Previous month:
February 2012
Next month:
April 2012

Bebek Odasını Çocuk Odasına Dönüştürmek

4 sene önce Kırmızı Minder'e ilk başladığımızda yazdığım ilk yazı o zamanlar 1 yaşında olan kızımız için hazırladığımız odaydı.

Littlegirl0

O odadaki en sevdiğimiz özellik bebek yatağının ilerleyen zamanlarda çocuk yatağına dönüşebilmesiydi. Her ne kadar yatağı ayarlayıp mobilyaları kullanmaya devam etsek de küçük hanım büyüdükçe "neden benim dolaplarımda civcivler var, benim masam olmayacak mı?" gibi serzenişlerde bulunmaya başladı. Ben de elimizdeki mobilyalara küçük değişiklikler yaparak odayı biraz da büyümüş bir çocuğa göre düzenlemeye çalıştım. İşte yaptığım değişiklikler:

Littlegirl1

Odaya yeni olarak sadece gül desenli bir avize aldık. Eski tülünde de gül motifleri olduğu için değiştirmedik. Sadece eskiden başka bir odada duran ve yeni evde bir yere uyduramadığımız kalın perdeleri tüllerin yanına astık. Yine önceden başka bir odada duran ve çok işe yaramayan masamızı onun odasına taşıdık. (dolap ve masa arasındaki küçük şifonyer kardeşinin eşyalarını taşıyor, kardeşinin ileride odası olursa oraya taşıyacağız bu dolabı)

Littlegirl3

Mobilyalarındaki civcivleri söktüm. Civcivleri söktükten sonra babası yatağının başına IKEA'dan aldığım cibinliği monte etti. 

Littlegirl2

Mobilyalarındaki renkli kulpları sökerek internetteki eskicilerden bulduğum gül motifli kulpları taktık.

Littlegirl4

Masasının üzerine çerçevelerden bir düzenleme yaptık. Detaylar ilginiz çekerse: 1: çok sevdiğim bir arkadaşımın kızım ilk doğduğunda yaptığı portakal ağacı'nın altında bebeğini taşıyan anne resmi | 2: Verity, Türkiye'de yaşarken ondan aldığım sahildeki kardeşler resmi | 3: Ikea'nın kelebekli çerçevesi | 4 & 5: ThreeRedApples'ın etsydeki dükkanından aldığım elişi kasnaklar | 6, 7 & 8: Wishes & Heros'dan yıllar önce aldığım çizimler | 9, 10 & 11: internetten indirdiğim "dream big" yazan bir çizim, daldaki iki kuş resmi ve sanki kızımın büyümüş haline benzettiğim bir resim.

Littlegirl6

Detaylarla devam: Wishes & Heros'da görünce" tam beni anlatıyor!" dediğim çizim, çocukken yaptığım ilk etamin denemelerim, babacığımın biz çocukken hediye getirdiği kutu ve kızımın yengesinin hediyesi Koton'un çocuk çantası

Littlegirl5

çok sevdiği manevi halasının yaptığı kutu, ikea'nın mumları, mudo home'un aksesuar kutulu aynası, 12 sene önce yaptığım çerçeve, güllü kuplar ve kelebekli halısı. (Bu halının benim için çok özel bir yeri var. Önceki yazılarda yazdığım kuşlu bebek partisindeki kuşlara bir projesi için ihtiyacı olan bir okuyucuma kuşlardan ve kitabımdan yollamıştım. O da kelebekli doğum günümüzde temayı ve odasında halının olmadığını görünce bu halıyı yollamış....) 

Böylece mevcut bebek odamızı, ekstra hiç bir mobilya almadan küçük hanım odasına dönüştürmüş olduk... Sıra geldi antre'yi elden geçirmeye...


Antre'de Koltuk Fikirleri

Evin girişindeki duvara ilk taşındığımızda koyduğumuz bir tabure var. Aslında başka bir odaya ait olan bu taburenin yerine nasıl bir şey koyacağımı bir türlü bulamıyorum. İşte ilham kaynaklarımdan bazıları:

114841859217432665_0bFkxKDL_f

165296248792825525_p3wuNBh4_f

251568329155283246_DwNJEWYZ_f

267612402827133336_pXwUslY6_f

63402307223579395_NEXF3bY6_f

171136854559588951_cee68WL2_f
hepsinin arasından en çok sevdiğim ise bu fotoğraf oldu...


Vücut tipinize uygun nasıl giyinilir? tüyolarında bu haftadaki vücut tipimiz; Elma!

 Eğer kalın bir bele ve geniş bir üste sahipseniz,bacaklarınız da vücudunuzun üst bölümüne göre daha inceyse siz elma tipli kadınlar arasındasınız demektir.Kıyafet seçiminizi uygun yaptığınız sürece üst bölgenizi zayıf gösterebilir, alt ve üst bölgenizi dengeleyip vücudunuza yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:

  • Belden yukarısını inceltin! Yapacağınız ilk şey boynunuzu daha uzun ve ince göstermek olmalıdır. V yakalı gömlekler,bluzlar vs. size bu detayı sağlacaklardır. Ayrıca fırfır,fiyonk,dantel gibi detayları boyun ve göğüs bölgenizden uzak tutmalısınız. Bu detaylar üst bölgenizi olduğundan daha kalın gösterecektir. Bunun yanı sıra gövdenizi uzun göstermeniz gerekmektedir. Bunun için göğüs hattına oturan üstlerden özellikle kaçınmalısınız. Çünkü bu detay göğüs hattınızı olduğundan daha geniş gösterecektir.Gövde bölümünde kullanmayı düşündüğünüz kemer, kuşak gibi bütün detayları aklınızdan çıkarın!

Bluz-2

 

Vblouse

 

  • Bagy ve ispanyol paçalı pantolonlar tam size göre!Bu modeller boyunuzu olduğundan uzun gösterecektir.Bu da üst bedeninizin dengelenmesine yardımcı olur.  Skinny pantolonlar,taytlar tercih ederseniz vücudunuzdaki asimetriyi ön plana çıkarmış olursunuz..

Untitled-10

Untitled-9

 

  • Vücudunuz alt tarafındaki tercihleriniz dikkat çekici olsun! Alt parçalarınızı desenli ve çiçekli kumaşlardan tercih etmelisiniz ki alt bölgeniz daha dikkat çeksin. Özellikle boyuna çizgili kumaşlar sizi daha uzun gösterecektir..

Untitled-10

  • Çan etek ve kalem etek tercihleriniz başlıca tercihiniz olmalı!Bel bölgesi dökümlü eteklerde sizi zarif gösterecek detaylardan biri..

Untitled-11

Untitled-14


  • Bel bölgesi hafif dökümlü elbiseler ve V yaka gibi detaylar elbise seçiminizde olmazsa olmaz unsurlar  olmalı! Eğer tercihinizi uzun elbiseden yana kullanacaksanız bunun derin V şeklinde bir yakası olmasına ve düz bir eteğe sahip olmasına dikkat edin! Ayrıca kalın kemerli, kayık yakalı ve straplezler  elbiselerden de mümkün olduğunda kaçınmalısınız..

Untitled-7

Untitled-5


pinterest'ten seçmeler:ombre

40532465365839307_RgzNjv4S_f

Pinterest'te 2012 baharında en çok karşımıza çıkan başlıklardan biri "ombre". Ombre aynı renk grubuna ait renklerin koyudan açığda göre sıralanması demek. İşte Pinterest'te bu konuyla alakalı seçtiklerimizden bazıları. (üzerlerine tıklayarak ait oldukları internet sitesine gidebilirsiniz...)

238901955202680550_ZLjJFmw6_c

108086459776391777_DL19R3Tb_c

57139488992353652_7RWyDhcW_c


256071928782040254_2RuTClJ5_c

45810121179167151_mQpJPVDo_c

187251296976247781_oDazTPNP_c

144889312981344891_iEOVVO7q_c

Bu şekildeki daha fazla görsele pinterest'ten ulaşabilirsiniz...


Kütüphane/Çalışma & Misafir Odası

Geçen hafta sonu size kütüphane ve misafir odası olarak kullandığımız odayı düzenlemek istediğimi anlatmıştık. Nihayet bu hafta sonu size odayı bitirebildiğimi gururla söyleyebiliriz! (en çok da anneme söylemek istiyorum, çünkü 2 ay önceki halini görünce yüzünde oluşan ifadeyi kolay kolay unutacağımı sanmıyorum.)

Kutuphane_bos

Odanın 1 hafta önceki hali bu şekildeydi. (keşke 2 ay öncesinin kutluarla dolu, içeri girmeye korktuğum halini de çekseymişim) Koltuk eski evimizde çocuk oyun odasında, perdeler salonda, lamba yemek odasında idi. Biz sadece halı ve dolapları eklemiştik. Size gösterdiğim 3 fotoğraftan ben en çok aşağıdakini sevmiştim:

6a00d83451e9a369e2016302de4f9c970d


Çünkü bizim gibi bir masası ve koltuğu vardı. Bu yüzden evin başka odalarında bulunan bir tekli koltuğu ve çocuklar doğunca depoya kaldırdığımız orta sehpayı çıkartıp bu odaya taşıdım. Ben bu fotoğrafı görene kadar nasıl aklıma gelmedi ki o sehpa ve koltuk... İşte sonuçlar ve detaylar... artık Ayşeikbal'in odasını düzenlemeye geçebilirim...

Kutuphane1

Kutuphane2

Kutuphane3

Kutuphane4

Kutuphanedetay1


Kutuphanedetay2

Kutuphanedetay3


Önce küçük bir test ile başlıyoruz bugünün yazısına, aşağıdaki üç soruyu cevaplayarak vücut tipinizi buluyorsunuz, biz de hafta hafta vücut tiplerine uygun moda ipuçları veriyoruz sizlere.

 


201201-orig-droz-breakthroughs-for-body-type-600x411

Vücut tipinize uygun nasıl giyinilir? tüyolarına bu haftadan itibaren başlıyoruz.. Bu haftaki vücut tipimiz; Armut!
Narin omuzlar, ince bir bel ve geniş bir kalçaya sahipseniz, siz ''armut'' vücut tipine sahipsiniz demektir.Kıyafet seçiminizi uygun yaptığınız sürece kalçalarınızı gizleyebilir, vücudunuza yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:
  • Vücudunuz da üst kısmınız dikkat çeksin! Üst parçalarınızı fırfırlı, modelli,süslü, cesur renkler, büyük desenler tercih etmekten çekinmeyin. Çünkü sizin asıl amacınız üst kısmınızın dikkat çekmesini sağlamak olmalı..

B

B-(2)


  • Alt kısımda kullanacağınız parçaları koyu renklerde, küçük desenli, boyuna çizgili tercih etmelisiniz. A şeklindeki etekler, bel hattı olan ama bele fazla oturmayan düz kesimli etekler ince belinizi göstermenin kalçalarınızı şekillendirmenin en güzel yolu olacaktır.Bunun yanı sıra verev kesim, büzgülü etekler de kalçalarınızı ortaya çıkaracak baş düşmanlardır!

Etek

Etek2

  • Geniş paçalı, boru paçalı pantolonlar tercihiniz olmalı fakat pantolonlarınızı tercih ederken ne olursa olsun  üst kısmında abartılı ceplerden,işlemelerden ve de tayt giymekten kaçının!

1a7c7b20cf_Kemerli-Bol-Paca-Pantolon

9290302387_Yari-Parlak-Bol-Paca-Pantolon

  • Anvelop elbiseler, 

MWSnap3371

A tipi elbiseler de sizin  için en uygun tercihler olacaklardır.E-(2)


Türkiye'de daha yeni yeni dikkat çekmeye başlayan Pinterest, bizim de ilham kaynaklarımızdan biri. Bu ilgi alanımızı Kırmızı Minder'e nasıl yansıtabiliriz? diye düşünürken haftalık ''Pinterest'ten Seçmeler'' bölümü yapmaya karar verdik.

Bu hafta Pinterest'te hangi konuyu araştırsam? diye düşünürken, yakın arkadaşımın uzun bir süre sonra beni ziyaret etmesi ve gelirken bana bir kaktüs hediye getirmesi, benim bu hafta Pinterest'te ki ilgi alanım oldu. O yüzden Pinterest'te araştırma yapıp, kaktüslerle başka neler yapılmış? diye incemeler yaptım.İşte hoşuma gidenler, bu haftanın seçmeleri:

1

2

3-a

3

4

5

6


Kelebekli Doğum Günü

Birthdaymorning

Kızım doğum günü için kelebeği seçti ama ben güne yıllar önce yabancı bir blogda gördüğüm başka sürpriz ile başlamasını istedim. Sabah o uyurken bir sürü benekli balonu babası ile şişirip onu uyandırmamaya çalışarak tavanına bantladık. Normalde erkenden uyanan hanımefendi biz başında bunları yaparken hiç uyanmadı bile (fotoğrafı çekerken bile uyuyordu), sonunda biz de zorla uyandırmak için Mus'ab'ı başına yollayıp "iiiki dooodun Ayşeee!" dedirttik :)

Km

Pinterest'te bu fikri gördüğüm anda aynısını yapmaya kararlıydım. Masanın üstü için Ikea'dan 3 liraya ladığım kağıt kürelere yine Ikea'da duvar süsü olarak satılan kelebekleri yapıştırdım. Bunları bir iple tavana tutturduk.

Bonsai

Masanın ortasına yerleştirdiğim bonsai'lere Accesorize'dan inidirmdeyken aldığım kelebekelri yerleştirdim.

Pecete

Kelebekli masa örtüsünü ve peçeteliği Paşabahçe'de, peçeteleri ise Zara Home'da buldum.

Cubuk

Ikea'nın renkli pipetlerine Accesorize'ın kelebeklerini yapıştırdım.

Kart

Anı kartlarını o gün yazdırmayı unutup sonradan yazdırmak zorunda kaldım:)

Mum

Kelebekli mumluklar Paşabahçe

Hediye
Misafirlerimize hediyelerimiz. Hediyelik olarak kullandığım gazetelik/ekmeklik Paşabahçe, paket kağıtları Accesorize. Herkesin fotoğrafını çektik, onlar pastalarını yerken belli etmeden fotoğraflarını çıkarttık, hediyelerini açtıklarında da fotoğraflarını takdim ettik:

Cerceve2

Peçetelik olarak anneciğimin çeyizime yaptırdığı çiçekleri kullandım:

Tabak

Kelebek kanatlarını unutmamak lazım tabii!

Kanat

Ve her şeyi başlatan Pelit'in pastası:

5

Doğum günü için bizim pişirdiklerimiz ise Portakal Ağacı'nda...


Marie Claire Idees'e kitapçı raflarında ne zaman rastlasak gözlerimiz ışıldıyor! Mart-Nisan sayısı yine bizi pek çok hayalle baş başa bıraktı. İşte bunlardan bazıları:

Mcimarc_3_12

İlkbaharın başlangıcı olan bugünde yazıya bu önlükle başlamak kaçınılmaz oldu. Önlük yapılışı dergide verilmiyor ama önlük, etamin ipleri ve yapılış adımları butik sitesinde set halinde satılıyor.

Mcimarc_1_12

Kırmızı Minder ekibinin en minikleri artık bebek yatağına elveda demek üzerler ama bu yatak keşke biraz daha kullansalar da odayı böyle dekore etsek dedirtiyor.

Mcimarc_2_12

Scrabble taşlarından yapılma bu kolye hem kelimelere hem de tasarıma vurgusuyla kalbimizi fethetti. (mavi çizgili tişörtü sevmemiz de etkili midir ki?)

Mcimarc12
Raptiyerlerle duvara tutturulmuş kumaş parçaları çok güzel gözüküyor. 5 yaşındakini ikna edemezsek kendi odamıza yapamaz mıyız?

Mcimarc_4_12

Bu çantadaki etaminin örneği dergide mevcut neyseki! Çantanın benzeri örnekleri de burada ve burada bulabilirsiniz.


Tuvalden Gerçeğe: Van Gogh, Yıldızlı Gece

Kırmızı Minder'de bu hafta yeni bir seriye başlıyoruz. Hayranı olduğumuz resimler bir elbise kombini olarak hayata geçse nasıl bir kombin çıkardı ortaya, bu hayalin peşinden gideceğiz zaman zaman. İlk ilham kaynağımız Van Gogh'un yıldızlı geceleri. Ve işte bu resimin hayalimizde canlanmış hali:

Tuvaldengercege4

 


İyi Hafta Sonları!

İstanbul epey yağmurlu olsa da size içinizi açacak bir hafta sonu diliyoruz. Bizim ana gündem maddemiz erken kutlamaya karar verdiğimiz Ayşe İkbal'in doğum günü ve bir türlü şekle sokamadığımız kütüphane/misafir odamızın elini, yüzünü düzeltmek. Allah'tan Ayşe İkbal kolay bir tema seçti. Tabii tema kolay olsa bile ona yaptıklarımızı beğendirmek hala zor:) 

Kütüphane odasına gelince, kitaplar için 3 adet Ikea Billy kütüphane, misafirler için bir çekyat, bir balık tutkunu (ipucu, kadın değil!) için kocaman bir akvaryum ve bir çalışma masasından oluşan imece usülü bir oda var elimizde. İlham kaynaklarımız ise: 

285978645058010485_sQsIdk5s_c

285978645058010458_vGju8870_c

285978645058010474_lNM7OkA2_c

Son gündem maddemiz ise derbi! 5 adet aynı takımı tutana karşı bir kişi ne kadar etkili olur bilinmez ama derbi için hazırlayabileceğimiz pek çok fikir var pinterest'te. İşte bunlardan bazıları. 1, 2, 3, 4, 5

Bir de kapağını açmaya korktuğumuz ödevlerimiz var ama aklımıza getirmemeye çalışıyoruz, anlaştık mı? Pazartesi yepyeni bir enerji ile cıvıl cıvıl bir haftaya başlamak ümidiyle...


Çamaşır Odası

Yabancı ev dekorasyon sitelerinde en sevdiğim bölümlerden biri çamaşır odalarının olduğu sayfalar.  Çamaşır makinesi için evde başlı başına kocaman bir oda ayırmak bana pek akıl işi gelmiyor ama şirin dekorasyon fikirlerinden de kendimi alamıyorum. Bu yüzden taşındığımız evde penceresi de kendisi de minicik bir oda fazlaya çıkınca bu odayı ne için kullanacağımı çok iyi biliyordum. 

3

2

Biraz daha dergi karıştırmaca ve birkaç ikea (tek seferde doğru ürünü almayı başaramadım hala!) & zara ziyaretinden sonra odanın son hali bu oldu. Sol baştan sayayım bana çamaşır odasına her girişimde yüzümü gülümsetenleri:

4

Makineye atmadan önce cepleri boşaltmayı çok seviyorum. Ama maalesef henüz çok az kere para bulabildim. Çıkan diğer çöpleri bu sepete atıyorum. (sepet paşabahçe'den)

5

Deterjan kavanozumu geçen yıllardan hatırlayana ödül var:) Çok önceden yazmıştım portakal ağacı'na. Aynı kavanoz bizimle ev ev geziyor. Yanındaki zara kids marka mantar şeklindeki kumbaraya önceki paragrafta bahsettiğim ceplerden çıkan bozuklukları atıyorum. Elektrikler gidince döne döne mum arayan biri olduğum için yanında mumları taşıyan bardak, onun yanında da çamaşır boşaltmaktan zaman kavramını yitirdiğim anlar için minik saat var.

6

Daha sağda lavabonun yanında ikea'nın minik sürahisinde kır çiçekleri duruyor.

10

Lavabonun diğer köşesinde yer alan beyaz yasemin kokulu oda kokusu, sırf bu odaya girip havayı koklamaya teşvik ediyor:)

7

Lavabonun üstündeki ikea sepetlerde kağıt havlular duruyor.

8

Duvardaki askılığın bir köşesinde her seferinde makineden tek çıkmayı başaran çoraplar için bir saksı,

9

Diğer köşesinde burada epey pahalıya satıldığını görüp ebay'dan getirttiğim dikiş kutusu duruyor.

Clothesline-walker2

Lavaboyla sepetler arasındaki duvardaki çerçevede ise bilgisayardan çıktı alıp altına "daha çok çamaşır, etrafında sevdiğin pek çok insan var demektir" yazdığım resim yer alıyor. Ev işinde de insanın motivasyona ihtiyacı var tabii.

11

Lamba Ikea

12

Yerdeki halı, sepet ve tabure de aynı marka. Bir de bunların dışında minik odanın sağında da 

13

havlu ve nevresimlere ev sahipliği yapan dolap var. Kapalı dolabın içinde de kova ve fırça koleksiyonum bulunuyor:)