Bebek Odasını Çocuk Odasına Dönüştürmek

4 sene önce Kırmızı Minder'e ilk başladığımızda yazdığım ilk yazı o zamanlar 1 yaşında olan kızımız için hazırladığımız odaydı.

Littlegirl0

O odadaki en sevdiğimiz özellik bebek yatağının ilerleyen zamanlarda çocuk yatağına dönüşebilmesiydi. Her ne kadar yatağı ayarlayıp mobilyaları kullanmaya devam etsek de küçük hanım büyüdükçe "neden benim dolaplarımda civcivler var, benim masam olmayacak mı?" gibi serzenişlerde bulunmaya başladı. Ben de elimizdeki mobilyalara küçük değişiklikler yaparak odayı biraz da büyümüş bir çocuğa göre düzenlemeye çalıştım. İşte yaptığım değişiklikler:

Littlegirl1

Odaya yeni olarak sadece gül desenli bir avize aldık. Eski tülünde de gül motifleri olduğu için değiştirmedik. Sadece eskiden başka bir odada duran ve yeni evde bir yere uyduramadığımız kalın perdeleri tüllerin yanına astık. Yine önceden başka bir odada duran ve çok işe yaramayan masamızı onun odasına taşıdık. (dolap ve masa arasındaki küçük şifonyer kardeşinin eşyalarını taşıyor, kardeşinin ileride odası olursa oraya taşıyacağız bu dolabı)

Littlegirl3

Mobilyalarındaki civcivleri söktüm. Civcivleri söktükten sonra babası yatağının başına IKEA'dan aldığım cibinliği monte etti. 

Littlegirl2

Mobilyalarındaki renkli kulpları sökerek internetteki eskicilerden bulduğum gül motifli kulpları taktık.

Littlegirl4

Masasının üzerine çerçevelerden bir düzenleme yaptık. Detaylar ilginiz çekerse: 1: çok sevdiğim bir arkadaşımın kızım ilk doğduğunda yaptığı portakal ağacı'nın altında bebeğini taşıyan anne resmi | 2: Verity, Türkiye'de yaşarken ondan aldığım sahildeki kardeşler resmi | 3: Ikea'nın kelebekli çerçevesi | 4 & 5: ThreeRedApples'ın etsydeki dükkanından aldığım elişi kasnaklar | 6, 7 & 8: Wishes & Heros'dan yıllar önce aldığım çizimler | 9, 10 & 11: internetten indirdiğim "dream big" yazan bir çizim, daldaki iki kuş resmi ve sanki kızımın büyümüş haline benzettiğim bir resim.

Littlegirl6

Detaylarla devam: Wishes & Heros'da görünce" tam beni anlatıyor!" dediğim çizim, çocukken yaptığım ilk etamin denemelerim, babacığımın biz çocukken hediye getirdiği kutu ve kızımın yengesinin hediyesi Koton'un çocuk çantası

Littlegirl5

çok sevdiği manevi halasının yaptığı kutu, ikea'nın mumları, mudo home'un aksesuar kutulu aynası, 12 sene önce yaptığım çerçeve, güllü kuplar ve kelebekli halısı. (Bu halının benim için çok özel bir yeri var. Önceki yazılarda yazdığım kuşlu bebek partisindeki kuşlara bir projesi için ihtiyacı olan bir okuyucuma kuşlardan ve kitabımdan yollamıştım. O da kelebekli doğum günümüzde temayı ve odasında halının olmadığını görünce bu halıyı yollamış....) 

Böylece mevcut bebek odamızı, ekstra hiç bir mobilya almadan küçük hanım odasına dönüştürmüş olduk... Sıra geldi antre'yi elden geçirmeye...


Kütüphane/Çalışma & Misafir Odası

Geçen hafta sonu size kütüphane ve misafir odası olarak kullandığımız odayı düzenlemek istediğimi anlatmıştık. Nihayet bu hafta sonu size odayı bitirebildiğimi gururla söyleyebiliriz! (en çok da anneme söylemek istiyorum, çünkü 2 ay önceki halini görünce yüzünde oluşan ifadeyi kolay kolay unutacağımı sanmıyorum.)

Kutuphane_bos

Odanın 1 hafta önceki hali bu şekildeydi. (keşke 2 ay öncesinin kutluarla dolu, içeri girmeye korktuğum halini de çekseymişim) Koltuk eski evimizde çocuk oyun odasında, perdeler salonda, lamba yemek odasında idi. Biz sadece halı ve dolapları eklemiştik. Size gösterdiğim 3 fotoğraftan ben en çok aşağıdakini sevmiştim:

6a00d83451e9a369e2016302de4f9c970d


Çünkü bizim gibi bir masası ve koltuğu vardı. Bu yüzden evin başka odalarında bulunan bir tekli koltuğu ve çocuklar doğunca depoya kaldırdığımız orta sehpayı çıkartıp bu odaya taşıdım. Ben bu fotoğrafı görene kadar nasıl aklıma gelmedi ki o sehpa ve koltuk... İşte sonuçlar ve detaylar... artık Ayşeikbal'in odasını düzenlemeye geçebilirim...

Kutuphane1

Kutuphane2

Kutuphane3

Kutuphane4

Kutuphanedetay1


Kutuphanedetay2

Kutuphanedetay3


Çocuk Tişörtlerini Değerlendirmek

1

Herkese selamlar! Ben Sarenigar. Hatice abla kendi yazılarını kendin yaz diye tutturunca el mahkum klavyenin başına geçtim. Önce çok kısa kendimi tanıtayım: 1991 doğumluyum, Mimar Sinan, Tekstil ve Moda Tasarımı mezunuyum, Ayşeikbal ve Musab'ın fahri halasıyım:) Hatice abla ile haftada iki gün biraraya gelip elimizdeki malzemelerle yeni şeyler üretiyoruz. bu hafta malzeme sepetimizde Ayşeikbal'in çok sevdiği ama yırtıldıkları/lekelendikleri için annesinin giydirmek istemediği kıyafetleri vardı. Hatice abla makeit-loveit.com'da gördüğü bir fikri uygulamamızı önerdi. Sonra da ben diktim, o fotoğraflarını çekti. İşte aşama aşama Ayşeİkbal'in tişört'ünü kurtarışımız:

5

Öncelikle tişörtümüzün zedelenmiş kısmından kurtulduk. Bunun için bir makas yeterli!

1_1

Tişörtümüzü elbise haline getirmek ilk amacımızdı! Bunun için tişörtümüze uygun bir kumaş seçtik. Elimizde overlok makinesi olmadığından sürfile makası ile kumaşımızın kenarlarınızı temizledik. ( Sürfile makasınız veya overlok makineniz yoksa dikiş makinesinde kumaşın kenarlarına zigzag çekebilirsiniz.)

1_2

Kenarlarını temizledikten sonra kumaşımızın etek ucuna gelecek kısmını ütü yardımıyla kıvırdık.

1_3

3 cm'den kıvırdığımız etek ucunu diktik.

1_4

Göğüs hattına gelecek olan kumaş parçamızı elbiseyi daha da hareketlendirsin diye pili işlemi uyguladık. Pililerimizi dikmeden önce iğne yardımıyla tutturduk. Bu da dikişimizin daha kolaylaşmasını sağladı!

1_5

Ayarladığımız pililerin iç dikişinin temiz olması için Üst kısmından 1 cm kıvırıp 1mm'den süs dikişi çektik.

3

Hazırladığımız kumaş parçasını eski tişörtümüzle birleştirdik.

4

Elbiseye farklı bir renk katması için kurdeleden kemer dikip, ön kısmını elimizde bulunan baykuş rozetleriyle süsledik. Bu aşamalardan sonra ise ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

1

2


Öncesi & Sonrası: Verity'nin Dolabı

Sideboard-3

Verity'den birkaç yazı önce bahsetmiştim. Kendisi İstanbul'da yaşayan Avustralya'lı bir çizer. Bu dönemde çizimlerinin yanı sıra Studio Nommo için duvar kağıtları da tasarlıyor. Verity'nin blogunda gezerken gördüğüm dolap yazısını çok sevince Kırmızı Minder'de yazmak için izin istedim. 

öncesi:

Sideboard

Verity bu dolabı İstanbul'daki bir eskicide elbise yığınlarının altında bulmuş ve inanılamayacak kadar ucuz bir fiyata almış. Önce dolabı güzelce silip çekmeceleri ve kulplarını çıkartmış. Zımpara yapamadan üzerini beyaz yağlı boya iye boyamış. Detayları boyarken boya damlaları bırakmamaya özen göstermiş. Ama aynı özeni mobilyanın alt kenarlarını boyarken göstermemiş maalesef ve boya nevresimden parkelere geçip temizlemek için saatler harcamasına sebep olmuş:)

Sonuçta 3 kat boya sürmüş, her kattan sonra bir gece beklemiş ve en son kulpları da boyamış. Kuruyunca kulpları takmış ve ortaya bu çıkmış:

Sideboard2

Harika! Allah'tan Verity ile aynı semtteyiz ve benimle gittiği dükkanları paylaştı. Verity hem iznin hem de paylaşımın için çok teşekkürler!