Previous month:
November 2011
Next month:
January 2012

Mutfak Önlüğü ve Bez Çanta Seti

Onluk_canta2

Pek çok dükkanda istediğimiz gibi bir mutfak önlüğü bulamazken, birbirinden güzel tasarımlara sahip kurulama bezlerine rastlıyoruz. Biz de bu bezlerden yeni evlenecek ve mutfağa düşkün bir arkadaşımıza hediye edebileceğimiz bir set hazırladık. Bizim bulduğumuz bezler normallerinin iki katı büyüklüğünde idi bu yüzden birleştirmeye gerek kalmadan bel kısmına diktiğimiz bir kemer ile önlüğü kolayca bitirdik.

Onluk_canta1

Pazar/market çantası veya ekmek torbası olarak kullanabileceği bu çanta için de karşılıklı kenarları birleştirip tutma yerini bir kurdele ile tamamladık....


Trunki Bavul Çekilişi

Trunki

Bu haftanın çekilişinde çocuklarıyla seyahat etmeyi seven aileler için ideal bir ürün olan Trunki bavulları var! İngiliz bir tasarımcı tarafından geliştirilen Trunki sadece bir bavul değil aynı zamanda çocukların üzerine binebildiği bir oyuncak. Çocukların havaalanlarında eğlenceli saatler geçirebilmesini sağlayan Trunki;  üzerine binerek sürülebilir, gerektiğinde çocuklar ebeveynleri tarafından bavulun üzerinde taşınabilirler. Geniş iç hacmi ve yanlarındaki sağlam kilitleri ile çocukların kendi eşyalarını taşımak artık daha da eğlenceli!

 

Anne olduktan sonra iş hayatını geride bırakan iki kadın girişimci tarafından kurulan KayrAda tarafından Türkiye'ye getirilen pek çok yabancı markadan biri olan Trunki bavullarına sahip olmak için tek yapmanız gereken bir yorum bırakıp pembe mi yoksa mavi bavula mı sahip olmak istediğinizi yazmak! 

Çekiliş şartları:

  • yorumlar 4 Ocak çarşamba gününe kadar gösterilmeyecektir. 
  • 4 Ocak çarşamba günü tüm yorumlar açılacak ve 113. yorum sahibi Trunki'yi kazanan talihli olacaktır.
  • çekilişe aynı e-posta adresi ile farklı zamanlarda yorum bırakabilirsiniz.
  • Hediyeniz sadece Türkiye içinde vereceğiniz bir adrese gönderilebilecektir.
  • bol şanslar!

Keçe Kamera Çantası

Kamera

Keçe bardak altıklarını yaparken bir de düz keçe kumaşlar almıştık. Bunlarla ne yapsak diye düşünürken aklımıza etsy'de gördüğümüz kamera çantaları geldi. Bizim kameralar, kol çantalarımızın içinde çizilip durdukları için epey işimize yaradı bu minik taşıma aksesuarları. Geçen akşam üç bayan oturup keçeleri kestik, yapıştırdık, bu arada adımları da görüntüledik. Siz de yapmak isterseniz işte adımları:

Kamera1

Öncelikle kameranızı keçenin üzerine yerleştirip fotoğraftaki gibi bir şablon kesin. 

Kamera2

Daha sonra ana keçenizle uyumlu renklerde bir başka keçeden çantanın aksesuarlarını kesin ve düğmelerinizi seçin. Düğmeleri keçenin üzerine dikebileceğiniz gibi silikon tabancasıyla da yapıştırabilirsiniz.

Kamera3

Son adımda kenarları tığ ile geçin. (biz önce yeşille başlayıp sonra krem renge döndük.)

Kamera4
Kapağına cırt bant yapıştırın veya çıt çıt dikin, çantanız hazır!


Çocuk Mutfağı Dönüşümü

9

Kızımın geçen seneki doğum günü için ona IKEA'dan bir çocuk mutfağı almış, babasıyla büyük bir heyecan içerisinde kurmuştuk. (Muhtemelen kızımdan çok biz sevinmiştik bu olaya) Geçen bir senede kardeşiyle mutfağı epey verimli kullandılar. Kimi zaman resim tahtası bile oldu zavallı mutfak. Cuma günü Sare'yle kolları sıvayıp mutfağı yeniden hayata döndürmeye karar verdik. Önce bir güzel zımparaladık, 2-3 kat boya sürdük, kumaşları ortaya döktük, diktik, biçtik derken 2 günde mutfağı bitirmeyi başardık. Bu arada cumartesi günü çocukları parka götürüp, elinde tinerle etrafa saçtığımız boyaları silen Meryem ablanın da emeklerini unutmamak lazım... İşte uğraşlarımızın sonucu ve detayları:

3
2

Perdeleri önce makinede büzgü ayarında büzgü yaptık, elimizle büzgüleri ayarlayıp sabitleştirmek için makinede üstünden dikiş çektik. En son mutfağın arkasına silikon tabancasıyla yapıştırdık. (Evin küçük beyi 1-2 kez çekmeye çalıştı perdeleri ama izin vermeyince sonradan uğraşmayı bıraktı!)

4

Anneannemizin hafta sonu Taraklı gezisinden aldığı küçük oklava ve sofrayı mutfağın üzerine koyduk.

5

Kenarına askı olarak yine geçen sene Ikea'dan aldığım setten çıkan spatulayı silikon tabancasıyla yapıştırdık.

6

Üzerine pazar günü Ayşe İkbal'le beraber diktiğim önlüğünü astık

8

İç raflara desenli peçeteler yerleştirip,

7

Açık raflara da markette gezerken karşıma çıkan Tefal minik mutfak aletlerini dizdik. Ve yine bu sefer de biz çocuklardan daha çok heyecanlandık!


Haftalık Menü Panosu

1

Bu aralar kendimi sık sık "ben bugün ne pişireceğim?" diye düşünürken buluyorum. Aklıma gelen yemekler için ya malzeme eksik oluyor ya da zaman yeterli olmuyor. Tam bunları düşünürken cumartesi günü karşımıza çıkan bu pano fikri sanki benim sorularımın cevabı gibiydi.

7

İllaki elimizdeki malzemelerle çalışacağız, dışardan bir şey almayacağız diye tutturduğumuz için her yeri alt üst edip sonunda yukarıdaki mantar panoyu bir köşede bulduk. 

6

İstediğimiz renklerde bir kumaş kesip raptiyelerle tutturduk. Aslında desenli bir kağıtla da harika olurdu ama bizde kumaş vardı. Sonra bir kurdeleyi yine panonun kenarına raptiyelerle tutturduk. (sağlam olsun diye panonun arkasından düğüm attık.)

2

Kırmızı keçeden parçalar kesip tarifler ve

3
menü fikirleri için cepler yaptık. (Alttan düşmesinler diye güzli iğne tutturduk)

5

Başta tutturduğumuz kurdelanın üzerine önceden paşabahçe'den süs için aldığım mandallardan takıp menüleri yerleştirdik. Bir de her mandalın üzerine günlerin baş harflerini yapıştırdık. Dün pazılı kısırı yaptım bile, bugün sıra pizza çanaklarında! Bu fikir aynı zamanda yeni evli veya yeni ev hediyesi için de çok uygun...

not: Orjinal fikir buradan....


Eski Kravattan Yeni Tişört

Kravat_tshirt

Bizim evde az kullanılan kıyafet gruplarından biri sıkıcı renklerdeki düz bayan tişörtleri ve canlı desenlerdeki erkek kravatları. Bu yüzden ikisinin bir araya getirildiği bir tasarım görünce hemen denemeye karar verdik! Sare'yle bir ara dikiş makinesini kırdık korkusu yaşadık ama Allah'tan geri hayata döndü makine. Sonuç benim çok hoşuma gitti. Şimdi tek endişem kravat stoğunu hızla eritme ihtimalim karşısında alacağım tepkiler... Yapılış aşamalarının fotoğraflarına bu blogdan erişebilirsiniz...


Rengarenk Bardak Altlığı

Kece_bardak_altligi

Elişi bloglarında keçeyle muhteşem tasarımlar yapıldığını görüyorum. Ama bende onlarla uzun uzun zaman geçirecek kadar sabır yok maalesef. Bu yüzden bu bardak altlıkları tam bana göre oldular.

Kece_bardak_altligi2

Önce internetten top keçe satın aldık, sonra burada anlatıldıkları gibi birbilerlerine diktik. Şimdi sıcak birşeyler içmek için bahaneler üretip duruyoruz!


Bebek Hediyesi Çekilişi Sonuçlandı!

Çekilişe yorum bırakan herkese çok teşekkürler! Yorum yazan 624 kişi arasından random.org ile yaptığımız çekilişle kazanan kişi:

Nurgül Bektaş

Kendisiyle iletişime geçip hediyelerini yollayacağız. Tekrar zaman ayırıp yorum yazan her birinize teşekkür ederiz!


Dikdörtgen Hediye Paketleri

Paket2

Bebek setlerinin talihlisi yarın belli oluyor. Ondan önce geçen hafta acil durum çantalarını yayınlayınca Facebook ve Twitter'da iki farklı okuyucum kendileri de bunlara sahip olmak istediklerini belirttiler. Ben de birer tane onlara yolladım. Sonuncusunu da ablama ayırmıştım. (ama benim teyzesinin kurabiyesi diye sevdiğim Meryem'im büyüyüp annesinin çantasına el koyacak yaşa gelmiş meğer) Belki size de hediye paketlerken fikir verir diye işte o paketler. Üstteki ablamın paketi için bir çay altlığına kurdele bağlayıp hediye etiketlerinden birini yapıştırdım.

Paket3

Diğer paket için yazıcıdan çıkarttığım kağıdı ortasına sarıp kelebekli kartla süsledim.

Paket1

Son paket için desenli bantla sarıp ev mağazalarında satılan mandalı kağıda yapıştırdım.


Tüm Kırık Pasteller, Birleşin!

 4

Sizin evde de bizdeki gibi her dolaptan kırık pasteller çıkıyor mu? Bizdekileri nihayet anlaşıp bir araya gelmeye ikna ettik.

1

Önce bütün pastelleri bir araya topladık. (Hepsini topladım sanıyordum ama hala kaçmayı başaranlar olmuş!)

2

Sonra birbirleriyle uyumlu tonlarda olanları önceden yağladığım muffin kalıplarına yerleştirdik. 150C'ye ısınmış fırına yerleştirip boyaların iyice erimesini bekledik. Boyalar eriyip kabarcıklar çıkınca üstlerine biraz daha ekledik. Çıktıklarında su gibiydiler, biz yoksa hata yaptık da bütün boyaları yok mu ettik endişeleriyle soğumaya bıraktık boyaları...

3

Sabaha Allah'tan hepsi soğuyup şekil almışlardı. Büyük çocuklar bunları boya olarak kullanırken, küçükler üst üste dizip devirmece oynamayı tercih ettiler! Son bir not: boyalar ne kadar küçük kalıplarda olursa o kadar rahat sığıyor minik parmaklara...


Yeni Bebek Hediyesi Çekilişi

3

Ne versem diye düşünmeyi, hazırlık yapmayı, güzel güzel paketler yapmayı en sevdiğim hediyeler hep bebek hediyeleri oluyor. Artık her mağazada aynı ürünleri görmekten bıktığım, hem de kendi ellerimizle yaptıklarımızın daha değerli olduğuna inandığım için yeniden anne olacak arkadaşlarım için bebek setleri hazırlamaya karar verdim. Dün birkaç deneme yaptık ve bu denemelerden birini de hediye etmeye karar verdik. Settekilere geçmeden önce yapmanız gereken bu yazının sonuna yorumunuzu bırakmanız! Kazananı çarşamba günü açıklıyoruz!

2

Etsy'den çok severek aldığım kumuşa peluş bir kumaş dikip yumuşacık bir battaniye yaptık. Bu kumaşa uygun turuncu kumaşlarla da omuz bezleri diktik.

4

Bebek ağlama krizlerine girdiğinde çaresiz kalan anne için de stres kavanozu oluşturduk!

1

Hepinize bol şans diliyoruz!


Küçük Hediye Paketleri

1
Eldiven çekilişini yapıp talihlilerimiz adreslerini yollayınca, nasıl güzel paketlerim diye düşündüm. Cosmo Cricket'in sitesinde bulduğum şablonu yazıcıdan çıkarttığım kağıtlara uyguladım.

2

Üzerlerine hazır aldığım hediye etiketlerinden taktım. Siz de kendiniz yapmak isterseniz, bu desenleri kalın bir a4 kağıda bastırıp yapabilirsiniz: desen1, desen2, desen3. CosmoCricket'teki yapım aşamaları.


Acil Durum Çantası

1_1

Eğer siz de benim gibiyseniz çocuğunuzun çantasından ateş düşürücüden, burun spreyine kadar her şey çıkabilir, ama kendi kocaman çantanızda  bir el kremi bulamazsınız. Dışarıdayken, keşke antibakteriyeli, el kremini, kızım için birkaç tokayı çantama atsaydım dediğim çok oluyor. Bu yüzden acil durum çantası yapma fikrini görünce dün gece hemen denedim. Benim çok hoşuma gittiler. Şimdi sıkı durun, asıl güzel şeyi söylüyorum, bunları yapmak için muhteşem dikiş becerileriniz olmasa da olur (bkz. ben) Çünkü bunlar aslında fırın tutacağı!

2_1

Dün desenini sevdiğim birkaç tutacak aldım,  gece kızım "anne sen dikiş makinesini kullanmaya biliyor musun?" diye şüpheyle yaklaşsa da sonunda kendimi ona ispatlamış oldum. Nasıl yapılacağının linkini vermeden önce birkaç fotoğraf:

3_1

Benimkinin içinde yara bantları, mendil, kremler, kızımın tokaları, antibakteriyel, vb. var.

4_1

Linkte aşamalar detaylı anlatacak ama benim gibi küçük boy kilitli poşet bulamazsanız ikiye kesip ortadan dikiş makinesi ile dikerek birleştirebilirsiniz. Ben fazladan ortalarına ve sırtlarına kurdaleler diktim.

6_1
Daha detaylı aşamaları Tidy Mom'ın sitesinden bulabilirsiniz.


Çocuk Sofrası

Cocuk_sofrasi

Dün gelen arkadaşımın kızı ile kendi kızım için ayrı bir masa hazırlamak istedim. Küçük hanımlar 7 ve 4,5 yaşındalar. Bu yaşlar hem bir birey olarak kabul edilmek istenip hem de hala çocuk heyecanı duydukları, özenilmek istendikleri dönemler. Ben de onların sofrası için Sweet Paul sitesinde gördüğüm fikri uyguladım. Ikea çocuk masasına kraft kağıdı serip kalemle servis altları çizdim. Yemek yerken bir yandan da çizim yapsınlar diye boya kalemleri yerleştirdim. Masanın detaylarına geçmeden bir uyarı, eğer evde daha minikler varsa kesinlikle bu masayı büyüklerine yar etmek istemiyor, bütün güçleri ile masa uğruna savaşabiliyorlar :)

Cocuk_sofra2

Boyaları sevdiğim çay fincanlarına koydum.

Cocuk_sofra3

İsimlerini post-it kağıtlara yazıp,

Cocuk_sofra5

desenli bantlarla süsledim.

Cocuk_sofra4

Tuzlukları da hoşlanacaklarını düşündüğüm setten yerleştirdim.


Aşureler Süslendi

Asure1_1

Haftaya pazartesi aşure günü. Biz sevdiklerimize aşure dağıtırken nasıl süsleyebiliriz derken çıktı bu tasarımlar. Kapların geri dönüşümüyle uğraşmak istemiyorsanız üstteki gibi kağıt bardakları keçe ile süsleyip üzerlerini kapakla kapatarak dağıtabilirsiniz. (Keçenin düzgün olması için bir bardağı yapıştırma yerinden açıp şablon olarak kullanın.) Eğer kapları da hediye etmek isterseniz aşağıdaki iki tasarımdan birini de deneyebilirsiniz. Sizin yaptığınız farklı tasarımlar varsa onları da duymaktan mutluluk duyarız! Aşure tarifi için Portakal Ağacı'ndaki bu tarife bakabilirsiniz.

Bu arada örgü eldivenlerin çekilişini random.org ile yaptık, yorumları tek tek saydık ve kazananlar Merve Aydın ve Nuray oldu! Katılan herkese çok teşekkürler.

Asure2_1

Aşure maceramızda suç ortağım Sare olunca kartın üstüne de onun adını yazmak şart oldu. internette gift tag diye arama yaparsanız pek çok kart örneği bulabilirsiniz. Bu tasarım için güzel bir kumaş ve sürfile makası yeterli oluyor.

Asure3_1

Aşure ile beraber minik bir de hediye vermek için güzel bir kavanoz ve şirin bir tahta kaşığı birbirine bağlamak yeterli. Kavanozu Mudo Home'da, kaşığı ise Zara Home da buldum....