Erkeklere Hediye Fikirleri

Yeni evli bir okuyucumuz eşinin doğum günü için hediye fikirleri sorunca bir derleme yapmaya karar verdim, işte benim bugüne kadar aldığım ya da muhtemelen bundan sonraki özel günlerde almayı düşünebileceğim hediyeler:

İlk aşama hediye alacağınız kişinin hobilerini, zevklerini, özen gösterdiği konuları hatırlamak:

Apache_kumandali_helikopter3

Eşim geçen seneden beri oyuncak dükkanlarında uzaktan kumandalı helikopter reyonlarında dolaşıp duruyor, arkadaşları ile model muhabbetleri yapıyordu. Bu sene doğum gününde ona basit bir kumandalı helikopter aldım. (sonradan 25-40 yaş aralığındaki erkeklerde model uçak sevdası olduğunu keşfettim.)

Il_570xN.54115176

Kol düğmelerini ve seviyor bir de mekanik ve tamir işlerini seviyorsa etsy'deki böyle kol düğmeleri veya gömlek yaka çubukları da ideal bir hediye olabilir. (şimdiye kadar aldığım hediyeler arasında en beğenilenlerinden biri)

SKOOM00MM000R

Kıyafetlerinin düzgünlüğüne, ayakkabılarının temizliğine çok önem veriyorsa bir ayakkabı bakım seti de eğlenceli olabilir. (eşim bunu iş yerinde tutuyor)

Wenger-top-executive-88-minik-isvicre-cakisi

Eşinizle aranızda yaptığınız bir espiri de geçen bir şeyi da alarak anıları hatırladığınızı ve önem verdiğinizi gösterebilirsiniz. (isviçre çakısı bizim aramızda geçimişti ve ben ona anahtarlık şeklindeki minyatürünü almıştım)

Gift-baskets-ketchup-bbq-rub-de

Eğer doğumgünü yaza geliyor ve mangal sevdalısıysa böyle bir set de uygun olur. (fotoğraf country living'den)

2009-seiko-velatura-yachting-timer

Aylarca aynı saatten bahsedip duruyorsa muhtemelen bir sonraki doğum gününde istiyorum demeye çalışıyor olabilir ;)

 


Yeni Mezun Doktor Hediyesi

Okuyucularımızdan Hilal hanım, tıp fakültesinden mezun olacak nişanlısı için hediye önerileri istemiş bizden. İşte derlerken çok keyif aldığım, keşke benim de tıptan mezun olacak bir arkadaşım olsa dediğim hediyelerden bazıları:

Doktor2

1. Doktor tablosu: Göz doktorlarında bulunan tablolarından birini kendi sözcüklerinizle tasarlayıp çerçeveletebilirsiniz. Etsy'de pek çok fikir var ama benim en sevdiğim "senin gibi bir doktora sahip olduğum için çok şanslıyım" yazanı. Üstelik kendiniz de word'de yapabilirsiniz.

2. İlk Yardım Çantası: Bir ilk yardım çantası alıp içine doktorlarla ilgili filmleri (Lorenzo'nun Yağı vb.), kitapları veya sevdiğinizin hoşlanacağını düşündüğünüz farklı şeyleri doldurabilirsiniz. (şeker eklerseniz bonus puan!)

3. İsminin yazacağı bir saat alabilirsiniz. Saatin çok pahalı olması gerekmiyor, pek çok saatçi arkasına ismini ve mezun olduğu tarihi yazacaktır.

4. Mezun olduğu okulun gravür resmini çerçeveletebilirsiniz. (tam bu aralar İstanbul Üniversitesi Tarihi Binaları projesi gerçekleşiyor.)

Doktor3

Etsy'deki pek çok doktor aksesuarına göz atabilirsiniz. Telefon kılıflarında beyin MR'lı versiyonlar bile var!

Doktor1

Daha klasik hediyeler için:

1. İsmini yazdıracağınız bir doktor çantası alabilirsiniz. Doktorların üek çok evrağı olduğu için çanta işlerine epey yarayacaktır.

2. Tıp amblemini kristal biçimde yaptırabilirsiniz. Ben yabancı bir sitede epey pahalı buldum ama türkiye'de plaket firmalarına daha ucuza yaptırılabileceğini umuyorum. 

3. Son zamanların moda hediyesi Yılın Doktoru Oscar'ı alabilirsiniz. Bana gelen Yılın annesi ödülüne özellikle çocuklar bayılıyor.

4. İsmine özel bir kupa alabilirsiniz.

Doktor4

Son olarak el yapımı bir defter ile "Hastalardan Doktora Tavsiyeler" kitabı hazırlayabilirsiniz. (çevrenize bir doktora hasta olarak bir öğüt vermek isteseler ne derlerdi sorabilirsiniz) ve her ne hediye hazırlarsanız hazırlayın yanına kurabiyeler veya bir pasta ekleyebilirsiniz...


Betül'ün Bebek Daveti

IMG_2238

Elif'e Veda Daveti yazımızdaki kapı süsünü çok beğenen bir okuyucumuz kız kardeşi için hazırlayacağı bebek daveti (baby shower) için benzer bir hazırlık yapıp yapmayacağımızı sordu. İşte onun için hazırladıklarımız. 

Fotoğraf-1

Temayı  "kuş" olarak belirlediğimiz için önce demir bir kafes aldık. Üzerine mandallı kuşlar yerleştirdik.

Fotoğraf-2

Kafesin icine gelenlere hediye edeceğimiz paketleri ve üzerleri için aldığımız çikolataları yapıştırdık. (Üzerlerine minik mandallara "sizsiz tadımız olmayacaktı, iyiki geldiniz!" notları tutturduk.) Hediye paketlerinin bir kısmının içine:

IMG_2224

kuşlu bozuk para çantaları, bir kısmına da

IMG_2228

cep aynaları yerleştirdik.

IMG_2245

Servis büfesinin ortasına için kuş tüylü süsler ve onlarla birlikte yemek takımı sarı olduğu için altın desenli süsler yerleştirdik.

IMG_2247

Büfedeki her yemek için minik isim kartları oluşturduk. (bunlardan misafir isimlikleri de yaptık.)

IMG_2256

Son anda karşımıza çıkan bu ahşap mumluklara çiçekler yerleştirip yemeklerin aralarına koyduk.

IMG_2258

Kuşlu peçetelerimizi yine aynı formdaki bir peçeteliğe yerleştirdik.

IMG_2263

İçecekler için minik kartlar ve servis masasının en sonuna

IMG_2236

Misafirlerin yeni anneye tavsiyelerini yazabilecekleri not kağıtları hazırladık.

IMG_2233

Yemek masasının ortasına uzun, köşelere de  IMG_2231

tekli mumluklar yerleştirdik. Son olarak da 

Fotoğraf

Kapı süsümüzü düğmeler, broşlar ve keçe süslerden hazırladık. Tüm malzemelerin bulunması, hazırlanması aşamalarında çok gezdik, çok yorulduk ama çok da keyif aldık! İnşallah minik bebek de sağlıkla, etrafındakilere nice mutluluklar yaşatarak gelir dünyaya...


2012 Yastıkları

Yastik1

Yeni yılı kutmayı sevmesek de mağazaları bu sebeple dolduran kırmızı-beyaz süsleri seviyoruz. Geçenlerde markette karşımıza çıkan bu yılbaşı ağacı süslerini de birşeyler çıkarabiliriz diye düşünüp sepete atmıştık. Sonradan çocukların odası için yastığa çevirdik bu süsleri.

Yastik2

Önce elimizdeki eski bir kumaşı dilediğimiz yastık ölçülerinde kesip diktik. içini yorgancıdan aldığımız elyaf ile doldurduk. (Bu esnada yorgancının bize 2 yastığa ancak yeter diye sattığı tonla elyafın çok artacağını farkettik!) Elimizde amerikan bezi olduğu için eski yastık kılıflarımızdan birini örnek alıp kılıf diktik.

Yastik22
Yastik11

En son olarak da süslerimizi yastıkların üzerine dikip sabitledik. Şimdilik çocukların odasına götürmek yerine oturma odasındaki koltukları süslüyor yastıklarımız...


Rengarenk Bardak Altlığı

Kece_bardak_altligi

Elişi bloglarında keçeyle muhteşem tasarımlar yapıldığını görüyorum. Ama bende onlarla uzun uzun zaman geçirecek kadar sabır yok maalesef. Bu yüzden bu bardak altlıkları tam bana göre oldular.

Kece_bardak_altligi2

Önce internetten top keçe satın aldık, sonra burada anlatıldıkları gibi birbilerlerine diktik. Şimdi sıcak birşeyler içmek için bahaneler üretip duruyoruz!


Yagmurlar

Hayat, fırtınanın geçmesini beklemek degil ,yagmurda dans etmesini ögrenmektir...  Etsy de milyonlarca ürün arasında gezerken,böyle bir yazı  görünce yüzümde kocaman bir tesebbüm oluştu..

Yagmuru sevmeyen var mı? Ee bu güzellikleri gördükten sonra eminim fikriniz biraz değişecek..

Bulut ve yagmur küpesi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225644.bmp 

Pembe yagmur mobile 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225702.bmp 

Yagmur Çizimi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 231031.bmp 

Bebek Bodysi 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 225727.bmp 

Editör: Sabahnur


Daldaki Kuşlar

Bird_on_branch2

Doğrusu ilk önce geçen sene Spool'un sitesinde görmüştüm, dalların üstünde duran kuşları. Orada dönence şeklinde yapılmıştı ve kumaştan nasıl kuş yapacağınızı anlatan bir şablon verilmişti. Eminim sitenin maharetli okuyucuları isterlerse kuşları kendi başlarına da dikebilirler. Ama ben üstün dikiş becerilerime güvenemediğim için sadece hayran hayran bakmakla yetindim siteye.

Aradan bir yıl geçince başka bir sitede yeni doğacak erkek bebeğin odasında rastladım kumaş kuşlara. Bu defa hepsi tek bir dalın üzerindeydiler. Ben de kendi çalışma odama yapma hayaliyle etsy'de kesin vardır diye kumaş kuşları aramaya koyuldum ve buldum!

Bird_on_branch

Kuşlar gelene kadar ben de ormanda istediğim gibi bir dal bulup iyice kurumasını bekledim. Bir de hepsiburada'dan sıcak uhu tabancası ile misina (balık tutmakta kullanılan şeffaf ip) aldım. Kuşlar uzun beklemelerden sonra gelince evin tamirattan sorumlu üyesi hepsini istediğim sırayla dallara yapıştırdı, kartonpiyere tavan çengelleri taktı, dalı da misinayla bu çengellere bağladı. Böylece 1 yıl sonra istediğime kavuşmuş oldum.

Sırada yan duvardaki hayal ettiğim çerçeve tasarımını hayata geçirmek var...


Matruşka

littleredcaboose

Oturma odasına kütüphane yaptırınca 2 matruşka setini da raflara dizmiştim. Şimdi tüm evi elimden gelse matruşkalarla donatmak istiyorum. İşte ilham kaynaklarımdan bazıları:

haciendo el indio

alisamiller

ravenhill

mysongbird

handyjan

gypsyandtwink

devilishgrin

elizabethhurley

hippyofdoom


girlsdayout


Oturma Odasındaki Kumsallar

Kumsal
Bakerella her ne kadar kekleri ve pastaları ile aklımı çelse de oturma odasına ait bu fotoğraf Kırmızı Minder'e daha çok yakışıyor. İlk bakışta odayı neden baharat şişeleri ile doldurduğunu düşünüyorsunuz, yakından bakınca

Kumsal2

Gittiği her deniz kenarının adının ve tarihinin yazdığını fark ediyorsunuz. Oturma odanızda 100 farklı kumsal karşılıyor sizi. Her biri diğerinden bambaşka tonlarda olan...

Cakes
Bakerella'nın pastalarından küçük bir örnek. Geri kalanına buradan ulaşabilirsiniz.


Camekan

28
Yabancı bir blogda cam işlerinin tanıtıldığını görünce aklıma hemen Cam Ocağı geldi. Yok mu bunları yakından görüp belki de satın alabileceğimz yer diye düşünürken Camekan'a rastladım. Kurucularının tanımıyla Camekan; hayallerini kurup Cam Ocağında uygulamayı öğrendikleri, cam işlerini sergiledikleri markaları.


Etsy'deki Çanta Dünyası

Drikab
Drikab

Son zamanlarda gözlemlerimiz bir erkeğin asla yeterince ayakkabısı, bir kadının da asla yeterince çantası olmadığı yönünde. Etsy'deki sevdiğimiz çantacılara her bakışımızda bu fikrimiz iyice pekişse de şimdilik kendimizi tutmayı başardık! İşte sevdiğimiz çanta tasarımcıları:

Redrubyrose

Red Ruby Rose

Ninu

Ninu

Retrofied

Retrofied

Pinklemonade

Pink Lemonade Boutique

Tmstudio
tm Studio Designs


Yapboz Çanta

Yapboz

Kendi tasarımlarından bizleri haberdar eden okuyucular olduğunu gördükçe çok mutlu oluyoruz. Turuncu da bunlardan biri. Parça derilerden yaptığı çanta ve defteri biz çok sevdik. Diğer tasarımlara buradan ulaşabilirsiniz.


Site Yenilikleri ve Michael Arras

Arras

Kırmızı Minder, mevcut sisteme yapılan saldırıların artmasından dolayı yeni bir platforma taşınıyor. Bu geçiş sürecinde okuyucularımıza sabır ve anlayışlarından dolayı teşekkür ederiz. Fotoğraftaki sehpalar etsy'deki son keşfimiz Michael Arras'a ait. Dilediğiniz her renkte tasarlanan sehpların fiyatı Türkiye'ye kargo dahil 410$.


Çay Saati

Teatime
Stokları her ne kadar tükenmiş olsa da Umbra'nın eski çay fincanlarından tasarladığı bu saat bize ilham kaynağı oluyor.


Ayna Ayna...

Demet hanım'ın yorumlarda sorduğu antresi için ayna arayışı için küçük bir araştırma yaptık. Bulduğumuz sonuçlardan ilki Mirror Fabbrica. Marka asıl olarak dev aynalarıyla tanınsa da gerek kişiye özel üretimlerinde gerekse küçük boyutlarında farklı çeşitler bulunabilir. Bir diğeri ise Collection of My House. Sitede farklı stillere ve zevklere uygun aynalar mevcut. Son önerimiz Alis'in de tavsiyesi olan Mironia by Berna Arıca. İç mimar Berna Arıca'nın tasarımlarına isteğinize göre altın / bakır / beyaz / gümüş veya siyah alternatifli olarak sahip olabilirsiniz.

Şömine Dekorasyonu

Inside Nevin hanım, salon ve yatak odasındaki şöminelerle ilgili dekorasyon önerileri aradığını belirtmiş. Genelde pek çok örnekte şömine üzeri ayna ve son dönemlerde (her ne kadar Domino dergisi dekorasyonda asla yapılmaması gerekenler listesinde gösterse de) şömine üzeri Lcd televizyon bulunuyor. Bunların arasından farklı olduğuna inanarak seçtiklerimizi sunuyoruz. Sunset Shoot Factory Country Homes & Interiors Coastal Living Ideal Home Ideal Home Sunset Inside Inside

Siyah Koltuklar

üst soldan itibaren: homes & gardens magazine, pottery barn, sundance catalog, restoration hardware, ideal home magazine, neiman marcus, amazon, rian rae Fatma hanım, e-postasında siyah koltuklarının havasını örtülerle nasıl değiştirebileceğini sormuş. Biz de kendisine siyah koltuklarla kullanılan örtülerden örnekler bulduk. Eğer koltuğunuz deri ise genelde imitasyon kürkten yapılmış örtülerle kullanabilirsiniz, ancak kumaş bir koltuğunuz varsa bizce en iyi örnek (her ne kadar koltukla gösterilmemiş olsa da) neiman marcus'un siyah & yeşil uyumlu kumaşları.