Previous month:
April 2008
Next month:
June 2008

Suzani

fotoğraf: southern accent Domino dergisinin dün yayınladığı evlerden birindeki yatak örtüsü dikkatimizi çekince, bir araştırma yapmaya karar verdik ve karşımıza Orta Asya tığ dokuması geleneğinin bir parçası olan Suzani çıktı. fotoğraf: domino Son birkaç aydır özellikle yabancı dergilerde Suzani yatak örtüleri, yastıklar ve masa örtüleri geniş bir biçimde yer almaya başladı. suzani masa örtüsü fotoğrafı: domino En son geçen Temmuz ayında Lucky dergisi yeni tasarım trendi olarak Suzani tekstil ürünlerini tanıttı. Suzani yastık fotoğrafı: House Beautiful Eğer İstanbul dışındaysanız veya Suzani örtü almak için Kapalıçarşı'ya gitme olasılığınız yok ise suzani masa örtüsü fotoğrafı: vogue living bu örtülere Kapalıçarşı sitesinden veya yurt dışında iseniz Yurdan'dan ulaşabilirsiniz. (suzani ile ilgili (detaylı bilgi))

Amor

Home Art dergisi Haziran 08 sayısının sayfalarını çevirirken rastladığımız bu odayı çok sevdik! Klasik koltuk kullanımının aksine ebeveyn yatak odasında sedir kullanımı bizce çok daha samimi bir oda oluşturulmasına ve evin iki küçük çocuğu için de daha kullanışlı hale getirilmesine yardımcı olmuş. i Nazlı Garcia'nın İspanya'da yaşarken kullandıkları eşyalarla dekore ettikleri Kemerburgaz'daki evleri tüm yaşam alanlarıyla sadelik ile sıradışılığın birarada yürüyebileceğinin izlerini taşıyor. Garcia ailesinin evlerinden daha fazla detayları Home Art'ta bulabilirsiniz.

Asma katlar

Açık plana uygun yapılmış bir ev, yüksek pencereler ve bir asma kat hayali ile yaşayanlar; Homes & Gardens dergisi İngiltere baskısı, Haziran 08 sayısındaki asma katlar dosyası sizin için yazılmış. Derginin bu ayki sayısında 18 farklı asma kat çözümünün uygulaması ve evlere kattığı farklılıklar anlatılıyor. Asma kat sevenlere bir öneri de bizden; eğer yolunuz Safranbolu'ya düşerse Gülevi'nin sahiplerinden izin isteyip kendi evlerindeki samanlığı harika bir asma katla kütüphane haline getirerek oluşturdukları "zamanlığa" bir göz atın.

Ya ğmur Çizmesindeki Bahçe

Fred Flare'deki minyatür porselen yağmur çizmelerine ekilmiş bitkileri incelediğimizde çok şirin bulmuş ancak bizim için uygulanabilirliğinin az olduğuna karar vermiştik. Bu sabah İstanbul'un sakin bir mahallesindeki bir dükkanın önünde normal yağmur çizmelerine ekilmiş çiçekleri görüp üstelik de çok beğenince önceki fikrimizi tamamen değiştirdik.

Lalay: Anneannemizin Sand ık Kokusu

Lalay banyo havlusu yerine peştemal, baş havlusu yerine peşkir vererek anneannelerimizin sandıklarının kokularını bugüne taşıyor. Daha az enerji ve deterjan kullanan Lalay, havlunun yanı sıra yatak örtüsü, sabun, bornoz ve lavanta keseleri ile de sandıkları keşfetmenize yardımcı oluyor. En güzeli; peştemaldan yapılan daha az yer kaplayan bornozlar sayesinde tek seferde tüm bornozları yıkayabilme özgürlüğü! lalay showroom: Sümbül sok.No. 21 Levent İstanbul 'da

Kavanozdaki Orman: Terrarium

fotoğraf: sacredlotus Bitkileri seviyor ancak onlara bakmak için vakit bulamıyorsanız kavanozda kendi ormanınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz. fotoğraflar: 1: noddyboom, 2:AbbySullivan, 3:maize hutton Sırayla ekleyeceğiniz biraz çakıl, varsa bir miktar toz haline getirilmiş kömür (yoksa sorun değil) , bir miktar toprak ve dilediğiniz bitkilerle (hatta bulabilirseniz yosun ve belki oyuncak hayvanlarla) ormanınız hazır. fotoğraf: two straight lines Adım adım görmek isterseniz terrariumlarla ilgili e-how'daki video'yu izleyebilirsiniz.

Foto ğraflarla Yaşamak

Fotoğraf sanatçısı Lena Hyde'ın evi, yaşanılan mekanlara fotoğraflarla nasıl hareket katılabileceğine iyi bir örnek teşkil ediyor. (Üstteki fotoğrafta yer alan ebeveyn yatak odasındaki oturma bölümünü ne kadar sevdiğimizi belirtmemize gerek var mı?) Evin diğer bölümlerine buradan ve buradan ulaşabilir, portfolyosundaki ilham kaynağı çocuk fotoğraflarını ise buradan inceleyebilirsiniz.

Tahta Oyuncak Krall ığı

Çocukların sihirli annesi İnci Türkay'ın tahta oyuncak dükkanı Tayga ile karşılaştığımızda hali hazırda ilgi duyduğumuz tahta oyuncaklarla ilgili bir yazı hazırlamaya karar verdik. Adını uçsuz bucaksız orman topluluğu Tayga'dan alan firma yabancı tahta oyuncak markaları Plan toys, Radio Flyer ve kitap serisi Brainy Baby ile Aprica pusetlerini Türkiye'ye getiriyor. Tayga ürünlerine İstanbul ve Ankara'daki mağazaları dışında internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Doğal oluşları, kimyasal madde içermemeleri, çocuğun hayal gücünü kullanmaya teşvik etmeleri, dayanıklı geri dönüşümlü oluşları sebepleriyle her geçen gün daha çok tercih edilen tahta oyuncakları bulabileceğiniz bir diğer adres de IKEA, mağazada uygun fiyatlı tahta oyuncaklara ulaşabilirsiniz. Internet üzerinden almayı düşünenlerden iseniz e-bebek, yapa bebek, oyuncak ev, sihirli oyuncak ve hepsiburada adreslerinden alabilirsiniz.

Banyoda Puf

fotoğraf: Art&Decoration dergisi Mayıs 2008 Belki Art&Decoration'daki banyonun tümü bize göre abartılı ama neşeli bir pufun ortama kattığı havayı biz sevdik. Benzer puflara Step, Zara ve Esse mağazalarından ulaşabilirsiniz.

K öşe Bucak Börtü Böcek!

30Mayıs- 08 Haziran 2008 tarihleri arasında Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği?nin düzenlediği Geleneksel Tıp Festivali?nde çocuklar, köşe bucak börtü böcek arayarak, hiç fark etmedikleri bitkilerle tanışıyorlar. Festival boyunca ücretsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlere katılan çocuklar, bitkilerle ilgili şaşırtıcı bilgileri öğrenecek, bitkilerle insanların ve hayvanların ilişkilerini sorgulayacak, dünyayı paylaştıkları bu canlılara farklı gözle bakmaya başlayacaklar. 5 ? 6 YAŞ FAALİYETLERİ
 • 31 Mayıs Cumartesi Çamurdan Börtü Böcekler
 • 1 Haziran Pazar Tahtadaki Börtü Böcekler
 • 2 Haziran Pazartesi Yapraktaki Börtü Böcekler
 • 3 Haziran Salı Bahçemdeki Börtü Böcekler
 • 4 Haziran Çarşamba Bahçemdeki Börtü Böcekler
 • 5 Haziran Perşembe Kumaştaki Börtü Böcekler
 • 6 Haziran Cuma Bahçemdeki Börtü Böcekler
 • 7 Haziran Cumartesi Müziğimde Börtü Böcek Ritmleri
 • 8 Haziran Pazar Bahçemdeki Börtü Böcekler
7 YAŞ ÜZERİ FAALİYETLERİ
 • 30 Mayıs Cuma Saksıdaki Börtü Böcekler
 • 31 Mayıs Cumartesi Samandan Börtü Böcekler
 • 1 Haziran Pazar Tahtadaki Börtü Böcekler
 • 2 Haziran Pazartesi Yapraktaki Börtü Böcekler
 • 3 Haziran Salı Dönen Börtü Böcekler
 • 4 Haziran Çarşamba Kaşıktaki Börtü Böcekler
 • 5 Haziran Perşembe Saatteki Börtü Böcekler
 • 6 Haziran Cuma Bahçemdeki Börtü Böcekler
 • 7 Haziran Cumartesi Müziğimde Börtü Böcek Ritmleri
 • 8 Haziran Pazar Börtü Böcek Korkulukları
Faaliyet saatleri: 13.00 ? 14.30 15.00 ? 16.30 17.00 ? 18.30 Yaş grubu: 5 ? 6 (Her gün 13.00 ? 14.30 seansları) 7 ? 8 9 ? 11 12 yaş üstü Adres: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Merkezefendi M Yeni Çiftlik Yolu 1/1 Zeytinburnu * Tramvayla gelirseniz Merkezefendi durağında inin. * E?5 yoluyla gelirseniz Topkapı anıtmezarlardan sahil yoluna veya ambarlardan Zeytinburnu?na girin. * Sahil yolundan gelirseniz Yedikule surdibinden Zeytinburnu?na girin. Grup sayısı 15 ile sınırlı olduğu için lütfen 0216 367 84 37 numaralı telefondan rezervasyon yaptırın.

Fas R üyası

Amerikalı bir ailenin Marakeş'te bir misafir evi açma planlarını anlatan bir blogu takip etmeye başladığımızdan beri Fas stili döşenmiş evleri araştırmaya başladık. Biz artık iyice vazgeçmiş iken 25 Beautiful Houses dergisinin Haziran sayısı imdadımıza yetişti. Derginin yeni sayısında Marakeş'te yaşayan İngiliz bir ailenin evi yer alıyor. Bu yazıdan seçtiğimiz birkaç fotoğrafı paylaşıyoruz: not: Bahsettiğimiz blog: My Marrakesh, ayrıca benzer ürünlere Zara'da rastlayabilirsiniz.

Hobi Masas ı

  Benita'nın İsveç'teki evi sade dekorasyondan hoşlananlar için ilham kaynakları ile dolu. Biz en çok kendi yaptıkları hobi masasını sevdik. (dolapların detaylarına buradan bakabilirsiniz) Dilerseniz evin geri kalan bölümleriyle ilgili yapılmış bir röportajı okuyabilir veya flickr'dan son projelerini takip edebilirsiniz.

Uyumsuzlu ğun Uyumu

Living etc. İngiltere baskısı, haziran 2008 Mutfağınıza veya yemek odanıza hareket katmak istiyor veya odanız için beğendiğiniz sanalyeler arasında karar veremiyorsanız işte size günün fikri, farklı tarz ve renklerdeki sandalyeleri kombinleyerek kullanın. Yemek yediğiniz mekanın bir anda nasıl hareket kazandığına siz de şahit olun. Bizim seçtiğimiz bazı kombinler şöyle: Aylin Sayek'in evi 25 Beautiful Homes, İngiltere baskısı, Haziran 2008 Studio Aandacht Pottery Barn

Mutfak Dolaplar ını Yenilemenin En Kolay Yolu

Evinizin mutfak dolapları sizi rahatsız ediyor ancak değiştirmek için yeterli bütçeniz yok ise işte size çok kolay bir proje. Veronique mutfak dolaplarını nasıl kumaşla kapladığını adım adım bu yazısında anlatıyor. Küçük bir tavsiye, kumaşla kapladıktan sonra Scotchgard gibi kumaş koruyucu bir ürün kullanmayı ihmal etmeyin. (via whip up)

2008 Ev Tekstili Fuar ı: 2. Bölüm

Ev tekstili fuarının ikinci bölümüne fuarda en büyük alana sahip olan Brillant ile başlıyoruz. Brillant fuara Brillant Perde, Brillant Home, Home Exclusive ve Baby Exclusive markaları ile katıldı. Küçükçalık Grubu Evteks'te Premier markalarının yaz koleksiyonlarını tanıttılar. Premier'in konsept mağazalarının ilki Olivium alışveriş merkezinde yer alıyor. Meyteks, her ne kadar ihracat yapan bir firma olsa da kumaşları ve desenleri ile Kırmızı Minder'de yer alması gereken firmalar arasındaydı. Fuardaki bebek tekstili markalarından biri de Funna Baby idi. Firma renkli tasarımları ve internet üzerinden satış yapan sitesi ile dikkatimizi çekti. Evteks'te tanıtacağımız son bebek markası Liliba. Sallanan atta uyuyan bebekle bizi fetheden Liliba'ya Joker mağazalarından ulaşabilirsiniz. 3. bölüm ile yarın devam edeceğiz?

2008 Ev Tekstili Fuar ı: 1. Bölüm

14. Ev Tekstili Fuarı bugün CNR Fuar merkezinde başladı. 25 Mayıs'a kadar sürecek olan fuarı Kırmızı Minder olarak sizler için gezdik.Lobster Concepts iş birliği ile 2009'un ev trendlerinin belirlendiği Evteks Home Couture 2009'da Haute, Classic, Crazy ve Eco Couture trendleri yer aldı. Fuar süresince bizler de sizlerle Türk ev tekstilinde önemli bir yere sahip ve yeni yükselmeye başlayan markaları paylaşacağız. Fuarda alanları bakımından dikkatimizi en çok çeken markalardan biri Sarar'ın yeni ev markası olan Sarev oldu. Sarev yetkilileri aslında siyah dantelli modellerinin daha çok beğenildiğinden bahsetseler de fotoğraflardaki iki farklı modellerini biz daha çok beğendik. Gül Güler'in yatak örtüleri, dantelli havluları bizi annelerimizin çeyizlerine geri götürdü. Gül Güler ürünlerine Beşiktaş Elite Home Garden, Suadiye Rooms, Nişantaşı Ma Maison, Florya M&G Home, Adana & Mersin Dilara's, Bursa Deco Center ve Ankara SMN Mobilya'dan ulaşabilirsiniz. Galeri Tunç uzun yıllardır Kapalıçarşı'da faaliyet gösterdikten sonra son 10 yıldır bayileri aracılığıyla turistik bölgelerde Osmanlı motifli ürünleriyle yer alan bir firma. Kendi tasarımları olan yatak örtüleri, çantaları ve masa örtüleri ile halen Kaplıçarşı, Mısır Çarşısı, havaalanları ve Ege ile Akdeniz'deki bayilerinde satış yapıyorlar. KidArt fuarın en neşeli ve sevimli standlarından birine sahip. Bir tasarım atölyesi gibi çalışan firma bugün Taç için tasarımlar hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde kendileri ile daha detaylı bir röportaj yapacağız. 2. bölüm ile yarın devam edeceğiz...

G ökyüzündeki Bahçe

Avize dünyasında bu ayın en ilgi çeken ürünü Marcel Wanders'in Flos için tasarladığı SkyGarden Light. Alçı ile özel olarak çiçek motifleri tasarlanan ürünün iç yüzeyi koyu dış yüzeyi ile kontrast oluşturuyor. Skygarden fotoğraftaki kahverengi dışında siyah, altın ve beyaz renklerde de mevcut. Flos'un Türkiye temsilcisi Mozaik Design.

E şsiz Zamanların Saati: Klock

Tuba Kadıoğlu, reklamcı iken kendi markasını yaratma sevdasının peşinden gidenlerden. "Her tasarımcının fark yaratabildiği bir ürünle uğraşması gerek. Benim fark yaratabildiğim ürün bu" diyerek eskiden beri koleksiyonunu yaptığı saatlere yönelmiş Kadıoğlu. K?lock; Frames, Trendy, Ottoman, Singles&Couples, Colors, Modern, Child?s Play, Limited Edition ve Urban koleksiyonları ile farklı zevklere hitap eden tasarımlarının tamamını el yapımı olarak Türkiye'de üretirken bir yandan da her eve, her zevke, her bütçeye uygun bir duvar saati yaratmayı hedefliyor.