Previous month:
May 2012
Next month:
August 2012

Çocuklar için Yaz Tatilinde Yapılacaklar

 Okullar tatil olduğuna göre çocuklarınız için büyük bir rahatlık başladı demektir. Özgürlüğün tadını çıkarmaya başladıkları bugünlerde dolu dolu bir tatil geçirmeleri için yapılabilecekler listesi oluşturduk. İşte Kırmızı Minder ekibinin listesi:

1- Yaz okulları çocuklarınızın bedenen ve zihnen gelişimini sağlayarak, tatil zamanlarını dolu dolu geçirmelerini sağlar.

2- Haftalık sinema keyfi yapın! Vizyona giren animasyonları, çocuk filmlerini takip edip hem çocuğunuzu hem de kendinizi eğlendirin..

23-Çocuğunuz yazın temsilcisi olan havuz ve denizin tadını çıkarsın..Doya doya yüzdüm, tatilin tadını çıkardım diyebilsin!

3
4- Tatilin ilk günlerinde günlerini boş geçirmek isteyen çocuklarımız, bir zaman sonra sıkılacaklar. O aşamada çocuklarınızın ders hayatını devreye sokun..Konu tekrarlarını, test çözümlerini eğlenceli ders işleyişine döndürün, onlarda bundan zevk alsınlar..

5-Bilgisayar başında fazlasıyla vakit geçirecek çocuklarınızı yararlı, bilgilendirici sitelere yönlendirin..Hem eğlensin, hem bilgilensin.. 

6-Yaşadığınız şehrin kültürel güzelliklerini çocuğunuzla yaşayın..Gezilebilecek, görülebilecek yerleri keşfederek çocuğunuza kültür gelişimini sağlamış olursunuz..

5
7-Akraba ziyaretleri yaparak, aile ilişkilerinizi yaz tatilinde daha eğlenceli hale getirin..

8- Birlikte alışverişe çıkın..Bir gün çocuğunuzu ödüllendirin ve istediklerini alın..


Çocuğunuzu Geniz eti / Bademcik Ameliyatına Hazırlamak

Tonsil

Geçen haftalarda kızım genizeti / bademcik ameliyatına girerken twitter'dan okuyuculardan dua istemiştim. Sonrasında ameliyata nasıl hazırlandığımız konusunda sorular geldi. Ben de diğer anne/babalar için bizim işimize yarayanları yazmaya karar verdim. İşte internetteki araştırmalarımdan bulup bizim uyguladıklarımız:

  1. İlk olarak çocuğunuzla baş başa kalabileceğiniz bir ortam ayarlayıp kendisinin nefes alıp vermekte, geceleri uyumukta nasıl zorlandığını konuiun. Bizde kızım en çok genizetinden dolayı arkadaşlarının sesini erkek sesine benzetmesinden rahatsız oluyordu. Doktorun onu bu sıkıntılarından gidereceğini anlattım.
  2. Çocuğunuzun yaşına uygun bir biçimde bu işlemi öyküleştirmeyi deneyin. Örneğin o aralar kardeşiyle en çok küçük plastik bir balık tutma oyuncağıyla oynuyorlardı. Ben de doktorun da mıknatıslı oltası olduğunu bununla doktor amcanın / teyzenin onu çok kolayca uyutup boğazını, burnunu acıtan minik topları çıkartacağını söyledim ben. (Oltanın ucunda kanca değil mıknatıs olduğunu düşündü böylece)
  3. Kısık bir sesle konuşarak çocuğunuza ameliyattan sonra bir süre böyle konuşacağını anlatıp bunun çok eğlenceli olabileceğini söyleyin. Bir süre sert yiyecekler yiyemeceğini ama istediği kadar dondurma yiyebileceğini söyleyin. Buna çok seviniyorlar!
  4. Ameliyata girmeden önce süreci unutturacakları bir şurup içiriyorlar bu yüzden çocuğunuz rahat oluyor ama öncesi için yanına çok sevdiği bir oyuncağı alabileceğini söyleyin. Gece birlikte uyuduğu oyuncağı ameliyatı beklerken yanında olunca daha rahat oluyorlar. 

    Tonsil2
  5. (instagramda paylaştığım fotoğraf)

    Ameliyattan sonra acısını düşünmeyip ellerinin meşgul olması için birkaç oyuncak alın. Biz boncuk dizdik, oyun hamurlarıyla oynadık, epey bir elişi yaptık.
  6. Doktorlar çoğu zaman aynı akşam taburcu ediyorlar ancak eğer sigortanız karşılıyorsa bir gece hastanede kalıp kalamayacağınızı sorun. Çok düşük de olsa kanama riski olabiliyor ilk 24 saatte, bu süreci evde tedirgin geçirmek yerine hastanede geçirmek bizim için daha kolay oldu. Ancak en büyük artısı özellikle kardeşi varsa özel ilgi isteyen çocuğunuzu bu süreçte daha çok nazlandırabiliyorsunuz. Eve dönüşte ister istemez günlük rutine döndüğünüz için çocuğunuzla istediğiniz kadar ilgilenemeyebiliyorsunuz. 

Beyaz Mutfaklar

Modası geçmeyen, daima ilk tercihlerden biri olan beyaz mutfakları sizler için araştırdık. İşte Kırmızı Minder'in seçtikleri:

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16