Previous month:
July 2008
Next month:
September 2008

Mor, Yeniden

Okuyucularımızdan sık sık mor renkle ilgili kombinasyon talepleri alıyoruz,bu yüzden bu renkle ilgili örneklere devam ediyoruz. Bir renge uygun kombinasyonu ararken soğaya bakmayı seviyoruz biz. Moru ararken de karşımıza yeşil tonlar, maviler, sarılar, lilalar çıkıyor. Bu kombinasyondaki odalar:

Country Homes & Interiors

Domino

Domino

Domino

Pottery Barn

Benjamin Moore

Benjamin Moore


Anthropologie Eylül Kataloğu


Sunflower Sweatercoat

Her ayın son günlerinde Anthropologie’nin yeni kataloğunun yayınlanıp yayınlanmadığını görmek için sayfalarını daha sık ziyaret ediyoruz. Önceden sadece fikir almak için baktığınız ürünlere artık dünyanın her yerine kargo imkanı sunan My Us gibi siteler sayesinde ulaşmak daha kolay (ancak her istediğinize ulaşıyor olmak da bir o kadar tehlikeli)

Kredi kartlarını uzakta tutmak kaydıyla Eylül kataloğundan seçtiklerimiz:


Paneled Sweatercoat


Arched Persimmon Overcoat

Camera Club Capelet ve Edith Blazer

Hands & Thimble Cardigan


3 ev


25 Beautiful Homes, Eylül 2008

25 Beautiful Homes, en sevdiğimiz dergilerden biri. Her ay farklı tarzlarda dekore edilmiş 25 eve yer veriyor sayfalarında.


25 Beautiful Homes, Eylül 2008

Derginin Eylül sayısında bizim dikkatimizi en çok çeken iki tasarım anlayışından ilki, modern ile klasiği birbirini yormadan bütünleşmesi.


25 Beautiful Homes, Eylül 2008

ikincisi ise yeni yüzyılıl gözdesi ekolojiyi vurgulayan ekolojik evler. Güneş enerjisi ile ısınan,


25 Beautiful Homes, Eylül 2008

her bir odanın çok büyük bir özenle yalıtıldığı,


25 Beautiful Homes, Eylül 2008

3 kat cam ile evin içinde sağlanan ısı dengesinin dışarı çıkmasının engellendiği

25 Beautiful Homes, Eylül 2008

bu evlere yine derginin bu ayki sayfaları arasında bolca rastlamak mümkün.


BravaCasa

Ciner dergi grubunun en yenisi İtalyan ev tasarım dergisi BRAVACASA, ilk sayısı ile okuyucuların karşısına çıkıyor. 3 aylık bir çalışma ile editörün ifadesiyle duygu ve akıl dengesinin bir dergiye yansıması şeklinde ortaya çıkıyor Brava Casa.

210 sayfalık oldukça dolu bir içeriğe sahip dergide yerli ve yabancı pek çok mimari çalışma yer veriliyor. Bizim en çok dikkatimizi çekenler Kanyon’un da iç mimarisine

imza atan Avusturyalı mühendis mimar Brigitte Weber’in Harbiye’deki evi,

ve Bodum’un veliahtı Jorgen Bodum’un evi (yazının başındaki fotoğraf da o eve ait.) Ancak dergiyi diğerleri gibi incelenip geri dönüşüme gönderilecekler arasına eklememizi engelleyen bölümler daha çok ev düzeni ile ilgili kısımlar:

Bunlardan bazıları evin içinde büyük bir değişim yapmadan yaşam alanlarında değişiklik yapmayı gösteren sayfalar ile

yatak odası yerleştirme çözümleri gibi etkili eşya çözümleri. BravaCasa dergiyle beraber stencil uygulamaları, boya teknikleri ile mobilyaları kurtarma gibi başlıklara sahip pratik ekiyle beraber 6 ytl’ye satılıyor.


Ege ve Akdeniz'den

Home Art, Ilıca Evi

Yazın son günlerinde serinleten manzaralarıyla Ege ve Akdeniz’den iç ve dış mekan tasarımları…

Country homes and interiors, Bodrum evi, misafir odası ve kapısız tasarlanan banyo bölümü

Country homes and interiors, Bodrum evi, merdiven boşluğu değerlendirmesi

Country homes and interiors, Bodrum evi merdivenleri

Home Art, Alaçatı Evi

Home Art, Bodrum Evi


Tanju Özelgin

Türkiye’deki mimarları tanıtma çabalarımız içinde karşılaştığımız en büyük sorun, iyi tasarlanmış internet sitelerine ulaşamıyor olmamız. Halen pek çoğu yapım aşamasında gözüken veya çok küçük görsellerle bezeli işler arasında Tanju Özelgin’in sitesine rastlayınca yaşadığımız mutluluğu tahmin etmek zor değil. Gerek sitesinin gerekse çalışmalarının kalitesi Özelgin’i Kırmızı Minder’e taşımamıza sebep oluyor. Sitesinden seçtiğimiz bazı çalışmalar:


Buzdolabını Kamufle Etmek

Apartment Therapy, mat sentetik boya ile tahtaya dönüşen buzdolabı

Nagihan hanım antrede durmak zorunda olan buzdolabını kamufle etmek için neler yapabileceğini sormuş. Bulduğumuz kamuflaj örnekleri:

Domino Magazine, duvar kağıdı ile kaplanan buzdolabı

Inside, dolap içine yerleştirilen buzdolabı

Inside, posterlerle kaplanan buzdolabı


Yankı Göktepe

Yankı Göktepe adı ile ile Fy Mobilya‘nın sitesini incelerken karşılaştık. Biz her ne kadar oturma gruplarını ve yemek odası takımlarını incelemiş olsak da sitesini incelediğimizde pek çok farklı alanda sıradışı tasarımlara imza attığını gördük. (Aldığı ödülleri de görünce aslında Türk tasarımcı ve mimarlara daha fazla yer ayırmamız gerektiğini de düşünmedik değil.)

Sitesinden tasarımcının diğer çalışmalarını da inceleyebilirsiniz.


Kayaköy Evi

House Beautiful‘un bu ayki sayısında yer alan Kayaköy evi insanda ilk otobüse atlayıp Ölüdeniz’e gitme isteği uyandırıyor.

Erol ve Aylin Toprak çiftine ait olan ev, mimar Ahmet Kizen’in restorasyonu sayesinde bambaşka bir hale bürünmüş.

Evin Fethiye işi dokumaları ve taş ile ahşabın uyumunu ortaya koyan kullanım alanları bizim favorilerimiz.


Hobi Odaları

1above the computer, 2. lookin in, 3. Untitled, 4. studio from the doorway, 5. 07, 6. love this desk via sfgirlbybay, 7. sfgirlbybay home office, 8. the other side, 9. when they dress themselves to match they are allowed in here

1. the new office, 2. dining room / geek nook - old&new, 3. IMG_5251, 4. IMG_5247, 5. work table, 6. Studio Space 7, 7. Our hobby/craft room (942), 8. Desk Surface, 9. London Craft Room

1. craft_computer_stampinat1, 2. craft_computer_stampinat2, 3. craft_computer_superziper, 4. craft_computer_superziper2, 5. craft_computer_cottagemagpie, 6. new drawing corner

Gülşah hanım, eşiyle beraber farklı hobileri için kullanacakları bir oda düşündüklerini belirtmiş, bizden örnekler istemişti. Kendisine hem bilgisayar hem de el işi odası (kimi zaman da kitaplık) olarak kullanılan odaların gösterildiği Flickr seçkimizi hazırladık. Fotoğrafta gördüğünüz odada bilgisayar yoksa yanındaki bilgiayar fotoğrafı aynı odaya aittir.


Yaşam Alanlarındaki Bebek Yatakları

Bratt Decor

Nagihan hn, yorumlarda oturma odasını aynı zamanda bebek odası olarak kullanacağını belirtip bizden bu konuda örnekler istemişti. Kendisi için bu iki alanın birbirini yok etmeden uyum içinde oluşturabileceği mekanları toparladık.

Oh dee doh

HGTV (perde panellerle ikiye bölünen alanlar)

Sparkability

prairieguns

Living etc.

greenapplegrenade

Domino


Düzenli Dolaplar

California Closets

Okuyucularımız dolaplarını nasıl daha düzenli hale getirebileceklerine dair fikirlerimizi paylaşmamızı istemişlerdi. Aslında yazıyı hazırlamaya birkaç saat öncesinde başlamıştık ancak fotoğraflardan aldığımız ilhamlarla kendi dolaplarımıza yönelince yayınlamamız biraz gecikti. Ancak sonuçta tam istediğimiz gibi düzenli bir dolap sahibiyiz! Düzenli bir dolaba sahip olmak için izleyebileceğiniz birkaç adım:

Better Homes & Gardens

1. Dolabınızı temizleyin: Bir gününüzü kıyafetlerinizi ayıklamaya ayırın. Geçen sene hiç giymediğiniz ya da artık size olmayan giysilerinizi, ayakkabılarınızı verilmek üzere ayırın.

Better Homes & Gardens (İki erkek kardeşin dolabı)

2. Sadece dolaba ait olan eşyaları bırakın:Valizler, süpürge ve spor eşyaları için başka yerler bulun. Dolabınızda sadece ona ait olan eşyalar kalsın.

Cumming Home

3. Giysilerinizi sayın. Böylece hangi tarz kıyafetler için ne kadar yere ihtiyacınız olacağına daha kolay karar verebilirsiniz.

Martha Stewart Living

4. Giysilerinizi renklerine göre sınıflandırın. Dolabınızın, çamaşır makinenizin veya antrenizin yanına büyük kanvas tarzı bir çanta yerleştirin. Artık kullanmayacağınızı düşündüğünüz eşyaları bu çantaya koyun. Çanta dolunca yardım kuruluşlarına veya ihtiyacı olanlara bırakın. Dolabınızdaki giysileri ayırmak için büyük yapı marketlerde kestireceğiniz ahşap ayraçları kullanın. Dolabınızın ölçüsüne göre kestireceğiniz parçayı alttan vidayla tutturarak sabitleyin.

Container Store

5. Dilerseniz ahşap yerine metal ayraçları da yine bu amaçla kullanın.

Organize.com

6. Bir sonraki mevsimde giyeceğiniz giysileri sıradan kutular yerine şık kutulara yerleştirerek dolabınızın havasını değiştirin.

Umbra

7. Elbiselerinizin altında kalan boşluklar için gerek kalmadığı zamanlarda katlanabilen kanvas sepetlerden kullanıp yer tasarrufu yapın.

Real Simple

8. Dolabınızdaki alanları çoğaltmak için portatif askılıklar (iki katlı askı mekanizmaları, raf düzenleyiciler, aksesuarlıklar) ile üst raflar için şeffaf kutular kullanın.


Ağustos Dergilerinden Seçmeler

Country Homes & Interiors Ağustos ayını yarıladığmız bu günlerde yabancı dekorasyon dergilerinden oluşturduğumuz seçkiyi sunuyoruz. Bu sunumun ilham kaynağı olan üstteki fotoğraftaki kenarları düğmelerle süslenmiş farklı renkteki yatak tüllerini biz çok sevdik. Ideal Home Living etc. Country Homes & Interiors Living etc. Homes & Gardens

Stil Sahibi Teknoloji

Bilgisayarının veya MP3 cihazının aksesuarlarının kendi stilini yansıtmasını isteyenler için bu önerilerimiz. İlk ürün JBL Spyro hoparlör seti. Güçlü bir kompakt subwoofer'ın özelliklerinin narin menekşelerle bir araya gelmesi ile ortaya çıkan ürün beyaz, fuşya, mavi, siyah ve turuncu renk alternatifleri ile sunuluyor. Bir diğeri Philips teknolojisinin Swarovski taşları ile birleşiminden meydana gelen Active Crystals serisi. Seride özel tasarlanmış USB bellekleri, kulaklıkları ve Bluetooth setleri bulabilirsiniz. Sonuncusu yenilenen sitesi ve tasarımları ile Lapstick. Dizüstü bilgisayarınızın kapağını lapstick çıkartmaları ile bir tabloya çevirebilirsiniz.

Çatı Katları 2

Living etc. Çatı katları ile ilgili bulduğumuz çözümleri yayınlamaya devam ediyoruz. İlk bölüm çatı katı yatak odaları: JAGwired Domino Homes and Gardens Bombay Kids House Beautiful Çatı Katı Oturma Alanları:

skeppsholmen Healing Barsanti skeppsholmen skeppsholmen Çatı Katı Banyoları: Pure Public Homes and Gardens Stef Shep Çatı Katı Mutfakları: skeppsholmen Lagerlings House and Garden


Çatı Katları 1

Polish Loft Conversion Çatı katları ile ilgili gelen sorulara çok fazla örnek derleyince birkaç bölümde yayınlamaya karar verdik. İşte ilk bölümümüz: Polish Loft Conversion Polish Loft Conversion 25 Beautiful Homes Glenn Gissler Architectural Digest Architectural Digest Shoot Factory Shoot Factory Le Clos Bourdet House of Pictures House of Pictures