Previous month:
February 2009
Next month:
August 2009

Bahar Renkleri

Pantone

Pantone 2009 bahar modası için belirlediği renkleri yayınlayına aklıma bu günlerde yolların kenarlarını kaplayan minik çiçekler geldi. Gösterişli bir dükkanda satılan her biri aynı boy ve renk tonundaki, her daim gururla dik duran çiçeklerden çok daha fazla seviyorum bu yabani çiçekleri.

Bugün aklımda bu ve benzeri düşünceler uçuşuyor, bir de bunlara sarılı yeşilli odalar, eşyalar eşlik ediyor. İşte bunlardan bazıları:

1

country living ve made by hank

2

taverne agency ve ilia kids

3

taverne agency ve vadjutka


Düzenli Hayata Merhaba

Toplu_

Kırmızı Minder'e yazmadığım son bir ay içerisinde kendimi yukarıda görülen dolaplar ve benzerlerini düzenlemeye adadım. Sanki ben kendi hayatımı ve çevremdeki eşyaları istediğim şekilde tasarlayamadığım sürece bu blogu devam ettirmenin de bir anlamı olmazmış gibi geliyordu.

Düzenli mutfaklar yazımı hatırlayanlar ne demek istediğimi anlayabilir belki. İşe o yazıdan aldığım hevesle mutfak dolaparlından başladım. Aklımda o yazıdaki gibi bir sürü dolap ayırma aparatı almak vardı ama doğru şekilde düzenleyince buna ihtiyacım olmadığını anladım. Her ne kadar hayalimdeki mutfağa sahip olsam da her birini tek tek boşaltıp örtülerini yıkayıp gerçekten istediğim gibi yerleştirmek epey  bir zamanımı aldı.

Mutfak dolapları tamalanınca bu defa giysi dolaplarına yöneldim. Artık devamlı yeterince dolabım yok diye yakınıp, aradığım kıyafetleri bulamadığımı, sürekli aynı şeyleri giydiğimi fark etmeye başladım çünkü. Onun ilham kaynağı da bu yazı oldu. Son 3 ay içinde giymediğim tüm kıyafetleri kaldırdım, en az 1 yıldır elimi sürmediklerimi ihtiyacı olanlara vermek üzere ayırdım, hala kışlıkların arasında duran yazlıklarımı kaldırdım. Meğer giyecek bir sürü kıyafetim varmış!

Son belki de başımı en çok ağrıtan bölüm ise buzdolabını düzenlemek oldu. Her şey bir gece 2 koli dolusu sebzenin kapıda belirmesiyle başladı. Ben bu kadar sebzeyi buzdolabına nasıl sığdıracağımı kara kara düşünürken aniden buzdolabıma hiçbir şeyin sığmadığına ve ayrıca derin ve kullanışlı bir dolaba ihtiyacım olduğuna karar verdim. Ancak hem buzdolabı fiyatları hem de etrafımdakilerin görüşleri beni dolabı nasıl kullandığım konusunda yeniden düşünmeye sevk etti. Fark ettimki zamanla 2-3 rafı tencereler sığmıyor diye kaldırmış, yan rafları gerek yok diye çıkartmışım, dolabı kullanmadığım malzemelerle doldurmuşum.  Kaldırdığım rafları yeniden ekledim, her şeyi çıkartıp "tekrar dolaba koyarsam kullanılacak mı?" diye sorup elden geçirdim. Yan rafları takıp buzdolabının bir gözünü kendilerine tahsis ettiğim kavanozları bu raflara bölüştürdüm.

Sonuç olarak anladım ki benim daha çok dolaba değil, daha akıllıca düzenlenmiş dolaplara ihtiyacım varmış. İşin en güzel tarafı da tüm bunlara tek bir kuruş harcamamış olmam. Buraya kadar sabredip okuduysanız belki siz de bir hevesle kendi dolaplarınızı yeniden gözden geçirmeye karar verirsiniz :)