Çocuklara Bayram Hediyeleri

Km1

Her bayram sonrasında bir dahaki bayrama yeğenlerime ve çocuklarıma çok güzel hazırlıklar yapmanın hayallerini kurar dururum. Ama bu hayallerimi gerçekleştirmek hep son dakikalara kaldığı için bir türlü başarılı olamam. Bu sene hazırlıklarıma bu sebeplerle erken başlamaya karar verdim. Aylar önce English Home'da üstteki keseleri görünce 4 tane alıp sakladım. Bayrama yakın içlerine şeker ve bayram harçlıklarını doldurdum.

Km4

Şekerlerle beraber her birine özel kitaplar aldım. 10 yaşını dolduran ve bilime meraklı yeğenim Meryem'e NTV'nin "Sor bakalım" serisini aldım.

Km3

Resime meraklı 5,5 yaşındaki kızım Ayşe İkbal''e Düşle ve Çiz serisini aldım.

Km2

3 yaşındaki yeğenim Fatıma ve 2 yaşındaki oğlum Mus'ab'a ise boyama kitapları aldım. İnşallah kurban bayramına da bu şekilde önceden hazırlıklı girebilmeyi hayal ediyorum şimdilerde...


Çocuğunuzu Geniz eti / Bademcik Ameliyatına Hazırlamak

Tonsil

Geçen haftalarda kızım genizeti / bademcik ameliyatına girerken twitter'dan okuyuculardan dua istemiştim. Sonrasında ameliyata nasıl hazırlandığımız konusunda sorular geldi. Ben de diğer anne/babalar için bizim işimize yarayanları yazmaya karar verdim. İşte internetteki araştırmalarımdan bulup bizim uyguladıklarımız:

 1. İlk olarak çocuğunuzla baş başa kalabileceğiniz bir ortam ayarlayıp kendisinin nefes alıp vermekte, geceleri uyumukta nasıl zorlandığını konuiun. Bizde kızım en çok genizetinden dolayı arkadaşlarının sesini erkek sesine benzetmesinden rahatsız oluyordu. Doktorun onu bu sıkıntılarından gidereceğini anlattım.
 2. Çocuğunuzun yaşına uygun bir biçimde bu işlemi öyküleştirmeyi deneyin. Örneğin o aralar kardeşiyle en çok küçük plastik bir balık tutma oyuncağıyla oynuyorlardı. Ben de doktorun da mıknatıslı oltası olduğunu bununla doktor amcanın / teyzenin onu çok kolayca uyutup boğazını, burnunu acıtan minik topları çıkartacağını söyledim ben. (Oltanın ucunda kanca değil mıknatıs olduğunu düşündü böylece)
 3. Kısık bir sesle konuşarak çocuğunuza ameliyattan sonra bir süre böyle konuşacağını anlatıp bunun çok eğlenceli olabileceğini söyleyin. Bir süre sert yiyecekler yiyemeceğini ama istediği kadar dondurma yiyebileceğini söyleyin. Buna çok seviniyorlar!
 4. Ameliyata girmeden önce süreci unutturacakları bir şurup içiriyorlar bu yüzden çocuğunuz rahat oluyor ama öncesi için yanına çok sevdiği bir oyuncağı alabileceğini söyleyin. Gece birlikte uyuduğu oyuncağı ameliyatı beklerken yanında olunca daha rahat oluyorlar. 

  Tonsil2
 5. (instagramda paylaştığım fotoğraf)

  Ameliyattan sonra acısını düşünmeyip ellerinin meşgul olması için birkaç oyuncak alın. Biz boncuk dizdik, oyun hamurlarıyla oynadık, epey bir elişi yaptık.
 6. Doktorlar çoğu zaman aynı akşam taburcu ediyorlar ancak eğer sigortanız karşılıyorsa bir gece hastanede kalıp kalamayacağınızı sorun. Çok düşük de olsa kanama riski olabiliyor ilk 24 saatte, bu süreci evde tedirgin geçirmek yerine hastanede geçirmek bizim için daha kolay oldu. Ancak en büyük artısı özellikle kardeşi varsa özel ilgi isteyen çocuğunuzu bu süreçte daha çok nazlandırabiliyorsunuz. Eve dönüşte ister istemez günlük rutine döndüğünüz için çocuğunuzla istediğiniz kadar ilgilenemeyebiliyorsunuz. 

Çocuk Odaları

Ayşeİkbal'in odasından sonra sıra Musab'ın odasını düzeltmeye geldi. İlham kaynağı olabilecek çocuk odalarını araştırıp, paylaşıyoruz sizlerle.. İşte Kırmızı Minder ekibi olarak beğendiğimiz çocuk odaları..

250864641713416586_ZPuMRFOZ_c

284852745151248579_bxHi5sjE_f

Img33l

50032245830466731_0icOU2nA_c

1

3

4

9

7

10

12

16

14

11

13

15


Oyuncak Kutusu

245235142178653544_cvwHolQb_c

Şu an için çocukların oyuncakları, oğlumun boş odasında poşetlere dolu halde bekliyorlar. Üstteki gibi fotoğrafları görünce hepsini güzelce düzenleyesim geliyor. Elbette fotoğraf bizim gibi bir ufaklığa uygun değil, bizim daha işlevsel çözümlere ihtiyacımız var. 2 anaokulu çağında çocukla en uygun oyuncak düzeni nasıl olur diye araştırırken bulduklarım: 

Organize5

Ex_1299

Daha okumayı bilmeyen iki çocuğa oyuncakları doğru kutulara yerleştirmeleri için bulduğum en uygun çözüm sanırım bunlar. Kutuların üzerine oyuncakların cinsine göre fotoğraflı etiketler hazırlamak veya resimlerini yapıştırmak. Diğer çözümler:

10344274114156559_DkCPTg7g_c

22236591879630280_bUqJlVL5_c

53761789271225105_Z3yhU0Lx_c

Shannonikeasbins

Arts3

162129655305460332_JIvJbIbK_c

Aynısını Barbie'lerle de yapabilirsiniz.

199847302184693736_o1YSM7Ms_f

Books

Il_fullxfull.299303152

68046644339870459_KyoSHmQX_c

fotoğrafların kaynaklarına http://pinterest.com/hatice/ideas-for-kids/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Bebek Odasını Çocuk Odasına Dönüştürmek

4 sene önce Kırmızı Minder'e ilk başladığımızda yazdığım ilk yazı o zamanlar 1 yaşında olan kızımız için hazırladığımız odaydı.

Littlegirl0

O odadaki en sevdiğimiz özellik bebek yatağının ilerleyen zamanlarda çocuk yatağına dönüşebilmesiydi. Her ne kadar yatağı ayarlayıp mobilyaları kullanmaya devam etsek de küçük hanım büyüdükçe "neden benim dolaplarımda civcivler var, benim masam olmayacak mı?" gibi serzenişlerde bulunmaya başladı. Ben de elimizdeki mobilyalara küçük değişiklikler yaparak odayı biraz da büyümüş bir çocuğa göre düzenlemeye çalıştım. İşte yaptığım değişiklikler:

Littlegirl1

Odaya yeni olarak sadece gül desenli bir avize aldık. Eski tülünde de gül motifleri olduğu için değiştirmedik. Sadece eskiden başka bir odada duran ve yeni evde bir yere uyduramadığımız kalın perdeleri tüllerin yanına astık. Yine önceden başka bir odada duran ve çok işe yaramayan masamızı onun odasına taşıdık. (dolap ve masa arasındaki küçük şifonyer kardeşinin eşyalarını taşıyor, kardeşinin ileride odası olursa oraya taşıyacağız bu dolabı)

Littlegirl3

Mobilyalarındaki civcivleri söktüm. Civcivleri söktükten sonra babası yatağının başına IKEA'dan aldığım cibinliği monte etti. 

Littlegirl2

Mobilyalarındaki renkli kulpları sökerek internetteki eskicilerden bulduğum gül motifli kulpları taktık.

Littlegirl4

Masasının üzerine çerçevelerden bir düzenleme yaptık. Detaylar ilginiz çekerse: 1: çok sevdiğim bir arkadaşımın kızım ilk doğduğunda yaptığı portakal ağacı'nın altında bebeğini taşıyan anne resmi | 2: Verity, Türkiye'de yaşarken ondan aldığım sahildeki kardeşler resmi | 3: Ikea'nın kelebekli çerçevesi | 4 & 5: ThreeRedApples'ın etsydeki dükkanından aldığım elişi kasnaklar | 6, 7 & 8: Wishes & Heros'dan yıllar önce aldığım çizimler | 9, 10 & 11: internetten indirdiğim "dream big" yazan bir çizim, daldaki iki kuş resmi ve sanki kızımın büyümüş haline benzettiğim bir resim.

Littlegirl6

Detaylarla devam: Wishes & Heros'da görünce" tam beni anlatıyor!" dediğim çizim, çocukken yaptığım ilk etamin denemelerim, babacığımın biz çocukken hediye getirdiği kutu ve kızımın yengesinin hediyesi Koton'un çocuk çantası

Littlegirl5

çok sevdiği manevi halasının yaptığı kutu, ikea'nın mumları, mudo home'un aksesuar kutulu aynası, 12 sene önce yaptığım çerçeve, güllü kuplar ve kelebekli halısı. (Bu halının benim için çok özel bir yeri var. Önceki yazılarda yazdığım kuşlu bebek partisindeki kuşlara bir projesi için ihtiyacı olan bir okuyucuma kuşlardan ve kitabımdan yollamıştım. O da kelebekli doğum günümüzde temayı ve odasında halının olmadığını görünce bu halıyı yollamış....) 

Böylece mevcut bebek odamızı, ekstra hiç bir mobilya almadan küçük hanım odasına dönüştürmüş olduk... Sıra geldi antre'yi elden geçirmeye...


Kelebekli Doğum Günü

Birthdaymorning

Kızım doğum günü için kelebeği seçti ama ben güne yıllar önce yabancı bir blogda gördüğüm başka sürpriz ile başlamasını istedim. Sabah o uyurken bir sürü benekli balonu babası ile şişirip onu uyandırmamaya çalışarak tavanına bantladık. Normalde erkenden uyanan hanımefendi biz başında bunları yaparken hiç uyanmadı bile (fotoğrafı çekerken bile uyuyordu), sonunda biz de zorla uyandırmak için Mus'ab'ı başına yollayıp "iiiki dooodun Ayşeee!" dedirttik :)

Km

Pinterest'te bu fikri gördüğüm anda aynısını yapmaya kararlıydım. Masanın üstü için Ikea'dan 3 liraya ladığım kağıt kürelere yine Ikea'da duvar süsü olarak satılan kelebekleri yapıştırdım. Bunları bir iple tavana tutturduk.

Bonsai

Masanın ortasına yerleştirdiğim bonsai'lere Accesorize'dan inidirmdeyken aldığım kelebekelri yerleştirdim.

Pecete

Kelebekli masa örtüsünü ve peçeteliği Paşabahçe'de, peçeteleri ise Zara Home'da buldum.

Cubuk

Ikea'nın renkli pipetlerine Accesorize'ın kelebeklerini yapıştırdım.

Kart

Anı kartlarını o gün yazdırmayı unutup sonradan yazdırmak zorunda kaldım:)

Mum

Kelebekli mumluklar Paşabahçe

Hediye
Misafirlerimize hediyelerimiz. Hediyelik olarak kullandığım gazetelik/ekmeklik Paşabahçe, paket kağıtları Accesorize. Herkesin fotoğrafını çektik, onlar pastalarını yerken belli etmeden fotoğraflarını çıkarttık, hediyelerini açtıklarında da fotoğraflarını takdim ettik:

Cerceve2

Peçetelik olarak anneciğimin çeyizime yaptırdığı çiçekleri kullandım:

Tabak

Kelebek kanatlarını unutmamak lazım tabii!

Kanat

Ve her şeyi başlatan Pelit'in pastası:

5

Doğum günü için bizim pişirdiklerimiz ise Portakal Ağacı'nda...


Baykuşlu Doğumgünü

IMG_2534

Dün nihayet Musab'ın 2 yaşına girişini sevdikleriyle beraber kutladık. Aslında fikirlerimiz 2 ay öncesinden hazır olduğu için en zor kısmı uygun günü bulup organizasyonu gerçekleştirmekti. Temamız "baykuş"tu, çünkü 2 yaşına girmesine rağmen hala geceleri uyanmayı çok seven bir delikanlı küçük beyimiz. İlk önce masanın üzerine asacağımız bayrakları kumaşlardan ve baykuş çiziminden hazırlayıp diktik.

IMG_2552

Tabakların içine baykuşların seslendiği gibi "huuu!huuu!" ile başlayan mesajlar yazdık.

IMG_2531

Tatlı kuplarının kenarına kalpli mandallarımızla çizimleri ekledik.

IMG_2532

Belki hatırlarsınız, Musab'ın diş buğdayında herkes ona bir not yazmıştı. Aynı kişiler bu defa hazırladığımız not kağıtlarına mesajlarını yazıp zarflarına koydular. Büyüdüğünde ilk onun okuması için geri bağladık sonra da...

IMG_2542

Hediye paketlerimizin üzerine minik notlar iliştirdik.

Untitled-1

İçlerine de baykuşlu bozuk para çantaları koyduk.

IMG_2547

Minik beye baykuşlu bir t-shirt diktik, ablasına da hatırı kalmasın diye onunla kombin bir etek tasarladık.

IMG_2555

Son olarak da kapıya baykuş süsü eklenmiş minik bir kırmızı yıldız taktık... Çevrendeki herkesin gözlerindeki ışıltı olmaya devam et Musab'cım... Dünya seninle daha güzel, daha umut dolu minik yıldızımız...


Musab'a Doğum Günü Hediyesi

Musab'ımız 2 yaşına basınca biz de ona KırmızıMinder'e yakışır bir hediye hazırlamaya karar verdik. O oynamaktan bıkarsa saklar ilerde torunlarımız gelince onlara oynatırız :)

Fotoğraf-1

Hazırladığımız oyun yolunun aşamaları:

Photo

Öncelikle oyun yolunda kullanacağımız keçelerin renklerini belirledik. Zemin olarak kahve, yolda ve park yerlerinde gri,park yerlerinin üstündeki rakamlarda beyaz ve yol çizgilerinde ise sarı keçe kullanmaya karar verdik.

Photo-(1)

Zeminde kullancağımız kahve keçenin ölçülerini belirledik ve kestik. (Ölçüleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz: 30-48 ölçüleri oldu.)

Photo-(2)

Park alanlarının ve yolun ölçüsünü belirledikten sonra gri keçeden kesimini yaptık.

Photo-(4)

Park alanlarının genişliğini 8 cm'den boyu 10 cm'den 6 adet park alanı yaptık.( Çocuğunuzun arabalarına göre park alanlarını büyültebilir veya küçültebilirsiniz. Bizim kullandığımız arabalar küçük oyun arabaları.)

Photo-(7)

Park alanlarının üstünde kullanacağımız rakamları beyaz keçe üzerine pilot kalemle çizdik. Daha sonradan makasla kestik.

Photo-(8)

Hazırladığımız rakamları park alanının  üstüne silikon tabancası ile yapıştırdık. (Uhu ile de yapıştırabilirsiniz.)

Photo-(5)

Yolun üstünde kullandığımız şeritleri sarı keçeden 4 cm eninde 1 cm boyunda  hazırladık.

Photo-(6)

Hazırladığımız şeritleri yolu ortalayacak şekilde silikon tabancasıyla yapıştırdık.                      

Fotoğraf-2

Bunca aşamadan sonra Musab'ımızı bir süre oyalayacak oyun alanını üretmiş olduk. 

Fotoğraf-4

 

 


Yarıyıl Tatili Takvimi

IMG_2128

Çocukların karne heyecanı yaklaşırken bizde de "nasıl geçecek bu 15 gün!" heyecanı yaklaşıyor. Eğer sizin kızınız da benimki gibi her gün gelip "anne! bugün ne faaliyet yapıyoruz!!!" diye soranlardansa bu takvim tam sizlik. Tek yapmanız gereken dikdörtgen bir karton kağıda 15 renkli cep yapıştırıp bu cepleri sisleme ve içlerine değişik fikirlerin yazdığı kağıtları yerleştirmek.

IMG_2132

Cepleri süslemek için kurdeleler,

IMG_2133

ipler ve minik süsler

IMG_2130

ya da mağazaların indirim reyonlarını dolduran yılbaşı süslerini kullanabilirsiniz. Bizim bulduğumuz bazı fikirler:

 • patlamış mısır eşliğinde çizgi film partisi
 • çubuklarla renk tanımlama
 • kitap okuma günü
 • keşif gezisi (bizim sokaktaki mavi şeyleri buluyoruz vb)
 • kek pişirmece
 • akraba ziyareti
 • küveti suyla doldurup içine oyuncaklar atmak ve deniz gözlüğü ile çıkartmak!
 • evdeki malzemelerle çadır yapmaca
 • parmak boyası ile sanat
 • belirli bir konuda ilk filmi çekmece
 • hazine avı
 • kukla tiyatrosu
 • kurabiye günü
 • alışveriş zamanı (10tl'yi geçmeyen dilediğin şeyi alabilirsin vb.)
 • son gün tüm tatilin anı defteri

Çocuk Tişörtlerini Değerlendirmek

1

Herkese selamlar! Ben Sarenigar. Hatice abla kendi yazılarını kendin yaz diye tutturunca el mahkum klavyenin başına geçtim. Önce çok kısa kendimi tanıtayım: 1991 doğumluyum, Mimar Sinan, Tekstil ve Moda Tasarımı mezunuyum, Ayşeikbal ve Musab'ın fahri halasıyım:) Hatice abla ile haftada iki gün biraraya gelip elimizdeki malzemelerle yeni şeyler üretiyoruz. bu hafta malzeme sepetimizde Ayşeikbal'in çok sevdiği ama yırtıldıkları/lekelendikleri için annesinin giydirmek istemediği kıyafetleri vardı. Hatice abla makeit-loveit.com'da gördüğü bir fikri uygulamamızı önerdi. Sonra da ben diktim, o fotoğraflarını çekti. İşte aşama aşama Ayşeİkbal'in tişört'ünü kurtarışımız:

5

Öncelikle tişörtümüzün zedelenmiş kısmından kurtulduk. Bunun için bir makas yeterli!

1_1

Tişörtümüzü elbise haline getirmek ilk amacımızdı! Bunun için tişörtümüze uygun bir kumaş seçtik. Elimizde overlok makinesi olmadığından sürfile makası ile kumaşımızın kenarlarınızı temizledik. ( Sürfile makasınız veya overlok makineniz yoksa dikiş makinesinde kumaşın kenarlarına zigzag çekebilirsiniz.)

1_2

Kenarlarını temizledikten sonra kumaşımızın etek ucuna gelecek kısmını ütü yardımıyla kıvırdık.

1_3

3 cm'den kıvırdığımız etek ucunu diktik.

1_4

Göğüs hattına gelecek olan kumaş parçamızı elbiseyi daha da hareketlendirsin diye pili işlemi uyguladık. Pililerimizi dikmeden önce iğne yardımıyla tutturduk. Bu da dikişimizin daha kolaylaşmasını sağladı!

1_5

Ayarladığımız pililerin iç dikişinin temiz olması için Üst kısmından 1 cm kıvırıp 1mm'den süs dikişi çektik.

3

Hazırladığımız kumaş parçasını eski tişörtümüzle birleştirdik.

4

Elbiseye farklı bir renk katması için kurdeleden kemer dikip, ön kısmını elimizde bulunan baykuş rozetleriyle süsledik. Bu aşamalardan sonra ise ortaya şöyle bir sonuç çıktı:

1

2


Çocuk Mutfağı Dönüşümü

9

Kızımın geçen seneki doğum günü için ona IKEA'dan bir çocuk mutfağı almış, babasıyla büyük bir heyecan içerisinde kurmuştuk. (Muhtemelen kızımdan çok biz sevinmiştik bu olaya) Geçen bir senede kardeşiyle mutfağı epey verimli kullandılar. Kimi zaman resim tahtası bile oldu zavallı mutfak. Cuma günü Sare'yle kolları sıvayıp mutfağı yeniden hayata döndürmeye karar verdik. Önce bir güzel zımparaladık, 2-3 kat boya sürdük, kumaşları ortaya döktük, diktik, biçtik derken 2 günde mutfağı bitirmeyi başardık. Bu arada cumartesi günü çocukları parka götürüp, elinde tinerle etrafa saçtığımız boyaları silen Meryem ablanın da emeklerini unutmamak lazım... İşte uğraşlarımızın sonucu ve detayları:

3
2

Perdeleri önce makinede büzgü ayarında büzgü yaptık, elimizle büzgüleri ayarlayıp sabitleştirmek için makinede üstünden dikiş çektik. En son mutfağın arkasına silikon tabancasıyla yapıştırdık. (Evin küçük beyi 1-2 kez çekmeye çalıştı perdeleri ama izin vermeyince sonradan uğraşmayı bıraktı!)

4

Anneannemizin hafta sonu Taraklı gezisinden aldığı küçük oklava ve sofrayı mutfağın üzerine koyduk.

5

Kenarına askı olarak yine geçen sene Ikea'dan aldığım setten çıkan spatulayı silikon tabancasıyla yapıştırdık.

6

Üzerine pazar günü Ayşe İkbal'le beraber diktiğim önlüğünü astık

8

İç raflara desenli peçeteler yerleştirip,

7

Açık raflara da markette gezerken karşıma çıkan Tefal minik mutfak aletlerini dizdik. Ve yine bu sefer de biz çocuklardan daha çok heyecanlandık!


Tüm Kırık Pasteller, Birleşin!

 4

Sizin evde de bizdeki gibi her dolaptan kırık pasteller çıkıyor mu? Bizdekileri nihayet anlaşıp bir araya gelmeye ikna ettik.

1

Önce bütün pastelleri bir araya topladık. (Hepsini topladım sanıyordum ama hala kaçmayı başaranlar olmuş!)

2

Sonra birbirleriyle uyumlu tonlarda olanları önceden yağladığım muffin kalıplarına yerleştirdik. 150C'ye ısınmış fırına yerleştirip boyaların iyice erimesini bekledik. Boyalar eriyip kabarcıklar çıkınca üstlerine biraz daha ekledik. Çıktıklarında su gibiydiler, biz yoksa hata yaptık da bütün boyaları yok mu ettik endişeleriyle soğumaya bıraktık boyaları...

3

Sabaha Allah'tan hepsi soğuyup şekil almışlardı. Büyük çocuklar bunları boya olarak kullanırken, küçükler üst üste dizip devirmece oynamayı tercih ettiler! Son bir not: boyalar ne kadar küçük kalıplarda olursa o kadar rahat sığıyor minik parmaklara...


Çocuk Sofrası

Cocuk_sofrasi

Dün gelen arkadaşımın kızı ile kendi kızım için ayrı bir masa hazırlamak istedim. Küçük hanımlar 7 ve 4,5 yaşındalar. Bu yaşlar hem bir birey olarak kabul edilmek istenip hem de hala çocuk heyecanı duydukları, özenilmek istendikleri dönemler. Ben de onların sofrası için Sweet Paul sitesinde gördüğüm fikri uyguladım. Ikea çocuk masasına kraft kağıdı serip kalemle servis altları çizdim. Yemek yerken bir yandan da çizim yapsınlar diye boya kalemleri yerleştirdim. Masanın detaylarına geçmeden bir uyarı, eğer evde daha minikler varsa kesinlikle bu masayı büyüklerine yar etmek istemiyor, bütün güçleri ile masa uğruna savaşabiliyorlar :)

Cocuk_sofra2

Boyaları sevdiğim çay fincanlarına koydum.

Cocuk_sofra3

İsimlerini post-it kağıtlara yazıp,

Cocuk_sofra5

desenli bantlarla süsledim.

Cocuk_sofra4

Tuzlukları da hoşlanacaklarını düşündüğüm setten yerleştirdim.


Kapkek Kılıfları

Hearts
link

Yine bir "internette gördüm, ben de yapmalıyım! dedim" serisi ile karşınızdayım. Farklı modellerde kapkek kılıfları görünce çok sevmiş ama istediğim gibi bir desen bulamamıştım bir türlü. Sonunda boş olarak verilen desenlerden birini alıp üzerlerine kendi sevdiğim desenleri yerleştirdim. Sonuçta aşağıdakiler çıktı.

Hani sitelerde şirin şirin şeyler paylaşılır da "bunu yapmaya kimin zamanı var ki?" deriz ya, dün kızımla kalıpları ve kekleri yapmaya çalışırken ben de bu sözü düşündüm. İnternette gördüğüm bir tasarım çok hoşuma giderse hemen yapmak istiyorum ama kızımla yaparken bir yandan da kendimi daha sabırlı, onunla daha iyi iletişim kuran bir anne haline getirmek için ciddi anlamda çabalıyorum. Dünyanın belki en sabırsız annesiyim ama onunla birlikte birşeyler yapmak benim bu huyumu aşırı derecede törpülüyor, onun başka hiçbir zaman benimle paylaşmayacağı düşünceleri böyle zamanlarda su yüzüne çıkıyor, bana annemin ne kadar sabırlı olduğunu hatırlatıyor... Galiba nette bulduğum şirinlikler zamanımı alsa da en çok bahsettiğim bu anlar için seviyorum onları yapmayı...

Eğer siz de yapmak isterseniz (hem çocuğunuzun olması da şart değil!) kalıpları yazdırabileceğiniz dosyaların linkleri altlarında mevcut. Sadace sayfayı yatay çevirmeden (normal dik halde) bastırırsanız daha iyi ölçülerde çıkıyor ya da bizim gibi biraz içe katlayıp yapıştırarak da yapabilirsiniz.

Curly
link

Edwardian
link

Dotdot
link


Ve Temmuz...

Yeni yazar kadromuzun üyelerinden ve severek takip ettiğimiz Petit & Cute'un sahibi Sabahnur, Kırmızı Minder'in etsy editörü. Sabahnur'a hoşgeldin diyor ve ilk yazısını paylaşıyoruz:

Yagmur ve sel haberleriyle uzun suredir oyle icli disliyiz ki, yaz mevsiminin tam da ortasinda oldugumuzu gec farkettik..

Bu sene pek cok yerde karsimiza cikan kirmizi-beyaz-lacivert renk kombinasyonu, Amerika'da tam da bu gunlerde daha da populer.

4 Temmuz Bagimsizlik gununu kutlamaya hazirlanan ABD'nin sansina ,Etsy'de bu konsepte uygun pek cok yeni/vintage urunler  yerini aliyor...

Bir cok kategori arasından, gözümüze ilk çarpan ürünlere yer veriyoruz...

1950'lilerin denizci ayakkabisi - by Trush

Tam ekran yakalama 01.07.2010 154013.bmp

Kanvas ve derinin birleşimi deniz çantası, by HOWEVER

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161550.bmp

Barış simgeli kupe, by meiguidesigns

Tam ekran yakalama 01.07.2010 161737.bmp

Fransız pres makinesi ısı koruyucusu bycarolatkinson

Tam ekran yakalama 01.07.2010 162640.bmp

ve şirinlik abidesi minik sort salvar ve ic body takımı by SweetPeaPlusThree

Tam ekran yakalama 01.07.2010 164846.bmp

Bu renk kombinasyonundan daha çok örnek görmek isterseniz,tıklayın!


Oyuncak Odası

Oyunodasi2

Bu dolapları yapalı birkaç ay oluyor ama benim evdeki en sevdiğim projelerimizden biri olduğu için yine de eklemek istedim. Birkaç ay önce oturma odasını benim çalışma odam haline getirip televizyon ünitesinin boş kısımlarını raflarla doldurup kitaplık haline getirdik. Bu durumda oyuncaklar ve yeniden eve dönen televizyon için bir oda gerekti. Benim ilham kaynağım da Oh dee doh sitesinde gördüğüm bir oda oldu. Pencereni altında kalan kısıma uyacak ölçüde dolaplar kestirip Ayşe İkbal'in oyuncaklarını ve kitaplarını buraya yerleştirdik. Böylece hem onun ulaşması hem de işi bitince yerlerine kaldırması kolaylaştı.

Şimdi biz televizyona bakarken o oyuncaklarıyla oynayabiliyor. 2 yaşına kadar televizyon seyretmemesi etkili mi bilmiyorum ama televizyon Allah'tan ilgisini çekmiyor. Kalorifer bölümünün önüne koyduğumuz masasını da daha çok yemek yemek için kullanıyor. Odada onun en sevdiği kısımlardan biri de diğer uçtaki basit IKEA tahtası. Şimdiye kadar çok az ilgisini çeken tahtanın başından şimdi kendisini alamıyoruz...


Matruşka

littleredcaboose

Oturma odasına kütüphane yaptırınca 2 matruşka setini da raflara dizmiştim. Şimdi tüm evi elimden gelse matruşkalarla donatmak istiyorum. İşte ilham kaynaklarımdan bazıları:

haciendo el indio

alisamiller

ravenhill

mysongbird

handyjan

gypsyandtwink

devilishgrin

elizabethhurley

hippyofdoom


girlsdayout


Küçüklerin Alet Çantası

Alet1

Birkaç güne çok sevdiğim bir küçüğün kardeşi dünyaya gelecek. Eve yeni bir kardeş gelmesinin, bir anda abla / abi konumuna gelmenin ne derece stresli olduğunu bildiğimden kendisine "kardeş hediyesi" hazırlığı işine giriştim. Dün aklıma Sally'de gördüğüm alet çantaları geldi. Bu sabah aynısını bulmak için markete koştum ama karşıma hep devasa boyutlarda çantalar çıktı. Umutsuz bir biçimde raflara bakarken arkalara saklanmış rengarenk çantaları gördüm!

Alet2
İlkokul sıralarında en çok sevdiğim şeyler kırtasiye eşyaları olduğu için çantanın üst gözlerini kalemler, çıkartmalar, silgilerle doldurdum.

Alet3 

Alt göze de yapışkanlı kağıtlar, kalemler, makas ve bir çikolata koydum.

Alet4 

Alet5

Benim minik hanım da muhtemelen kıskanacağı için bir çanta da ona hazırladım. Eğer ilk hediyeyi fark etmezse kendisininkini bir yıl daha saklamayı düşünüyorum. (ya da kendime saklayabilirim...)

İlham kaynağım Sally'nin sitesine buradan, çantaların üzerindeki ücretsiz basıma izin verdiği kartların tasarımcısı Emily'nin sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Çocuklu Evler

Kitchen

Kırmızı Minder'i şöyle bir silkeleyip üzerindeki tozları aldım, zaman yeniden en sevdiğim fincanla üzerine oturup yeni fotoğrafları karıştırma zamanı.

Geri dönüşün ilk konusu, siteye en çok sorusu gelen konuyla ilgili ; çocuklu evler. Kendi evimin dekorasyonunu her hafta değiştirmek isteğimden bu konuya kendimi çok yakın hissettiğim için okuyuculardaki önemini kavramam zor olmuyor aslında.

Cookie dergisinin en güzel çocuklu ve gerçekten içinde yaşanılan evleri seçtiği yazısını görünce bu sebeplerle çok sevindim. Her biri fikir almak isteyenler için ipuçları ile dolu. Benim aldığım en önemli fikir: sadelik