Küçük Banyolar

Bath1
fotoğraf: Family Handyman

Şengül hanım, küçük banyolarla ilgili örnekleri sormuş e-postasında. Kendisi için derlediğimiz birkaç örnek banyoyu geniş gösterecek fikirler:

1. Banyonuz için yumuşak ve soluk tonları seçin, bu aydınlık ve huzur ortamını arttıracaktır. Renkli aksesuarlar ile ortamı canlandırmanız mümkün. Yerde de aynı tonları kullanıp gerekirse paspaslarla farklı tonlamalar ekleyin.

Bath2

fotoğraf: living etc.

2. Lavabonun üzerine büyük boy aynalar yerleştirin.


Bath6

fotoğraf: hgtv

3. Çok fazla dolap ve askıdan kaçınıp banyonun daha da daralmasını engelleyin. Normal lavabo yerine solid lavabolar seçerek genişlik hissi uyandırın.

Bath4

fotoğraf: petermillard

4. Mutlaka iyi bir ışıklandırma sistemi kurun. Bu banyonun ferah görünümünü sağlayacaktır.

Bath5

fotoğraf: Hawaii Software

5. Gerekirse duvar aplikleri ile ışığı arttırın.


Kek Standları İçin Yeni Kullanım Alanları


Living etc.

Kek standınızı emekliye ayırmaya karar verdiğinizde kendisi için yeni bir görev bulabilirsiniz. Banyoda her gün kullandığınız eşyalarınız ya da yatak odanızdaki mücevherleriniz bir standın üzerinde şüphesiz daha şık duracaktır. Standınızı ayrıca yemek masasında dekor olarak kullanabilir, ev kapınızın yanındaki aynanın önüne koyup faturaları düzenleyebilir veya fotoğraflarınız için küçük bir sergi alanı haline getirebilirsiniz.


Çakıltaşı Banyolar

Birkaç ay önce yerleri sahilde dolaşıyormuş hissi uyandıran çakıl taşlarıyla döşeli bir banyo görünce aklımıza düştü bu tasarımlar. Günümzde artık çakıl taşı desenli karoların üretiliyor olması sayesinde bu tarz bir banyo tasarlamak daha da kolay.


Girintili Çıkıntılı Dekorasyon

Living etc. Zehra hanım, yorumunda girintileri çıkıntıları olan ve bu nedenle verimli kullanılamayan alanların oluştuğu yerlerin nasıl daha aktif kullanılabileceğini sormuştu. Bu zihin açıcı soruyla karşılaşınca biz de kaynaklarımıza yönelip çok keyif aldığımız bir çalışma derledik. Sunset Design for mankind super*junk Living etc. Living etc. suZen Living etc. inthebeginning Aoneko Brewster Wall Covering Bitterbethany .Delight

Mavi Banyolar

Om + Home (via desire to inspire) Ezgi hn e-postasında mavi banyosu için öneriler istemiş. Biz de kendisi için bu tondaki banyo örneklerini derledik. 25 Beautiful Homes Buttons Magee - Flickr HGTV Kim has 6 cats - Flickr Splat Girl Sunset Virgin Media

Cam Tu ğla Duşakabin

Pınar hn yorumunda "merhabalar hergün büyük bir keyifle gezdiğim bir site..bende bir konuda yardımınızı istiyorum.banyomda ufak değişiklikler yapmak istiyorum.görmedim ama duyduğum kadarıyla cam tuğladan duşakabin yapılıyormuş. eğer böyle bir şey varsa resim gösterirseniz çok mutlu olurum.şimdiden teşekkür ederim." diyordu. Kendisi için derlediklerimiz:

Banyolar İçin İlhamlar

Ideal Home

Esra hanım banyosundaki boş alan için önerilerimizi soruyor e-postasında.

"Merhaba,

Kirmizi Minderi zevkle takip ediyorum.Ben de bir konuda yardim bekliyorum.Banyoya girince sag tarafta dus var (90cmx90cm), onun yaninda banyo dolabi(140 cm genigsliginde), karsida küvet var.Sol taraf bos.

Duvarlar fayans(yükseklik 1.90cm),tuvalet var (küvetle, dolabin arasinda.Dekoratif birseyler daha iyi olur.Banyo dolabi 2 parcadan olusuyor.Üst kisim aynali.Yani banyonun 3 duvari dolu.Sol taraftaki bosluk (2,5 m uzunlugunda) beni cok rahatsiz ediyor.Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkür ediyorum."

Kendisi için bulduklarımız:

Coastal Living

Door Sixteen - Flickr

Ideal Home

Ragazzo Bavarese - Flickr

Desire to Inspire

Type Friend - Flickr


Amor

Home Art dergisi Haziran 08 sayısının sayfalarını çevirirken rastladığımız bu odayı çok sevdik! Klasik koltuk kullanımının aksine ebeveyn yatak odasında sedir kullanımı bizce çok daha samimi bir oda oluşturulmasına ve evin iki küçük çocuğu için de daha kullanışlı hale getirilmesine yardımcı olmuş. i Nazlı Garcia'nın İspanya'da yaşarken kullandıkları eşyalarla dekore ettikleri Kemerburgaz'daki evleri tüm yaşam alanlarıyla sadelik ile sıradışılığın birarada yürüyebileceğinin izlerini taşıyor. Garcia ailesinin evlerinden daha fazla detayları Home Art'ta bulabilirsiniz.

Lalay: Anneannemizin Sand ık Kokusu

Lalay banyo havlusu yerine peştemal, baş havlusu yerine peşkir vererek anneannelerimizin sandıklarının kokularını bugüne taşıyor. Daha az enerji ve deterjan kullanan Lalay, havlunun yanı sıra yatak örtüsü, sabun, bornoz ve lavanta keseleri ile de sandıkları keşfetmenize yardımcı oluyor. En güzeli; peştemaldan yapılan daha az yer kaplayan bornozlar sayesinde tek seferde tüm bornozları yıkayabilme özgürlüğü! lalay showroom: Sümbül sok.No. 21 Levent İstanbul 'da

Banyoda Puf

fotoğraf: Art&Decoration dergisi Mayıs 2008 Belki Art&Decoration'daki banyonun tümü bize göre abartılı ama neşeli bir pufun ortama kattığı havayı biz sevdik. Benzer puflara Step, Zara ve Esse mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Kohler

Dergileri karıştırken farklı reklam tasarımlarıyla ilgimizi çeken Kohler'in sitesine göz attığımızda hali hazırda merak duyduğumuz banyo tasarımı konusunda engin bir kaynakla karşılaştık. Kohler modern, klasik ve eklektik tarzlarda banyo malzemelerinden, mutfak gereçlerine, enerji sektöründen golf sahalarına kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteren bir grup. Türkiye'ye Yütaş tarafından getirilen ve bizim ilgi alanımıza giren konularda sunduğu örneklerden beğendiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Modern Banyolar Klasik Banyolar Eklektik Banyolar Detaylar En beğendiğimiz detayı sona sakladık, şimdiye kadar her çamaşır günü çıkarıp banyonun görüntüsünü bozduğumuz deterjanlar için harika bir alternatif! Üstelik Paşabahçe'nin şeker kavanozları ve toz şeker kürekleri bu amaç için çok uygun.

Nisan Dergilerinden İlhamlar

Nisan ayı sona yaklaşırken bu ayın yabancı dergilerinden bize ilham veren tasarımları paylaşmaya başladık. İlk fotoğraflar Elle Decoration'dan. Soldaki yatak odasında en çok dikkatimizi çeken eskilerin masa örtülerinin yatak örtüsü haline getirilerek kullanımı ve taş duvarları. (Benzer yatak örtüsü kullanımına son aylarda Türkiye'de de rastlamak mümkün, çeyiz sandıklarını karıştırmanın tam zamanı) Sağdaki oda ise geniş kütüphane hayalleri kuranlara göre. Living Etc İngiltere baskısındaki fotoğraflardan ada mutfak konseptine farklı bir yaklaşımı ve banyo bölümündeki mermer çalışması dikkatimizi çekti. House & Garden'daki Osborne & Little ilanında kumaşla kaplanmış kuş yuvası fikrini, 25 Beautiful Homes'daki kapı girişinin düzenini ve yine aynı dergideki bir ilanda rastladığımız kütüphanenin asma tavanlı okuma bölümünü ekip olarak çok sevdik.

Sizin Sorular ınız: Odalarda Renk Tercihi

domino
fotoğraf: domino magazine
Özge'nin sorusu:
Yeni dekorasyon blogunuz hayırlı olsun. Bu fikir cok guzel? Ben, yakında taşınmayı düşünüyorum ve düşük bir butce ile evi dekore etmek zorundayım. Ozellikle duvarların iki renkli ve huzurlu olmasını istiyorum, hangi rengin iki tonunu onerirsiniz? Salonda amacım huzur veren, rahat bir ortam kurmak. Klasik aile evi gibi olmayacak?Yatak odasında ise beyaz mobilyalar ve dolap istiyorum ancak duvar rendine karar veremedim. Bir de banyo oldukca eski ve ben kiraci olacagim. Tüm fayansları değiştirmeden banyoya temiz ve ferah bir goruntu verebilirim? Fayansları beyaz yaglıboya ile boyasam dayanır mı? Özge'nin sorusunu okuduğumuzda aklımıza Domino dergisinde geçen aylarda gördüğümüz, pek çok blog yazarına da ilham kaynağı olan salon fotoğrafını hatırladık. Her ne kadar fotoğraftaki salon klasik dursa da bu senenin renklerini ve kullanımlarını göstermek açısından iyi bir örnek. Salonlarda farklı ton uygulamaları için Kırmızı Minder olarak en çok başvurduğumuz kaynak Benjamin Moore'un renk kartelası. Linkteki sitede öncelikle uygulamak istediğiniz odayı seçin. (bathroom & kitchen : banyo & mutfak | family & living room: salon & oturma odası | diningroom, den, hallway: yemek odası, çatı, hol | home exterior: cephe, commercial & home office: ofis ve ev-ofis ) Odanızı seçtikten sonra select a color bölümünden uygulayabileceğiniz renkleri seçebilir bunların fotoğrafa uygulamasını izleyebilirsiniz. Banyo sorusuna geçmeden bizim seçtiğimiz uygulamalardan bazıları: fotoğraf: benjamin moore Farklı renk tonlarıyla modern ton kullanımına iyi bir örnek. fotoğraf: country living magazine yine bu sene sık rastlanılan badem tonlarının kullanımı. fotoğraf: west elm beyaz yatak odaları için iki farklı renk kullanımı. Yatak odaları ve yine diğer odalardaki renk kullanımı için bir diğer kaynak: Dulux Banyo fayanslarını yağlı boya yapmak ise sonuçta derzlerin gözükme durumu olduğu için çok kullanışlı değil. Onun yerine fayans boyası kullanılabilir belki. Eğer yağlı boyadan başka çözüm yoksa görüntüyü düzeltmek adına üzerine sünger tekniği gibi ikinci bir kat yapılabilir. Siz de Özge'nin sorusuna yorumlarda kendi eklemelerinizi yapabilir veya sorularınızı info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz.