Previous month:
December 2011
Next month:
February 2012

Betül'ün Bebek Daveti

IMG_2238

Elif'e Veda Daveti yazımızdaki kapı süsünü çok beğenen bir okuyucumuz kız kardeşi için hazırlayacağı bebek daveti (baby shower) için benzer bir hazırlık yapıp yapmayacağımızı sordu. İşte onun için hazırladıklarımız. 

Fotoğraf-1

Temayı  "kuş" olarak belirlediğimiz için önce demir bir kafes aldık. Üzerine mandallı kuşlar yerleştirdik.

Fotoğraf-2

Kafesin icine gelenlere hediye edeceğimiz paketleri ve üzerleri için aldığımız çikolataları yapıştırdık. (Üzerlerine minik mandallara "sizsiz tadımız olmayacaktı, iyiki geldiniz!" notları tutturduk.) Hediye paketlerinin bir kısmının içine:

IMG_2224

kuşlu bozuk para çantaları, bir kısmına da

IMG_2228

cep aynaları yerleştirdik.

IMG_2245

Servis büfesinin ortasına için kuş tüylü süsler ve onlarla birlikte yemek takımı sarı olduğu için altın desenli süsler yerleştirdik.

IMG_2247

Büfedeki her yemek için minik isim kartları oluşturduk. (bunlardan misafir isimlikleri de yaptık.)

IMG_2256

Son anda karşımıza çıkan bu ahşap mumluklara çiçekler yerleştirip yemeklerin aralarına koyduk.

IMG_2258

Kuşlu peçetelerimizi yine aynı formdaki bir peçeteliğe yerleştirdik.

IMG_2263

İçecekler için minik kartlar ve servis masasının en sonuna

IMG_2236

Misafirlerin yeni anneye tavsiyelerini yazabilecekleri not kağıtları hazırladık.

IMG_2233

Yemek masasının ortasına uzun, köşelere de  IMG_2231

tekli mumluklar yerleştirdik. Son olarak da 

Fotoğraf

Kapı süsümüzü düğmeler, broşlar ve keçe süslerden hazırladık. Tüm malzemelerin bulunması, hazırlanması aşamalarında çok gezdik, çok yorulduk ama çok da keyif aldık! İnşallah minik bebek de sağlıkla, etrafındakilere nice mutluluklar yaşatarak gelir dünyaya...


Bumbo Koltuk Çekilişi Sonucu

Bumbo Koltuk Çekilişine 1204 yorum aldık! Yorum bırakan herkese çok teşekkürler. bugün yorumları tek tek saydık ve Bumbo'yu kazanan talihlimiz Ebru Çolak! Kendisine ve kızına lila Bumbo'yu yollayacağız. 

Bir başka çekilişte yine güzel hediyeler dağıtabilmek umuduyla...

 


Yarıyıl Tatili Takvimi

IMG_2128

Çocukların karne heyecanı yaklaşırken bizde de "nasıl geçecek bu 15 gün!" heyecanı yaklaşıyor. Eğer sizin kızınız da benimki gibi her gün gelip "anne! bugün ne faaliyet yapıyoruz!!!" diye soranlardansa bu takvim tam sizlik. Tek yapmanız gereken dikdörtgen bir karton kağıda 15 renkli cep yapıştırıp bu cepleri sisleme ve içlerine değişik fikirlerin yazdığı kağıtları yerleştirmek.

IMG_2132

Cepleri süslemek için kurdeleler,

IMG_2133

ipler ve minik süsler

IMG_2130

ya da mağazaların indirim reyonlarını dolduran yılbaşı süslerini kullanabilirsiniz. Bizim bulduğumuz bazı fikirler:

 • patlamış mısır eşliğinde çizgi film partisi
 • çubuklarla renk tanımlama
 • kitap okuma günü
 • keşif gezisi (bizim sokaktaki mavi şeyleri buluyoruz vb)
 • kek pişirmece
 • akraba ziyareti
 • küveti suyla doldurup içine oyuncaklar atmak ve deniz gözlüğü ile çıkartmak!
 • evdeki malzemelerle çadır yapmaca
 • parmak boyası ile sanat
 • belirli bir konuda ilk filmi çekmece
 • hazine avı
 • kukla tiyatrosu
 • kurabiye günü
 • alışveriş zamanı (10tl'yi geçmeyen dilediğin şeyi alabilirsin vb.)
 • son gün tüm tatilin anı defteri

Bumbo Bebek Koltuğu Çekilişi

Bumbo

Bu hafta Kırmızı Minder'de, bebeğinizin başını dik tutmaya başladığı andan itibaren (3ay+), ergonomik tasarımı ile, oturabilmesini sağlayan 130tl değerindeki Bumbo Bebek koltuğu var!

Bumb03

Tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satan, pek çok kurum tarafından ödüller alan Bumbo artık Türkiye'de. Bumbo'nun detaylı broşürü buradan inceleyebilirsiniz. Bir bumbo sahibi olma fırsatı yakalamak için yapmanız gereken:


bumboturkiye ile bumboturkiye

sadece bu yazıya yorum bırakmak!

Çekiliş şartları:

 • kız bebekler için lila Bumbo + oyun tepsisi, erkek bebekler için mavi Bumbo + oyun tepsisi hediye edilecektir.
 • yorumlar 23 Ocak pazartesi gününe kadar gösterilmeyecektir. 
 • 23 ocak pazartesi günü tüm yorumlar açılacak ve 375.  yorum sahibi Bumbo'yu kazanan talihli olacaktır.
 • çekilişe aynı e-posta adresi ile farklı zamanlarda yorum bırakabilirsiniz.
 • Hediyeniz sadece Türkiye içinde vereceğiniz bir adrese gönderilebilecektir.
 • bol şanslar!

Veda Daveti Detayları

Kapi

Teyzemin kızı yurt dışına okumaya gittiği için verdiğim davetin menüsünü dün portakal ağacı'nda paylaşmıştım. Bugün Kırmızı Minder'de bu davet için neler hazırladık, onları paylaşalım. Konumuz yolculuk olunca internette epey bir araştırma yaptık. İlk bulduklarımızdan biri etsy'de yaklaşık 45tl'ye satılan dünya haritalı kapı süsleriydi. Biz tuhafiyeden köpük bir kapı süsü aldık, etrafını kurdele ile kapladık ve çıktı aldığımız eski bir dünya haritasını külah şekline getirip silikon tabancası ile yapıştırdık. 

Servis

Sofraya geldiğimizde evdeki bir atlastan amerikan servisler oluşturduk.

Not

Çatal ve bıçakları desenli kağıtların arasına koyup kağıtların üzerine İsveç ile ilgili birbirinden farklı eğlenceli bilgiler yazdık.

Pasta

Pastanın üzerine buradaki hediye etiketlerini küçük boyutlarda çıkartıp dikiş makinesinde diktik.

Kutu

Elif'in hediyelerinden biri üzerinde "Dünyanın neresinde olursal ol, ağzının tadı bozulmasın" yazan bu kutuydu. kutuyu markette çay poşeti kutusu olarak satılırken bulduk. 

Kutuic

İçini onun sevdiğini bildiğimiz ve ağzını tatlandıracak şekerlerle doldurduk.

Kolye

İkinci hediye ise geçen pazar akşamı 4,5 yaşındaki küçük hanımla alışveriş merkezinde gözyaşı dolu bir tur esnasında karşımıza çıkan bavul şeklindeki bu kolye oldu. Biz hazırlıklarda çok heyecanlandık, bol bol eğlendik. Hepsinden en değerlisi de Elif'in gözlerinde onu ne kadar sevdiğimizi ve özleyeceğimizi bilen hüzün ve mutluluk dolu bakışları yakalayabilmekti... Nerede olursan ol, inşallah hep senin kıymetini bilenlerle karşılaşırsın güzel Elif...


Kara Tahtalar Sofraya!

IMG_1679

Bu aralar davetlerimiz sıklaştığı için internette değişik sunum önerileri arıyorduk. Karşımıza witandwhistle.com'da kara tahta boyalı sunumlar çıktı ve heyecanla biz de yapmalıyız dedik! İşte aşamaları:

1

Öncelikle kara tahta boyasını temin ettik ve geriye kalan malzemelerimiz ise evde kullandığımız tabak ve bardaklardı.

2

Kara tahta boyası ile boyamak istediğimiz yeri belirkedikten sonra, kalan kısma boya bulaşmasın diye bant çektik. Belirlediğimiz yeri kara tahta boyası ile boyayıp 1 gün beklettik.  Boya kuruduktan sonra tebeşirle yazılarınızı yazıp dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

Ktahta2

IMG_1679

 


Çocuk Tişörtlerini Değerlendirmek

1

Herkese selamlar! Ben Sarenigar. Hatice abla kendi yazılarını kendin yaz diye tutturunca el mahkum klavyenin başına geçtim. Önce çok kısa kendimi tanıtayım: 1991 doğumluyum, Mimar Sinan, Tekstil ve Moda Tasarımı mezunuyum, Ayşeikbal ve Musab'ın fahri halasıyım:) Hatice abla ile haftada iki gün biraraya gelip elimizdeki malzemelerle yeni şeyler üretiyoruz. bu hafta malzeme sepetimizde Ayşeikbal'in çok sevdiği ama yırtıldıkları/lekelendikleri için annesinin giydirmek istemediği kıyafetleri vardı. Hatice abla makeit-loveit.com'da gördüğü bir fikri uygulamamızı önerdi. Sonra da ben diktim, o fotoğraflarını çekti. İşte aşama aşama Ayşeİkbal'in tişört'ünü kurtarışımız:

5

Öncelikle tişörtümüzün zedelenmiş kısmından kurtulduk. Bunun için bir makas yeterli!

1_1

Tişörtümüzü elbise haline getirmek ilk amacımızdı! Bunun için tişörtümüze uygun bir kumaş seçtik. Elimizde overlok makinesi olmadığından sürfile makası ile kumaşımızın kenarlarınızı temizledik. ( Sürfile makasınız veya overlok makineniz yoksa dikiş makinesinde kumaşın kenarlarına zigzag çekebilirsiniz.)

1_2

Kenarlarını temizledikten sonra kumaşımızın etek ucuna gelecek kısmını ütü yardımıyla kıvırdık.

1_3

3 cm'den kıvırdığımız etek ucunu diktik.

1_4

Göğüs hattına gelecek olan kumaş parçamızı elbiseyi daha da hareketlendirsin diye pili işlemi uyguladık. Pililerimizi dikmeden önce iğne yardımıyla tutturduk. Bu da dikişimizin daha kolaylaşmasını sağladı!

1_5

Ayarladığımız pililerin iç dikişinin temiz olması için Üst kısmından 1 cm kıvırıp 1mm'den süs dikişi çektik.

3

Hazırladığımız kumaş parçasını eski tişörtümüzle birleştirdik.

4

Elbiseye farklı bir renk katması için kurdeleden kemer dikip, ön kısmını elimizde bulunan baykuş rozetleriyle süsledik. Bu aşamalardan sonra ise ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

1

2


Amsterdam'da Kısa Bir Gezi

IMG_1281

Geçen hafta Duisburg'a gidince 2 saat uzaktaki Amsterdam'a da uğradık. Amsterdam sokaklarında ilgimi çeken karelerden birkaçını burada derlemeye karar verdim. Fotoğraflar çok sınırlı ışıkta cep telefonu ile çekildi çoğunlukla. (dükkan sahiplerini kızdırmamak için!) İlk fotoğrafta bir peynir dükkanının vitrini var. Peynirlerin şirin gözükmesinden ziyade beni en çok şaşırtan bizim çerkes peynirlerine olan benzerlikleri!

Fotoğraf-4

Bu mutfak ikinci el ürünler satan bir dükkanın içindeki dekordu. Dükkan sahiplerine belli etmeden fotoğrafı çekene kadar epey ter döktüm.

6

Bu da yine aynı dükkandan bir oyuncak bebek evi. Benzer bir fikrin uygulanışını bir hollanda dergisinde daha gördüm ve kızım için deneyip Kırmızı Minder'e eklemenin hayallerini kurmaya başladım.

7

Bu sete daha modern bir dükkanda rastladım, tabak nasıl delinir diye internette araştırma yaptığımı söylememe gerek var mı:)

3

Sadece çay ve kahve satan bir dükkan, öğlen saatine denk geldiğimiz için maalesef giremedik içeri...

Family_survival

Ailece hayatta kalma takvimi, tam bizlik! İçi de ingilizce olsaydı alacaktım ama felemenkçe idi.

9

Bir evin girişindeki detay.

8

Kuşlar için kalpten yemler. Onun yapılışnı da buldum, sıra malzemeleri toparlamada!

2

Son olarak desenli kağıttan gemiler, bir doğum günü partisi için ideal gözüküyorlardı...


Trunki Bavul Çekilişi Talihlisi

Trunki Bavul Çekilişimiz bugün itibariyle sona erdi. Yorumların kapanış rakamı 1423'e ulaştı! Yorum yazan herkese çok teşekkür ediyoruz. Trunki bavul kazanan talihlimiz Sümeyra Erdemir! Mavi bavulu kazanan minik beyefendiye ise nice keyifli geziler diliyoruz...


2012 Yastıkları

Yastik1

Yeni yılı kutmayı sevmesek de mağazaları bu sebeple dolduran kırmızı-beyaz süsleri seviyoruz. Geçenlerde markette karşımıza çıkan bu yılbaşı ağacı süslerini de birşeyler çıkarabiliriz diye düşünüp sepete atmıştık. Sonradan çocukların odası için yastığa çevirdik bu süsleri.

Yastik2

Önce elimizdeki eski bir kumaşı dilediğimiz yastık ölçülerinde kesip diktik. içini yorgancıdan aldığımız elyaf ile doldurduk. (Bu esnada yorgancının bize 2 yastığa ancak yeter diye sattığı tonla elyafın çok artacağını farkettik!) Elimizde amerikan bezi olduğu için eski yastık kılıflarımızdan birini örnek alıp kılıf diktik.

Yastik22
Yastik11

En son olarak da süslerimizi yastıkların üzerine dikip sabitledik. Şimdilik çocukların odasına götürmek yerine oturma odasındaki koltukları süslüyor yastıklarımız...