Annelerle Kahvaltı

Annelerle_kahvalti

Anneliklerini ve dostluklarını çok sevdiğim 2 arkadaşımı kahvaltıya davet ettim bu hafta... Her şeyi bir önceki akşam hazırlarım diye planlarken grip olunca hazırlıklarım son 2 saate kaldı. Sodalı poğaça + pudingli kek ile ama en önemlisi de onca yolu kalkıp gelen arkadaşlarımın sohbetleri eşliğinde çok güzel bir gün geçirdim. İşte dekorasyona ait detaylar... (kuru çiçekler boyner evde)

Birdie_plate

Kuş figürlü peçetelikleri, desenli peçetelerle hoş durmayacağı için çatal-kaşık tutucu olarak kullandım. Tabakları Esse'nin indiriminden en sona kalanlardan almıştım.

Recel

Reçellikleri 4 yıl önce almıştım, dolapların arkasında bulup geçen sene aldığım kaşıklar ve bu yıl aldığım servis sepeti ile birleştirdim.

Birdie

Melda'nın hediyesi kuş şekilli sürahi bu sofraya çok güzel uydu.

Breakfast_platter

Kahvaltı seti (Linens'in indirimden aldım)

Dired_fruit

Kase setini geçen sene, etsy'deki türk seramik sanatçısı Hilal hanım'ın dükkanı new moon studio'dan almıştım.

Napkin

Peçetelerim arasında bunları bulunca çok sevindim.

For_tea

Çaya koymak için karanfil ve çubuk tarçın

Milk_cookies

Sütle beraber servis ettiğim damla çikolatalı kurabiyeler, fikri pinterest'te görünce çok sevmiştim. Kurabiyelere bıçakla delik açıp pipetleri geçirdim. Bu vesileyle epey süt içmiş olduk.

Fruit_pizza

Lotus'un kurabiyeleri eşliğinde ikram ettiğim meyveler

Momgift

Arkadaşlarımın diş kirası; mumluklarla beraber bir kavanoza uzun kibritler doldurdum, üzerine kurdele ile "canım arkadaşım hayatımı aydınlattığın için teşekkürler!" notu iliştirdim. Aynısını annenize göre de uyarlayabilirsiniz. (fikir pinterest'ten, cici kurdele sabahnur'un hediyesi)


Bahar Daveti Detayları

Dün aylardır davet etmek için gün saydığım arkadaşlarımı nihayet ağırladım. Dünkü davetin konusunu baharda piknik olarak belirlemiştim. İşte davetin detayları:

Table

Dantelden şerit örtü yapma fikrini çok önceden pinterest'te görüp yapılacaklara eklemiştim. Evvelsi gece son anda aklıma gelince denemeye karar verdim. Bu iş için epey zaman önce anneme gidip kullanmadığı, model çıkartmak için yaptığı dantellerden istemiştim. (benim gibi kendi çeyizinizi yapıp annenizin tepkisinden korkarsanız diye söylüyorum), iş yerinden çalışma arkadaşımız yasemin hanım da bir kaç örnek verince hepsini bir sıraya dizip dikiş ipliği ile birbirlerine diktim. hem annemin sevmiş olması, hem de bana çocukluk yıllarımn geçtiği salonlardaki takımları hatırlatması (aralarında annemin bizim için ördüğü çanta bile var) çok hoşuma gitti.

Nametag

 isim kartlarını internetten bulup yazdırdım, paşabahçenin rüzgar güllerine tutturdum. (peçete halkaları zara home)

Food

yemek kartları yine aynı seriden, yanlarına accesorize'ın farklı farklı şeker kavanozu etiketlerinden yapıştırdım.

Salt

kartlarda tavşanlar olunca paşabahçe'nin bu tuzluğu ile uyumlu oldular.

Cheese_plate

Peynir tabağı sofrasını aklıma sevgili Naile soktu. Ben de pinterest'te bulduğum fikirlerle harmanladım. (inek şeklinde tahta mudo home)

Egg

İtiraf ediyorum bu sofrada biraz yaramazlık yapıp abur cubur koymak geldi içimden. Benim için abur cubur demek kindersurprise & bonibon demek. Kindersurprise'leri yumurtalıklara koydum. (yumurtalık mudo home)

Burr

Tema piknik olunca aklıma hemen ekmek arası köfte geldi. Bunu biraz geliştirip (pinterest!) bir hamburger istasyonu yaptım. Eğer gelenler samimi arkadaşlarınızsa herkesin kendi hamburgerini ev yapımı bir köfte ile yapacağı böyle bir köşeyi önerebilirim.

Drinks

Abur cubur demiştim değil mi? Kızımın piknik sepetine içecekler yerleştirip yanına bir şişe ev yapıpmı portakal-limonata karışımı yerleştirdim. 

Pipet

içeceklerin yanına puanlı pipetler koydum. (etsy)

Bird

Birdhouse

odanın çeşitli yerlerine renkli bantlarla kapladığımız kuş evlerini yerleştirdim. (yapılışı burada, biz sprey boya kullanıp işin kolayına kaçalım dedik ama epey bir boya oldu üstümüz!)

Gift2

Gift3

bugünkü diş kirası konsepte uygun olsun diye bahçe temalıydı ve herkese mumluk ve çikolatları eşliğinde farklı çiçek tohumları verdim.

Kids

bu da 5 yaşındaki kızımın arkadaşları için hazırladığı sofra! Kızlara süslü peçete var, erkeklere yok :)

Spring_wreath

kapı süsümüz de çimenler, çiçekler ve renkli yumurtalardı. Züccaciyeden aldığımız bir yuvarlak köpüğün çevresini Sare, tüylü atkı ipi ile doladı, çiçekleri ve yumurtaları sıcak silikon ile yapıştırdı. (ilham kaynağım burada, yumurtalar ve asmakta kullandığımız kurdele tchibo)


Anneler Günü Fikirleri 2: Hediye Etiketleri

Mumtag

Anneniz için yeni önerimiz hediyesine ekleyebileceğiniz minik bir etiket. Etsy'de daha sade bir versiyonunun satıldığını görünce minik çiçekler ekleyip kendi tasarımımı yapmaya karar verdim. Doğrusu anneler günü için çok pahalı hediyeler almak yerine bana annemi hatırlatan bir şey vermek çok daha özel geliyor. Örneğin kızım bana ileride havuçlu kek yapıp getirse sanırım dünyanın en değerli hediyesi gibi gelirdi. Belki hediyesinin üzerine böyle bir etiket de eklese fena olmazdı:) Kartları yazdırmak için üstteki resmin üzerine tıklayın.

not: anneme geçen doğum gününde aldıklarım, bana onun özelliklerini en çok hatırlatanlardı... Siz annenize aranızdaki bağı ufak bir hediye veya kendi yapacağınız bir şey ile anlatmak isteseniz bu ne olurdu?


Anneler Günü Fikirleri 1

Anne
(kızım ikimizin resmini çizerken)

Önümüzdeki 2 hafta boyunca anneler günü için kendi başınıza veya çocuğunuzla yapabileceğiniz fikirler paylaşacağız sizinle. İşte bunlardan ilki "Dünyanın En iyi Annesi" haberi. Bu fikri Martha Stewart'ta görüp çok sevmiştik, biz de aynısının Türkçe versiyonunu hazırladık. Annegazete
Resmin üzerine tıklayıp çıkan sayfayı yazdırarak çocuğunuza doldurtabilir ve bugünle ilgili keyifli bir anı bırakabilirsiniz... (kağıdınız dar gelirse yazıcı ayarlarından sayfaya sığdır'ı seçebilirsiniz)


Anneme Doğum Günü Hediye Setim

Dün annemin doğum günüydü. Teyzemin hazırladığı muhteşem bir sofra eşliğinde ona hayatında ilk kez sürpriz bir doğum günü düzenledik. Teyzemin sofrasını Portakal Ağacı'na yazacağım inşallah. Benim dün annem için hazırladıklarımı merak ederseniz:

Mumgift1

Etsy'de sık sık gördüğüm kalpli ağaçlardan bir benzerini hazırladım önce. İnternette kalpli bir ağaç bulup grafik programında, arkasına bir desen ekledim, dallarına torunlarının isimlerini ve mesajlarını yazdım ve Paşabahçe'nin çerçevesine koydum. (internette heart tree yazıp beyaz bir kalemle de yazabilirsiniz isimleri)

Mumgift2

Annemden yıllarca kendisini büyüten halasının anektodlarını dinledim. Resmiye hala, sahne ve oyuncular değişse de yıllar içinde hala aynı şekilde yaşananan olaylara dair öyle değerli kıymetli bilgiler vermişki anneme. Kadınlık, eşlik ve hayata dair bu anektodları "keşke not alsaymışım" derdi annem. Ben de kendi torunlarına kendi bilgilerini aktarması için bir defter aldım. Okumayı ve yazmayı çok seven annem inşallah paylaşacak hazinesini kızlarımızla...

Mumgift3

Annemin sevdiği bir başka alan düzenlilik, aylar önce bir gazetede bu çanta içi düzenleyicileri görüp nerede satılıyor olabileceklerini konuşmuştuk. 

Mumgift4

Son oalrak, bir kart ekledim. "Annecim doğum günün kutlu olsun. Herkesin senin gibi bir anneye sahip olması lazım, ama görünen o ki senin eşin benzerin yok" yazıyor kartta...