Previous month:
September 2010
Next month:
November 2010

Hayal Evi, 1. Bölüm: İlk Çizimler

Geçen haftalarda bahsettiğim kiraladığımız evde bugün nihayet çalışmalara başlanıyor. Önceki yazıda bahsettiğim gibi bu evin benim için en önemli kullanım amaçlarından biri mutfağında facebook sayfamıza koyabilmek için videolar çekebilmek. Ancak evin şimdiki mutfağı çok küçük ve karanlık olduğu için bu pek mümkün olmayacaktı. Biz de sitemizin danışman mimarlarından Bayram Çevik ile bir araya gelerek salonun ortasında yer alacak yeni bir yaşam alanı tasarladık. Bayram beye ilettiğim isteklerim:

  • her yerin beyaz olması
  • aydınlık ve geniş bir ortam oluşturulması
  • Anadolu motiflerinin günümüze uyarlanması
  • yemek yaparken karşımdaki kişileri görebilmem
  • çocuklarla akşamları daha fazla bir arada olacağımız bir ortamın belirlenmesi

şeklindeydi. Evin ilk halinde bize göre kullanışsız olan 40 metrekarelik bir koridor vardı. Bayram bey ile salonun iki tarafındaki duvarları kaldırıp koridoru bu alana katarak işe başladık.

 

Studyo1

Salon duvarları yıkılıp mutfağı tam karşıdaki cama konumlandıran mimarımız kapıdan girişi ve salondan diğer odaları geçisi duvar olmadan ayırdetmek için paravanlar tasarladı. Bu paravanlar selçuklu motiflerini gösterir şekilde çizildi. Paravanlardan diğer odalara geçişte boş kalan yerlere selçuklu motiflerinin devamı şeklinde betimlenen bir kitaplık yerleştirdi. Mutfaktaki adanın hemen karşısına düşen ve kiriş olduğu için kaldırlması mümkün olmayan köşeye de bir sedir tasarladı. (mor alanlar resimdeki görüntüyü netleştirmek için verilmiştir, aslı beyazdır)

 

Studyo2

Oda üç boyutlu çizimle tasarlandığında ortaya aşağıdaki görüntü çıktı:

 

Studyo3

 

Studyo5

Bugün koridor duvarları yıkılmaya başlıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde proje detaylarını paylaşmaya devam edeceğim.


Sonbahar Meyvesi:Balkabağı

Sonbaharı sararan yapraklar,yagmurlar ve bir de balkabagı özel yapıyor benim gözümde.. 

Etsy'de yaz sonundan beri  popüler olan bir sey balkabagı teması , malum Halloween bayramlarının sembolü...

Farklı kategorilerden ürünler seçtim,oldukca ilham verici bir çok şey mevcut...

Balkabakları Fotografı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215553.bmp 

Balkabaklı Dudak Kremi

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215607.bmp 

Seramik Balkabagı

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215651.bmp 

Balkabaklı Truf 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215621.bmp 

Balkabagı Bebek Şapkası 

Tam ekran yakalama 26.10.2010 215536.bmp 

Balkabagı temalı daha cok ürün için tıklayın!

 

Editör: Sabahnur


Ekim Dergilerinden: Home Art

Home_art

Home_art2

Home_art6

Home_art7

Kasım dergileri yavaş yavaş raflara çıkmaya başladı. Geçen ayın dergilerinden sevdiğim fotoğrafları paylaşmaya başlıyorum ben de. Ben bu dergi sayfalarını koparırken daha aklımda yeni ev yoktu. Ama şimdi bakıyorum da hep buraya uygulamayı düşündüğüm gibi örnekler toparlamışım...


Hayal Evi

White-open-plan-kitchen-diner-distressed-furniture

Bu sene hayalini kurduğumuz pek çok şeyi yapamadık, örneğin doğru dürüst bir tatile çıkamadık, yaptığımız pek çok planı son anda erteledik. Ama şimdilerde farklı bir hayalin peşine takıldık. Hafta içi işten çıkınca iki adımda eve gidebilmenin, oğlumu havalar soğuyunca işe getirmek yerine pencereden bakınca görebildiğim evde bırakabilmenin, her yerini beyaza boyayabilmenin, mutfağı salona taşıyıp evin ortasında portakal ağacı stüdyosu oluşturabilmenin hayalleri birleşti...

Belki kendi evim kadar kullanışlı ve büyük değil ama üstteki tüm hayallerimizi gerçekleştirebilmemizi sağlayacak bir ev kiralamaya karar verdik. (galiba kiraladık bile) Bu ikinci ev öyle olmalı ki hem en az masrafı yapmalıyız hem de Portakal ağacı'nın, Kırmızı Minder'in ruhunu yansıtmalı...

İstiyorumki adım adım okuyucularla beraber kuralım bu evi, bunca yıldır okuyanların dışarıdan beni daha iyi gözlemlediğini görüyorum çünkü. Bugünlük kendi adıma bu kadar heyecan yeter herhalde. İşte benim hayal evi projem için ilk seçtiğim fotoğraflar.

Huisscandinavie2-752-2

Huisscandinavie2-752-3

White-danish-kitchen
Danish-white-kitchen

6a00d83451e9a369e2010535f51f67970b

9-IKEA-Kitchen-126-lg--gt_full_width_landscape

00032530

  00054884Tuz Ambarından Reklam Ajansına

Tuz2

Kasımpaşa'da bulunan ve daha önce Tekel tarafından tuz ambarı olarak kullanılan bina Medina Turgul-DDB ajansı tarafından kiralanınca ortaya bu restorasyon projesi çıkmış. Projenin önceki ve sonraki fotoğraflarına buradan, sonraki haliyle ilgli detaylı fotoğraflara ise buradan ulaşabilirsiniz.