Mangal Partisi Fikirleri
Çocuklar için Yaz Tatilinde Yapılacaklar

Çocuğunuzu Geniz eti / Bademcik Ameliyatına Hazırlamak

Tonsil

Geçen haftalarda kızım genizeti / bademcik ameliyatına girerken twitter'dan okuyuculardan dua istemiştim. Sonrasında ameliyata nasıl hazırlandığımız konusunda sorular geldi. Ben de diğer anne/babalar için bizim işimize yarayanları yazmaya karar verdim. İşte internetteki araştırmalarımdan bulup bizim uyguladıklarımız:

  1. İlk olarak çocuğunuzla baş başa kalabileceğiniz bir ortam ayarlayıp kendisinin nefes alıp vermekte, geceleri uyumukta nasıl zorlandığını konuiun. Bizde kızım en çok genizetinden dolayı arkadaşlarının sesini erkek sesine benzetmesinden rahatsız oluyordu. Doktorun onu bu sıkıntılarından gidereceğini anlattım.
  2. Çocuğunuzun yaşına uygun bir biçimde bu işlemi öyküleştirmeyi deneyin. Örneğin o aralar kardeşiyle en çok küçük plastik bir balık tutma oyuncağıyla oynuyorlardı. Ben de doktorun da mıknatıslı oltası olduğunu bununla doktor amcanın / teyzenin onu çok kolayca uyutup boğazını, burnunu acıtan minik topları çıkartacağını söyledim ben. (Oltanın ucunda kanca değil mıknatıs olduğunu düşündü böylece)
  3. Kısık bir sesle konuşarak çocuğunuza ameliyattan sonra bir süre böyle konuşacağını anlatıp bunun çok eğlenceli olabileceğini söyleyin. Bir süre sert yiyecekler yiyemeceğini ama istediği kadar dondurma yiyebileceğini söyleyin. Buna çok seviniyorlar!
  4. Ameliyata girmeden önce süreci unutturacakları bir şurup içiriyorlar bu yüzden çocuğunuz rahat oluyor ama öncesi için yanına çok sevdiği bir oyuncağı alabileceğini söyleyin. Gece birlikte uyuduğu oyuncağı ameliyatı beklerken yanında olunca daha rahat oluyorlar. 

    Tonsil2
  5. (instagramda paylaştığım fotoğraf)

    Ameliyattan sonra acısını düşünmeyip ellerinin meşgul olması için birkaç oyuncak alın. Biz boncuk dizdik, oyun hamurlarıyla oynadık, epey bir elişi yaptık.
  6. Doktorlar çoğu zaman aynı akşam taburcu ediyorlar ancak eğer sigortanız karşılıyorsa bir gece hastanede kalıp kalamayacağınızı sorun. Çok düşük de olsa kanama riski olabiliyor ilk 24 saatte, bu süreci evde tedirgin geçirmek yerine hastanede geçirmek bizim için daha kolay oldu. Ancak en büyük artısı özellikle kardeşi varsa özel ilgi isteyen çocuğunuzu bu süreçte daha çok nazlandırabiliyorsunuz. Eve dönüşte ister istemez günlük rutine döndüğünüz için çocuğunuzla istediğiniz kadar ilgilenemeyebiliyorsunuz. 

Comments