Koridor Sorunu
Trend:Pas Rengi

Salon Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da bugünkü sorumuz Özlem hanım'dan geliyor:

Merhaba,   Artık esyalarım eskimeye basladıgından salonu yenilemeye karar verdim. Ancak ne yapsam buna karar veremiyorum, umarım bu konuda bana yardımcı olursunuz   Salonda tutmayı duşündüğüm tek sey , yeni aldığım bordo-agırlıklı içinde lacivert ve cok az krem olan afgan el halısı (resimlerde farklı bir halı var ).   Bunu baz alıp diğer esyaları yerleştirmeyi düşünüyorum.

Parkeler koyu ceviz renkte. Acık bej en güzeli ancak 3 yasında cocugum var. Bundan dolayı tercih etmeyeceğim. Aklımda gri/füme gibi renkler var - kahverengi olabilir ancak halı ile uyumu konusunda teredütlerim mevcut...

Tekli koltukları ise diğerlerinden farklı bir tarzda/renkte istiyorum (Takım seklinde olmasın diye - L koltuk + 2 tekli veya 3'lü-2'li + 2 tek gibi) Salon 28 mt2, dikdörtgen... Bunları alırsam masa - konsol nasıl olmalı? Aslında acık renk ahsap seviyorum ancak buda evde nasıl durur bundan da emin değilim Son olarak perde ve duvar boyası nasıl olmalı Salon cok az aksam guneşi alıyor ve tek cam var.  Bundan dolayı tam karsı duvara da ayna düşünüyorum.

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Salondekorasyonu-1Salonumuz dikdörtgen şeklinde,28 metrekare orta boyutlarda bir mekan,bunun için eşya seçerken ortamımızı olduğundan ferah göstercek,istediğimiz rahatlığı, işlevselliği ve şıklığı bir arada sunan tercihler yapmalıyız, karar vermemiz gereken ögeler mobilya, koltuk,perde,halı,aydınlatma ve duvar için renk seçimlerimiz.

Özlem hanım ın salonunda belirlenmiş olan ve etrafını kurgulamaya yardımcı elemanımız afgan halısı.İçerisinde bordo,lacivert ve az miktarda krem içeriyor,bu tür halılar yoğun desenli olduğu için koltuk kumaşı sade olmalı.

Şu an var olan eşyalarınızın renginden uzaklaşırsak yaptığımız değişiklikler belirginleşir.Koltukta kırık beyaz,krem,bej,gri ve tonları ,koyu renkte ısrar ediliyorsa lacivert,bordo,koyu kahve, gibi renkler koltuk döşemesi için tercih edilebilir,kumaş kartelalarından renkleri bir araya getirerek denemeler yapabilirsiniz.

Artekm0011bÇocuklu ev olduğu için çekinceleriniz var ama nano teknoloji kullanılarak üretilmiş kumaşlardan tercih ederseniz sıvı itici,leke tutmayan,kolay temizlenen oldukları için,rahatlıkla açık renkleride kullanabilirsiniz,koltukların tamamen aynı model,renk olması tek düzelik yaptığı için kombinler oluşturmak daha hareketli neticeler verir.

Beyazdekorasyon  Bu sadece renk açısından farklılıklarla değil,kumaş alternatiflerinin bütünleştirmesi olarakta düşünelim deri,suni deri,süet,nano süet,kadife,imitasyon kürk kumaşlar ve daha birçok seçenek mevcut.Misafir ağırlarken de yer sorunu olmaması için iki adet üçlü kanepe + iki tekli veya L + iki tekli olabilir,koltuk ayakları yüksek olursa mekan daha geniş görünür,kanepe altları eşya depolamaya uygun modelerde tercih edilebilir.

Benim önerim kanepeler desensiz kumaştan (cotton kadife,antelope vb) tek'liler ise (deri,suni deri yada kumaş ama ortama hareket katacak renkler) ahşab kısımları varaklı,lame veya bronz olabilir,kanepe üzerine renkli kırlentler ve aksesuarla bu renklerin bir bütün haline getirilmesi olabilir örn:gri kanepeler,lacivert yada bordo tekliler,yada bej köşe koltuk koyu kahve berjerler yine üzerine bordo kırlentler olabilir. 

Beyazdekorasyon2 Gelelim mobilya seçimine,yüksekliği fazla olmayan bir konsol tercih edip tv üzerine konulabilir,yada duvara asabiliriz,altı kısmı konso l gibi yemek takımlarınızı vs içine toparlayabilecek dolap,üstü tv ünitesi,kitaplık,cd vs konulabilen bir model alabilir veya siparişle yaptırabilirsiniz. 

Yemek masasının dikdörtgen olursa az yer kaplar,açılır bir masa kalabalık misafirde kolaylık sağlar,cam masa yine mekanı kapatmaz,masanın duvar tarafına sandelyeler,diğer tarafına ise uyumlu bir bank yerleştirebilirsiniz,bank hem yemek esnasında oturmak için,hemde oturma grubuna katılarak koltuk gibi kullanılır.

Konsol,yemek masası vb eşyalarınızda kullanılan ahşap kısımların seçiminde parlak cilalı beyaz lake yada abonoz,zeytin ağacı,ceviz gibi seçimlerden yapabilirsiniz,benim önerim tercihiniz hangisi olursa olsun mat olmasın,parlak görünümlü olsun.

Camın tam karşısına gelen duvarı (masanın yan tarafı) koyu tondo boyatarak(duvar kağıdı olabilir),üzerine asılacak ayna doğal ışığı yansıtarak ferahlık verir,mekana derinlik katar.

Yemek masasında aydınlatma önemlidir,bu nedenle yukardan ışık doğru seçimdir fakat tam masanın üzerinde ortalanıcak şekilde olması gerekir,otuma kısmındaki aydınlatma indirekt denilen gözü yormayan sarı ışık olmalı,lambaderler tercih edebilirsiniz ama yayılımın eşitliği sağlanamaz diye düşünülüyorsa tavandan aydınlatma tercih edilebilir,elektrik düğmelerinin ışığı kullanım zamanına göre kısıp açabileceğiniz şekilde tercih ederseniz kullanışlı ve sağlıklı olur.

96_1 Son olarak bu mekanın perde ve duvar rengi kalıyor,seçtiğiniz eşyalar klasik veya avangarde yakın tercihler ise, romantik uzun ve şık dökümlü dantel,organze,ipek tüller,kadife,ipek şantuk,saten,tafta vb fon perdeler seçebilirsiniz,modern eşyalardan yanaysa tercihiniz perdenizde daha düz kumaşlar,keten gibi doğal görünümlü fonlar tercihinize uygun olabilir. 

Farklılıklardan yanaysanız boncuk,ip ve zincir perdelerde alternatif olarak mevcut. Tüm hepsine karar verdikten sonra duvar renkleri seçiminiz çok daha kolay olacaktır,genel anlamda açık renkler tavsiye ederim,ayna veya tv asılacak duvarda koyu tonlar uygulanarak hareketlendirilebilir.

Comments