Salon Tasarımı
Öncesi & Sonrası: Verity'nin Dolabı

Çocuk Odası

Cc Uzmana Sorun'da Kıvanç Hanım'ın soruyor: 

Yeni taşındığımız evimizde oğlumun odasını bir türlü kullanışlı hale getiremedik. Bir önceki evimizdeki çocuk odası daha büyüktü. Haliyle oraya göre aldığımız mobilyası şu anki odasını 
boğmuş durumda. 7 yaşında olan oğlum odasına hiç girmek istemiyor. Odanın planını size gönderiyorum. Gardrobu,yatağı ve çalışma masasını sizin önereceğiniz şekilde yaptırmak istiyoruz. Artık 2.sınıfa gidecek olduğu için düzenli bir odası olsun istiyor. 

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:


Koltuk-a1  

Çocuk odaları dekore ederken bizleri etkileyen bir çok etken var,bunlardan ilki çocuğun yaşı,cinsiyeti,eğitimi,yapmaktan hoşlandığı oyunlar,okuldaki etkinlikleri,hobileri,ortalama kaç yıl bu odada yaşayacağı vb sorularımızı yanıtlayalım,ikincisi mekanımızın boyutlarıdır.  Koltuk-a2

Bunlar belirlendikten sonra tüm ihtiyaçlarımızı belirlenmesiyle oluşturacağımız listemiz olmalı,bu listemizdekileri uygun şekilde var olan mekana yerleştirme planı yapabiliriz.

Tüm bunları yaparken bize yön verecek bir tema seçmeliyiz,bu en çok izlediği çizgifilmin kahramanı,en sevdiği renk,vakit geçirmekten hoşlandığı oyun,doğadan esintiler,okyanus,orman,hayvanlar,uzay vb herşey olabilir..


Kıvanç 7 yaşında,bu sene 2. sınıf öğrencisi,oldukça aktif oyun alanına ihtiyaç duyacak yaşta ve odası ol dukça küçük,eşyaları fazla kendine yeterli alan kalmıyor, bundan dolayı tüm günün içinde gerçekleştireceği eylemleri yapamadığından.Yeni yapılacak dekorasyonunda amacımız onun bu odayı sevmesi,benimsemesi ve tüm ihtiyaçlarını karşılaması,bunlar neler?

33  Uyuması için yatağı+gelecek yıllarda ağırlayacağı kuzen,arkadaş gibi misafirleri içinde bir ek yatak,çalışması için masa, giysilerinin, kitaplarının, oyunlarının saklanması için dolaplar, oyun oynayabilmesi için olabildiğince geniş alan. 

Kıvanç'ın odası için ilk tavsiyem duvar yatağı ünitelerini tercih edip,ölçülerinize uygun siparişle yaptırmanız,yatağın kullanılmadığı zamanlarda ortadan kalkmasıyla kendine ait alanı genişlettiği için rahatlık verecektir. Böylece mekanımız olduğundan ferah görünecektir.

Bu tarz üniteler,kapı üstleri dahil tüm duvarlara uygulanabilir,böylece ihtiyacı olan tüm dolaplar,kitaplık ve raflar yatağıyla hatta yedek yatak imkanıyla kolayca bir arada toplanır.Renk ve tarzına karar verirken katolog resimlerinden faydalanarak Kıvanç'ın da fikrini alırsanız neyi sevip neyi sevmediğini anlar, uzun yıllar sıkılmadan kullanacağı bir oda sahibi olmasını sağlarsınız.

11  Bir duvar,dolapları ve yatağını bütünleştirirken karşısındaki duvar sevdiği çizgi film duvar kağıdıyla kaplanabilir,böylelikle yatağına uzandığında hayal dünyası onu bambaşka yerlere taşır.Tavanı gökyüzü,gökkuşağı gibi renkli boyanabilir.

4dpjz0w1972f32vp7   43d8be33dc00a33132c82adb9d0d3a54_1268954309

Eğer istiyorsa ranza tipi çift katlı yataklarda tercih edilebir,hatta alt kat çekyat üzerinde oturulan gerektiğinde açılan bir yedek yatak konumunda üst kat kendi yatağı şeklinde olanlarda zevkine hitap edebilir, ya da yarış arabası,uzay mekiği gibi farklı görünüşte olan karyolalar tercih edilebilir

Eşyaların nasıl olacağına karar verirken renkleride unutmamak gerekir,bu konuda duvar kağıtları ister duvardan duvara,ister tek duvar fon,isterseniz bordür olarak seçebileceğiniz çok seçenek mevcut,badana boya ilerinde ve mobilyalarda kullanılan malzemelerde ab standartlarına uygun,kansorojen içermeyen çocuklara uygun malzemeler olmasına dikkat ediniz.Seçtiğimiz temayı vurgularken aşırıya kaçmamak en dosrusudur,bir rengin yada şeklin çok fazla tekrarı sıkıcı bir hal yaratabilir.

 

Yatak olarak başka bir tercihte arkası ve yan kısımları kapalı,üzerinde kırlentler bulunan sedir tipi yataklardan tercih edebilirsiniz,bunlarda gündüz üzerinde otumaya,arkadaşlarıyla vakit geçirmeye uygun,kırlentler kaldırıldığında yatak olarak kullanılabilen modellerdir,altından yavrulu denen çekmeceli yedek yatak modülü olan modellerde olabilir.

Comments