyorum. Sevgiler… Biz de kendisi için çoğunluğu içinde yaşanılan odalardan bir liste derledik. Yukarıdaki linklere tıklayarak daha büyük hallerini görebilirsiniz.

Nuray G üllü

Dido'nun aşağıdaki sorusunu aldık dün: dido dedi ki, Merhabalar okuyucuların cevaplarına bu kadar çabuk cevap vermeniz kafamda ki soruları size yöneltmekte beni hızlandırıdı açıkcası. Benim sorum, yeni çıkan genelde nişan bohçası olarak satılan küçük sandıklarla ilgili. Beyaz ipek kumaş, tül ve organzelerle yapılanları beğeniyorum. yanlız bu örneklerden şu ana kadar sadece home sweet home ve brilliant home’da gördüm. Ben daha çok çeşit aradım ama pek bulamadım. Birde sipariş üzerine yapılan yerler varmı merak ediyorum. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar. Soruyu okuyunca aklımıza hemen Nuray Güllü geldi. Güllüoğlu baklavalarının sahibi Nadir Güllü'nün eşi olan Nuray hanım, çocuklarını evlendirdikten sonra girdiği iş hayatında kısa zamanda marka olmayı başarmış bir isim. Kendi ismini taşıyan Nuray Güllü mağazasında kendi tasarımları ev tekstil ürünlerinin yanı sıra kişiye özel çeyiz grupları, nişan sandıkları ve bebek ürünleri de sunuyorlar. Bizim en sevdiğimiz ürünlerinden biri verdiğiniz eski dantel masa örtüleriyle ortaya çıkardıkları yatak örtüleri. Sitelerinde çok fazla fotoğraf yok, bu yüzden size mağazalarına uğramanızı tavsiye ederiz...

Tree House

Tree House ile Dwell Baby markasını araştırırken karşılaştık. Tracei Akarlılar mağazada dilediklerince koşup eşyaları devirmelerine izin verilen çocuklara ve yetişkinlere farklı bir deneyim sunmak için açmış Tree House mağazasını. Bünyesinde çoğunlukla sosyal sorumluluk projelerine önem veren çocuk modasının tanınmış markalarına yer veren  ve Dünyaca ünlü Hollandalı tasarımcı Tejo Remy (Droog Design'ın kurucularından) tarafından tasarlanan dükkan, aynı zamanda kendi gelirinin bir kısmını da yerel vakıflara bağışlıyor. Tree house sırf çocuk odası ile ilgili ilham almak isteyenler için bile harika detaylar ile dolu.

Mari Eriksson'un Çocuk Odaları

İsveç'li fotoğrafçı Mari Eriksson'ın Cookie dergisine evini tanıttığı yazısının satır aralarında evin belli köşelerini çocuklarının elişlerine göre nasıl düzenlediğiyle ilgili ipuçları veriyor. (mutfağa yakın tasarlanan hobi köşesi, elişi malzemelerini muhafaza eden dolap, vb.) Diğer fotoğrafları buradan inceleyebilirsiniz.

Nuh'un Gemisi

Çocuğunuz olsun veya olmasın evinizde olmasını istediğiniz bir oda oldu mu hiç? Traditional Home Dergisinden, Laura Forbes Carlin'in bebeği için doğal malzemelerden hazırladığı oda. fotoğraflar: Edmund Barr