Previous month:
August 2010
Next month:
October 2010

Kış Bahçesi Mutfağı

MainPic4

Dün House Beautiful'un seçtiği mutfağı göstermiştim. Bugün de benim en sevdiğim mutfağı tanıtıyorum. Smallbone markasının Chelsea Bahçe fuarı'nda tanıttığı yine Chelsea ismini taşıyan tasarımı. Benim en çok sevdiğim tarafı mutfağın kış bahçesinin içine yapılmış olması ve dış bahçe ile bir bütün oluşturması...

Chelsea-kitchens-mainPic1

MainPic2

MainPic_outside3
MainPic_outside2

MainPic3

Chelsea-kitchens-popup2

Chelsea-kitchens-popup3

 


House Beautiful Yılın Mutfağı

Koty1

Koty2

House Beautiful dergisi her yıl bir ünlü ile sıfırdan bir mutfak tasarlıyor. Bu yıl da Jeff Lewis ile beraber tasarladıkları mutfaklarını Rockefeller Center'da takipçilerine sunuyorlar. Mutfak ile ilgili daha detaylı fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda ise benim hayalimdeki mutfağı paylaşacağım...


Okula Dönüş

Eylül'le birlikte okul sezonu açıldı ve o büyük koşuşturma başladı.

Kendimi şuan şanslı hissetsem de, kızımın  okula başlamasıyla bu koşuşturmaya en başından başlayacagım için heyecanlanıyorum. Ne de olsa yeni baslangıclar her zaman özel ve güzeldir.

Her yaştan okula dönüş -back to school- ürünleri Etsy'de çoktan yerini aldı...

Kedi şeklinde boyalar,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 164100.bmp

Kumas sandovic cantaları,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 164433.bmp

Vintage ayakkabılar,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 165734.bmp

Vintage gözlükler,

Tam ekran yakalama 31.08.2010 170105.bmp

Unisex çanta

Tam ekran yakalama 31.08.2010 170816.bmp


Uzmana Sorun: Salonda Yuvarlak Yemek Masaları

Uzmana Sorun'da Bilge hn soruyor:

Yeni aldığım evin salonunun ölçülerini ekte bulabilirsiniz.eski eşyalarımdan sadece 140 cm çapındaki cam masamı götüreceğim.diğer mobilyaları yeniden almayı düşünüyorum.1 üçlü,1 ikilli bir de tekli olarak silinebilir kumaşlı koltuk takımı ve yaşam ünitesi beğendim.salonumuzun dekorasyonu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

Mimar Bayram Çevik cevaplıyor:

 
Salon 1

 

Salon 2

Salon 3

Sizin istekleriniz doğrultusunda bir karalama yaptık lakin yuvarlak masa sizin istediğiniz gibi yerleşimi daraltıyor. Mevcut mekandan maksimum oranda faydalanmak için mevcut ölçüler çercevesinde köşe koltuk seçmeniz daha doğru olacaktır. Mekanın tamamını kullanabileceksiniz. Sizin için bir model tasarladım , resimlerini görebilirsiniz.


Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon

Uzmana Sorun'da Habibe hanım soruyor:

 İki mi marımız da ayrı ayrı cevaplıyorlar, ilk cevap Sühendan Türker'den:

Merhabalar;
Yeni ev aldık ve taşındık ancak antre kısmı mutfak ve salon için birbirine uyumlu şık ve açık renkli bir dekorsayon istiyorum. Sırasıyla; Antre için olabilecek maximum büyüklükte bir dolap nasıl olabilir?
  Antre[2] Evinizin dış kapısından girdiğinizde sağ tarafınızda kalan 116cm'lik duvara max.40 cm genişliğinde(fazla olursa girişi daraltabilir) vestiyer yaptırabilirsiniz,kapakları ayna kaplı bir model,alt ve üst kısımları kapalı orta kısmı açık askılık şeklinde olabilir,sadece üst kısmı kapaklı dolap,kapı üst hizasından aşağı kalan kısım açık askılık şeklinde vb olabilir,kapıya çok yakın olduğu için günlük kullanılan ayakkabıları  alabilecek,bir çok yapı markette bile bulunan 1230cm  genişliğinde istediğiniz yüksekliği seçeceğiniz ayakkabı dolaplarından alabilir,arkasına anahtarlık dolabı,yanına şemsiyelik aksesuarı olabilir,bunlardan farklı alternatifler isterseniz yine dar bir bank (içi sandık olan puf)),üst kısmına ise duvara şık bir ayna seçilebilir,ince bir dresuar üzerine duvara tablo asılarak oluşturacağınız kombinasyonlar hem girişinize hareket katacak,hemde ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

 

Dolabın rengi ne olmalı (mutfak ile uyumlumu yoksa kendine has olabilirmi,uyum olmasada olur mu?) Antre+koridorda tablo kullanabilirmiyim? Duvar süslemem nasıl olmalı?

 

Continue reading "Uzmana Sorun: Antre, Mutfak, Salon" »


Uzmana Sorun: Pastane Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da Berrin hanım soruyor:

Merhabalar,

  DSCN1237Istanbul'da bir site icerisinde bulunan pastanemin az bir parayla dekorasyonunu degistirmek istiyorum.Ama nasıl ve nereden baslayacagimi bilmiyorum. Sicak bir ortam olsun istiyorum.Saniyorum şu anki haliyle oldukça mesafeli görünüyor.Su an dükkanım kapalı okullarin acilmasi ile yeniden acmayi dusunuyorum. Bu sene degisik bir dekorasyonla, yeni bir imajla isime baslamak istiyorum. Bana yardımcı olursanız cok sevinirim.
 
Dukkanın bir duvar ayirarak iki girisi var. Soldaki giristen girince solda kasa va pasta dolabi mevcut. Sag kapidan iceri girilincede masa ve sandalye gruplari var. Oranin duvarlarinda aynalar bulunmakta. Arka tarafa dogru solda en dipte acik mutfak ve karsisinda wc'ler mevcut. Benim icin buraları degil ama 2 girisin bulundugu ön salon cok onemli.
 
Simdiden tesekkürlerimle.
Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:
Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile köklü bir değişiklik yapmak istemiyorsunuz, mekanın sert havasının yumuşatılmasını istiyorsunuz. İlk gözüme çarpan kırmızı rengin mekanda negatif bir etkisinin olduğudur. Bu renkten kurtulmalısınız,  duvardaki resimler gelişi- güzel asılmış düzensiz ve birbirinden alakasız duruyor, aynı boyutlarda olmasına dikkat edin.
Bir bayan işletmeci olarak mekanın daha kadınsı olmasını sağlamanızı öneririm. Duvardaki aynaları çerçevesiz olarak kullanın oradaki kartonpiyerleri söktürün. Duvarlarda duvar kağıdı kullanın hem daha ucuz bir çözüm olacaktır hemde açık tonlarda bir kağıt, mekanı yumuşatacaktır. Mobilyalarınızı değiştirmeyeceğinizi düşünerek seçtiğiniz kağıt açık kahve tonlarında olursa bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Masa örtülerini de değiştiriniz. Site içerisinde bir işletme olduğunu söylediniz, daha evimsi bir hava verirseniz size gelen insanlar komşusuna gidiyormuş havasını yakalarsanız satışlarınızı da ciddi oranda etkileyecektir. Örneğin metal tezgahların üzerinde görebildiğim kadarı ile örtü yok buralara çok sade işlemeli (plastikleri de var ) örtüler yerleştirin. Masalarınıza mutlaka birer vazo ve çiçek yerleştirin. Sandalyelere puflar koyarsanız rahatlık hissi uyandıracaktır. Aydınlatma yetersiz gibi gözükmekte bu tür mekanları aydınlatırken ışık kodu 830 olmasına dikkat edin.  
 
Bu ışık kodu gün ışığına en yakın aydınlatma değerini verecektir, beyaz ışığın soğukluğunu ortadan kaldıracaktır. Tezgah üzerinde duran boş kavanozlarınızın içersine renkli şekerler koyarak dizin. Ürün yerleştirimini yaparken daha çok dikkat çeken kırmızı renkli ürünleri geri planda tutun, rengi dolasıyla dikkat çekecektir. Tezgah üzerindeki ürünleri mümkün mertebe sadeleştirin dağınık ve karmaşık görünümünden kurtulun. Duvardaki rafların arkasındaki aynaları söktürüp açık bir tonla kaplatınız, ürünleri sık değilde daha geniş olarak sergileyin. Son olarak yerdeki halıda daha koyu desenli bir halı ile değiştiriniz.
 

Uzmana Sorun: Salon Dekorasyonu

1 Uzmana Sorun'da Betül Hanım soruyor:

merhabalar,

evimin, ortasında kemer bulunan iki kapılı ince uzun ve küçük bir salonu var. önceden başka bir evde oturduğumuzdan eşyalarımız bu eve biraz büyük geldi.iki buçukluk iki koltuğum ve tekli iki koltuğum misafirim geldiğinde yetersiz kalıyor. köşe takımı yaptırmak istiyorum. acaba köşe koltuğun uzun kısmı ne tarafta dursa daha doğru ve estetik olur? yoksa bir tarafını uzun bir tarafını kısa yaptırmamalı mıyım? avm'lerde bulunan cafelerde, küçük boyutlarda tekli koltuklar görüyorum, çok şirin geliyor. bunları nereden edinebilirim? bu küçük tekli koltuklarla köşe takımını nasıl yerleştirsem alandan maksimum faydalanabilirim? kütüphanenin bulunduğu bölümde de, küçük de olsa bir oturma alanı (dört kişilik) oluşturmak istiyorum. nasıl bir eşya seçimi ve yerleşimi doğru olur? 
yemek masam 96 cm. çapında açılır kapanır bir masa ve yetersiz geliyor. 
140 cm. 'e  84 cm. açılır kapanır bir masa almayı düşünüyorum. masa açıldığında 180 cm. ve 220 cm. oluyor. bu bölümdeki bilgisayar masası duvara monte sabit bir masa. yani bunun yerini değiştirmem mümkün değil. acaba kütüphanenin olduğu bölümdeki kapıyı iptal etsem doğru bir tercih yapmış olur muyum? eşyaların en doğru bir şekilde yerleşimine bir türlü karar veremiyorum ve evim sanki hep dağınıkmış gibi geliyor.
Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:
  1_4 Salonunuzun şekli için köşe koltuk ideal bir seçim olur diye düşünüyorum,ölçülerinize uygun birçok hazır alternatiften uygun olanını tercih edebilirsiniz,dergi,mecmua gibi dağınıklıkları toplasın isterseniz altları sandıklı olanları,misafir yatak problemi varsa yatak açılabilen modelleri tercih edin ama mekanımızı daraltmaması için koltuk iç derinliği çok geniş olanları tercih etmemenizi öneririm.Köşe koltukların iki tarafı eşit olursa salonumuza daha kare bir görünüm verir fakat oturma alanımız az kişi alır,bir taraf daha uzun olursa dikdörtgenlik vurgulanır,bu salonumuzda özellikle misafir ağırlarken yer problemi olmaması için ölçüye uyan oturma yeri bol model tercih etmeliyiz.Koltuğunuzu yerleştirme şeklini ise radyotör kapanmasından ısı kaybı söz konusu değil ise(klima ısınma amaçlıda kullanılıyorsa) uzun kenarı cam önüne,kısa kenarı klimalı duvara gelecek şekilde koyabilirsiniz.
Diğer bölümdeki kitaplık yerine oturma bölümüne camın karşısına 1_1
gelen duvara kitaplıklı tv ünitesi yaptırabilirsiniz,müzik ekibmanları,cd'lik,kitaplar,tv hepsi bir arada olur ve oturma alanıyla diğer alanı(yemek ve kahve köşesi) ayırabiliriz.
Bu alana dikdörtgen bir masa düşünüyorsunuz.
Bunun bir tarafına sandalyeler diğer tarafına kapitone bank,baş kısımlara ise kollu daha geniş sandalyeler uygun olabilir,böylece yemek haricinde kollu sandalyeleri berjer gibi,bankıda oturma koltuğu gibi kullanabilirsiniz,  Ilkekoltuktasarim005 ya da cam önüne bir jozefin/gondol puf,iki küçük tekli koltuk gibi kombinler yaparak bir kahve köşesi 1_2oluşturabilirsiniz,klimalı duvarda var olan aynayı'da yemek masasının yan tarafına alabiliriz, derinlik ve şıklık katacağını düşünüyorum.
  Kütüphane bölümündeki kapıyı iptal etmek yerine servis kapısı olarak kullanmanız size kolaylık katacaktır ama açılıp kapanması yer işgal ettiğinden şikayetçi iseniz sürgülü kapı düşünebilirsiniz,arzu ettiğiniz küçük ölçülerdeki tekli koltukları sipariş yaptırabilir,özellikle aksesuar satan mobilyacılarda bulabilirsiniz.