Next month:
May 2008

İlkay ve kızının odası

İlkay hanımın kızının 10 aylıkken daha önce aldığı kalıpların dışında parmak boyasıyla odası için aldığı el ve ayak izleri. Çerçevelerin arasındaki ufak biblolar ise kızının arkadaşlarının 40 mevlüdü şekerlerinden. İlk okuyucu odamız İlkay hanım ve kızına ait. İşte İlkay hanımın anlatımıyla kızının şirin odası: Kızımız henüz 20 aylık. O daha doğmadan önce hazırlamaya başladığımız odasının, onun tam olarak bu yaşlarında kullanabileceği rahatlıkda olmasını istedik. Bebek mobilyası baktığım dönemlerde oldukça farklı rakamlara, hatta çok uçuk fiyatlara oda takımları gördük. Fakat isteğimiz, yaklaşık 6 yaşına kadar kullanabileceği, gerektiğinde parça ekleyebileceğimiz, daha sonra değiştireceğimiz, pahalı olmayan bir oda idi. Böylece yatağı (başlıkları ve parmaklıkları çıkartılarak küçük bir yatak haline gelebiliyor), şifonyeri, alt değiştirme ünitesini ve elbise dolabını (küçük rafları ve iki sıra askıları ile gayet fonksiyonel saklama çözümleri sunuyor) toplam 850 ytl ye İkea'dan aldık. Özellikle daha sonra ekleme yapmak ve küçük olan odasını daha ferah kılmak için beyaz rengi tercih ettik. Duvarlarda kulanılan kırık beyaz da, bebekler için huzur veren bir renk olduğu için tercihimiz oldu. Kızımızın odasını, bebeklik zamanlarındaki sadece ve rahatlatıcı halinden, yaşıyla birlikte daha renkli bir hale getirdik. Daha önce yatak örtüsü ile aynı desendeki duvar desenlerini, sadece oyun oynadığı duvarının bulunduğu kısımlardaki renkli çıkartmalarla değiştirdik. Daha sonra eklenen masa ve sandalye ile bir oyun ve boyama alanı yarattık. Yine bu odaya sonradan eklediğimiz, oyuncak saklama dolabını da, masa ve sandalye gibi İkea'dan aldık. Kızımızın oyuncaklarını kaldırmasını ve odasını düzenli tutmasını sağlayan ve oldukça fonksiyonel bir parça. Hem onun hem de bizim için eğlenceli ve kullanışlı bir oda oldu. Odasındaki canlı ve eğlenceli renkleri hayal gücünün gelişimine katkısı olması için tercih ettik. Bol bol sepet ve plastik kutu ile, oldukça fazla olan oyuncaklarını saklayabildik. Yatağının yanındaki renkli dolap, oyuncakları ortalıkdan kaldırmak için ideal ve renkleri ilede oldukça canlı. Oyuncak dolabının üstü, kızımızın kitapları için raf ve en üst kısmı ise yatağındayken alıp oynaması için konulan oyuncaklar için kullanılıyor. Elbise dolabın yanında gizlenen ve şu anda esas görevinde kullanılmayan alt değiştirme modülü ise şimdi bezler, kremler, ayakkabılar ve kirli sepeti için yer sağlıyor. Odası çok aydınlık olmuyor. Yüksek giriş olan evin önündeki çam ağacı, odayı yeşillendiriyor ve gündüz uykuları için yeterli loşluğu sağlıyor.Yatağı ise önümüzdeki aylarda, parmaklıkları çıkartılarak normal bir yatak halini alacak. Odalarını bizlerle paylaştığı için kendilerine teşekkür ederiz! Sizin de paylaşmak istediğiniz odalar veya tasarım fikirleriniz varsa fotoğraf ve kısa bir yazı ile birlikte oda@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz.

Renk Mikseri

Fıstık yeşili koltuğunuza hangi renk halının uyacağını, vişne çürüğü perdenize hangi duvar boyasının gideceğini merak ediyorsanız Color Blender aradığınız site olabilir. Sitedeki RGB değerlerini kullanarak aradığınız rengi seçin, color blender size uyan renkleri göstersin. Aklınızda bir renk yoksa ama uyumlu renkleri görmek istiyorsanız mevcut karışımlara da gözatabilirsiniz.

Herkes Tahtaya!

fotoğraf: (bird in the hand) Odasının atmosferine farklı bir hava katmak veya devamlı duvarlarını çizen ufaklıklara bir çözüm bulmak isteyenler için bu yazımız. Son yıllarda giderek artan kara tahta duvarlar belki de tam aradığınız çözüm olabilir. Bir kutu mat sentetik boya ile herhangi bir duvarınızı kara tahta haline getirebilirsiniz. Kara tahta ile yapabileceğiniz bazı fikirler: (fotoğraf: two straight lines) Eğer fotoğraftaki gibi duvarınız bir de mıknatıslı olsun isterseniz bir kutu da mıknatıs tutan boya katkısına ihtiyacınız olacak demektir. Bu sayede çocuk odanızın bir duvarını tahtaya çevirebilir, (fotoğraf: suziebeezie) hobi odanızın kapısına tebeşirle notlar alabilir, çalışma masanızın yanına tahtadan bir takvim tasarlayabilir, (fotoğraf: lilcourt) ya da daha ileri giderek tüm mutfak dolaplarınızı tahta haline getirebilirsiniz.

Yaz Gelinleri

Yazın gelmesiyle beraber düğünler ve en güzel gelinliği bulma telaşları da arttı. Kırmızı Minder olarak yeni evleneceklere ilham vermesi umuduyla bazı modeller seçtik. Üst fotoğraf Anne Barge monique lhuillier'in zarif tasarımı Piccione Bridal'ın gösterişli çizgileri renella defina'nın tüllü zerafeti oscar de la renta'nın sade tonları Farklı gelinlik modelleri için ayrıca:

Küçük ve Şirin

Geçtiğimiz günlerde Sabahnur hanım'dan kendi yaptığı oyuncakları tanıtan bir e-posta aldık. Kızı Zeynep Erva için yapmaya başladığı oyuncaklar güzel yorumlar alınca Petit & Cute sitesini kurup bu site üzerinden satışa başlamış Sabahnur hanım. İşte kendi kaleminden Petit & Cute'un öyküsü & bir anne olarak bu işe nasıl zaman bulduğunun cevabı:
Kızımın dogumuyla işi bırakıp, evde onu buyutmeye basladım. Her konuda oldugu gibi oyuncakları konusunda da arastırıp okudum. Cevremizi saran,hemen her yerde cokca rastladıgımız cin malı, kursun içeren oyuncaklara bir alternatif olması amacıyla neler yapabilirim derken, yabancı site ve bloglarda rastladıgım "amigurumi" oyuncakları kesfettim. Bu mantıkla tamamen kafamdan küçük bir fare ordum kızıma. -Çünkü japonların bu sanat dalıyla alakalı Türkce bir kaynak yok ya da ben bilmiyorum- Kızımın o kucuk fareyle cok eglendiğini görünce,bir tavsan ve bir kaplumbaga daha ördüm ve boyle devam etti. Ördüklerimi blogumda okuyucularımla paylastım ve hep guzel yorumlar aldım. Sonra da satmak amacıyla yeni oyuncaklar örüp, blogumda yer verdim. Oyuncaklarımı genelde, kızımın uyku saatlerinde -Öğlen 2 saat kadar-, ya da aksam/gece, bazen de oyun saatlerinde örüyorum.
Amigurumi, Japon tığ ve şişler ile örme sanatına verilen isim. Bu sanatla ile ilgili detaylı bilgilere google'dan ulaşabilir, flickr'dan başkalarının yaptıkları oyuncaklara göz atabilirsiniz. Siz de kendi tasarımlarınızı tanıtmak isterseniz (sitenizin olması gerekmez) info@kirmiziminder.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Belgin Koz

Türkiye'deki iç mimarları incelemeye başladığımızda karşımıza çıkan bir isim; Belgin Koz. Ankara'dan Kars'taki Kar's oteline kadar pek çok başarılı projede imzası yer alıyor. Çalışmalarındaki çizgisi kadar birkaç yıl önce Yapı ve Yaşam Kongresi kapsamındaki sunumunda
Burada hep birlikte kıyasıya sorguladığımız ?mimarsız mimarlık? tan çok daha acı olan ?mimarlı mimarlık? uygulamalarının durumudur ve yapılması gereken, ilgili tüm sektörlerin öncelikle kendi hatalarından başlayarak, içtenlikle işbirliği içine girmeleri ve detayları önemserken, bütüne sahip çıkmalarını
belirten sözleri ile de dikkatimizi çekti. Üstteki fotoğrafta Laleli zeytinyağları için yaptığı dükkan tasarımında ilk göze çarpan zeytinyağı şişeleri ile hazırlanan avize. Tasarımlarından birkaçı: Uzun yemek masasının karşısındaki duvara farklı çerçevelerle hazırlanan çalışma Dar alanların değerlendirilmesiyle ortaya çıkan çalışma alanı "Bir alan tasarımında boş bir alan görüyor olmanız orayı doldurmanız geretiği anlamına gelmez" felsefesini doğrularcasına geniş alanlara vurgu yapan salon. fotoğraflar: belgin koz mimarlık

Nisan Dergilerinden İlhamlar

Nisan ayı sona yaklaşırken bu ayın yabancı dergilerinden bize ilham veren tasarımları paylaşmaya başladık. İlk fotoğraflar Elle Decoration'dan. Soldaki yatak odasında en çok dikkatimizi çeken eskilerin masa örtülerinin yatak örtüsü haline getirilerek kullanımı ve taş duvarları. (Benzer yatak örtüsü kullanımına son aylarda Türkiye'de de rastlamak mümkün, çeyiz sandıklarını karıştırmanın tam zamanı) Sağdaki oda ise geniş kütüphane hayalleri kuranlara göre. Living Etc İngiltere baskısındaki fotoğraflardan ada mutfak konseptine farklı bir yaklaşımı ve banyo bölümündeki mermer çalışması dikkatimizi çekti. House & Garden'daki Osborne & Little ilanında kumaşla kaplanmış kuş yuvası fikrini, 25 Beautiful Homes'daki kapı girişinin düzenini ve yine aynı dergideki bir ilanda rastladığımız kütüphanenin asma tavanlı okuma bölümünü ekip olarak çok sevdik.

Sizin Sorular ınız: Odalarda Renk Tercihi

domino
fotoğraf: domino magazine
Özge'nin sorusu:
Yeni dekorasyon blogunuz hayırlı olsun. Bu fikir cok guzel? Ben, yakında taşınmayı düşünüyorum ve düşük bir butce ile evi dekore etmek zorundayım. Ozellikle duvarların iki renkli ve huzurlu olmasını istiyorum, hangi rengin iki tonunu onerirsiniz? Salonda amacım huzur veren, rahat bir ortam kurmak. Klasik aile evi gibi olmayacak?Yatak odasında ise beyaz mobilyalar ve dolap istiyorum ancak duvar rendine karar veremedim. Bir de banyo oldukca eski ve ben kiraci olacagim. Tüm fayansları değiştirmeden banyoya temiz ve ferah bir goruntu verebilirim? Fayansları beyaz yaglıboya ile boyasam dayanır mı? Özge'nin sorusunu okuduğumuzda aklımıza Domino dergisinde geçen aylarda gördüğümüz, pek çok blog yazarına da ilham kaynağı olan salon fotoğrafını hatırladık. Her ne kadar fotoğraftaki salon klasik dursa da bu senenin renklerini ve kullanımlarını göstermek açısından iyi bir örnek. Salonlarda farklı ton uygulamaları için Kırmızı Minder olarak en çok başvurduğumuz kaynak Benjamin Moore'un renk kartelası. Linkteki sitede öncelikle uygulamak istediğiniz odayı seçin. (bathroom & kitchen : banyo & mutfak | family & living room: salon & oturma odası | diningroom, den, hallway: yemek odası, çatı, hol | home exterior: cephe, commercial & home office: ofis ve ev-ofis ) Odanızı seçtikten sonra select a color bölümünden uygulayabileceğiniz renkleri seçebilir bunların fotoğrafa uygulamasını izleyebilirsiniz. Banyo sorusuna geçmeden bizim seçtiğimiz uygulamalardan bazıları: fotoğraf: benjamin moore Farklı renk tonlarıyla modern ton kullanımına iyi bir örnek. fotoğraf: country living magazine yine bu sene sık rastlanılan badem tonlarının kullanımı. fotoğraf: west elm beyaz yatak odaları için iki farklı renk kullanımı. Yatak odaları ve yine diğer odalardaki renk kullanımı için bir diğer kaynak: Dulux Banyo fayanslarını yağlı boya yapmak ise sonuçta derzlerin gözükme durumu olduğu için çok kullanışlı değil. Onun yerine fayans boyası kullanılabilir belki. Eğer yağlı boyadan başka çözüm yoksa görüntüyü düzeltmek adına üzerine sünger tekniği gibi ikinci bir kat yapılabilir. Siz de Özge'nin sorusuna yorumlarda kendi eklemelerinizi yapabilir veya sorularınızı info@kirmiziminder.com adresine yollayabilirsiniz.

Plastik De ğil Fantastik

Kırmızı Minder ekibinin son haftalarda geri dönüşüm konusundaki ilgisi artmaya başladı. Bundaki en büyük etki ajansın bulunduğu site içerisindeki kağıt/ cam ve metal geri dönüşüm kumbaralarıydı. Yazı ekibi olarak her ay pek çok yazılı mecrayı incelediğimiz için önce kağıtlarla işe başlandı. Camlar kumbaralar için biriktirildi. Bir sonraki adımımız her gün marketlerden evlere taşıdığımız plastik torbaların azaltılması çabasıydı. Yurt dışında üzerinde önemle durulan geri dönüşüm konusunda Türkiye'de de ilerleme sağlanabilmesi için ilk adımı plastik torbaları azaltarak başlayabiliriz. Eskilerin pazar fileleri yerine -hatta belki onlara geri dönüş yaparak- günümüzde kullanabilinecek stilleri bulmak için uluslararası el yapımı ürünler sitesi Etsy'e başvurduk. İşte kırmızı Minder'in seçtiği kendi başınıza yapabileceğiniz market / pazar çantaları.üst sol: pretty green bag, üst sağ: golcar house sol: creme berries, sağ: kırmızı minder'in en beğendiği fileleri andıran tasarımıyla jenhintz sol: ahpeele, sağ: jpmonkey Bizim bulduğumuz çözüm: kullanmadığımız en büyük çadır bezi çantayı market çantası haline getirmek. evde geri dönüşüm yapabileceğiniz maddelerle ilgili notlar: öncelikle çevrenizde geri dönüşüm kumbarası yoksa bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak isteğinizi belirtin. kağıt: her türlü kağıdı ve ambalaj atığını kağıt torbalarda toplayın, ıslanmış veya yiyecek artığı bulaşmış kağıtları eklemeyin, bunlar tüm biriktirdiklerinizi ziyan edecektir. plastik: atığınızın altında bir üçgen içinde yazan rakama dikkat edin, bu atığınızın geri dönüşüme uygun olup olmadığını belirtir. örneğin 1 veya 2 geri dönüşüme uygunken 5 veya 6 uygun olmayabilir. metaller: alimünyum kapları (konserve kavanozları, kedi/köpek maması kutuları) gazlı içecek kaplarını bir arada toplayın. bir kutuya buzdolabı mıknatısınızı yaklaştırın. kutunuz mıknastıslıysa geri dönüşemez demektir. camlar: eğer ayrı kumbaralarda toplanıyorsa renkli camları ayrı toplayın. kapaklarını benzer maddelerle beraber toplayın. pencere camı, seramik, pyrex ve su bardakları geri dönüştürülemez. Siz de geri dönüşüm konusunda bulduğunuz fikirleri bizlerle paylaşabilirsiniz. yararlanılan kaynak : real simple, guide to recycling

Kırmızı Minder Yayında!

bebek odası Son haftalarda uzun zamanlar harcayıp üzerinde titizlikle çalıştığımız blog projemiz Kırmızı Minder nihayet yayına başlıyor. Hedefimiz bir dergiden çok gündelik hayatı nasıl daha güzelleştirebileceğimizi, yerli ve yabancı kaynakları, mağazaları, eser sahiplerini yakından takip ederek birlikte öğrenip, gelişmek. İlk tanıtım yazımızın konusu da blogun ilk yazarı olarak geçen yıl hayatımıza katılan kızımız için hazırladığımız oda. Ev-ofis yapma hayalleri ile sadece daire şeklindeki bir halı, minik çiçekli perdeler ve zarif bir avize yerleştirilen oda sonrasında farklı bir fonksiyona sahip oldu. Bebek odalarının sadece pembeler veya sadece mavilere mahkum olmak zorunda olmadıkları düşüncesiyle odada daha farklı bir renk paleti kullanıldı. Turucu, yeşil ve sarı ağırlıklı eşyalar için çoğunlukla çocukluğumuzdan kalan aksesuarlar kullanıldı. Yatağın üstüne yıllar önce yapılmış bir etamin tablo, kitaplığa akrabalarımızın her yurt dışı seyahatlerinde topladıkları oyuncaklar, arkadaşlarımızın hediye ettikleri eserleri ve yine bizden kalan objeler yerleştirildi. Yatak takımları özel olarak diktirildi, ilk aylarda kullanılan beşik yine aynı yerden alındı. Emzirme koltuğu sonradan doğum hediyesi olarak geldi. Üzerindeki örtü yıllar önce elbise dikme hayalleri ile alınmışken sonradan battaniyeye dönüştürüldü. Odanın en büyük avantajları iyi ışık alması, ferahlığı sayesinde bebeğe rahat hareket imkanı sağlaması ve camın karşısında yer alan çocuk parkı sayesinde hep bir eğlence odağı olması... alışveriş notları: bebek odası: penguen bebe & genç masko tekstil: özgün tekstil, bakırköy not: siz de odalarınızı bizimle paylaşmak isterseniz lütfen oda@kirmiziminder.com adresine en az 4 fotoğraf ve kısa bir tanıtım yazısı yollayabilirsiniz...