Ofis Aksesuarlar ı
Gri + Beyaz

K üçük Odalar İçin Renk Tercihi

House Beautiful dergisi'nin 12 tasarımcıya küçük odalarla ilgili renk önerilerini sorduğunda elde ettiği sonuçlar aşağıdaki gibi.
Genel olarak tasarımcıların küçük odalarla ilgili uzlaştıkları fikirler ise şöyle:
  • Tek renk boyaya ait renk şeması kullanın. Bu tüm odada aynı rengi kullanmak demek olmayıp aynı rengin farklı tonlarını kullanmak demektir. Duvarlarda, tavanda, halılarda, kumaşlarda bir rengin açıklı koyulu tonlarını kullanırsanız görsel devamlılığı bozmamış olursunuz. Zıtllıklar çekicidir. Küçük kare bir odayla uğraşıyorsanız karşı duvarları koyu renge boyamayı deneyin. Karşılıklı duvarlarda aynı boyanın koyu tonlarını kullanmak algıda uzun bir oda hissini uyandıracaktır.
  • Gri ve mavi tonlarla boyayın. Gri ve mavimsi gri odadaki tüm renklerin nötr arkaplan üzerinde öne çıkmasını sağlayacaktır. Odanın odak noktası eşyalar ve aksuarlar olur, nötr tonlar odayı aydınlatır, olduğundan geniş gösterir.
  • Odanın odak noktasını ön plana çıkartın. Odadaki hangi duvarın -örneğin şöminenin veya kitaplığın olduğu duvarın- odak noktası olacağına karar verin. Bu duvarı koyu bir renge boyayın. Geri kalan duvarları daha açık, odak noktasıyla uyumlu tonlara boyayıp odak noktasının ön plana çıkmasını sağlayın.
  • Renk tercihinize yansıtıcı bir parlaklık ekleyin. Örneğin duvarlarınıza bir kat poliüreten çekebilirsiniz. Böylece renkleri yumuşatıp gün ışığını yansıtabilirsiniz.
  • Küçük odaları geniş göstermek için enlemesine şeritler kullanın. Aynı rengin birkaç tonunu bulup duvara eşit genişlikte şeritler boyayın. Değişken renkler hoş bir görüntüye ek olarak odanın çok daha geniş gözükmesine de olanak verecektir.
fotoğraflar: bhg & domino kaynak: house beautiful & e-how

Comments