Öncesi & Sonrası: Verity'nin Dolabı
Uzmana Sorun: Pastane Dekorasyonu

Uzmana Sorun: Salon Dekorasyonu

1 Uzmana Sorun'da Betül Hanım soruyor:

merhabalar,

evimin, ortasında kemer bulunan iki kapılı ince uzun ve küçük bir salonu var. önceden başka bir evde oturduğumuzdan eşyalarımız bu eve biraz büyük geldi.iki buçukluk iki koltuğum ve tekli iki koltuğum misafirim geldiğinde yetersiz kalıyor. köşe takımı yaptırmak istiyorum. acaba köşe koltuğun uzun kısmı ne tarafta dursa daha doğru ve estetik olur? yoksa bir tarafını uzun bir tarafını kısa yaptırmamalı mıyım? avm'lerde bulunan cafelerde, küçük boyutlarda tekli koltuklar görüyorum, çok şirin geliyor. bunları nereden edinebilirim? bu küçük tekli koltuklarla köşe takımını nasıl yerleştirsem alandan maksimum faydalanabilirim? kütüphanenin bulunduğu bölümde de, küçük de olsa bir oturma alanı (dört kişilik) oluşturmak istiyorum. nasıl bir eşya seçimi ve yerleşimi doğru olur? 
yemek masam 96 cm. çapında açılır kapanır bir masa ve yetersiz geliyor. 
140 cm. 'e  84 cm. açılır kapanır bir masa almayı düşünüyorum. masa açıldığında 180 cm. ve 220 cm. oluyor. bu bölümdeki bilgisayar masası duvara monte sabit bir masa. yani bunun yerini değiştirmem mümkün değil. acaba kütüphanenin olduğu bölümdeki kapıyı iptal etsem doğru bir tercih yapmış olur muyum? eşyaların en doğru bir şekilde yerleşimine bir türlü karar veremiyorum ve evim sanki hep dağınıkmış gibi geliyor.
Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:
  1_4 Salonunuzun şekli için köşe koltuk ideal bir seçim olur diye düşünüyorum,ölçülerinize uygun birçok hazır alternatiften uygun olanını tercih edebilirsiniz,dergi,mecmua gibi dağınıklıkları toplasın isterseniz altları sandıklı olanları,misafir yatak problemi varsa yatak açılabilen modelleri tercih edin ama mekanımızı daraltmaması için koltuk iç derinliği çok geniş olanları tercih etmemenizi öneririm.Köşe koltukların iki tarafı eşit olursa salonumuza daha kare bir görünüm verir fakat oturma alanımız az kişi alır,bir taraf daha uzun olursa dikdörtgenlik vurgulanır,bu salonumuzda özellikle misafir ağırlarken yer problemi olmaması için ölçüye uyan oturma yeri bol model tercih etmeliyiz.Koltuğunuzu yerleştirme şeklini ise radyotör kapanmasından ısı kaybı söz konusu değil ise(klima ısınma amaçlıda kullanılıyorsa) uzun kenarı cam önüne,kısa kenarı klimalı duvara gelecek şekilde koyabilirsiniz.
Diğer bölümdeki kitaplık yerine oturma bölümüne camın karşısına 1_1
gelen duvara kitaplıklı tv ünitesi yaptırabilirsiniz,müzik ekibmanları,cd'lik,kitaplar,tv hepsi bir arada olur ve oturma alanıyla diğer alanı(yemek ve kahve köşesi) ayırabiliriz.
Bu alana dikdörtgen bir masa düşünüyorsunuz.
Bunun bir tarafına sandalyeler diğer tarafına kapitone bank,baş kısımlara ise kollu daha geniş sandalyeler uygun olabilir,böylece yemek haricinde kollu sandalyeleri berjer gibi,bankıda oturma koltuğu gibi kullanabilirsiniz,  Ilkekoltuktasarim005 ya da cam önüne bir jozefin/gondol puf,iki küçük tekli koltuk gibi kombinler yaparak bir kahve köşesi 1_2oluşturabilirsiniz,klimalı duvarda var olan aynayı'da yemek masasının yan tarafına alabiliriz, derinlik ve şıklık katacağını düşünüyorum.
  Kütüphane bölümündeki kapıyı iptal etmek yerine servis kapısı olarak kullanmanız size kolaylık katacaktır ama açılıp kapanması yer işgal ettiğinden şikayetçi iseniz sürgülü kapı düşünebilirsiniz,arzu ettiğiniz küçük ölçülerdeki tekli koltukları sipariş yaptırabilir,özellikle aksesuar satan mobilyacılarda bulabilirsiniz.

 

Comments