Previous month:
January 2012
Next month:
March 2012

Balık Daveti Fikirleri

1ü

Ayşe İkbal & Musab'ın 3 amcası var ama halası yok. Allah'tan onlara halalık duygusunu yaşatacak tanıdıkları var. Bunlardan biri de babalarının kuzeni. Haftada birkaç kez bana Sümeyye halalarına ne zaman gideceklerini sorup duruyorlar. Geçen cuma Sümeyye halasını, büyük teyzeyi, babane, annane ve yengelerini ağırladık bizde. Aslında çay daveti menüsü planlıyordum ama halası kızımla çektiğimiz somon videosunu sevdiği için onlara asya usulü somon pişirdik ve buna göre bir sofra hazırladık. 

4

İlk çıkış noktamız annemin mutfağından arakladıklarımdan olan balıklı tabaklardı.

3

Bulduğumuz fener mumlukların tabanına taş serpip üzerlerini suyla doldurduk. En üste de mum yerleştirdik.

6

Kayık şeklindeki tabaklara mezeleri yerleştirdik.

11

Balık konservesi şeklindeki tuzluklarımızı da ekledik.

5

İsim kartlarını elimizde olan mandallara taktık.

8

Bu soframızın misafir hediyeleri olarak da rengarenk minik tavalar seçtik. İçlerine bir tarif yerleştirdik ve isimliklerle aynı setten hediye kartları bağladık... 

not: Cam tabakların markasını maalesef bilmiyorum, porselen servisler ve tuzluklar Camilla (ykm'den aldık), renkli tavalar Tantitoni, çiçekli masa örtüsü Zara Home, fener mumluklar, mandallar ve dekoratif taş Paşabahçe runner Esse marka...


Baykuşlu Doğumgünü

IMG_2534

Dün nihayet Musab'ın 2 yaşına girişini sevdikleriyle beraber kutladık. Aslında fikirlerimiz 2 ay öncesinden hazır olduğu için en zor kısmı uygun günü bulup organizasyonu gerçekleştirmekti. Temamız "baykuş"tu, çünkü 2 yaşına girmesine rağmen hala geceleri uyanmayı çok seven bir delikanlı küçük beyimiz. İlk önce masanın üzerine asacağımız bayrakları kumaşlardan ve baykuş çiziminden hazırlayıp diktik.

IMG_2552

Tabakların içine baykuşların seslendiği gibi "huuu!huuu!" ile başlayan mesajlar yazdık.

IMG_2531

Tatlı kuplarının kenarına kalpli mandallarımızla çizimleri ekledik.

IMG_2532

Belki hatırlarsınız, Musab'ın diş buğdayında herkes ona bir not yazmıştı. Aynı kişiler bu defa hazırladığımız not kağıtlarına mesajlarını yazıp zarflarına koydular. Büyüdüğünde ilk onun okuması için geri bağladık sonra da...

IMG_2542

Hediye paketlerimizin üzerine minik notlar iliştirdik.

Untitled-1

İçlerine de baykuşlu bozuk para çantaları koyduk.

IMG_2547

Minik beye baykuşlu bir t-shirt diktik, ablasına da hatırı kalmasın diye onunla kombin bir etek tasarladık.

IMG_2555

Son olarak da kapıya baykuş süsü eklenmiş minik bir kırmızı yıldız taktık... Çevrendeki herkesin gözlerindeki ışıltı olmaya devam et Musab'cım... Dünya seninle daha güzel, daha umut dolu minik yıldızımız...


Seramik Bardak Altlığı Yapmak

Fotoğraf-1

Bardak altlıklarına olan ilgimiz her zaman yeni bir girişime adım atmamıza sebep oluyor. Bu seferde seramik parçası  ile yapılan bardak altlıkları dikkatimizi çekti. Malzemeleri temin ettikten sonra ürünü oluşturmamız yarım saatimizi aldı!

İlk olarak bardak altlıklarında kullanacağımız paket kağıdını belirledik. Nalburdan aldığımız seramiğimizin ölçüsü 10x10 cm olduğundan paket kağıtlarını deseni ortalayacak şekilde 9x9 cm'den kestik. Kestiğimiz paket kağıtlarını yapıştırmak için mod podge denilen şeffaf tutkal yapıştırıcısını hazırladık.

Mod podge karışımı için: aynı oranda tutkal ve suyu bir kavanozun içine koyduk. (Ölçünün aynı eşitlikte olması gerekir.Yoksa kıvamında problemler yaşanıyor.) Yaklaşık 5 dakika kavanozu çalkaladık. 

Seramik parçasının üzerine paket kağıdını ortalayarak hazırladığımız karışım ile yapıştırdık. Seramik ve paket kağıdının üstünden bir kat daha fırça yardımı ile yapıştırıcımızdan sürdük. Kuruduktan sonra seramiğin alt kısmına 5 mm kalınlığındaki keçemizden seramiğin ölçülerinde kesip, silikon tabancası ile yapıştırdık. Böylelikle ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

Fotoğraf-2

Hazırladığımız bu bardak altlıklarını dilerseniz kendi aile resimlerinden veya beğendiğiniz resimlerini çıktısını alarakta yapabilirsiniz.


Musab'a Doğum Günü Hediyesi

Musab'ımız 2 yaşına basınca biz de ona KırmızıMinder'e yakışır bir hediye hazırlamaya karar verdik. O oynamaktan bıkarsa saklar ilerde torunlarımız gelince onlara oynatırız :)

Fotoğraf-1

Hazırladığımız oyun yolunun aşamaları:

Photo

Öncelikle oyun yolunda kullanacağımız keçelerin renklerini belirledik. Zemin olarak kahve, yolda ve park yerlerinde gri,park yerlerinin üstündeki rakamlarda beyaz ve yol çizgilerinde ise sarı keçe kullanmaya karar verdik.

Photo-(1)

Zeminde kullancağımız kahve keçenin ölçülerini belirledik ve kestik. (Ölçüleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz: 30-48 ölçüleri oldu.)

Photo-(2)

Park alanlarının ve yolun ölçüsünü belirledikten sonra gri keçeden kesimini yaptık.

Photo-(4)

Park alanlarının genişliğini 8 cm'den boyu 10 cm'den 6 adet park alanı yaptık.( Çocuğunuzun arabalarına göre park alanlarını büyültebilir veya küçültebilirsiniz. Bizim kullandığımız arabalar küçük oyun arabaları.)

Photo-(7)

Park alanlarının üstünde kullanacağımız rakamları beyaz keçe üzerine pilot kalemle çizdik. Daha sonradan makasla kestik.

Photo-(8)

Hazırladığımız rakamları park alanının  üstüne silikon tabancası ile yapıştırdık. (Uhu ile de yapıştırabilirsiniz.)

Photo-(5)

Yolun üstünde kullandığımız şeritleri sarı keçeden 4 cm eninde 1 cm boyunda  hazırladık.

Photo-(6)

Hazırladığımız şeritleri yolu ortalayacak şekilde silikon tabancasıyla yapıştırdık.                      

Fotoğraf-2

Bunca aşamadan sonra Musab'ımızı bir süre oyalayacak oyun alanını üretmiş olduk. 

Fotoğraf-4