Uzmana Sorun: Salon Dekorasyonu
Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon

Uzmana Sorun: Pastane Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da Berrin hanım soruyor:

Merhabalar,

  DSCN1237Istanbul'da bir site icerisinde bulunan pastanemin az bir parayla dekorasyonunu degistirmek istiyorum.Ama nasıl ve nereden baslayacagimi bilmiyorum. Sicak bir ortam olsun istiyorum.Saniyorum şu anki haliyle oldukça mesafeli görünüyor.Su an dükkanım kapalı okullarin acilmasi ile yeniden acmayi dusunuyorum. Bu sene degisik bir dekorasyonla, yeni bir imajla isime baslamak istiyorum. Bana yardımcı olursanız cok sevinirim.
 
Dukkanın bir duvar ayirarak iki girisi var. Soldaki giristen girince solda kasa va pasta dolabi mevcut. Sag kapidan iceri girilincede masa ve sandalye gruplari var. Oranin duvarlarinda aynalar bulunmakta. Arka tarafa dogru solda en dipte acik mutfak ve karsisinda wc'ler mevcut. Benim icin buraları degil ama 2 girisin bulundugu ön salon cok onemli.
 
Simdiden tesekkürlerimle.
Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:
Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile köklü bir değişiklik yapmak istemiyorsunuz, mekanın sert havasının yumuşatılmasını istiyorsunuz. İlk gözüme çarpan kırmızı rengin mekanda negatif bir etkisinin olduğudur. Bu renkten kurtulmalısınız,  duvardaki resimler gelişi- güzel asılmış düzensiz ve birbirinden alakasız duruyor, aynı boyutlarda olmasına dikkat edin.
Bir bayan işletmeci olarak mekanın daha kadınsı olmasını sağlamanızı öneririm. Duvardaki aynaları çerçevesiz olarak kullanın oradaki kartonpiyerleri söktürün. Duvarlarda duvar kağıdı kullanın hem daha ucuz bir çözüm olacaktır hemde açık tonlarda bir kağıt, mekanı yumuşatacaktır. Mobilyalarınızı değiştirmeyeceğinizi düşünerek seçtiğiniz kağıt açık kahve tonlarında olursa bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Masa örtülerini de değiştiriniz. Site içerisinde bir işletme olduğunu söylediniz, daha evimsi bir hava verirseniz size gelen insanlar komşusuna gidiyormuş havasını yakalarsanız satışlarınızı da ciddi oranda etkileyecektir. Örneğin metal tezgahların üzerinde görebildiğim kadarı ile örtü yok buralara çok sade işlemeli (plastikleri de var ) örtüler yerleştirin. Masalarınıza mutlaka birer vazo ve çiçek yerleştirin. Sandalyelere puflar koyarsanız rahatlık hissi uyandıracaktır. Aydınlatma yetersiz gibi gözükmekte bu tür mekanları aydınlatırken ışık kodu 830 olmasına dikkat edin.  
 
Bu ışık kodu gün ışığına en yakın aydınlatma değerini verecektir, beyaz ışığın soğukluğunu ortadan kaldıracaktır. Tezgah üzerinde duran boş kavanozlarınızın içersine renkli şekerler koyarak dizin. Ürün yerleştirimini yaparken daha çok dikkat çeken kırmızı renkli ürünleri geri planda tutun, rengi dolasıyla dikkat çekecektir. Tezgah üzerindeki ürünleri mümkün mertebe sadeleştirin dağınık ve karmaşık görünümünden kurtulun. Duvardaki rafların arkasındaki aynaları söktürüp açık bir tonla kaplatınız, ürünleri sık değilde daha geniş olarak sergileyin. Son olarak yerdeki halıda daha koyu desenli bir halı ile değiştiriniz.
 

Comments