Previous month:
July 2010
Next month:
September 2010

Öncesi & Sonrası: Verity'nin Dolabı

Sideboard-3

Verity'den birkaç yazı önce bahsetmiştim. Kendisi İstanbul'da yaşayan Avustralya'lı bir çizer. Bu dönemde çizimlerinin yanı sıra Studio Nommo için duvar kağıtları da tasarlıyor. Verity'nin blogunda gezerken gördüğüm dolap yazısını çok sevince Kırmızı Minder'de yazmak için izin istedim. 

öncesi:

Sideboard

Verity bu dolabı İstanbul'daki bir eskicide elbise yığınlarının altında bulmuş ve inanılamayacak kadar ucuz bir fiyata almış. Önce dolabı güzelce silip çekmeceleri ve kulplarını çıkartmış. Zımpara yapamadan üzerini beyaz yağlı boya iye boyamış. Detayları boyarken boya damlaları bırakmamaya özen göstermiş. Ama aynı özeni mobilyanın alt kenarlarını boyarken göstermemiş maalesef ve boya nevresimden parkelere geçip temizlemek için saatler harcamasına sebep olmuş:)

Sonuçta 3 kat boya sürmüş, her kattan sonra bir gece beklemiş ve en son kulpları da boyamış. Kuruyunca kulpları takmış ve ortaya bu çıkmış:

Sideboard2

Harika! Allah'tan Verity ile aynı semtteyiz ve benimle gittiği dükkanları paylaştı. Verity hem iznin hem de paylaşımın için çok teşekkürler!


Çocuk Odası

Cc Uzmana Sorun'da Kıvanç Hanım'ın soruyor: 

Yeni taşındığımız evimizde oğlumun odasını bir türlü kullanışlı hale getiremedik. Bir önceki evimizdeki çocuk odası daha büyüktü. Haliyle oraya göre aldığımız mobilyası şu anki odasını 
boğmuş durumda. 7 yaşında olan oğlum odasına hiç girmek istemiyor. Odanın planını size gönderiyorum. Gardrobu,yatağı ve çalışma masasını sizin önereceğiniz şekilde yaptırmak istiyoruz. Artık 2.sınıfa gidecek olduğu için düzenli bir odası olsun istiyor. 

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:


Koltuk-a1  

Çocuk odaları dekore ederken bizleri etkileyen bir çok etken var,bunlardan ilki çocuğun yaşı,cinsiyeti,eğitimi,yapmaktan hoşlandığı oyunlar,okuldaki etkinlikleri,hobileri,ortalama kaç yıl bu odada yaşayacağı vb sorularımızı yanıtlayalım,ikincisi mekanımızın boyutlarıdır.  Koltuk-a2

Bunlar belirlendikten sonra tüm ihtiyaçlarımızı belirlenmesiyle oluşturacağımız listemiz olmalı,bu listemizdekileri uygun şekilde var olan mekana yerleştirme planı yapabiliriz.

Tüm bunları yaparken bize yön verecek bir tema seçmeliyiz,bu en çok izlediği çizgifilmin kahramanı,en sevdiği renk,vakit geçirmekten hoşlandığı oyun,doğadan esintiler,okyanus,orman,hayvanlar,uzay vb herşey olabilir..


Kıvanç 7 yaşında,bu sene 2. sınıf öğrencisi,oldukça aktif oyun alanına ihtiyaç duyacak yaşta ve odası ol dukça küçük,eşyaları fazla kendine yeterli alan kalmıyor, bundan dolayı tüm günün içinde gerçekleştireceği eylemleri yapamadığından.Yeni yapılacak dekorasyonunda amacımız onun bu odayı sevmesi,benimsemesi ve tüm ihtiyaçlarını karşılaması,bunlar neler?

33  Uyuması için yatağı+gelecek yıllarda ağırlayacağı kuzen,arkadaş gibi misafirleri içinde bir ek yatak,çalışması için masa, giysilerinin, kitaplarının, oyunlarının saklanması için dolaplar, oyun oynayabilmesi için olabildiğince geniş alan. 

Kıvanç'ın odası için ilk tavsiyem duvar yatağı ünitelerini tercih edip,ölçülerinize uygun siparişle yaptırmanız,yatağın kullanılmadığı zamanlarda ortadan kalkmasıyla kendine ait alanı genişlettiği için rahatlık verecektir. Böylece mekanımız olduğundan ferah görünecektir.

Bu tarz üniteler,kapı üstleri dahil tüm duvarlara uygulanabilir,böylece ihtiyacı olan tüm dolaplar,kitaplık ve raflar yatağıyla hatta yedek yatak imkanıyla kolayca bir arada toplanır.Renk ve tarzına karar verirken katolog resimlerinden faydalanarak Kıvanç'ın da fikrini alırsanız neyi sevip neyi sevmediğini anlar, uzun yıllar sıkılmadan kullanacağı bir oda sahibi olmasını sağlarsınız.

11  Bir duvar,dolapları ve yatağını bütünleştirirken karşısındaki duvar sevdiği çizgi film duvar kağıdıyla kaplanabilir,böylelikle yatağına uzandığında hayal dünyası onu bambaşka yerlere taşır.Tavanı gökyüzü,gökkuşağı gibi renkli boyanabilir.

4dpjz0w1972f32vp7   43d8be33dc00a33132c82adb9d0d3a54_1268954309

Eğer istiyorsa ranza tipi çift katlı yataklarda tercih edilebir,hatta alt kat çekyat üzerinde oturulan gerektiğinde açılan bir yedek yatak konumunda üst kat kendi yatağı şeklinde olanlarda zevkine hitap edebilir, ya da yarış arabası,uzay mekiği gibi farklı görünüşte olan karyolalar tercih edilebilir

Eşyaların nasıl olacağına karar verirken renkleride unutmamak gerekir,bu konuda duvar kağıtları ister duvardan duvara,ister tek duvar fon,isterseniz bordür olarak seçebileceğiniz çok seçenek mevcut,badana boya ilerinde ve mobilyalarda kullanılan malzemelerde ab standartlarına uygun,kansorojen içermeyen çocuklara uygun malzemeler olmasına dikkat ediniz.Seçtiğimiz temayı vurgularken aşırıya kaçmamak en dosrusudur,bir rengin yada şeklin çok fazla tekrarı sıkıcı bir hal yaratabilir.

 

Yatak olarak başka bir tercihte arkası ve yan kısımları kapalı,üzerinde kırlentler bulunan sedir tipi yataklardan tercih edebilirsiniz,bunlarda gündüz üzerinde otumaya,arkadaşlarıyla vakit geçirmeye uygun,kırlentler kaldırıldığında yatak olarak kullanılabilen modellerdir,altından yavrulu denen çekmeceli yedek yatak modülü olan modellerde olabilir.


Salon Tasarımı

DSCF3242-1Uzmana Sorun'da İlknur hanım'ın sorularını Mimar Bayram Çevik cevaplıyor:
DSCF3238

Fotoğraflarını gördüğünüz evimizin salonu, benim bir kaç konuda yardıma ihtiyacım var.

1-Koltukları koyduğumuzda köşe boş kaldı, o köşeye nasıl değerlendirebilirim? Ya da köşe koltuk almak en iyi çözüm mü?

- Köşeye lambader koyabilirsiniz, gayet şık duracaktır.


2-Perde seçimim nasıl olmalı renk ve stil olarak, yani katlamalı sistem mi daha olur yoksa fon perde vs gibi. Bu konuda kafam çok karışık, dolayısıyla salonun görünümü de

- Kahve rengi tonlarında fon perde bu mekan için iyi bir şeçim olacaktır.

3-Yemek masası hemen giriş kımında yer alıyor, büfenin ve masanın üstüne nasıl bir aksesuar seçmem gerek.

- Masa arkasındaki duvara 3 yada 5 parçalı tablolardan koyarsanız masanın olduğu bölümü tanımlı hale getirecektir. masa ve büfenin üzerine beyaz porselen vazo koyabilirsiniz. (tv ünitesinin üzerindeki vazoları burda değerlendirin)

DSCF3241 4-Yemek sandalyelerini açık bir renk kumaş ile kaplatmalımıyım?- Perdelerle aynı renk ya da daha koyu kahve ile kaplatmanızı tavsiye edebilirim.

5-Ve tv ünitesinden çıkan kabloları nasıl gizliyebilirim? Aslında tv ünitesinin yukarıda kalan kısmı tam ters tarafta olacaktı böylece kablolar gözükmeyecekti, fakat üretim hatası olmuş,

- Bu konuda bir marangozdan destek almanız gerekir, Televizyonun arkasına gelecek yerden dekopaj ile bir delik açarak kabloları gizlemiş olursunuz.Trend:Pas Rengi

Tam ekran yakalama 11.08.2010 095020.bmp 1. Küpe

2.Vintage Ayakkabılar

3.Oyuncak At

4.Keçe Kurt

5.Not Kartları

6.Küçük Çanta

Henüz sonbahara girmedik ama Etsy'de hep bir iki ay oncesinden yeni ürünler dükkanlarda yerini alır. Şu sıralar,sonbahar,okul,ekin toplama gibi bir cok konuda yeni ürünler çıkmaya başladı. Bunların yanı sıra renk olarak da gri ve pas rengi dedigimiz kırmızı/kahve rengi populer..

Seçtiklerimiz dışında bu renkte ürünleri görmek için tıklayınız.


Salon Dekorasyonu

Uzmana Sorun'da bugünkü sorumuz Özlem hanım'dan geliyor:

Merhaba,   Artık esyalarım eskimeye basladıgından salonu yenilemeye karar verdim. Ancak ne yapsam buna karar veremiyorum, umarım bu konuda bana yardımcı olursunuz   Salonda tutmayı duşündüğüm tek sey , yeni aldığım bordo-agırlıklı içinde lacivert ve cok az krem olan afgan el halısı (resimlerde farklı bir halı var ).   Bunu baz alıp diğer esyaları yerleştirmeyi düşünüyorum.

Parkeler koyu ceviz renkte. Acık bej en güzeli ancak 3 yasında cocugum var. Bundan dolayı tercih etmeyeceğim. Aklımda gri/füme gibi renkler var - kahverengi olabilir ancak halı ile uyumu konusunda teredütlerim mevcut...

Tekli koltukları ise diğerlerinden farklı bir tarzda/renkte istiyorum (Takım seklinde olmasın diye - L koltuk + 2 tekli veya 3'lü-2'li + 2 tek gibi) Salon 28 mt2, dikdörtgen... Bunları alırsam masa - konsol nasıl olmalı? Aslında acık renk ahsap seviyorum ancak buda evde nasıl durur bundan da emin değilim Son olarak perde ve duvar boyası nasıl olmalı Salon cok az aksam guneşi alıyor ve tek cam var.  Bundan dolayı tam karsı duvara da ayna düşünüyorum.

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Salondekorasyonu-1Salonumuz dikdörtgen şeklinde,28 metrekare orta boyutlarda bir mekan,bunun için eşya seçerken ortamımızı olduğundan ferah göstercek,istediğimiz rahatlığı, işlevselliği ve şıklığı bir arada sunan tercihler yapmalıyız, karar vermemiz gereken ögeler mobilya, koltuk,perde,halı,aydınlatma ve duvar için renk seçimlerimiz.

Özlem hanım ın salonunda belirlenmiş olan ve etrafını kurgulamaya yardımcı elemanımız afgan halısı.İçerisinde bordo,lacivert ve az miktarda krem içeriyor,bu tür halılar yoğun desenli olduğu için koltuk kumaşı sade olmalı.

Şu an var olan eşyalarınızın renginden uzaklaşırsak yaptığımız değişiklikler belirginleşir.Koltukta kırık beyaz,krem,bej,gri ve tonları ,koyu renkte ısrar ediliyorsa lacivert,bordo,koyu kahve, gibi renkler koltuk döşemesi için tercih edilebilir,kumaş kartelalarından renkleri bir araya getirerek denemeler yapabilirsiniz.

Artekm0011bÇocuklu ev olduğu için çekinceleriniz var ama nano teknoloji kullanılarak üretilmiş kumaşlardan tercih ederseniz sıvı itici,leke tutmayan,kolay temizlenen oldukları için,rahatlıkla açık renkleride kullanabilirsiniz,koltukların tamamen aynı model,renk olması tek düzelik yaptığı için kombinler oluşturmak daha hareketli neticeler verir.

Beyazdekorasyon  Bu sadece renk açısından farklılıklarla değil,kumaş alternatiflerinin bütünleştirmesi olarakta düşünelim deri,suni deri,süet,nano süet,kadife,imitasyon kürk kumaşlar ve daha birçok seçenek mevcut.Misafir ağırlarken de yer sorunu olmaması için iki adet üçlü kanepe + iki tekli veya L + iki tekli olabilir,koltuk ayakları yüksek olursa mekan daha geniş görünür,kanepe altları eşya depolamaya uygun modelerde tercih edilebilir.

Benim önerim kanepeler desensiz kumaştan (cotton kadife,antelope vb) tek'liler ise (deri,suni deri yada kumaş ama ortama hareket katacak renkler) ahşab kısımları varaklı,lame veya bronz olabilir,kanepe üzerine renkli kırlentler ve aksesuarla bu renklerin bir bütün haline getirilmesi olabilir örn:gri kanepeler,lacivert yada bordo tekliler,yada bej köşe koltuk koyu kahve berjerler yine üzerine bordo kırlentler olabilir. 

Beyazdekorasyon2 Gelelim mobilya seçimine,yüksekliği fazla olmayan bir konsol tercih edip tv üzerine konulabilir,yada duvara asabiliriz,altı kısmı konso l gibi yemek takımlarınızı vs içine toparlayabilecek dolap,üstü tv ünitesi,kitaplık,cd vs konulabilen bir model alabilir veya siparişle yaptırabilirsiniz. 

Yemek masasının dikdörtgen olursa az yer kaplar,açılır bir masa kalabalık misafirde kolaylık sağlar,cam masa yine mekanı kapatmaz,masanın duvar tarafına sandelyeler,diğer tarafına ise uyumlu bir bank yerleştirebilirsiniz,bank hem yemek esnasında oturmak için,hemde oturma grubuna katılarak koltuk gibi kullanılır.

Konsol,yemek masası vb eşyalarınızda kullanılan ahşap kısımların seçiminde parlak cilalı beyaz lake yada abonoz,zeytin ağacı,ceviz gibi seçimlerden yapabilirsiniz,benim önerim tercihiniz hangisi olursa olsun mat olmasın,parlak görünümlü olsun.

Camın tam karşısına gelen duvarı (masanın yan tarafı) koyu tondo boyatarak(duvar kağıdı olabilir),üzerine asılacak ayna doğal ışığı yansıtarak ferahlık verir,mekana derinlik katar.

Yemek masasında aydınlatma önemlidir,bu nedenle yukardan ışık doğru seçimdir fakat tam masanın üzerinde ortalanıcak şekilde olması gerekir,otuma kısmındaki aydınlatma indirekt denilen gözü yormayan sarı ışık olmalı,lambaderler tercih edebilirsiniz ama yayılımın eşitliği sağlanamaz diye düşünülüyorsa tavandan aydınlatma tercih edilebilir,elektrik düğmelerinin ışığı kullanım zamanına göre kısıp açabileceğiniz şekilde tercih ederseniz kullanışlı ve sağlıklı olur.

96_1 Son olarak bu mekanın perde ve duvar rengi kalıyor,seçtiğiniz eşyalar klasik veya avangarde yakın tercihler ise, romantik uzun ve şık dökümlü dantel,organze,ipek tüller,kadife,ipek şantuk,saten,tafta vb fon perdeler seçebilirsiniz,modern eşyalardan yanaysa tercihiniz perdenizde daha düz kumaşlar,keten gibi doğal görünümlü fonlar tercihinize uygun olabilir. 

Farklılıklardan yanaysanız boncuk,ip ve zincir perdelerde alternatif olarak mevcut. Tüm hepsine karar verdikten sonra duvar renkleri seçiminiz çok daha kolay olacaktır,genel anlamda açık renkler tavsiye ederim,ayna veya tv asılacak duvarda koyu tonlar uygulanarak hareketlendirilebilir.