Previous month:
June 2010
Next month:
August 2010

Koridor Sorunu

Foto?rafla-0044

Uzmana Sorun köşemizde yeni soru Milay hanım'dan geliyor:

3 metre uzunluğunda,118 genişliğinde bir koridorum var buraya portmanto yaptırmak istiyorum kapı girişinden ortalama 120 uzunluğunda ama genişliğine karar veremedim.Hem kullanışlı hem de koridoru çok boğucu ve giriş çıkışı engelleyici olmasını istemiyorum önerilerinizi bekliyorum.

Not:Fotoğrafta sağ duvarda gördüğünüz evin giriş kapısı,Sol duvardaki kapı ise duvarla örülecek yani iptal edilcek,sağ duvardaki telefonda iptal edilecek.Bu durumda portmanto sol duvarda yada sağ duvarda olabilir.Bu anlamda seçeneğimiz var siz ne önerirsiniz.Teşekkürler.

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

Portmanto 1
 

Koridorunuzun ölçüleri baz alındığında portmantonun olabileceği maksimum genişlik 40 cm minumum genişlik ise 30 cm den az olmamalıdır. (Şayet 30 cm olmasını isterseniz dolabın iç raf sistemi biraz değişik imal edilmesi lazım)

Portmanto 2
 

Mevcutta iki alternatif gözüküyor birincisi giriş kapısının sağına yapılabilir, bu da kademeli bir ürün seçilirse mekanda derinliği kaybetmemiş olursunuz. Görsel ve kullanım olarak ta sizi rahatsız etmeyecektir. Diğer bir alternatif ise kapamayı düşündüğünüz kapı boşluğunu değerlendirirseniz koridordan en az  7 - 8 cm daha az alan kaybetmiş olursunuz.

Prt3
 


Yeni Aile Seti

Set

Üniversite yıllarımdan, çok ince ve düşünceli olan, tüm önemli anlarımda aramayı, gelmeyi ihmal etmeyen bir arkadaşım geçtiğimiz haftalarda anne oldu. Biz de cuma akşamı maaile hem minik Ömer ile Mus'ab'ı ve A.İkbal'i tanıştırmaya hem de arkadaşımın ve eşinin anne-babalığını kutlamaya gittik.

İnsanın bu kadar düşünceli bir arkadaşı olunca ona hediye hazırlaması da çok zor oluyormuş. Benim aklımdakilere hızlıca ulaşmamda bu defa etsy üyelerinin çok katkısı oldu.

Set2

Herkes bebeğe hediye alır diye anneyi düşünüp aradığım organik, şampuan, sabun ve losyonu bir organik markette, şortlu tamirci takımını ise panço'da buldum. El örgüsü battaniyeyi İstanbul'da yaşayan Avusturalya'lı çizer Verity Hansen'ın kayınvalidesi Sevim hanım örmüş. Ben 2 gün sonra kargoyla elimde olur mu diye soruyordum. Meğer Verity ile aynı semtte oturuyormuşuz. Kendisi incelik gösterip battaniyeyi kızımın okuluna bıraktı. Civcivleri ise Sabahnur'un dükkanından aldım. Sabahnur da süper bir etsy'ci olarak civcivleri aynı gün örüp kargoya verdi. Kendi kutusu çok güzel olduğu için onun kutusunu bozmadım. Verity'nin paketinden çıkan minik mantarlı kartı ve ayıcığı hediyeleri paketlerken kullandım. Tekrar teşekkürler Verity ve Sabahnur, sayenizde benim çok severek hazırladığım bir set oldu...

Ve tekrar gözünüz aydın Vildan'cığım, inşallah Ömer de senin gibi iyi kalpli ve insanların hep iyilikle andığı bir insan olur...

not: battaniye ve oyuncakların fotoğrafları Verity ve Sabahnur'un dükkanlarından alınmıştır.


Dar Alanlarda Mekanı Geniş Hissetmek

Alan
 

Uzmana Sorun köşemizde ikinci sorumuz Bahar hanım'dan geliyor:

Evlenirken eşimin bekar evine pek değişiklik yapmadık, boşuna masraf etmeyelim, sonra yavaş yavaş alırız demiştik. Yalnız evleneli 6 yıl oldu biz hala dekorasyona karar veremedik. Ev küçük olduğu için açık renk tercihim ama açık mobilyalar neredeyse hiç üretilmiyor. Akçaağaç mobilya seviyorum, olan mobilyalar evimize uymuyor. Yaptırmaya çalıştım istediğim gibi olmadı, beğenmedim. Salonumda olmasını istediklerim en az 8 kişilik masa, 6 sandalye, köşe koltuğum ve tabak çanağı toplaması için büfe. Bütün bunları bir bütün haline getiremiyorum. Renk ve fikir ayrıca mobilyacı konusunda yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

Cevabı Mimar Bayram Çevik veriyor:

TV1
 
 
  Dar alanlarda mekanı geniş hissetmek için açık renklerin kullanılması öncelikli tercih olmalıdır. Bunun yanı sıra durağan olan mekana hareketlilik katmak için mekan içerisinde kolon çıkıntıları gibi alanlar aynı rengin daha koyu tonu ile ya da mobilyaya uygun bir renk (renk derken ; boya , duvar kağıtı ve benzeri kaplamalar olabilir.)ile canlandırılmalıdır . Koltuğunuzu açık renkli köşe takımlarından seçmelisiniz, bununla birlikte bu köşe takımının alt tarafı sandıklı ya da çekmeceli olarak tercih ederseniz stoklama alanına sahip olursunuz.

Televizyonuzu yerden kaldırın ve duvara asın, televizyonun sağ bölümü bir rafla değerlendirilebilinir ya da yemek takımlarınızı yerleştirebileceğiniz bir konsol televizyonun alt kısmına düşünebilirsiniz. Yemek masası seçimi açılır - kapanır olmalı, lakin ortadan genişleyen değilde baş tarafından genişleyen bir ürün tercih ederseniz daha estetik olacaktır (masa kapalıyken ortasında çizgi görmeyeceksiniz) sandalyelerde de 6 sandalye masa ile takım halinde olabilir diğer iki başa gelecek olan 2 sandalye mobilya şeklinde farklı biçim ve renkte tercih edilirse günlük kullanımda koltuk görevini görür yemek yenildiğinde sandalye olarak kullanılır. Bu şekilde masa kapalı olduğu zaman artacak 2 sandalye odanın bir parçası haline dönüşecektir. Mobilyaların istediğiniz renkte olması için lake ya da cilalı  ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer bir sorunuz olan mobilyacı tavsiyesi ise bulunduğunuz il ve ilçeye göre yardımcı olabiliriz. 

Not: Fotoğraf çekimleri odanın tüm cephelerini göstermesine ve mümkünse kaba taslak da olsa m2 bilgisini de eklerseniz daha verimli bir şekilde yardımcı olabiliriz. 


Uzmana Sorun: Konsolu Kamufle Etmek

Konsol_perde

Uzmana Sorun'da ilk sorumuz Sema hanım'dan geliyor:

Yeni taşındığımız evin salonuna eşyaları yerleştirirken konsolu pencerenin yanına almamız gerekti.  Fakat konsol pencereyi 15 cm kadar kapatıyor. Tül seçiminde çok kararsızım. Bu alanı nasıl kamufle edebilirim ya da edebilir miyim?

Cevabı Mimar Sühendan Türker veriyor:

Mekanın plan ve ölçülerini gönderecek olurlarsa daha doğru bir şekilde yardımcı olabilirim. Şu haliyle aklıma ilk gelen soru yer değişikliği mümkün değil mi? Masa sürekli kullanım halinde mi? Konsolun yerine masa alınamaz mı?

Sadece perde önerecek olursam,konsolun devamında cam, cam önünde koltuk olduğu için gereksiz yığılma yapacak uzun perdelerden uzak durmaları gerekir,  bunlar yerine katlamalı yada stor perde türlerinden tercih edebilirler, modern ve sade mobilyaları olduğu için bunların uygun olacağını düşünüyorum,konsolun yerini değiştirme imkanı yoksa eğer böyle bir perde arkasında sorun çıkarmadan durumu idare edebilir. Tam olarak salonu algılayamıyorum, resimler büyüklük, kapı, pencere, yön vs göstermediğinden çok fazla yorum yapamıyorum ama konsol üstündeki aynayı masanın arkasında bulunan duvara geçirirlerse salona derinlik verebilir, konsolun yeri daha az dikkat çeker. Kullanılan renkler bej, krem, kahve olduğundan bu renklerle kombine olabilecek canlı renkler eklenerek denge sağlanabilir. Örneğin turkuaz, mavi tonları, kiremit, turuncu, bordo gibi tercih edilebilir. Sevdikleri enerjisi sıcak renkler iyi gelecektir.

Perdeye ilave olarak tercih edecekleri bu renkleri sticker, tek duvara duvar kağıdı, kırlent ve aksesuarla bütünleştirebilirler. Bir ilavemde duvara asılacak olan resim,tablo vs aksesuarlara asılma yüksekliğini oturduğunuz hizadan bakarak belirlerseniz daha uygun olur.


Siz de sorularınızı mekanınıza ait en az bir fotoğraf ile "uzmanasorun" başlığı ile info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz. (ölçü ve planları belirtmek daha net cevaplar verilmesini sağlayacaktır.)


Uzmana Sorun

Uzman

Kırmızı Minder'de bugün yeni bir bölüme başlıyoruz. Her türlü yaşam alanınızda karşılaştığınız sorunlara deneyimli mimar ekibimiz yanıt vermek için hazır. Mimar Bayram Çevik ve Mimar Sühendan Türker yollayacağınız sorunlara site üzerinden yanıt veriyorlar.

Yapmanız gereken sorularınızı mekanınza ait en az bir fotoğraf ile "uzmanasorun" başlığı ile info@kirmiziminder.com adresine yollamak.


Etsy'de İndirim Zamanı

Tam ekran yakalama 18.07.2010 125010.bmp

Kase SetiNewMoonStudio


Etsy'de 3. "Christmas in July" indirimi başladı.

Aradıgınız bir ürün varsa, ürünün adını yazdıktan sonra "cij" ya da "christmasinjuly" kelimelerini ekleyerek, indirimli ürünlere ulaşabilirsiniz. (Örnek: necklace cij)

Buldugunuz ürünlerle ilgili indirim detaylarını , dükkan anons kısımlarından ya da satıcılarına mesaj göndererek  ögrenebilirsiniz.


Yeşil Odalar

Okuyucumuz Hicran hanımın fıstık yeşili oda örnekleri isteği üzerine derlediklerimiz:

Archinspire 

archinspire

Great_interior_design 

great interior design

Housetohome

house to home

Archinspire2 

archinspire

Valsparatlowes 

valsparatlowes

IndohomeLivingRoom

photobucket

Ikea

ikea


Masada Mangal

333

İngiliz firması Cole Henley'in tasarladığı barbekülü bahçe mobilyaları artı masanızdan kalkmadan herkesin kendi etini dilediği gibi pişirebileceği mangal partilerine olanak tanıyor. Harika!


Vintage: Mutfak

Desktop
Etsy'de sadece elişi ürünler yer almıyor. 20 seneyi aşmış vintage bir çok ürün bulmak da mümkün..

O kadar farklı ve orijinal şeyler var ki seçerken çok zorlanıyorsunuz! Yine ilk gözümüze çarpanları sizin için derledik...

1. İngiliz stili yemek takımı - ModishVintage

2. Emaye Tava - Kibster

3. Gümüş servisler - Sadieolive


Mavi Yaşamlar

Brighton

Dün gece evde iki minikle sıkılırken ani bir karar alıp kitapçıya gittik. Pek çok yerli ve yabancı ev dergisini toplayıp geldik eve. "Ama iş için bunlar!" diye diye... O dergilerden living etc. ingiliz baskısını karıştırırken gördüm bu evi. Dergiyi hemen kenara koyup paylaşmaya karar verdim. Bu fotoğraflar bende banyoyu kırıp mavi fayans döşeme, kızımın mobilyalarını da pembeye boyama hissi uyandırıyor... En azından evimin duvarları şimdilik olduğu gibi kalabilir.


Ve Temmuz...

Yeni yazar kadromuzun üyelerinden ve severek takip ettiğimiz Petit & Cute'un sahibi Sabahnur, Kırmızı Minder'in etsy editörü. Sabahnur'a hoşgeldin diyor ve ilk yazısını paylaşıyoruz:

Yagmur ve sel haberleriyle uzun suredir oyle icli disliyiz ki, yaz mevsiminin tam da ortasinda oldugumuzu gec farkettik..

Bu sene pek cok yerde karsimiza cikan kirmizi-beyaz-lacivert renk kombinasyonu, Amerika'da tam da bu gunlerde daha da populer.

4 Temmuz Bagimsizlik gununu kutlamaya hazirlanan ABD'nin sansina ,Etsy'de bu konsepte uygun pek cok yeni/vintage urunler  yerini aliyor...

Bir cok kategori arasından, gözümüze ilk çarpan ürünlere yer veriyoruz...

1950'lilerin denizci ayakkabisi - by Trush

Tam ekran yakalama 01.07.2010 154013.bmp

Kanvas ve derinin birleşimi deniz çantası, by HOWEVER

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161550.bmp

Barış simgeli kupe, by meiguidesigns

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161737.bmp

Fransız pres makinesi ısı koruyucusu bycarolatkinson

Tam ekran yakalama 01.07.2010 162640.bmp

ve şirinlik abidesi minik sort salvar ve ic body takımı by SweetPeaPlusThree

Tam ekran yakalama 01.07.2010 164846.bmp

Bu renk kombinasyonundan daha çok örnek görmek isterseniz,tıklayın!