Uzmana Sorun: Konsolu Kamufle Etmek
Yeni Aile Seti

Dar Alanlarda Mekanı Geniş Hissetmek

Alan
 

Uzmana Sorun köşemizde ikinci sorumuz Bahar hanım'dan geliyor:

Evlenirken eşimin bekar evine pek değişiklik yapmadık, boşuna masraf etmeyelim, sonra yavaş yavaş alırız demiştik. Yalnız evleneli 6 yıl oldu biz hala dekorasyona karar veremedik. Ev küçük olduğu için açık renk tercihim ama açık mobilyalar neredeyse hiç üretilmiyor. Akçaağaç mobilya seviyorum, olan mobilyalar evimize uymuyor. Yaptırmaya çalıştım istediğim gibi olmadı, beğenmedim. Salonumda olmasını istediklerim en az 8 kişilik masa, 6 sandalye, köşe koltuğum ve tabak çanağı toplaması için büfe. Bütün bunları bir bütün haline getiremiyorum. Renk ve fikir ayrıca mobilyacı konusunda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

TV1
 
 
  Dar alanlarda mekanı geniş hissetmek için açık renklerin kullanılması öncelikli tercih olmalıdır. Bunun yanı sıra durağan olan mekana hareketlilik katmak için mekan içerisinde kolon çıkıntıları gibi alanlar aynı rengin daha koyu tonu ile ya da mobilyaya uygun bir renk (renk derken ; boya , duvar kağıtı ve benzeri kaplamalar olabilir.)ile canlandırılmalıdır . Koltuğunuzu açık renkli köşe takımlarından seçmelisiniz, bununla birlikte bu köşe takımının alt tarafı sandıklı ya da çekmeceli olarak tercih ederseniz stoklama alanına sahip olursunuz.

Televizyonuzu yerden kaldırın ve duvara asın, televizyonun sağ bölümü bir rafla değerlendirilebilinir ya da yemek takımlarınızı yerleştirebileceğiniz bir konsol televizyonun alt kısmına düşünebilirsiniz. Yemek masası seçimi açılır - kapanır olmalı, lakin ortadan genişleyen değilde baş tarafından genişleyen bir ürün tercih ederseniz daha estetik olacaktır (masa kapalıyken ortasında çizgi görmeyeceksiniz) sandalyelerde de 6 sandalye masa ile takım halinde olabilir diğer iki başa gelecek olan 2 sandalye mobilya şeklinde farklı biçim ve renkte tercih edilirse günlük kullanımda koltuk görevini görür yemek yenildiğinde sandalye olarak kullanılır. Bu şekilde masa kapalı olduğu zaman artacak 2 sandalye odanın bir parçası haline dönüşecektir. Mobilyaların istediğiniz renkte olması için lake ya da cilalı  ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir sorunuz olan mobilyacı tavsiyesi ise bulunduğunuz il ve ilçeye göre yardımcı olabiliriz. 

Not: Fotoğraf çekimleri odanın tüm cephelerini göstermesine ve mümkünse kaba taslak da olsa m2 bilgisini de eklerseniz daha verimli bir şekilde yardımcı olabiliriz. 

Comments