Uzmana Sorun: Pastane Dekorasyonu
Uzmana Sorun: Salonda Yuvarlak Yemek Masaları

Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon

Uzmana Sorun'da Habibe hanım soruyor:

 İki mi marımız da ayrı ayrı cevaplıyorlar, ilk cevap Sühendan Türker'den:

Merhabalar;
Yeni ev aldık ve taşındık ancak antre kısmı mutfak ve salon için birbirine uyumlu şık ve açık renkli bir dekorsayon istiyorum. Sırasıyla; Antre için olabilecek maximum büyüklükte bir dolap nasıl olabilir?
  Antre[2] Evinizin dış kapısından girdiğinizde sağ tarafınızda kalan 116cm'lik duvara max.40 cm genişliğinde(fazla olursa girişi daraltabilir) vestiyer yaptırabilirsiniz,kapakları ayna kaplı bir model,alt ve üst kısımları kapalı orta kısmı açık askılık şeklinde olabilir,sadece üst kısmı kapaklı dolap,kapı üst hizasından aşağı kalan kısım açık askılık şeklinde vb olabilir,kapıya çok yakın olduğu için günlük kullanılan ayakkabıları  alabilecek,bir çok yapı markette bile bulunan 1230cm  genişliğinde istediğiniz yüksekliği seçeceğiniz ayakkabı dolaplarından alabilir,arkasına anahtarlık dolabı,yanına şemsiyelik aksesuarı olabilir,bunlardan farklı alternatifler isterseniz yine dar bir bank (içi sandık olan puf)),üst kısmına ise duvara şık bir ayna seçilebilir,ince bir dresuar üzerine duvara tablo asılarak oluşturacağınız kombinasyonlar hem girişinize hareket katacak,hemde ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

 

Dolabın rengi ne olmalı (mutfak ile uyumlumu yoksa kendine has olabilirmi,uyum olmasada olur mu?) Antre+koridorda tablo kullanabilirmiyim? Duvar süslemem nasıl olmalı?

 

14 Dolap renklerine karar verirken kapı renklerini,taban seramik ve duvar renklerini baz alabilirsiniz,antre dolaplarınızın mutfakla aynı olma zorunluluğu olmadığı gibi farklı mekanlarda farklı seçimler yapılarak mekan karakterlerinin daha belirginleştirilmesi gerektiğini düşünürüm. Antredeki dolapları ne amaçlı kullanacaksanız ona hitap etmesi,kullanışlılığı 15önemlidir.Duvar renklerini açık tercih ederseniz dolap kapaklarıda aynı renk olarak tercih edilebilir bütünleşen bir görüntü sağlayabilirsiniz.

  Antre ve koridorda çeşitli resimler,tablolar kullanabilirsiniz,parçalı tablolar uzun antrelere uygun olabilir,nişler yaptırılabilir, asimetrik raflar veya fotoğraflarınızdan aile ağacı oluşturabilirsiniz,ince uzun bir vazo dal çiçeklerde köşelerde hoş durur,aynı zamanda kırmızı minder antre, koridor, hol dosyasını incelerseniz faydalı örneklerle karşılaşacaksınız.

Mutfak için  Sitedeki diğer dairelerde ekstra dolaplar yaptırılmış, Mutfağı daraltmayacak şekilde ek dolap yada raflar nasıl yaptırılabilir.Krokide de görüldüğü gibi dolapların karşı duvarı boş.

Mutfak dolaplarınızın yükseklikleri nasıl bilemiyorum,eğer dolap üst yüksekliği tavan yüksekliği uygunsa,dolapların üzerlerine aynı renkte veya kombin renklerde kullanışlı dolaplar yaptırabilirsiniz,var olan dolaplarınızın raf sayılarını yerleştirme şeklinize göre ek raflar yaptırarak arttırabilir daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.Dolapların karşı tarafına gelince bu alanda küçükte olsa yemek masası kullanacağınızı varsayayarak bunu yer anlamında hesaplamalısınız. Masa etrafında sandalyelerin rahat edeceği yer bırakıldıktan sonra tek veya iki kapaklı büfe tipi camlı bir dolap veya var olan dolaplarınızın tam karşısına gelecek şekilde dolaplarda yaptırabilirsiniz,dar bir mutfağınız var lütfen sitenizde yapılmış diğer iyi örnekleri gözlemleyin sonra karar verin,ekstra yer kazanmak adına mutfağınız boğucu bir hal almasın.

Son olarak Salonum kare olduğu için kullanımı zor. Aslında büyük bir L koltuk olsun istiyorum ancak televizyon teçhizatı sadece bir duvarda var ve sabit bu sebeple diğer duvarıda kapı böldüğü için L koltuk olamıyor malesef.Bu kablolar (uydu-elektrik-telefon vs) bildiğim kadarı ile taşınamıyor. Taşınsa odada bir çirkinlik olabilirmi? kabloların duvardan yada yerden geçmesi gibi? Başka yolu var mı? Bu teçhizat taşınmadan odada nasıl bir düzenek olabilir. L olabilir yada 2 li+3lü+2 tekli şeklinde bir uyaralama nasıl olabilir?. Salonumda koltuklar + 8 kişilik masa sandalyeler ve ko nsol bulunmakta. Salonumdaki tüm eşyaların değişeceğini düşünürsek bu yeni eşyalar nasıl olabilir. Salonumda koyu ceviz laminat var açık renk koltuk kullanmak istersem bir uymsuzluk söz konusu olabilir mi? Salonum en kullanışlı olarak nasıl tasarlanabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirm. Ayrıca salonda köşede pencere kenarında bulunan boşluğu nasıl değerlendirebilirim.

 Salonunuzun şekli ve büyüklüğü abartılı olmadıkça istediğiniz eşyaları yerleştirmenize elverişli diyebilirim.Tek tarafta olan kablo sisteminizi içinden kaboların geçebileceği süpürgeliklerle istediğiniz yere geçirebilirsiniz.Salonda kapıya yakın olan kısım, servis ve kullanım kolaylığı açısından yemek masası için daha uygun bir alan,konsolu şu an kabloların olduğu duvara alıp,girişe yakın kısma yemek masasını geçirebiliriz,böylelikle salonumuzun geri kalan kısmına istediğiniz şekilde koltuklar yerleştirerek kullanabilirsiniz,Var olan eşyalarınız,k öşe takımlar veya alternatifleri... Parke rengi koyu olan salonlarda,koyu renk eşya daha kasvetli bir hava yaratır,bunun için zıtlıkların uyumu daha uygun olur,açık renk döşemeli koltuklar salonunuza uygundur.Köşede pencere kenarını salon bitkileri için kullanabilirsiniz,ışık aldığı için uygun ortam olur,zaten çıkıntı şeklinde boşluk olduğu için ekstra yer kaplamaz.

Evimde 2 adet balkon var ve iki balkonumda yerden 80 cm yüksekliğe kadar şefaf cam ile kaplı dolayısıyla balkona çıkarken kıyafetlerime daha özenli olmak zorunda kalıyorum. Bu şeffaf cam kısmını şık bir şekilde nasıl kapatabilirim?
     Balkon dış cephenizle ilgili olduğu için yapacağınız seçimlerde site yönetimiyle görüşmelisiniz diye düşünüyorum,örneğin diğer komşularınızda aynı durumdan şikayetçiyseler toplanıp karar alabilir,şeffaf cam kısımları mat,kumlu cam veya flex iglass gibi renkli veya içeriyi göstermeyen şık seçimlerle değiştirebilirsiniz.Balkon çok dar değil ise yerden çiçeklikler koyabilirsiniz,korkuluklara takılan çiçekliklerden asıp içine sarkan çiçeklerden ekebilirsiniz,hem görüntü güzel olur,hemde kısmende olsa içerisinin görünümünü azaltır.

Mimar Bayram Çevik'in cevabı:

RAYLI DOLAP 1

Detay
Giriş antrede dolap çözümünü resimlerde detayı ile birlikte görebilirsiniz. Raylı dolap çözümü kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır. Ayna mobilyanın üzerinde yer alabilir. Koridorda tablolar sıralı şekilde yer alabilir ayrıca stickerlarla renklendirebilirsiniz. Antre mobilyası ile mutfak mobilyası aynı renkte olmak zorunda değil, ikisi farklı mekanlar ve ayrı amaçlar için kullanılıyor olması bir birinden ayrı olması için yeterli bir nedendir.

Mutfak1-4

IMG_4314Mutfak için bir müşterimiz için çizip imal edip uyguladığımız iki çalışmayı resimlerden görebilirsiniz.
   Salon 12

Salonunuz için bir çizim yaptık kabloları taşımanızda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. İyi bir elektrik tesisatcısı bunu yapabilir. Bunu yaptığınız takdirde çizimde de göreceğiniz üzere istediğiniz mobilyalara ve yerleşime sahip olabilirsiniz. Mobilya seçiminde açık renk olması koyu zeminde daha iyi etki yapacaktır. 

Balkondaki camlara camcılarda yada reklamcılardan temin edebileceğiniz buzlu cam filmi yapıştırarak görüntüyü kesebilirsiniz. Çok basit ve ucuz bir şekilde çözümlenmiş olacaktır. 

Comments